Nobelli iktisatçıdan korkunç uyarı: Türkiye böylesine savunmasız

40 Mesajlar 3.667 Okunma
lostyazilim
smmexpress

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

ONE adlı üyeden alıntı

Türkiyenin sorunu bu bağnazlık. Bir partiyi desteklerken haaşa ama Allah tarafından farzmış gibi destekliyorlar. Hepsi böyle her parti böyle A B C D H M partisi yok hepsi böyle. Meseni toplumşarda partilerin ortak amacı vardır. Hepsinin gayesi ülkeyi ilerilere taşımaktır ancak fikir ayrılıkları nedeniyle partiler meydana gelir. Partiler ülkeyi nasıl geliştirecekleri konusunda birbirleri ile farklılık gösterir. Bizde bir parti kendine bir ideolojiyi kalkan ettikten sonra yaptığı herşeyi helal görüyor. Bizde partiler ideolojilerle kuruluyor. Buda bağnazlığı doğuruyor. Yanlış en başta var bir partide değil.

Desteklediğim siyasi lider söylediklerine zıt bir davranış sergileyince seçim gecesi yerine dibine soktum onu. Artık eskisi kadar da bir desteğim yok. Tepkimizi kitle halinde ortaya koyduk. Kendisi de bunu fark edip kendine çeki düzen versin. Bu kadar basit olay. Kimse benim babamın oğlu değil. Siyasi dediğin şey gidici devlet kalıcıdır.

Dış güçler hebele hübele deyip dün sarmaş dolaş dış güçlerle fotoğraflarda çıkanları destekleyip hala dış güçler hebele hübele diyenler utansın.

Destekliyorum diye o siyasi benim için odak ve doğruluk noktası mı? Asla! Hata yapar ya da kendi söylediği ile çelişirse yerin dibine sokar her yerde de söylerim. Ama karşı taraf bunu yapamıyor. Videolu kanıtlar var adam dün 2+2=4 bugün 2+2=3 diyor ona bile biat ediyorlar. Daha yüzlerce örnek var, iktidarlarından önce kurulan ısparta üniversitesini seçim meydanında biz kurduk dedikleri zaman meydanda alkış kıyamet kopuyordu kimse, yahu bu üni ne zaman kuruldu acaba deyip araştırmadı. Adam bile kitlesini tanıyor artık. Hadi şimdi bu kitleye ısparta ünisini iktidarın yapmadığını anlat. İmkanı yok anlatamazsın. Üzerine birde küfür yersin.

Bizim berber ilk robot abdulhamid zamanında yapıldı bunu da biliyoruz demişti. Nasıl bir ütopya da yaşıyorlar aklım almıyor
glacher

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

mustix mustix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 17 / 323
  • Ticaret 103, (%99)
Adam nobelli iktisatçıya Türkiye hakkında bir halt bilmeden sallıyor diyor ya la. :DdDD

Lozan mozan...bor madenleri...dış güjler.. oparAsyon..!!!

ismetsahan ismetsahan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad İ** Ş**
  • Mesajlar 97
  • Beğeniler 70 / 33
  • Ticaret 0, (%0)
Nedense o gördüğün realiteyi sadece 2002 sonrası için görüyorsun. Ülkemize realist olarak bakalım mı?

https://www.youtube.com/watch?v=_lV5MeLLw28

Kimse kimseye fanatik değil ben MHP'li birisiyim AKP'li değilim. Ancak bu adamın yaptıkları olumsuzlukları gördüğüm kadar yaptıkları olumluyu da görüyorum. Ben şahsi olarak bu adam mükemmel şu bu demiyorum ama sizin gibi de kendi ülkemin yöneticilerine bir küfür etmediğim kalmıyor durumuna düşmüyorum.

Özellikle CHP'li arkadaşlara söylüyorum başta sen olmak üzere muhalefetsin ya sizin şu seçimde İnce'ye verdiğiniz zararı sizden başkası veremedi.

Adamı aday ettiniz şimdi vekil bile değil. Genel başkanlığa birisi oturmuş altında zannedersin japon yapıştırıcı var ve utanmadan bir MHP'li olarak gerçekten muhalefet olabilen İnce'yi küçümsediklerini gördüm. Önce siz kendi içinizde bir olun birlik olun. Önce koltuk sevdalılarının bu partide işi yok diye açıklama yapan o genel başkanınıza çare bulun.

Ha şunu da söylemek isterim değerli arkadaşlar Milliyetçi Hareket Partisi yüzde beş dahi alamayacak diyen o yazar çizer grubu ve bunu destekleyenlere de en büyük cevabı yine MHP vermiştir. Bunlar size yetmeyecektir buna da eminim. Siz konuşmaya devam edin onlar yönetmeye CHP ortaya çıkarabileceği EN İYİ BANA GÖRE adayı çıkarttı ve çıkarttığı adayı da kendi sırtından vurdu parti içini sen bilirsin takılıyorsun ya partililerle. Buraya yazacak o kadar çok şey var ki ama senin çeşitli bahanelelerle (bazıları gerçek) atıp tutmanı seyretmek gerçekten tebessüm ettirici.

ismetsahan ismetsahan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad İ** Ş**
  • Mesajlar 97
  • Beğeniler 70 / 33
  • Ticaret 0, (%0)

BöcekBaşı adlı üyeden alıntı

Peki çözüm nedir beyler hadi kurtarın ülkeyi krizden bakalim merak ediyorum her gün kriz tellallari geliyor foruma bu aralar bir de siz yönetin ülkeyi.
Benim siyasi partim yoktur tüm partilere karşıyım onu en baştan söyleyeyim. A partisi de gelse b partisi de gelse durum bu olacaktı benim görüşüm.

Ya hocam dün terör dediler bugün ekonomi yarın din bir yıl sonra hizmet diyecekler hala çözemediniz mi bunları boşver inan ben mesajlarını okuyorum tebessüm içinde geçiyorum.

wmaraci
wmaraci

BocekBasi BocekBasi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Sıradan
  • Konum Kahramanmaraş
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 2842
  • Beğeniler 374 / 374
  • Ticaret 30, (%100)
Bir de şunu anlamıyorum ülke batsın mantığı nedir yani hükümet gitsin de batsın bu mantık nasıl bir şeydir. Başarısız olsun da ne olursa olsun mantığını bırakın. Hükümetler gelip geçicidir baki olan devlettir.
ismetsahan

kişi bu mesajı beğendi.

mustix mustix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 17 / 323
  • Ticaret 103, (%99)

Peki çözüm nedir beyler hadi kurtarın ülkeyi krizden bakalim merak ediyorum her gün kriz tellallari geliyor foruma bu aralar bir de siz yönetin ülkeyi.
Benim siyasi partim yoktur tüm partilere karşıyım onu en baştan söyleyeyim. A partisi de gelse b partisi de gelse durum bu olacaktı benim görüşüm.

Bak sana bir çözüm önerisi sunayım:

Ülke ite köpeğe, sakallıya şalvarlıya, donluya peçeliye peşkeş çekilmesin yeterli. Bak sadece bu bile bir nebze yeterli. Çalınan çırpılanlardan vazgeçilmesi, aşırı gösterişe harcanan çok büyük paralar falan....

Her şeyden önemlisi ülkede adalet yok. Adalet olmadan istersen dünyanın en iyi ekonomisti ol, hiçbir şeyi düzeltemezsin.

• Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

Elbette kim gelirse gelsin kriz bir müddet daha devam edecekti fakat giderek yavaşlayacak duracak ve gerilemeye başlayacaktı. Ülke bir enkaz halinde zaten. Ama kurtarılma ihtimali vardı. Keşke yeni kanlara sans verseydi millet ama bunu seçti.

Bunun çözümü
Teknoloji, Bilim, Üretim Üretim Üretimdir. Sen suriyeden patates çinden sarımsak alarak ekonomiyi kurtaramazsın. Bu ülkenin toprağında sarımsak patates yetişmiyor mu? Tohumların bile genetiğini bozdular artık tohum bile alır duruma geldik.

Liyakat sistemi yok işi bilene vereceksin, o kadar usta isim anılırken neden Berat Albayrak? Bu ülkenin yetiştirdiği dünyaca ünlü ekonomistler var. Hadi onu gectim diş gücler dış mihraklar deniliyordu daha dün dış mihraklar ile sarmaş dolaş pozlar verildi bu nasıl is?
Abd Fransa İngiltere israil dış mihrak değilse kim bu dış mihrak? Sürekli kendileriyle çelisiyorlar.

Uzun uzun yazmayacağım hocam artık yoruldum anlatmaktan kısaca size sunu diyeyim bir an önce Üretim Seferberligi ilan edilip gençlere, girişimcilere, tarımcılara, teknolojiye fabrikalara teşvik verilip son gaz üretime gidilmeliydi. Ama görüyorum ki böyle bir niyeti yok kimsenin. Sürekli borçla borç ödeniyor yetmiyor, ülkenin kendi yaptırdıgı şeylerden bile borçlanıyoruz. Girin devletin sitesine sadece mayıs ayi cari açik 5.9 milyar dolar. Daha ne diyelim?

Dolar yine düşer ama nasıl düşer? Borç alıp para sokuyorlar ee bu ülke böyle borç borç borç nereye kadar dayanacak?

• Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

ismetsahan adlı üyeden alıntı

Nedense o gördüğün realiteyi sadece 2002 sonrası için görüyorsun. Ülkemize realist olarak bakalım mı?

https://www.youtube.com/watch?v=_lV5MeLLw28

Kimse kimseye fanatik değil ben MHP'li birisiyim AKP'li değilim. Ancak bu adamın yaptıkları olumsuzlukları gördüğüm kadar yaptıkları olumluyu da görüyorum. Ben şahsi olarak bu adam mükemmel şu bu demiyorum ama sizin gibi de kendi ülkemin yöneticilerine bir küfür etmediğim kalmıyor durumuna düşmüyorum.

Özellikle CHP'li arkadaşlara söylüyorum başta sen olmak üzere muhalefetsin ya sizin şu seçimde İnce'ye verdiğiniz zararı sizden başkası veremedi.

Adamı aday ettiniz şimdi vekil bile değil. Genel başkanlığa birisi oturmuş altında zannedersin japon yapıştırıcı var ve utanmadan bir MHP'li olarak gerçekten muhalefet olabilen İnce'yi küçümsediklerini gördüm. Önce siz kendi içinizde bir olun birlik olun. Önce koltuk sevdalılarının bu partide işi yok diye açıklama yapan o genel başkanınıza çare bulun.

Ha şunu da söylemek isterim değerli arkadaşlar Milliyetçi Hareket Partisi yüzde beş dahi alamayacak diyen o yazar çizer grubu ve bunu destekleyenlere de en büyük cevabı yine MHP vermiştir. Bunlar size yetmeyecektir buna da eminim. Siz konuşmaya devam edin onlar yönetmeye CHP ortaya çıkarabileceği EN İYİ BANA GÖRE adayı çıkarttı ve çıkarttığı adayı da kendi sırtından vurdu parti içini sen bilirsin takılıyorsun ya partililerle. Buraya yazacak o kadar çok şey var ki ama senin çeşitli bahanelelerle (bazıları gerçek) atıp tutmanı seyretmek gerçekten tebessüm ettirici.

KK desteklediğimi söylediğimi gördün mü hiç? Özelden sana gunler haftalar aylar önce yazdıklarımi atayım istersen? Ben iktidar kadar onları da eleştiriyorum. Bizde biat kültürü yoktur. Yeryüzünde kimseye biat etmem ben. Kafam öne sadece başım kesilirse eğilir. O yüzden beni burdan vurma hocam. Tahmin ettiğin veya hayal ettiğin gibi biri değilim. Peki sen Ben BOP eşbaşkanıyım diyeni ne kadar eleştirdin? Ya da daha dün dedigiyle bugün çelişenlere? Siz eğer obejktif olsanız şu an yüzlerine bakamamaniz gerekiyordu şu yaptiklarindan sonra.

Eyvallah KK koltuga yapmısmış evet
Çalanlara, yolsuzluk yapanlara, devlete fetö denen abd kaynaklı örgüt sokanlara yetmeyip kozmik odaya kadar sokanlara, adanan oktara bilgileri verenlere ne diyorsunuz? Senelerdir adnan oktar ülkenin bilgilerini dış ülkeye veriyormuş, elinizi vicdaniniza koyun hep ayni senaryo, devlette sürekli bir orgüt yapılandıriyorlar dün fetö adnan bugün menzil yarın xx tarikatı böyle olmaz.

Sizinle zerre kadar bir fikir birliğimiz veya ortak noktamız yok lakin aynı ülkede yaşıyoruz ben batarsam siz siz batarsanız ben batacağım o yüzden ben eleştirirken sizin cebinizi de fakir ve orta sinıfın tamamınin da cebini düşünuyorum. Tekrar tekrar söyleme gereksinimi duyuyorum. Dünya üzerinde kim olursa olsun kendisiyle çelişiyor yalan söylüyor çalıyor çirpıyorsa onu alır yerin dibine sokarım. Kimseye minnet eylemem. Hayat felsefem budur.

Ha bide ister bana katilin ister katılmayın ama çok kötü gunler geliyor. Bunu siz de cekeceksiniz ben de.

BocekBasi BocekBasi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Sıradan
  • Konum Kahramanmaraş
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 2842
  • Beğeniler 374 / 374
  • Ticaret 30, (%100)

mustix adlı üyeden alıntı

Bak sana bir çözüm önerisi sunayım:

Ülke ite köpeğe, sakallıya şalvarlıya, donluya peçeliye peşkeş çekilmesin yeterli. Bak sadece bu bile bir nebze yeterli. Çalınan çırpılanlardan vazgeçilmesi, aşırı gösterişe harcanan çok büyük paralar falan....

Her şeyden önemlisi ülkede adalet yok. Adalet olmadan istersen dünyanın en iyi ekonomisti ol, hiçbir şeyi düzeltemezsin.

Peşkeş çekilme konusuna tamamen katılıyorum. Bu kısım yanlış anlamışım o kişilere peşkeşmiş.
Çalınan çırpılan konusuna gelecek olursak o konuya da sonuna kadar katılıyorum ancak düşüncem şudur ki a veya b hangi parti olursa olsun bu durum devam edecektir bu durumu düzeltebilecek kimsenin olduğunu sanmıyorum.
Adalet geniş kapsamlıdır sana göre adaletli olan bir şey bana göre adaletsiz olabilir burada tamamen yasal durumlar söz konusudur. Bunu da yapan yine siyasilerdir.

Backlinkcigeldi adlı üyeden alıntı

Elbette kim gelirse gelsin kriz bir müddet daha devam edecekti fakat giderek yavaşlayacak duracak ve gerilemeye başlayacaktı. Ülke bir enkaz halinde zaten. Ama kurtarılma ihtimali vardı. Keşke yeni kanlara sans verseydi millet ama bunu seçti.

Bunun çözümü
Teknoloji, Bilim, Üretim Üretim Üretimdir. Sen suriyeden patates çinden sarımsak alarak ekonomiyi kurtaramazsın. Bu ülkenin toprağında sarımsak patates yetişmiyor mu? Tohumların bile genetiğini bozdular artık tohum bile alır duruma geldik.

Liyakat sistemi yok işi bilene vereceksin, o kadar usta isim anılırken neden Berat Albayrak? Bu ülkenin yetiştirdiği dünyaca ünlü ekonomistler var. Hadi onu gectim diş gücler dış mihraklar deniliyordu daha dün dış mihraklar ile sarmaş dolaş pozlar verildi bu nasıl is?
Abd Fransa İngiltere israil dış mihrak değilse kim bu dış mihrak? Sürekli kendileriyle çelisiyorlar.

Uzun uzun yazmayacağım hocam artık yoruldum anlatmaktan kısaca size sunu diyeyim bir an önce Üretim Seferberligi ilan edilip gençlere, girişimcilere, tarımcılara, teknolojiye fabrikalara teşvik verilip son gaz üretime gidilmeliydi. Ama görüyorum ki böyle bir niyeti yok kimsenin. Sürekli borçla borç ödeniyor yetmiyor, ülkenin kendi yaptırdıgı şeylerden bile borçlanıyoruz. Girin devletin sitesine sadece mayıs ayi cari açik 5.9 milyar dolar. Daha ne diyelim?

Dolar yine düşer ama nasıl düşer? Borç alıp para sokuyorlar ee bu ülke böyle borç borç borç nereye kadar dayanacak?

Millet bugün bunu seçer yarın başkasını seçer kimse daimi ülkeyi yönetemez zaten. Şu olaya ben inanmıyorum kim derse desin a veya b parti ben hükümet olunca dolar 3 tl olacak faizler düşürülecek bunların hepsi hikaye bu ülkede artan bir dolar bir anda 2 tl aşağı düşmüş müdür? Alınan bir mala zam geldikten sonra ben hiç düşüş yapıldığına rastlamadım. Örneğin benzin 5 tl idi 6 tl oldu 5 tl ye düşmesi çok zor benim düşüncem bu süreçlerde. 3 lira indirim yapılıp da 5 lira zam geldiğini de gördük.

Peki biz burada konuşarak bilim ve teknoloji mi üretiyoruz nerede bizim gençliğimiz en başta bu işe el atılmalıdır. Ülkemize bakıyorum herkes memur olayım kimse bana dokunmasın derdin de zaten çiftçilik yapılabilir düzeyde değil her şey ortada. Bilimle ilgilenilsin de kim ilgilenecek etrafında bilime yönelecek yöneltilecek kaç genç var bu işin temeline inmek lazım ki bir anda düzelebilecek şeyler değildir bunlar diye düşünüyorum.

Partilerle ilgili konuşmak istemiyorum o gelmiş veya öteki gelmiş benim açımdan hiç bir önemleri yok seçilmiş birileri var o ya da bu sen buradan istediğin kadar konuş değişen bir şey olmayacaktır tabi eleştirilmeyecek mi sonuna kadar eleştirilecekler ama şu mantık kesinlikle yanlış bunlar gitsin de ülke batsın ne olursa olsun bu kadar da acımasız olunmamalı bu ülkede sadece a veya b partisi yok c partisi veya partisizler de var.

melankolia melankolia Uzun Yollara Devam Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Dijital Baskı Operatörü
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 4577
  • Beğeniler 1011 / 1012
  • Ticaret 3, (%100)
Backlinkcigeldi hocam bende sizin gibi hissediyorum maalesef yapacak birşey yok.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al