wmaraci reklam
lidertakipci

Cins bir fikir, goruslerinizi paylasir misiniz? (e-ticaret)

23 Mesajlar 2.947 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

eMachine eMachine WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek System Admin
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 5 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba,

Iskandinavya'da otomotiv sektorunde system admin olarak calisiyorum ve bircok buyuk markanin ICT ilserini yapiyorum. Ancak Iskandinav hayatindan bunaldim ve burayi terketmeye karar verdim.

Bu sektore girmeden evvel 5 milyon nufusluk Finlandiya'da kisa bir e-ticaret macerasina girdim ve 2 yil icerisinde siteyi ve satislarini dehset derecede tek basima reklamsiz yukselttim. Bu site sadece tek bir dilde hizmet veriyordu ve dropshipping tarzinda isliyordu. Vakit bulamadigim icin kapattim.

Avrupa'da bu taz calisan buyuk bir dropshipping firmasi biliyorum ve urunleri herhangi bir AB ulkesine 2 gun icerisinde iletiyor.

Yeni bir e-ticaret projesine basladim ve AB ulkelerinin butun dillerinde hizmete acmayi dusunuyorum (ortalama 20 dil) ve projede ortalama 18 bin urun var. Bu urunlerin veritabani dil cevirileri tamamlanmak uzere.

Uzun lafin kisasi (bence cok uzun olacak ama neyse):

Sirket profili

E-ticaret bolumu:
-Ispanya'da sirket kurmak uzereyim ve bu sirkete ait Avrupa'ya hitap eden bir e-ticaret sitesi (tek tip vergi 21% - gida ortalama 13%)
-E-ticaret neredeyse butun AB dillerinde hizmet verecek (simdilik 14 dil hazir)
-Turkiye yok (80 milyonluk bir kitleye hizmet veremiyorum - gumruk sorunlari)
-Ekipte 3 Turk

E-ticaret sistem satisi:
-Turkiye'den ekibime bir arkadasim katilacak, bu arkadas'in musteri portfoyu bayagi genis. Bir cok sirkete e-ticaret platformu satiyor. Hedefim ayni zamanda e-ticaret sistemleri satisi

E-ticaret ve genel website reklami:
-Turkiye'den ekibime muhendis bir arkadasim katilacak. Bu arkadas su an Turkiye merkezli bir adserver calistiriyor. Bu adserver sistemi ile hem kendi e-ticaret sitemin reklamini, hem e-ticaret sistemleri satisi hem de reklam al-ver islerini yurutmeyi hedefliyorum.

E-ticaret alimi (asil sormak istedigim):
AB-Turkiye gumruk sorunlarindan dolayi Turkiye'de operasyon yapamiyorum demistim, 80 milyon nufuslu ve dev bir e-ticaret musteri kitlesine sahip bir ulke.
Bu konudaki dusuncem soyle:
E-ticaret acmis arkadaslari da Ispanya'daki ekibime dahil etmek istiyorum. Aylik belirli bir ciroya sahip e-ticaret sitelerini sirketim dahiline katip (anlasmali) bu arkadaslara Ispanya'da is ve mekan teklifi vermeyi planliyorum. Bu arkadaslar Turkiye'de yaptiklari e-ticaret isine aynen devam edecekler.

Benim elime ne gececek?
Iskandinavyada'ki soguk buz gibi robot hayattan kendimi siyirip Ispanya gibi kulturu atmosferi daha kaliteli, iskandinavya'dan daha ucuz bir ulkede yasamak, bol bol sosyal aktiviteler ile zaman harcamak. Studyo tarzinda ev-ofis, bahcede, havuzda hatta plajda calisma imkani. Sirketime ait E-ticaret sitesinden urun satis yapmak, ekibimdeki bir arkadasim araciligi ile e-ticaret sistemi satisi yapmak (webmaster hizmetleri dahil), adserver arkadasim araciligi ile reklam alis verisi yapmak.

E-ticaretini alip Ispanya'ya gelip ekibime katilacak arkadasin eline ne gececek? (1'den cok e-ticaret)
-Avrupa Birligi ulkesinde yasam. Baslangicta gecici oturum izni olmak uzere, ilerine kalici oturum-calisma izni ve vatandasliga kadar uzanan bir macera.
-Calisma ortami studyo tarzi mekan, havuz, plaj tarzi mekanlarda calisma imkani
-Ispanya standartlari uzerinde maas.
-AB standartlarina is guvencesi, emeklilik ve sigorta
-Is sozlesmesi

------------------------------------------------------------------------------------------

Yukarida yazdiklarim hakkinda ne dusunuyorsunuz? Biraz "hazira konmak" gibi bir dusunce. Yani Turkiye'de zaten e-ticaret yapip, o arkadaslarin e-ticaretinin uzerine konmak gibi olacak oma sundugum firsat buna deger mi? Goruslerinizi almak istiyorum.

Tesekkurler.
APOINT

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

ahotus ahotus WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 268
  • Beğeniler 52 / 53
  • Ticaret 1, (%100)
Guzel gibi basarilar dilerim

Optimus Optimus Optimus Kullanıcı
  • Üyelik 26.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Bilişim / İnternet
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 380
  • Beğeniler 55 / 103
  • Ticaret 13, (%100)
Zaten daha once basarili olmussunuz eticarette simdi yeni iside planlamissiniz ne fikri istiyorsunuz anlayamadim?

brkrtp brkrtp Mobile App Developer Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Mobile App Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 964
  • Beğeniler 269 / 251
  • Ticaret 31, (%97)
Bence eşsiz bir fırsat.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 13.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek System Admin
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 5 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Kusra bakmayin Turkcem biraz kit bu aralar.

Asil kafami kurcalayan sormak istedigim su:

Mesela Turkiye'de dropshipping tarzi isleyen, belirli ciroya sahip bir e-ticaret siten var. Sana diyorum ki, al e-ticaret siteni, gel Ispanya'ya. E-ticaret siteni benim sirketime dahil et ve yanimda isci olarak calis.

Dezavantajin:
Resmen elinden isleyen ve ciro yapan e-ticaret siteni aliyorum ve sirketime dahil ediyorum

Avantajin:
Ispanya'da benim catim altinda calisiyorsun. Tabi hersey anlasmali sozlesmeli ve yasal. Calisma iznin butun AB ulkelerinde gecerli eger Ispanya'yi terketmek istersen.

Sizce cok mu acimasizca birsey bu? Yani birinin emeginin uzerine konmak gibi mi yoksa iki taraf icinde karli bir dusunce mi?

Kimsenin emeginin uzerine konmak istemiyorum ve iki taraf da memnun olsun istiyorum.

Not: kapitalizmin her hali acimasiz.

APOINT APOINT WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** B**
  • Mesajlar 229
  • Beğeniler 52 / 54
  • Ticaret 24, (%100)
Hocam söyle eğer türkiyeden biri e ticaret sitesini size devir edip sadece çalişan olarak oraya gelecekse gerçekten ciddi rakamlar isteyecektir ben kendi adıma konusayim e ticaret sitem aylik 30 40 bın tl ciro yapıyorsa senın bana verecegin para en az 50 60 bın tl olacak ki ben burdan kalkip senin oldugun yere geleyim bunun gerçekleşecegini çok fazla düşünmüyorum seninle çalişacak kişi daha yenı bu işe girmiş aylık cirosu 5 10 bin tl olan kişiler seninle gelmek isteyecektir buda senin için ne kadar faydali olur bilemem
eMachine

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 13.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek System Admin
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 5 / 1
  • Ticaret 0, (%0)

APOINT adlı üyeden alıntı

Hocam söyle eğer türkiyeden biri e ticaret sitesini size devir edip sadece çalişan olarak oraya gelecekse gerçekten ciddi rakamlar isteyecektir ben kendi adıma konusayim e ticaret sitem aylik 30 40 bın tl ciro yapıyorsa senın bana verecegin para en az 50 60 bın tl olacak ki ben burdan kalkip senin oldugun yere geleyim bunun gerçekleşecegini çok fazla düşünmüyorum seninle çalişacak kişi daha yenı bu işe girmiş aylık cirosu 5 10 bin tl olan kişiler seninle gelmek isteyecektir buda senin için ne kadar faydali olur bilemem

Merhaba,

Goruslerin icin tesekkurler. Bilgi sahibi olmak icin soruyorum, e-ticaretini ana isin olarak mi calistiriyorsun yoksa ek is olarak mi? Cunku 30-40bin TL ciro icerisinde sirket giderlerin, vergiler, sigorta, emeklilik vs de var. Bu arada tebrik ederim.

Not: Farz edelim yukarida yazdigin gibi anlastik, adserver uzerinden cironu 2'ye katlama sansim var.

• Üyelik 03.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** B**
  • Mesajlar 229
  • Beğeniler 52 / 54
  • Ticaret 24, (%100)

eMachine adlı üyeden alıntı

Merhaba,

Goruslerin icin tesekkurler. Bilgi sahibi olmak icin soruyorum, e-ticaretini ana isin olarak mi calistiriyorsun yoksa ek is olarak mi? Cunku 30-40bin TL ciro icerisinde sirket giderlerin, vergiler, sigorta, emeklilik vs de var. Bu arada tebrik ederim.

Not: Farz edelim yukarida yazdigin gibi anlastik, adserver uzerinden cironu 2'ye katlama sansim var.

Teşekkür ederim ama adserver üzerinden ciromu 2 katlamak bana ne kazandiricak senin söyledigini yanliş anlamadıysam senin yanina gelecek kişi e ticaret sitesini senin şirketinin altina geçirip senin yaninda çalişan olarak maaş almayacak mi senin yanina geldikten sonra sana getirdiğim e ticaret sitesi 300 bın tl kazansada benım bundan karim olacak mi yoksa belirlenen aylik ücretmi alacak örnek 50 bın tl maaş gibi veya anlaşilan maaş neyse o ekstra olarak diyelim ki oraya getirdim e ticaret sitem ciro yapamadı o zaman ne olacak tekrar türkiyeye mi gelecegim aslinda bunlarin ucu cok açik gerçekten iyi sözleşme yapilmaliki ileride büyük problemler çıkmasin
eMachine

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 13.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek System Admin
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 5 / 1
  • Ticaret 0, (%0)

APOINT adlı üyeden alıntı

Teşekkür ederim ama adserver üzerinden ciromu 2 katlamak bana ne kazandiricak senin söyledigini yanliş anlamadıysam senin yanina gelecek kişi e ticaret sitesini senin şirketinin altina geçirip senin yaninda çalişan olarak maaş almayacak mi senin yanina geldikten sonra sana getirdiğim e ticaret sitesi 300 bın tl kazansada benım bundan karim olacak mi yoksa belirlenen aylik ücretmi alacak örnek 50 bın tl maaş gibi veya anlaşilan maaş neyse o ekstra olarak diyelim ki oraya getirdim e ticaret sitem ciro yapamadı o zaman ne olacak tekrar türkiyeye mi gelecegim aslinda bunlarin ucu cok açik gerçekten iyi sözleşme yapilmaliki ileride büyük problemler çıkmasin

Iste orada sen kaybediyorsun isci olarak.
1-Anlasmanin disinda, adserver uzerinde yapilan ciro komple sirketime geciyor.
2-Ciro yapmama konusunda:
a-2 ay boyunca yeterli ciro yapmadi diyelim, sirketin butcesinden hala maasini aliyorsun
b-sirketin satislari dustu diyelim: iste bu sebeple 1'den fazla e-ticaret sitesini tek bir semsiye altinda toplamayi dusunuyorum. Atiyorum 5 e-ticaretten 1 tanesi patlarsa geriye kaldi 4. E-ticaretler disinda AB'de operasyonel sirket altindaki kendi e-ticaretim bu riskler icin kurulacak.

Butce havuzu planli olacak tabii, ne sen ne ben icin hicbir risk olusmamasi icin.

Ama e-ticaret isleyisi bir nevi sarap gibi. Sarap ne kadar eski ise o kadar kaliteli oluyor. Tabi e-ticaret'te surekli emek vermek gerekiyor.

• Üyelik 03.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** B**
  • Mesajlar 229
  • Beğeniler 52 / 54
  • Ticaret 24, (%100)

eMachine adlı üyeden alıntı

Iste orada sen kaybediyorsun isci olarak.
1-Anlasmanin disinda, adserver uzerinde yapilan ciro komple sirketime geciyor.
2-Ciro yapmama konusunda:
a-2 ay boyunca yeterli ciro yapmadi diyelim, sirketin butcesinden hala maasini aliyorsun
b-sirketin satislari dustu diyelim: iste bu sebeple 1'den fazla e-ticaret sitesini tek bir semsiye altinda toplamayi dusunuyorum. Atiyorum 5 e-ticaretten 1 tanesi patlarsa geriye kaldi 4. E-ticaretler disinda AB'de operasyonel sirket altindaki kendi e-ticaretim bu riskler icin kurulacak.

Butce havuzu planli olacak tabii, ne sen ne ben icin hicbir risk olusmamasi icin.

Ama e-ticaret isleyisi bir nevi sarap gibi. Sarap ne kadar eski ise o kadar kaliteli oluyor. Tabi e-ticaret'te surekli emek vermek gerekiyor.

Dediğim gibi her iki tarafinda başi agrimamasi için fazlaca üzerinde konuşulmasi gerekiyor inş aradiginiz kişiyi bulabilirsin iyi forumlar
eMachine

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al