freelance iş ilanları

Devletin Bilişim Eksikliği..

23 Mesajlar 2.940 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

berkaykrx berkaykrx WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek PHP Developer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 974
  • Beğeniler 269 / 229
  • Ticaret 17, (%100)

ocalburakdurmus adlı üyeden alıntı

Daha önce bazı valiliklerin sitelerini yönetmiştim. Kısıtlı sunucu ve panel erişimim vardı. Panelin tasarımı, sunucunun performansı, sunucu yapılandırması ya gerçekten beni milyon kere aşan üst düzey bir bilgiye göre yapılmıştı. Ya da gerçekten doğrudan vasattı. 100kb resim atamıyordum. Mesela kaymakamlık valilik gibi sitelere girin görseller optimizasyon kere optimizasyona maruz kalmıştır. Az önce bir yere daha yazdım duramıyorum buraya da yazayım. Sunucu mu? ne gereği var. Asker polis bekçi alın 6k maaş verin.

Atm çalışanları daha büyük zarar diye düşünüyorum

wmaraci
reklam

ocalburakdurmus ocalburakdurmus E-Ticaret Yöneticisi Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek E-Ticaret Yöneticisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 0 / 243
  • Ticaret 1, (%100)
hkccrn hocam siz yılların askeri, polisi, bekçisisiniz. Sizin maaşınıza ya da işinize karşı en ufak olumsuz bir şey söylemedim. Hatta mesajın son kısmını düzenledim. Çocuğunuz varsa ve okuyorsa ne şartlarda okuttuğunuza bakın. Bitirince atanamamasına bakın. İnsanlar 2020 lira maaş ile bu süreçleri geçiriyor. Yazılımcı olarak mezun oluyorlar. İşlerini de iyi yapıyorlar. Ama sizin çocuğunuzu değil kaymakamın dayısının oğlunu işe alıyorlar. Sizin çocuğunuzda çaresizlikten uzmanlığa falan başvuruyor. Çünkü sadece uzmanlıkta falan alım var bilişim teknolojilerinde değil. Bu kısma dikkat çekmek istedim aman diyim yanlış anlamayın sizler başımızın tacısınız. Uzmanlıkta alım varda bilişimde yok mu derseniz evet yok hocam.

2015 yılının şubat ayında atanan toplam öğretmen sayısı 15.000. Bunun 425 tanesi bilişim teknolojileri öğretmeni. Aynı yılın ağustos ayında 37.000 öğretmen ataması yapıldı. Bunun 867 tanesi bilişim teknolojileri öğretmeni.

2016 yılının şubat ayında 30.000 öğretmen ataması yapıldı. Bunun 1028 tanesi bilişim teknolojileri öğretmeni. Aynı yılın ekim ayında 15.000 atamanın 150 tanesi bilişim teknolojileri öğretmeni.

2017 yılının tamamında yaklaşık 21.500 atama yapıldı ve bunların 420 tanesi bilişim teknolojileri öğretmeni. Bu yıl içerisinde atanan bilişim teknolojileri öğretmenlerinin tamamı sözleşmeli olarak atandı.

2018 yılında 20.000 öğretmen atamasının 453 tanesi bilişim teknolojileri öğretmeni ve bu öğretmenler yine kadrolu değil sözleşmeli olarak atandı.

Son 3 yılda toplamda atanan öğretmen sayısı 138.494. Bu sayının %2.54'ü bilişim teknolojileri öğretmeni.

Buradaki veriler ile son 3 yılda alınan sözleşmeli er uzman vs sayılarını inceleyin hocam. Rütbeliler ve erler hariç. Yani istihdam olarak değerlendirin. Bir de daha bir siteyi UP tutamayan torpilli bilgi işlem personelinin yerine gelmesi gerekenlerin durumunu değerlendirin. Eğer son 3 yılda askeri personelden daha fazla alım olsaydı onu örnek verirdim. Bilişim teknolojileri alımı askeri personele oranla fazla olsaydı yine aynı yanlışı forumlarda tartışıyor olurduk. Ama tam tersi olunca maalesef görüş bildirirken sorgulanıyoruz.
hkccrn Talip68

kişi bu mesajı beğendi.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1987
  • Ticaret 10, (%100)
Birileri gene bir şeyler üstünden bir yerlere laf çarpma peşinde boş yapanları pistten alalım, Arkada çalışan sunucuları görmediğiniz için bekara karı boşamak gayet kolay tabii

Önde ne çalıştırır ne yapar beni alakadar etmez, arkada 13. nesil 14. nesil sunucular çalışıyor. Çoğuna Türkiye'de ki veri merkezlerinde denk gelemezsin. İki tane kıytırık yazılımcının ürününü sakın ola koca alt yapıya yıkayım demeyin.

https://img10-1342.appspot.com/lFzQJQm.jpg
hkccrn

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 0 / 243
  • Ticaret 1, (%100)

berkaykrx adlı üyeden alıntı

Atm çalışanları daha büyük zarar diye düşünüyorum

Ben zarar demedim hocam. Şuan ATM memurluğunda aynı oranda alım olsaydı yine eleştirirdik.

wmaraci
wmaraci

hkccrn hkccrn Nope Kullanıcı
  • Üyelik 11.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Hakkari
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 1526
  • Beğeniler 1318 / 738
  • Ticaret 35, (%100)

ocalburakdurmus adlı üyeden alıntı

hkccrn hocam siz yılların askeri, polisi, bekçisisiniz. Sizin maaşınıza ya da işinize karşı en ufak olumsuz bir şey söylemedim. Hatta mesajın son kısmını düzenledim. Çocuğunuz varsa ve okuyorsa ne şartlarda okuttuğunuza bakın. Bitirince atanamamasına bakın. İnsanlar 2020 lira maaş ile bu süreçleri geçiriyor. Yazılımcı olarak mezun oluyorlar. İşlerini de iyi yapıyorlar. Ama sizin çocuğunuzu değil kaymakamın dayısının oğlunu işe alıyorlar. Sizin çocuğunuzda çaresizlikten uzmanlığa falan başvuruyor. Çünkü sadece uzmanlıkta falan alım var bilişim teknolojilerinde değil. Bu kısma dikkat çekmek istedim aman diyim yanlış anlamayın sizler başımızın tacısınız. Uzmanlıkta alım varda bilişimde yok mu derseniz evet yok hocam.

2015 yılının şubat ayında atanan toplam öğretmen sayısı 15.000. Bunun 425 tanesi bilişim teknolojileri öğretmeni. Aynı yılın ağustos ayında 37.000 öğretmen ataması yapıldı. Bunun 867 tanesi bilişim teknolojileri öğretmeni.

2016 yılının şubat ayında 30.000 öğretmen ataması yapıldı. Bunun 1028 tanesi bilişim teknolojileri öğretmeni. Aynı yılın ekim ayında 15.000 atamanın 150 tanesi bilişim teknolojileri öğretmeni.

2017 yılının tamamında yaklaşık 21.500 atama yapıldı ve bunların 420 tanesi bilişim teknolojileri öğretmeni. Bu yıl içerisinde atanan bilişim teknolojileri öğretmenlerinin tamamı sözleşmeli olarak atandı.

2018 yılında 20.000 öğretmen atamasının 453 tanesi bilişim teknolojileri öğretmeni ve bu öğretmenler yine kadrolu değil sözleşmeli olarak atandı.

Son 3 yılda toplamda atanan öğretmen sayısı 138.494. Bu sayının %2.54'ü bilişim teknolojileri öğretmeni.

Buradaki veriler ile son 3 yılda alınan sözleşmeli er uzman vs sayılarını inceleyin hocam. Rütbeliler ve erler hariç. Yani istihdam olarak değerlendirin. Bir de daha bir siteyi UP tutamayan torpilli bilgi işlem personelinin yerine gelmesi gerekenlerin durumunu değerlendirin. Eğer son 3 yılda askeri personelden daha fazla alım olsaydı onu örnek verirdim. Bilişim teknolojileri alımı askeri personele oranla fazla olsaydı yine aynı yanlışı forumlarda tartışıyor olurduk. Ama tam tersi olunca maalesef görüş bildirirken sorgulanıyoruz.

Görüş birdirmenizde sorun yok hocam. Bildirin ama bu vatanın evlatları üzerinden değil de değişik yerlerde devletin parasını yiyenler, milletin hakkını hukukunu ezip geçenler üzerinden bildirin lütfen. Şu açıklamanız olmasa asker polis düşmanı olarak kalırdınız aklımda. Belki görüyorsunuzdur internette neler dolaşıyor, asker polis benim vergilerimden maaş alıyor deyip bizlere her türlü zulmün hak olduğunu söyleyenler var. Ha evet sizin vergilerinizle maaş alıyoruz doğrudur ama canımızı da ortaya koyuyoruz. Benim maaş bordroma baktığım zaman maaşımın 4te 1i de vergiye gidiyor. Ben de o zaman masabaşında ki devlet çalışanlarına sallayayım buradan. Ama yapamıyorum. Sizin salladığınızı söylemiyorum bakın. Sallayanlar yüzünden artık bizde bıktık ve ne görürsek artık tepki koyuyoruz. Dediğinize de katılıyorum. Bu kadar uzman erbaş alınıyor çoğuna da gerek yok. Yeni çıkan subay astsubaylara bakıyorum benim aldığım eğitimin 10da birini alıp geliyor komutanım ben diyor. İşin içinde olduğum için çok iyi biliyorum. Yeni nesil alımların genelinde sorun olduğunu düşünüyorum ben de. Hem bu kadar alıma gerek yok ki bu ülkenin Askeri, polisi şu an yeterli seviyede.
Öğretmen alımlarına gelecek olursak bizim ülkemizde Atatürk'ten sonra hiç bir zaman eğitime-bilime değer verilmedi, bu açıdan hiç bir beklentim yok ki bir Atatürk daha gelmeyecek bu ülkeye. Ama meydanı da boş bırakmamak lazım. Tepkinizi, söylemek istediğinizi daha doğru örneklerle anlatırsanız böyle yanlış anlaşılmalara mahal vermemiş olursunuz. Neyse, herşey gönlünüzce olsun.

berkaykrx berkaykrx WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek PHP Developer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 974
  • Beğeniler 269 / 229
  • Ticaret 17, (%100)

Mrtcn adlı üyeden alıntı

Birileri gene bir şeyler üstünden bir yerlere laf çarpma peşinde boş yapanları pistten alalım, Arkada çalışan sunucuları görmediğiniz için bekara karı boşamak gayet kolay tabii

Önde ne çalıştırır ne yapar beni alakadar etmez, arkada 13. nesil 14. nesil sunucular çalışıyor. Çoğuna Türkiye'de ki veri merkezlerinde denk gelemezsin. İki tane kıytırık yazılımcının ürününü sakın ola koca alt yapıya yıkayım demeyin.

https://img10-1342.appspot.com/lFzQJQm.jpg

:laugh::laugh::laugh:

Lim10Ata Lim10Ata Müsait Kullanıcı
  • Üyelik 21.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Web Tasarımcı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad R** K**
  • Mesajlar 1152
  • Beğeniler 312 / 314
  • Ticaret 42, (%100)
----------
Mrtcn

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 0 / 243
  • Ticaret 1, (%100)
Forumlarda tartışmak forum kültürünün gerekliliğidir. Her yanıta "boş yorum" diyerek forum kültürünü baltalayamazsınız. hkccrn değerli görüşünüz ve anlayışınız için teşekkür ederim. Yaşını almamış bazı kardeşlerimiz henüz neyin ne olduğunu göremeyerek diğer yorumlara sallamasın bence. Eğer adam hayatının sınavına girip hayatının tercihini yapacakken o sistem çevrimdışı kalıyor ise o masrafa girilecek. Anlatamadığımız nokta şu. Bizim maaşlarımızdan, kazançlarımızdan elektriğimizden suyumuzdan yarı yarıya vergi alınıyor. Sen parasını verdiğin bir hizmeti alamadığında sorgulamıyorsan o senin sorunundur. İnsanların buradaki yanıtlarını eleştirerek değilde konu başlığına görüş bildirmekle mükellefsiniz. Burada +30 yaşında çocuklu insanların yaşamışlıkları ile yaptıkları yorumlara daha ergenliklerinizi bitirmeden "boş yorum" diyemezsiniz. Ayrıca kurumlarda son derece işinin ehli insanlar çalışıyor demişsin. Ben halen kullanılan BTK güvenlik duvarını yazan kişiyi tanıyorum. Onunla iletişim halinde iken güncel BTK başkanının bir sorun ile ilgili ona danıştığını, danışan BTK başkanının 5 haneli maaş aldığını da biliyorum. Almasınlar mı? Alsınlar tabii ki ama kime ne anlatıyosun. Umarım bir gün varını yoğunu koyar yıllarını verir çalışırsın da senin de tüm gelirinin yarısını vergi olarak kesip suriyeli mültecilere yatırım olarak kullanırlar. Senin o övdüğün insanlar daha USOM mülakatlarını duyurdukları siteyi 12 saat yayında tutamadı. Sınav soruları sınav esnasında sızdırıldı. Kazananların yarısı kopya ile içeri girdi. Devletin bu işteki en üst kurumuna bu şekilde çakallıkla girilebiliyorken sen hala neyi savunuyorsun? Batı bizi kıskanıyor de de tam olsun.

Herkes boş bir siz dolusunuz.
Sinan alperi

kişi bu mesajı beğendi.

alperi alperi alperperi.com Kullanıcı
  • Üyelik 23.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Bilgiişlem
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** P**
  • Mesajlar 642
  • Beğeniler 216 / 215
  • Ticaret 4, (%100)
Devletin bilişim altyapısı sorunu parasının olmaması ile alakalı değildir. Bundan 3 sene önce Bilgisayar firması olan bir arkadaş beni aradı. Sana bir teknik şartname gönderiyorum okusana dedi. Daha önce bilgiişlem sorumlusu olduğum hastanede benim yerime geçen arkadaşın yazdığı server teknik şartnamesini bana eposta ile gönderdi, okuyunca baya güldük :D Dünya üzerinde öyle bir sunucu yoktu. Bu arkadaşa alınacak server için teknik şartname yaz demişler arkadaşta bilmediği için ne fantaziler yazmış. Sorun sadece onda değil ki bu server alınsın diye oluru verecek kişinin teknik şartnamemiz budur diye onaylayıp göndermesi. Oluru verecek müdür bile neyin ne olduğunu bilmiyor. Kimse işe haiz olmayınca ortaya komik şeyler çıkıyor.

Diğer taraftan son sistem güçlü ve pahalı serverlar alınıyor. Buna işletim sistemi kurup bunu istediği gibi yönetecek işe haiz adam kadro da var mı? 2009 yılında server 2008r2 domain yapı kurduğum eski iş yerime geçen sene ziyaret gittim. Hala benim 2009 yılında kurduğum sunucu üzerinde çalışıyorlar yani niye sistemi yenilemiyorsunuz diyorum anlayan adam yok diyorlar.

Her yer böyle değil ama maalesef çoğunluğu böyle. Devletin bilişim konularında çalışmak üzere bilgili insanlara kadro vermesi gerek, bilişim ile ilgili yeni kadrolarının olması gerek. Bilmeyen adam yapamaz, yapamayan adamın işini de dışarıdan para vererek firmalara yaptırırsın. Bir fatura gördüm server aylık bakımı diye bir devlet kurumuna kesilmiş 5800 lira fatura bedeli. Ne yaptıkları ile ilgili ayrıntı yok. Ne yaptınız diye soran yok. Bu paraları hep birlikte, hepimiz ödüyoruz arkadaşlar olay bu.

ferdican ferdican Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2019
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yönetici
  • Konum Edirne
  • Ad Soyad F** C**
  • Mesajlar 112
  • Beğeniler 8 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
hiç hoş bir durum değil.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al