wmaraci reklam
lidertakipci

İsviçre gazetesi Blick'ten Türkçe Manşet

30 Mesajlar 3.768 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Doruk Doruk alea iacta est. Kullanıcı
  • Üyelik 29.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek WebApprantice
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** O**
  • Mesajlar 1361
  • Beğeniler 150 / 524
  • Ticaret 23, (%100)
Değişen bir şey olduğunu zannetmiyorum, bu şekilde ancak kendinizi kandırabilirsiniz. İfade özgürlüğünü gerçek anlamda içselleştirebilirseniz inanın mutlu olurum. Bu size karşı değil, birçok kişi için böyle.

Olaya "Bir Türk'ün kendi ülkesinde kullanamadığı ifade haklarını yurt dışında kullanıp, burada olacaklara yön vermesinin" nasıl bir anlam karmaşası yarattığını görerek yaklaşmanız daha sağlıklı olurdu. Ki, bu başlığın açılma nedeni budur, İsviçre'nin yaptığını tasvip etmek değil. Sky4Life
UNKEF Sky4Life

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

bilalguler5 bilalguler5 Emeksiz Ekmek Yok Kullanıcı
  • Üyelik 31.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Makina Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 157
  • Beğeniler 4 / 60
  • Ticaret 3, (%100)
Beğen beğenmeyin.
Herkesin bir nedeni var. Birbirine ideolojik olarak fikren taban tabana zıt görüşlerin Tayip Erdoğan'ı sevmemek için nedeni var. Sevenlerin de var neyse.

Burada öyle yorum yapanları görüyorum ki. Almanya, Hollanda, Amerika hepsi birer melek bizim iyiliğimiz için onca şey yapmışlar da biz nankörlük ediyormuşuz. Asıl şerefsiz olan bizim ülke bizim Hükumet olayı böyle yorumlayanlar da var.

İnternet ortamı olduğu için kimin ne olduğu belli değil ya. Belki adam Alman burada yaşıyor Türk fikri gibi fikrini sunuyor.

Neyse Almanya, Hollanda Amerika gibi ülkeler Avrupa Müslümanları sevmiyorlar ve bunu açıkça dile getiriyorlar. Her geçen yıl Avrupa ülkelerinde aşırı sağcı, ve ırkçılığa varan milliyetçi partiler daha popüler oluyor. Buda Avrupa'nın kendi içinde bozulmasına sebep oluyor.

Ve bunlar İslamı Müslümanları sevmediklerini dile getiriyorlar. Ve Onlara göre Tayip Erdoğan bunu temsil ediyor. Ve bunu da söylüyorlar zaten.
Yani benim ülkemin milletimin gelişmesini istemediğini yüzde yüz bildiğim bir ülkenin öneri ve tavsiyelerini neden dinleyeyim hele de ortada bir ülke çıkar ilişkisi kalmamışken.

Yunanistan takmıyor muş, Avrupa şunu diyormuş derse desin. İlla sesimizin çıkması için illa kendi fikrimizi beyan edebilmemiz için tamamen üstün hale gelmemiz mi gerekiyor.

Siyaset de oyun işi hamle işi. Her durumda halkın dilini konuşan kazanır. Adamın ülkesinde seçime katılma oranı %40-50 ve iktidara gelen parti halkın oyunun %16 sını alıp gelebilmiş. O demokratik oluyor. Bizim ülkede seçime katılım oranı %80 üstünde ve adam %45-50 ile iktidara geliyor ve bu dikdatör oluyor.

Aynı kafalar 11 yıl önce ülkeye şeriat gelecek diyordu geldi mi ?
Adareb teşebbüsü akşamı Tayip Erdoğanın uçağının kordinatlarını online yayıonlayan ülke mi demokrasi kahramanı.

4 milyon Suriyeliye biz bakarken 150.000 Suriyeli alan Avrupa mı insan hakları şampiyonu.
Hollanda da yıllardır pkk eğitim kampları var. Defalarca söylendi ne oldu.

Zaten bu durumlar varken AKP hükümeti de bunları lehine kullanıyor böylece herkes kimin ne olduğunu gösteriyor. Dediğiniz gibi Arap ülkelerinde daha fazla Türk olmasına rağmen inatla Almanya Hollanda zorlamasının sebebi bu taktik.

Görüp bakarız kim dönüyor.
Referandum dan Evet çıkınca merak ediyorum Hollanda Almanya ne edecekler.

Fransa Cmuhur başkanının Melih gökçek sakız çiğneyerek halanaından yol etmişti.
UNKEF

kişi bu mesajı beğendi.

bilalguler5 bilalguler5 Emeksiz Ekmek Yok Kullanıcı
  • Üyelik 31.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Makina Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 157
  • Beğeniler 4 / 60
  • Ticaret 3, (%100)
Sky4Life sen Teveccüh arkadaşın dediğini anlamamışsın.
Ben @Teveccüh ile aynı fikirde değilim ama sen adamın yazdıkalarını da anlamamşsın ki ?

Biz Avrupalı değiliz kültürümüz de farklı dinimiz de. Baştan onlardaki kanunu alıp direk bize tatbik etmeye çalışmak bir kere yanlıştı.

Onların sözde demokrasi sözde insan hakları hep göstermelik.
Altı üstü bir Türk bakan gelecek diye yerel yönetim. Yani belediye o bölgede olağan üstü hal ilan edebiliyor. Bir tane terör saldırısı oldu diye Fransa da aylardır olağan üstü hal var.

Neyse böyle işte.

Kardeşim biz Türk milletiyiz eksiklerimizle doğrularımızla okumuşu cahili.
Herşeye yorum yapacağız bunu bilmiyorum geri durayım demiyoruz.
Şimdi ben ve siz işi gücü bıraktım burada yorum yazıyorum.

Lan Bilal sana ne git işini yap raporlarını hazırla boş vaktinde forumda boş muhabbet yapacağına git sitene iki konu ekle.

Herkese iyi günler.

Mustafayasar Mustafayasar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web Design & Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 201
  • Beğeniler 106 / 51
  • Ticaret 12, (%92)
Kaynak İsteyenler;

http://www.blick.ch/news/tuerkischer-praesident-fuehlt-sich-vom-aufruf-an-die-tuerken-in-der-schweiz-beleidigt-erdogan-fordert-von-blick-wiedergutmachung-id6364981.html

http://www.blick.ch/news/politik/expertin-zum-tuerken-krach-mit-europa-woher-kommt-dieser-hass-id6364111.html

wmaraci
wmaraci

Fatihaydin Fatihaydin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Kalite
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 510
  • Beğeniler 125 / 144
  • Ticaret 1, (%100)
Yaşayacaz görecez bakalım.Hakkımızda herşeyi hayırlısı...

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)
Medyanın işe böylesine dahil olmasında çok fazla gazetecinin tutuklanması, muhaliflerin işten kovulmasının ve Türkiye de herhangi bir gazete,tv de seslerini dahi duyuramamasının büyük payı var bence.

Yazdıklarında da haksız değiller, istediğin baskı rejimi ise İsviçre de ne arıyorsun ? Hollanda da Almanya da ne arıyorsun, dön Türkiye de yaşa. Orada zevki sefa içinde yaşayıp Türkiye de ki insanların daha kötü bir yaşam sürmesi için oy vermeye kalkıyorsun bunun mantıkla izahı yok ki.

Hollandaya da laf edenlerin eski konularına bakın, Suriyelilerin en ufak suça karışmalarında ortalığı yakıp yıkanlarla aynı kişiler hep, kendi ülkende mültecilere göçmenlere katlanamayacak ayrımcılık yapacaksın ama batıya gidip iki yüzlülükle ben istediğimi yaparım diyeceksin, kendi ülkende hiç bir inanca saygı göstermeyip dışlayıp işten kovup öldürüp, batıda islam düşmanlığı var diyeceksin. Bu bahsedilen ülkeler Türkiye,de başörtüsü ile sokakta bile tepki görürken okula dahi gidemezken, Hollanda da kamuda dahi çalışmaya izin veriyorlardı, kimsin ki kime demokrasi özgürlük dersi veriyorsun ? Aldın eline yönetimi devran döndü bu sefer karşıtlarına aynı şeyleri yapıyorsun, batı yine durduğu yerde senden kaçanı da alıyor, sen kaçarken de alıyordu, ne zaman hangi görüşe ayrım yapmışlar ? Adamlar bunu yazılı kurala döküp kanunlaştırmışlar, ülkesinde zulme uğrayan baskıya uğrayan herkese kapıları açık herkese de her zaman eşit davranıyorlar, onca huzursuzluğa bile göz yumuyorlar çifte standart uygulamıyorlar.

Türkiye de direk CB BB çıkıp solcuya komüniste kürt partilerine cumhuriytçilere sosyalistlere kısacası kendinden olmayan herkese terörist diyip terörist muamelesi yapmıyor mu ? Hollandanın yaptığının 1000 katını kendi halkına çektirmiyor mu ? Daha yeni hükümet partisine oy vermediler diye operasyon ayağına yüzbinlerce kürt yerinden edilmedi mi ? Fetö ayağına onbinlerce solcu akademisyen hatta sağcı muhalif akademisyenler işten kovulmadı mı ? Sırf cemaatten diye bağlantısı var diye darbeden haberi dahi olmayan yüz binlerce insan perişan edilmedi mi ? Bu mu demokrasi ?

18 milyon kürt var dilleri yasak, 5-6 milyon alevi var inançlarının resmi statüsü bile tanınmıyor, haksızlıklara karşı 2 kelam eden terörist muamelesi görüyor, laik bir yönetim isteyen baskılarla yaşamak istemeyen milyonlarca insan halkın neredeyse yarısı hainlikle suçlanıyor bu mu demokrasi ? Tarikatler cemaatler ile iş birliği yapılıp devlet kadroları tamamen bunların kontrolüne bırakılıyor, okuyan emek veren işinde gerçekten iyi olan insanlar ekmeğe muhtaç yaşarken bu devlet kadroları sadece tarikat mensuplarına parti üyelerine peşkeş çekiliyor, 1-2 sene sonra tutup anlaşmazlık yaşadıklarında darbe marbe yapıp tüm ülkeye acı çektiriyor, sonra bu insanların baldızı bacanağı gibi darbeden haberi bile olmayan sadece bu cemaate mensup diye tutuklanıyor, esir alınıp kocan gelsin bırakalım deniyor, işkence yapılıp internette tvlerde görüntüleri yayınlanıyor ama bunları o devlet kadrolarına yerleştiren peşkeş çeken ülke yöneticilerine partililere bir bok olmuyor, bu mu demokrasi ? Bir tane muhalif kanal gazete kalmamış, hepsi ele geçirilmiş, muhalif tek söz eden işten kovdurulmuş, kovmayan medya patronuna türlü bahaneler ile baskınlar yapılıp vergi cezaları uydurulmuş, halk ağzını açamaz duruma gelmiş bu mu demokrasi ?

İsviçre denilen ülkede kaçakların evraksızların bile sağlık hizmetlerinden faydalanma eğitim hizmetlerinden faydalanma, sendikaya kayıt olma, emekli olma, iş sözleşmesi yapma, patron hakkını yediğinde evraksız olduğu halde mahkemeye gidip şikayetçi olma gibi gibi Türkiye de hayal bile edemeyeceğiniz hakları var. Birine etnik kimliğinden inancından cinsel tercihinden ötürü tek kelime etseniz cezası var, bi Türkiye ile kıyaslayın bakalım kimi neyle suçluyorsunuz.

Batıda olan yaşamı demokrasiyi adaleti fikir hürriyetini hayal dahi edemediğinizden herkesi suçluyorsunuz, ülke o kadar kötü halde ki hayallerinizi bile sınırlamış sansürlemiş baskılamış.

Batı korkuyormuş, neyinden korkacak ? Kıskanıyormuş ,neyini kıskanacak neyin var ? Bak adamlar seni ülkesine almazken, bakanınını sınır dışı ederken, turist kaçmasın diye bile 50 takla atıyorsun bu halinle mi korkacaklar senden ? Portakal keser yanlış bayrak yakarsın diye mi korkuyorlar yoksa ?

hoobaa hoobaa Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** P**
  • Mesajlar 41
  • Beğeniler 3 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
Nacizane tavsiyem siyasi analiz kasmayın siz.
hataman

kişi bu mesajı beğendi.

53456 53456 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2422
  • Beğeniler 1174 / 895
  • Ticaret 20, (%100)

SizinWeb adlı üyeden alıntı

Başlık türkçemi yazılmış? yoksa bizim tarafımızdanmı anlaşılması için değiştirilmiş acaba?

Bizzat orada yaşayan türkleri hedeflemişler sanırım

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Blick'in manşetine yanıt: Türkçe'yi öğreniyorlar"

helal :D

ssyazilim ssyazilim I'm retired from the NET! Kullanıcı
  • Üyelik 28.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Industry Engineering
  • Konum Isparta
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 734
  • Beğeniler 106 / 213
  • Ticaret 8, (%100)
Bugün otobüste orta yaşlı dayıların şahit olduğum konuşması ;

+ Son aya gadar kararsızdım emme baksana gavurlar bizim devlet böyüğümüzü komamış hayır deyolarmış heh dedimki şincik evet vercem. Bagsana döşmanlar hayır deyo.
- Ulen bendemi evet desem o zaman neyi değiştiriyolla bunlaa
+ Ule boşver bagsana elin gavuru sevincene vercen eveti anasını satem.

Ülkenin orta yaşlı dayılarının siyasi analizi yukarıdaki gibi. Umudumuz genç nesillerin kararlarını en azından sorgulayarak verebilmesi ...

Koşulsuz seveni koşulsuz ...erler.

UNKEF UNKEF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ARGE
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 2423
  • Beğeniler 995 / 744
  • Ticaret 17, (%100)

ssyazilim adlı üyeden alıntı

Bugün otobüste orta yaşlı dayıların şahit olduğum konuşması ;

+ Son aya gadar kararsızdım emme baksana gavurlar bizim devlet böyüğümüzü komamış hayır deyolarmış heh dedimki şincik evet vercem. Bagsana döşmanlar hayır deyo.
- Ulen bendemi evet desem o zaman neyi değiştiriyolla bunlaa
+ Ule boşver bagsana elin gavuru sevincene vercen eveti anasını satem.

Ülkenin orta yaşlı dayılarının siyasi analizi yukarıdaki gibi. Umudumuz genç nesillerin kararlarını en azından sorgulayarak verebilmesi ...

Koşulsuz seveni koşulsuz ...erler.

Gerçekten dayılar böyle bir konuşma yaptı mı ilginç. Kelimesi kelimesine şivesiyle bir yazmışsınız. Sanki ülkenin mecralarında yaşayan birilerinin konuşması gibi. Bu arada bu şiveyle konuşupta "erdoğan ermeniymiş lee, aman hee satcek ülkemizi gevurlara evet dersek" diyenler de var. Yıllardır erdoğan ermeni yok erdoğan yahudi bilmem ne diyenler de var. Şeriat geliyor diyenler de var, ülke yandı bitti kül oldu diyenler de var.
Gerçekçi bakın biraz. Artık böyle takım elbise ve kravatlıların sırf görünüşleri iyi konuşmaları düzgün diye konuşmalarına inanmıyor halk. Realist bakıldığında her şey ortada. Evet maddi olarak ülkemizde insanlar çok zorluklar içinde. Bizler de öyleyiz. Çünkü bu güne kadar köşeye sıkıştırılmışız tek başımıza kalmışız Türkiye olarak. Hem devlet büyüğü diye görülenler satmış bizi inceden inceden... Ne isterlerse onu yapmışlar, ne isterlerse giydirmişleri, neyi istemiyorlarsa giydirmeyip YASAK koymuşlar.

Ek olarak, dünyanın balans ayarıyla oynadı ya Türkiye cumhurbşkanı... Ne erdoğanmış be... Bazılarının yatıp kalkıp Türkiye-Erdoğan oldu meseleleri.

Bu arada düne kadar siyasi olarak hiçbir ideolojim yoktu. Tek bildiğim şey çocukluktan beri milliyetçiliktir. Yani ülkücülük. Fakat ocaklara gitme gelme işlerine girmedim. Halen de milliyetçiliği bilirim. Bu yorumum tamamen dışarıdan izleyen ve realist bir bakış açısıyla gördüğüm şeyler.
bilalguler5

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al