wmaraci reklam

Özgüven nasıl kazanılır ya da arttırılır?

11 Mesajlar 1.823 Okunma
wmaraci reklam

ugurx ugurx www.izmirtez.com Kullanıcı
  • Üyelik 30.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad U** Y**
  • Mesajlar 54
  • Beğeniler 21 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
Öncelikle buraya yazarken çok tereddüt ettim, ama yardımcı olacağınızı umuyorum. Sanırım Orta okul dönemimnden başlayan bir negatiflik var üstümde. Hep olumsuzum, mutsuzum, canım hiçbir şey yapmak istemiyor. Üniversiteden mezun olacağım sene 2-3 negatif olayın üst üstüne gelmesinden sonra çok hızlı ve bunun tam tersi hissettiğim bir dönem yaşadım. Psikolog ve psikiyatristlere gittim. Bipolar bozukluk teşhisi konuldu.Border Line Kişilik bozukluğu teşhisi de geçmişti. Ama bunun bir testi falan yok emin değilim yani. Velhasıl, şuan yüksek lisans yapıyorum, kendimi normal hissetsem de o negatifliğin geldiğini, daha agresif olduğumu hissediyorum. Çevremdekileri kırıyorum. Özgüvenim yok derecesine az ve bu yüzden iş fırsatlarını kaçırıyorum ve sosyal yaşamda zorlanıyorum. Özgüvenimi arttırabilecek her türlü öneriye, film olur, fikir olur, etkinlik olur, kitap olur, hepsine açığım yeter ki olumlu sonuçlar alayım. Uzun oldu biraz sıktıysam affola.
FurkanCanoz

kişi bu mesajı beğendi.

https://www.mobidictum.com
wmaraci
reklam

Glsm Glsm Kaliteli makale hizmeti.. Kullanıcı
  • Üyelik 23.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / K
  • Meslek Yazar ve Akademisyen adayı..
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad Ü** K**
  • Mesajlar 145
  • Beğeniler 224 / 102
  • Ticaret 97, (%100)
Çoğumuzun bu tarz dönemleri olabiliyor. Aslında özgüven eksikliğine neden olan etkenleri saptamak bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey. Yüksek lisans aşamasına kadar da gelebilmiş bir birey iseniz gayet bilgili ve başarabilen birisinizdir. Nice süreçlerden geçmişsinizdir eminim.

Öncelikle başarılarınızı göz ardı etmemenizi tavsiye ederim. ''Ben bu seviyeye gelecek kadar başarılıyım'' sözünü kendinize çok görmeyin. Kendinize yeni hedefler belirleyin. Yüksek lisans aşamasındayken bir yandan yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Belki de bir yabancı dil kursuna yazılarak farklı ortam, yeni bir çevre ve kendinize aktivite yaratabilirsiniz. (Tabii ki bu önerim yabancı dil konusunda isteğiniz ve eksiğiniz var ise geçerli.)

Eğer yüksek lisans dışında herhangi bir iş ya da uğraşınız yoksa spora yazılabilirsiniz. Egzersiz ve spor emin olun ki kafanızı dağıtma ve kendinize olan güveninizi artırma konusunda faydalı olacaktır.

Fırsatınız varsa sizi özgüven eksikliğine iten neden ya da kişileri hayatınızdan uzaklaştırın. Çoğu zaman ''Çevrre'' dediğimiz kişiler özgüven eksikliği yaşamamıza neden olmaktadır. Sizi yeni projelere itecek, farklı aktivitelere yönlendirecek ve her daim olumsuz yönlerinizi değil, başarılarınızı görecek kişilerle sohbet edin.

Naçizane kendimce birkaç fikrimi belirttim. Psikolog değilim, ancak bizler de bu tarz dönemlerden geçtiğimiz için tecrübelerime dayanarak birkaç önerimi size ilettim.
VipTema sterk ugurx

kişi bu mesajı beğendi.

mert29 mert29 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 532
  • Beğeniler 133 / 133
  • Ticaret 0, (%0)
Aslına bakarsan bu konu ile ilgili film kitap vs den çok şöyle bir fikir önericem insanlarla iletişimi çok olan bir işe girmen cok iyi olur kafe, satış danışmanligi vs inan ki çok faydasını görüceksin sende özgüven eksikliği olmadığını geçmişte kalan bazı şeyler yüzünden kendini dışarıya boşu boşuna kapattığını farkediceksin o yüzden bir kere olsun inancını toplayıp dedigim gibi bir işe gir ve asıl olan kendini görmene izin ver (:
sterk ugurx enerjiveguc

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 30.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad U** Y**
  • Mesajlar 54
  • Beğeniler 21 / 8
  • Ticaret 0, (%0)

Glsm adlı üyeden alıntı

Çoğumuzun bu tarz dönemleri olabiliyor. Aslında özgüven eksikliğine neden olan etkenleri saptamak bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey. Yüksek lisans aşamasına kadar da gelebilmiş bir birey iseniz gayet bilgili ve başarabilen birisinizdir. Nice süreçlerden geçmişsinizdir eminim.

Öncelikle başarılarınızı göz ardı etmemenizi tavsiye ederim. ''Ben bu seviyeye gelecek kadar başarılıyım'' sözünü kendinize çok görmeyin. Kendinize yeni hedefler belirleyin. Yüksek lisans aşamasındayken bir yandan yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Belki de bir yabancı dil kursuna yazılarak farklı ortam, yeni bir çevre ve kendinize aktivite yaratabilirsiniz. (Tabii ki bu önerim yabancı dil konusunda isteğiniz ve eksiğiniz var ise geçerli.)

Eğer yüksek lisans dışında herhangi bir iş ya da uğraşınız yoksa spora yazılabilirsiniz. Egzersiz ve spor emin olun ki kafanızı dağıtma ve kendinize olan güveninizi artırma konusunda faydalı olacaktır.

Fırsatınız varsa sizi özgüven eksikliğine iten neden ya da kişileri hayatınızdan uzaklaştırın. Çoğu zaman ''Çevrre'' dediğimiz kişiler özgüven eksikliği yaşamamıza neden olmaktadır. Sizi yeni projelere itecek, farklı aktivitelere yönlendirecek ve her daim olumsuz yönlerinizi değil, başarılarınızı görecek kişilerle sohbet edin.

Naçizane kendimce birkaç fikrimi belirttim. Psikolog değilim, ancak bizler de bu tarz dönemlerden geçtiğimiz için tecrübelerime dayanarak birkaç önerimi size ilettim.

Öncelikle vakit ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Aslında İngilizcem ileri seviyede yabancı web siteleri için SEO uyumlu makaleler yazıyorum. Kendi alanım ile ilgili akademik metinleri rahatça çevirebiliyorum. Ama sırf özgüven yüzünden gerçek hayatta konuşamıyorum. Oturayım bilgisayarın başına siyasate kadar girerim aslında.

Egzersizi deneyeceğim. Çevre konusunda da size katılıyorum. Ancak şuan çevremde o uzaklaşılması gereken negatif kişi muhtemelen benim :) Yeni bir mobil uygulama projemiz var bu aralar o beni hayata bağlıyor. Bir de sokaktan sahiplendiğim köpeğim. Onun sayesinde akşamları çıkıp diğer köpek sahipleri ile sosyalleşmeye çalışıyorum, o da diğer köpekler ile oynuyor.
Glsm

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Glsm Glsm Kaliteli makale hizmeti.. Kullanıcı
  • Üyelik 23.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / K
  • Meslek Yazar ve Akademisyen adayı..
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad Ü** K**
  • Mesajlar 145
  • Beğeniler 224 / 102
  • Ticaret 97, (%100)

ugurx adlı üyeden alıntı

Öncelikle vakit ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Aslında İngilizcem ileri seviyede yabancı web siteleri için SEO uyumlu makaleler yazıyorum. Kendi alanım ile ilgili akademik metinleri rahatça çevirebiliyorum. Ama sırf özgüven yüzünden gerçek hayatta konuşamıyorum. Oturayım bilgisayarın başına siyasate kadar girerim aslında.

Egzersizi deneyeceğim. Çevre konusunda da size katılıyorum. Ancak şuan çevremde o uzaklaşılması gereken negatif kişi muhtemelen benim :) Yeni bir mobil uygulama projemiz var bu aralar o beni hayata bağlıyor. Bir de sokaktan sahiplendiğim köpeğim. Onun sayesinde akşamları çıkıp diğer köpek sahipleri ile sosyalleşmeye çalışıyorum, o da diğer köpekler ile oynuyor.

Yurt dışına akademik bir çalışma için gitme fırsatı bulursanız değerlendirmenizi öneririm.
Siz aslında bu sorunu aşabilecek bir bireysiniz kesinlikle. Sadece dediğiniz gibi geçmişten gelen bazı olumsuzluklar negatif ve agresif bir yapıya sahip olmanıza neden olmuştur. Özgüven eksikliğini aşabilirsiniz belki, ancak geçmişe dayalı bir agresiflik durumu varsa bunu bizlerden gelen önerilerle aşmanız zor.
ugurx

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 30.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad U** Y**
  • Mesajlar 54
  • Beğeniler 21 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
Agresiflik şiddet eğilimli değil aslında. Düşüncesiz ve kırıcı olabiliyorum bazen duygusuz gibi. Aslında oldukça duygusalım. Akademik olarak yakın zamanda kendi üniversitemde açılan kadroya giremedim bilim sınavım kötü geçtiğinden o yüzden akademiden soğumaya başladım. Özellikle kendi alanım akademi ölü duruyor Türkiye'de. Şuan irtibat halinde olduğum Estonya bağlantısı var oraya vaktimi harcıyorum belki bir fırsat olur o tarafa gidebilirim. Bir de Kanada'da bir aile dostumuz var ancak emin değilim. Akademik olarak bu taraftaki hocalarım silik yapıda olduklarından adam akıllı bir ağ kuramadım. Benim de payım vardır tabi bunda. O yüzden yurtdışında akademi zor görünüyor.

Guness Guness Gün olur, asra bedel. Kullanıcı
  • Üyelik 10.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 19 / E
  • Meslek Hayat boyu öğrenci.
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 868
  • Beğeniler 335 / 181
  • Ticaret 41, (%100)
Ben de orta son öğrencisiyim.Kendime karşı duyduğum aşırı özgüven var.

Sıkılma - bunalma durumunu çok sık yaşıyorum. Özellikle de okulda. Çünkü sevmediğim boş insanlar oldukça fazla. Bu gibi durumlarda genellikle gökyüzüne bakıp hayal kurarım, mümkünse de bir sahile gidip yürüyüş yaparım.

Özgüven kazanmak istiyorsanız, öncelikle aklınızdaki negatif düşüncelerden uzak olmalısınız. Hayatta mutsuz olmak için fazla neden göremiyorum ben aslında.

Yurt dışına çıkma fırsatını değerlendirebilirsiniz. Kişisel gelişim kitapları okuyabilirsiniz, çeşitli etkinlik ve seminerlere katılabilirsiniz. Bu süre zarfında kendinize önem ve ilgi göstermelisiniz.

Umarım en kısa zamanda sıkıntılarınızdan kurtulursunuz. Hayatınızda başarılar dilerim. İyi çalışmalar. :)
ugurx

kişi bu mesajı beğendi.

Dönülmez akşamın ufkundayız, vakit çok geç.

charset charset WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad T** G**
  • Mesajlar 370
  • Beğeniler 190 / 50
  • Ticaret 5, (%100)
İyı anlaşabileceğin aranızda belirli bir bağ olan kavga ettiğinizde barışma zorunluluğu hissettiğin bir dost(ortak,kuzen...)edinmelisin.Senin eksin olduğun yönleri o,onun eksik olduğu yönleri sen tamamlamalısın.Birbirinizin eksik yönleri tamamlarken,bu eksiklerileri nasıl tamamladığını birbirinize anlatmalı ve birbirinize tek başınıza yaşamayacağız tecrübeler yaşatmalısınız(özgüven eksikliği için insanlarla konuşmanız icin birbirinize motive edin ve ikinizde bunu gerceklestirin.Gerceklestirirken birbirinizi zorlayın,izleyin)Kısaca sınırları zorlayayın.Tabi abartmamak gerekir yoksa daha büyük sorunlar getirebilir.Tabi böyle bir dost bulmak zor onun için kendin sınırlari zorlayabilirsin.Sokakta bağırabilir(çok abartma ),sporlar uğraşabilirsin.Eline bir kamera alıp insanlarla röportaj yapabilirsin.Bazı teşhisler konulduğu için psikoloğuna düzenli gitmeli bunları onun kontrolünde yapmalısın.
ugurx

kişi bu mesajı beğendi.

200$ Google Cloud kodları için profilimi ziyaret edebilirsiniz.

Rakoto Rakoto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek acemi yazılımcı
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 163
  • Beğeniler 22 / 22
  • Ticaret 0, (%0)
The Pursuit of Happiness
Olumlu bir katkısı olacağını düşünüyorum.
Ekstra olarak İzmirde ikamet ediyorsun sanırım maçlara gidebilirsin .Hem farklı statüden insanlarla bir arada olmak hemde kalabalığın içinde olmak bağırmak seni bir nebze rahatlatır.
ugurx

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 30.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad U** Y**
  • Mesajlar 54
  • Beğeniler 21 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
Biraz hortlatmış gibi olacağım arkadaşlar ancak geçen pazar sabahı eevde yangın çıktı, bütün odam kül oldu. Malum öğrenciyim, bir birikimim yok hatta devlete kredi borcum var. Tekrar ayağa kalkmak için elektronik cihazlarımı temin etmem gerekiyor. Bu konuda bana yardımcı olabilecek şahıs ya da kurum önerebilir misiniz?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al