Nobelli iktisatçıdan korkunç uyarı: Türkiye böylesine savunmasız

40 Mesajlar 3.567 Okunma
smmexpress

yazilimsoru yazilimsoru Yazilimsoru.com Kullanıcı
  • Üyelik 05.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 437
  • Beğeniler 132 / 131
  • Ticaret 0, (%0)
Backlinkcigeldi hocam siz "sizin cebinizi de fakir ve orta sinıfın tamamınin da cebini düşünuyorum" demişsiniz fakat onlar kendilerini ne kadar düşünüyorlar.İstediğiniz kadar anlatın onlar anlamak istemedikleri sürece anlamayacaklar.Bende çok uğraştım bazı şeyleri anlatmak için ama olmuyor.Allah sonumuzu hayır etsin diyorum.İnşallah bizi yönetenler biran önce kendilerine gelirde biz napıyoruz ya deyip üretime teşvik ederler insanları.
BocekBasi

kişi bu mesajı beğendi.

Web sitem: yazilimsoru.com
wmaraci
reklam

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

BöcekBaşı adlı üyeden alıntı

Peşkeş çekilme konusuna tamamen katılıyorum ancak burada sakallı şalvarlı konusundan kastın nedir burası özgür bir ülke değil midir isteyen sakal bırakır şalvar giyer isteyen tam tersini yapar.
Çalınan çırpılan konusuna gelecek olursak o konuya da sonuna kadar katılıyorum ancak düşüncem şudur ki a veya b hangi parti olursa olsun bu durum devam edecektir bu durumu düzeltebilecek kimsenin olduğunu sanmıyorum.
Adalet geniş kapsamlıdır sana göre adaletli olan bir şey bana göre adaletsiz olabilir burada tamamen yasal durumlar söz konusudur. Bunu da yapan yine siyasilerdir.

Millet bugün bunu seçer yarın başkasını seçer kimse daimi ülkeyi yönetemez zaten. Şu olaya ben inanmıyorum kim derse desin a veya b parti ben hükümet olunca dolar 3 tl olacak faizler düşürülecek bunların hepsi hikaye bu ülkede artan bir dolar bir anda 2 tl aşağı düşmüş müdür? Alınan bir mala zam geldikten sonra ben hiç düşüş yapıldığına rastlamadım. Örneğin benzin 5 tl idi 6 tl oldu 5 tl ye düşmesi çok zor benim düşüncem bu süreçlerde. 3 lira indirim yapılıp da 5 lira zam geldiğini de gördük.

Peki biz burada konuşarak bilim ve teknoloji mi üretiyoruz nerede bizim gençliğimiz en başta bu işe el atılmalıdır. Ülkemize bakıyorum herkes memur olayım kimse bana dokunmasın derdin de zaten çiftçilik yapılabilir düzeyde değil her şey ortada. Bilimle ilgilenilsin de kim ilgilenecek etrafında bilime yönelecek yöneltilecek kaç genç var bu işin temeline inmek lazım ki bir anda düzelebilecek şeyler değildir bunlar diye düşünüyorum.

Partilerle ilgili konuşmak istemiyorum o gelmiş veya öteki gelmiş benim açımdan hiç bir önemleri yok seçilmiş birileri var o ya da bu sen buradan istediğin kadar konuş değişen bir şey olmayacaktır tabi eleştirilmeyecek mi sonuna kadar eleştirilecekler ama şu mantık kesinlikle yanlış bunlar gitsin de ülke batsın ne olursa olsun bu kadar da acımasız olunmamalı bu ülkede sadece a veya b partisi yok c partisi veya partisizler de var.

Hocam ironi yapmış o arkadaş art niyetle söylediğini düşünmüyorum. O ayrı bir konu neyse

Kendi adıma robotik ve yapay zeka ile ilgileniyorum, alanım pc science yani bilgisayar bilimleri tabii için icinde mekanikte var neyse yani ben bir şey uretmeye çabalıyor geleceğin 1 numaralı alaninda bir şeyler geliştirmek için egitim alıyorum.

Ekonominin uzun vadede kötüden yavas yavas iyiye evrilmesi var birde ekonominin uzun vadede yavas yavas daha da kötüleşmesi var hocam. Yani kim gelirse gelsin degismez yerine bir sans versek ne olur diye bakmak daha optimist bir yorum bence. Onu geçelim ülke rantçilar cenneti oldu bakın daha geçen günlerde Tren kazasında onlarca canımiz yitip gitti altından rant çiktı. Tren yolunun altını doldurmaya üşenip toprakla doldurmuşlar yetmemiş bakım yapmamışlar, bu rantçıların önünü açip paragöz kan emicileri ülkenin her yerine yayan zihniyet kimin hocam? Arap için 1 günluk yas ilan eden zihniyet, yiten 10larca can yaralı 10larca insan için yas yerine kutlama yapmayı tercih etti

Bir örnek daha vereyim bu ay pc toplayacaktim ekran karti alacağim, gtx 1070 modelleri gecen sene 2000TLydi su an 3400 3500 TL. Gtx 1080tiler 3kydı şu an 4k 5k hatta 7kya kadar gidiyor. Siz batarsanız ben ben batarsam siz batacaksiniz cünku hemen hemen hepimiz fakir veya orta sınifa mebsubuz. Sürekli ötekileştirmek yerine biraz da yahu %47 halden memnun değil acaba onlar mı haklı diye düsünmeye baslamak gerekiyor. Dunyayı azınlık diye hitap edilen kitleler değiştirmiştir biraz düşünmek ve sorgulamak bu ulkeyi iyi noktalara getirecektir.

Bakın 1970lerde koreyle aynı ekonomiye sahiptik sonra kore battı asya krizi ile sene 2018 kore nerde biz nerdeyiz? Yani bu işler bilimle teknoloji ile sorgulamayla, düsünmeyle olur.

mustix mustix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 17 / 323
  • Ticaret 103, (%99)

Peşkeş çekilme konusuna tamamen katılıyorum. Bu kısım yanlış anlamışım o kişilere peşkeşmiş.
Çalınan çırpılan konusuna gelecek olursak o konuya da sonuna kadar katılıyorum ancak düşüncem şudur ki a veya b hangi parti olursa olsun bu durum devam edecektir bu durumu düzeltebilecek kimsenin olduğunu sanmıyorum.
Adalet geniş kapsamlıdır sana göre adaletli olan bir şey bana göre adaletsiz olabilir burada tamamen yasal durumlar söz konusudur. Bunu da yapan yine siyasilerdir.

Millet bugün bunu seçer yarın başkasını seçer kimse daimi ülkeyi yönetemez zaten. Şu olaya ben inanmıyorum kim derse desin a veya b parti ben hükümet olunca dolar 3 tl olacak faizler düşürülecek bunların hepsi hikaye bu ülkede artan bir dolar bir anda 2 tl aşağı düşmüş müdür? Alınan bir mala zam geldikten sonra ben hiç düşüş yapıldığına rastlamadım. Örneğin benzin 5 tl idi 6 tl oldu 5 tl ye düşmesi çok zor benim düşüncem bu süreçlerde. 3 lira indirim yapılıp da 5 lira zam geldiğini de gördük.

Peki biz burada konuşarak bilim ve teknoloji mi üretiyoruz nerede bizim gençliğimiz en başta bu işe el atılmalıdır. Ülkemize bakıyorum herkes memur olayım kimse bana dokunmasın derdin de zaten çiftçilik yapılabilir düzeyde değil her şey ortada. Bilimle ilgilenilsin de kim ilgilenecek etrafında bilime yönelecek yöneltilecek kaç genç var bu işin temeline inmek lazım ki bir anda düzelebilecek şeyler değildir bunlar diye düşünüyorum.

Partilerle ilgili konuşmak istemiyorum o gelmiş veya öteki gelmiş benim açımdan hiç bir önemleri yok seçilmiş birileri var o ya da bu sen buradan istediğin kadar konuş değişen bir şey olmayacaktır tabi eleştirilmeyecek mi sonuna kadar eleştirilecekler ama şu mantık kesinlikle yanlış bunlar gitsin de ülke batsın ne olursa olsun bu kadar da acımasız olunmamalı bu ülkede sadece a veya b partisi yok c partisi veya partisizler de var.

Adalet göreceli bir kavram değildir. Adalet herkes için birdir. Sen böyle mavraları Türkiye'de parti fanatiklerine sallarsın, onlarda çiğnemeden yutar ama uluslararası piyasada böyle cahil adamlar yok. Onlara yediremezsin yani. Nitekim yemediklerini de görüyoruz.

Bir sürü "ama" kurmuşsun. Ben ülke peşkeş çekilmesin diyorum, sen hala herkes istediğini giyer hikayelerindesin...

BocekBasi BocekBasi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Sıradan
  • Konum Kahramanmaraş
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 2842
  • Beğeniler 374 / 374
  • Ticaret 30, (%100)

Backlinkcigeldi adlı üyeden alıntı

Hocam ironi yapmış o arkadaş art niyetle söylediğini düşünmüyorum. O ayrı bir konu neyse

Kendi adıma robotik ve yapay zeka ile ilgileniyorum, alanım pc science yani bilgisayar bilimleri tabii için icinde mekanikte var neyse yani ben bir şey uretmeye çabalıyor geleceğin 1 numaralı alaninda bir şeyler geliştirmek için egitim alıyorum.

Ekonominin uzun vadede kötüden yavas yavas iyiye evrilmesi var birde ekonominin uzun vadede yavas yavas daha da kötüleşmesi var hocam. Yani kim gelirse gelsin degismez yerine bir sans versek ne olur diye bakmak daha optimist bir yorum bence. Onu geçelim ülke rantçilar cenneti oldu bakın daha geçen günlerde Tren kazasında onlarca canımiz yitip gitti altından rant çiktı. Tren yolunun altını doldurmaya üşenip toprakla doldurmuşlar yetmemiş bakım yapmamışlar, bu rantçıların önünü açip paragöz kan emicileri ülkenin her yerine yayan zihniyet kimin hocam?

Bir örnek daha vereyim bu ay pc toplayacaktim ekran karti alacağim, gtx 1070 modelleri gecen sene 2000TLydi su an 3400 3500 TL. Gtx 1080tiler 3kydı şu an 4k 5k hatta 7kya kadar gidiyor. Siz batarsanız ben ben batarsam siz batacaksiniz cünku hemen hemen hepimiz fakir veya orta sınifa mebsubuz. Sürekli ötekileştirmek yerine biraz da yahu %47 halden memnun değil acaba onlar mı haklı diye düsünmeye baslamak gerekiyor. Dunyayı azınlık diye hitap edilen kitleler değiştirmiştir biraz düşünmek ve sorgulamak bu ulkeyi iyi noktalara getirecektir.

Bakın 1970lerde koreyle aynı ekonomiye sahiptik sonra kore battı asya krizi ile sene 2018 kore nerde biz nerdeyiz? Yani bu işler bilimle teknoloji ile sorgulamayla, düsünmeyle olur.

Umarım iyi noktalara gelir getirenin kim olduğunun önemi yok ve kimsenin bu durumdan da memnun olmadığını düşünüyorum.

mustix adlı üyeden alıntı

Adalet göreceli bir kavram değildir. Adalet herkes için birdir. Sen böyle mavraları Türkiye'de parti fanatiklerine sallarsın, onlarda çiğnemeden yutar ama uluslararası piyasada böyle cahil adamlar yok. Onlara yediremezsin yani. Nitekim yemediklerini de görüyoruz.

Bir sürü "ama" kurmuşsun. Ben ülke peşkeş çekilmesin diyorum, sen hala herkes istediğini giyer hikayelerindesin...

Ortaya adalet kelimesini atarsan görecelidir derim ne dememi bekliyorsun? Bana göre adaletli olmayan şey sana göre adaletli olabilir, sana göre adaletsiz olan şey bana göre adaletli olabilir adaleti nerede neye göre kullandığına bağlı. Ben mavra sallamam neyim varsa düz adamımdır bilip bilmeden hakkımda sen mavra atıyorsun şuanda. Ben kimseye cahil de demedim işte sorun tam da bu daha tartışamıyorsun hemen mavra cahil çiğnemeden yutma biraz adaplı olun.

Giyme konusu ile alakalı yanlış anladığımı yazarak düzeltme yapmıştım.
Son olarak insanca tartışamayan kişilerle tartışmaya girme gereği duymuyorum iyi forumlar bir daha da yazmayacağımı ayrıca belirteyim istediğinizi yazabilirsiniz en önemlisi bana göre adaptır.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

yazilimsoru adlı üyeden alıntı

Backlinkcigeldi hocam siz "sizin cebinizi de fakir ve orta sinıfın tamamınin da cebini düşünuyorum" demişsiniz fakat onlar kendilerini ne kadar düşünüyorlar.İstediğiniz kadar anlatın onlar anlamak istemedikleri sürece anlamayacaklar.Bende çok uğraştım bazı şeyleri anlatmak için ama olmuyor.Allah sonumuzu hayır etsin diyorum.İnşallah bizi yönetenler biran önce kendilerine gelirde biz napıyoruz ya deyip üretime teşvik ederler insanları.

Durum bu: Ya onlar gidecek ya biz diyorlar. Bu muslum gunduz nasil onursuz haysiyetsiz sapık bir insan ogrenmek istiyenler varsa googledan biraz araştırma yapabilirler. Böyle insanlar şu an adam olmuş tvlerde konuşup ülkenin büyük bir kismini ülkeden kovuyor.
Kemalist derken de bizzati Atatürkçulerden bahsediyor. Bu zihniyetin bize ne faydası olacak hocam? Mesela bu adam hala neden dısarıda geziyor?
Buyrun izleyin
https://youtu.be/rKv66arAzTk
BocekBasi yazilimsoru

kişi bu mesajı beğendi.

yazilimsoru yazilimsoru Yazilimsoru.com Kullanıcı
  • Üyelik 05.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 437
  • Beğeniler 132 / 131
  • Ticaret 0, (%0)
@Backlinkcigeldi Şahsen ben gitmeyi düşünmüyorum.Ama onlar rahat edemiyorlarsa gidebilirler.Bu nasıl bir olaydır.Her şeyi geçtim bu şahıs bunu bir televizyon programında bu kadar rahat bir şekilde nasıl söyleyebiliyor?

Web sitem: yazilimsoru.com

mustix mustix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 17 / 323
  • Ticaret 103, (%99)

Umarım iyi noktalara gelir getirenin kim olduğunun önemi yok ve kimsenin bu durumdan da memnun olmadığını düşünüyorum.

Ortaya adalet kelimesini atarsan görecelidir derim ne dememi bekliyorsun? Bana göre adaletli olmayan şey sana göre adaletli olabilir, sana göre adaletsiz olan şey bana göre adaletli olabilir adaleti nerede neye göre kullandığına bağlı. Ben mavra sallamam neyim varsa düz adamımdır bilip bilmeden hakkımda sen mavra atıyorsun şuanda. Ben kimseye cahil de demedim işte sorun tam da bu daha tartışamıyorsun hemen mavra cahil çiğnemeden yutma biraz adaplı olun.

Giyme konusu ile alakalı yanlış anladığımı yazarak düzeltme yapmıştım.
Son olarak insanca tartışamayan kişilerle tartışmaya girme gereği duymuyorum iyi forumlar bir daha da yazmayacağımı ayrıca belirteyim istediğinizi yazabilirsiniz en önemlisi bana göre adaptır.

Bak tamda bu sebepten dolayı ülkede adalet yok. Adalet tahsis ettiğini söyleyenler de bu şekilde düşünüyor ve davranıyor. Bir şeyin sana göre adil olup olmaması hakikati değiştirmez. Hakikat herkes için tektir. Kişilerin yorumu, ne için kullandığı onu değiştirmez.

Galiba senin partililere karşı bir hitap gücün var. :confused: Daha okuduğunu anlamıyorsun, adap madap...

iyi forumlar.

• Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

yazilimsoru adlı üyeden alıntı

@Backlinkcigeldi Şahsen ben gitmeyi düşünmüyorum.Ama onlar rahat edemiyorlarsa gidebilirler.Bu nasıl bir olaydır.Her şeyi geçtim bu şahıs bunu bir televizyon programında bu kadar rahat bir şekilde nasıl söyleyebiliyor?

Bunların dedeleri zamanında İngilizlerle birlik olup isyan çıkartmaya çalıstı ya Ataturk Ya biz ve ingilizler dediler, sonrasi malum :) Atamın en sevdiği oyun başladı Hain asmaca :)
Ondandır bu nefretleri kinleri öfkeleri. Emperyalizmin uşakları bunlar.

57 yıllık yaşama 11 savaş 24 madalya 7 nişan 13 kitap 1 ülke sığdır hayatında kitap okumamış adam seni eleştirsin ATATÜRK olmak da zor valla
melankolia yazilimsoru

kişi bu mesajı beğendi.

ismetsahan ismetsahan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad İ** Ş**
  • Mesajlar 97
  • Beğeniler 70 / 33
  • Ticaret 0, (%0)

Backlinkcigeldi adlı üyeden alıntı

Durum bu: Ya onlar gidecek ya biz diyorlar. Bu muslum gunduz nasil onursuz haysiyetsiz sapık bir insan ogrenmek istiyenler varsa googledan biraz araştırma yapabilirler. Böyle insanlar şu an adam olmuş tvlerde konuşup ülkenin büyük bir kismini ülkeden kovuyor.
Kemalist derken de bizzati Atatürkçulerden bahsediyor. Bu zihniyetin bize ne faydası olacak hocam? Mesela bu adam hala neden dısarıda geziyor?
Buyrun izleyin
https://youtu.be/rKv66arAzTk

Bu tür adamlar konusunda seninle kesinlikle hemfikirim burası Türkiye Cumhuriyeti buranın kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarihi Osmanlı'dan gelir. Sorun şurada keşke kemalistler (Atatürkçüler Atatürk'ü putlaştıranlar değil gerçekten nutuk okuyarak anlayanlar ilkelerini benimseyenler)e böyle laf atanlar da (1) keşke bu tür insanlar yüzünden İslam'a müslümanlığa laf atanlarda ceza alsalar(2) . İkisini yapanında gram birbirinden farkı olduğuna inanmıyorum.

ONE ONE Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Web hizmetleri - SEO
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 427
  • Beğeniler 8 / 154
  • Ticaret 11, (%82)

Bir de şunu anlamıyorum ülke batsın mantığı nedir yani hükümet gitsin de batsın bu mantık nasıl bir şeydir. Başarısız olsun da ne olursa olsun mantığını bırakın. Hükümetler gelip geçicidir baki olan devlettir.

Kardeşim batmasın diye gitson diyoruz. Ya banane kim başa geçmiş ben kendi cebime balarım. Halkımın durumuna bakarım. Ülke batıyor dedil diye vatan haini ilan edilmediğimiz kaldı. Ekonomi iyi olsun ben niye başka parti isteyim ki ?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al