wmaraci reklam

Litespeed vs NGINX - Nedir Bu Ülkemizdeki LiteSpeed Sevdası!?

31 Mesajlar 7.677 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

sworks sworks WordPress Kullanıcı
    • Üyelik 28.02.2018
    • Yaş/Cinsiyet 28 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad A** K**
    • Mesajlar 3292
    • Beğeniler 1797 / 1799
    • Ticaret 20, (%100)
    cliaweb Cloudflare'da TLS değerini sınırlandırma, Authenticated Origin Pulls'un kullanımı ve DNSSEC gibi özellikler ciddi anlamda DDoS korumasına katkıda bulunuyor. Full-site delivery özelliğinin de açılması halinde resmen kendi kendine çalışan sınırsız bir DDoS sistemi gibi bir şey oluyor.

Mesela 26 Temmuz tarihinde siteme ufak çaplı bir saldırı olmuş. Haberim bile yoktu. Tamamen Cloudflare olaya el atmış. O tarihteki CPU kullanımına baktığımda %2'nin bir tık üstüne bile çıkmamış CPU oranı. Üstelik 1CPU, 1GB RAM gücünde ufak bir sunucu ve bu sunucuda 2 WP, 1 özel PHP script barındırıyorum.

Hosting firması açısından düşününce size hak vermemek elde değil. Tamamen müşterinin memnuniyetini artırmak amacıyla düşünüyorsunuz. Godaddy, Hostgator gibi ünleri sadece reklama dayanan, kullanıcıyı Apache ile sınırlı kalmaya zorlayan hosting firmalarını kullanmaktansa Litespeed destekli bir firma tercih etmek çok daha mantıklı bir karar olur.

Ben hosting işi yapmadığım için NGINX hostingin kullanıcı bazlı kaynak işlemci ve RAM limitlerinin en iyi nasıl olması gerektiğini bir firma gözüyle göremem. Ama üzerinde detaylı olarak emek harcanıp yapılabilecek, düzgün çalışan bir htaccess-nginx converter tarzı yazılımlarla NGINX'in hosting olarak kusursuz bir şekilde entegre edilebileceğini düşünüyorum. Tabii converter sadece bir örnek. Yeterli değil yani daha pek çok şey gerekecektir ki kullanıcıya yansıtılmasın.

Bu konuyu açma düşüncem dün gördüğüm bir firmadan esinlenmeme dayanıyor. Firma Alman firması ve NGINX hosting sağlıyor. (https://timmehosting.de/nginx-hosting) Fiyatları biraz uçuk ama bu sanırım tamamen performans odaklı olmasından ve pek çok özellik sunmalarından kaynaklanıyor. Kinsta'da bildiğiniz gibi yine uçuk fiyatlı olsa bile NGINX hosting kavramını tam olarak oturtmuş bir firma.

Ülkemizde de politikanıza uygun düşerse belki bir gün siz buna öncü olmak istersiniz. Kim bilir... :)

Tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar.
    cliaweb yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
    reklam

cliaweb cliaweb Web Hosting Sağlayıcı Kullanıcı
    • Üyelik 05.03.2014
    • Yaş/Cinsiyet 34 / E
    • Meslek Hosting Sağlayıcısı
    • Konum Muğla
    • Ad Soyad R** Y**
    • Mesajlar 1020
    • Beğeniler 356 / 356
    • Ticaret 8, (%100)
    Merhaba sworks

Düşük maliyet içeren ve bunu mevcut + son kullanıcıya performans, güvenlik + düşük fiyat olarak yansıtabileceğimiz her proje bizim için uygundur :) İleride inş benzer bir nginx'li paylaşımlı hosting paketleri bizde sağlarız.

İyi çalışmalar dileriz.
    yilmaz70 sworks

kişi bu mesajı beğendi.

Linux Hosting | Linux Reseller | VPS | VDS https://www.cliaweb.com - İletişim : +90 (850) 885 10 39

BerkayYerbasan BerkayYerbasan SunucuOptimizasyonu.com Kullanıcı
    • Üyelik 20.08.2015
    • Yaş/Cinsiyet 26 / E
    • Meslek Computer Engineer
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad B** Y**
    • Mesajlar 294
    • Beğeniler 127 / 54
    • Ticaret 4, (%100)
    Nginx daha iyi bana göre optimize edildiğinde. Fakat hosting firmaları vs. için Litespeed Enterprise daha uygun. OLS içinse kişisel kullanımlar için iyi diyebilirim.
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

Profesyonel Sunucu Optimizasyonu ve Fazlası

https://sunucuoptimizasyonu.com

GunduzT GunduzT WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 29.01.2019
    • Yaş/Cinsiyet 38 / E
    • Meslek web tasarımı
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad G** T**
    • Mesajlar 105
    • Beğeniler 104 / 46
    • Ticaret 0, (%0)
    Netcraft isimli bir firma var. Yıllardır hosting sektörünün gidişatı konusunda en güvenilir bilgiyi sunar. Her ay yayınladığı bir ölçüm vardır. Hangi web server hangi oranda kullanılıyor gibi bilgiler içerir.
    Ben özellikle "ilk 1 milyon site" kısmına dikkat ederim.
    Büyük sitelerde eğilim ne yöne diye.
    https://news.netcraft.com/archives/2019/08/15/august-2019-web-server-survey.html
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
    Mersin evden eve nakliyat

iPudent iPudent Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
    • Üyelik 22.08.2019
    • Yaş/Cinsiyet 35 / E
    • Meslek Memur
    • Konum Aydın
    • Ad Soyad M** A**
    • Mesajlar 12
    • Beğeniler 1 / 4
    • Ticaret 0, (%0)
    Güzel konu. boş vaktimde okuyacağım inş
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

GoFast GoFast En Hızlı Web Hosting Kullanıcı
    • Üyelik 10.09.2019
    • Yaş/Cinsiyet 31 / E
    • Meslek IT
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad G** E**
    • Mesajlar 186
    • Beğeniler 100 / 84
    • Ticaret 20, (%100)
    Ben sahsen konunun altyapi ile yuksek oranda baglantili oldugunu dusunuyorum ve tabiki Litespeedin sagladigi kolay kurulum vs.

NGINX Litespeed'e oranla son bir kac yil oncesine kadar memcache'ninde destegi ile birlikte cok daha iyi performans sagliyordu. Ancak son yillarda ozellikle Openlitespeed sayesinde toplanan veriler sonucunda Litespeed cok hizli ilerledi ve suanda performans analizlerinde cok daha iyi sonuc verdigi cogu testlerde mevcut. Bende testlere inanmayip kendi sunucularimda benzer testleri yaptigimda LS nin cok daha az resource ile cok daha iyi performans sagladigini gormus oldum.

Agir yuk altinda ve uzun sure testler yapmadim belki farkli sonuclar dogabilir ancak bence suanda LS NGINX e gore daha hizli calismakta ancak NGINX daha stabil. Buyuk firmalar hem NGINX in stabil olmasi hemde mevcut altyapilarini birden degistirip risk almak istemedikleri icin NGINX ile devam etmekte. Wordpress hosting sagladigimiz hosting planlarimizda NGINX kullanirken, daha agir projelerin calistigi sunucularimizda Litespeed kullanmaktayiz.
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
    • Üyelik 28.02.2018
    • Yaş/Cinsiyet 28 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad A** K**
    • Mesajlar 3292
    • Beğeniler 1797 / 1799
    • Ticaret 20, (%100)
    gofast Büyük firmaların maliyetten ve iş yükünden kaçınması sebebiyle Litespeed'i kolay kolay düşünmeyeceklerini tahmin ediyorum. Facebook, Steam gibi Nginx altyapısını kullanan siteler için bu tarz bir değişiklik yığınla soruna sebep olabilir. Tabii benim tahminim bu daha ayrıntılı olarak incelenmesi gereken ilginç bir konu çünkü.

Biraz da Litespeed'in politikalarını beğenmediğimi söyleyebilirim. Evet, iyi bir geliştirici ekibi var, destek konusunda hemen hemen her platformda çok aktifler ama ürünlerini piyasaya sunma konusunda çok aceleci davranıyorlar. Özellikle açık kaynak ürünlerinde bu durumla çok fazla karşılaştım. OpenLitespeed'i birkaç ay önce denediğimde Ubuntu ile pek çok uyumsuzluğu olduğunu gördüm, en çok Mysql PHP bağlantısı ile alakalıydı bu sorunlar. Cyberpanel deseniz süper bir proje ama bir sorunu bitmeden başka bir sorunu çıkabiliyor. Özellikle cPanel'in yaptığı zamdan sonra anında güncelleme duyurup Cpanel taşıma modülü eklediler. Halbuki hala kendi yedekleme sistemleri tam olarak hatasız çalışmıyor. Quic hizmetleri diğerlerinden farklı olarak henüz beta sürümünde olmasına rağmen o da çok sorunlu ve sunucuları yer yer çöküyor.

Alibaba Cloud'a cyberpanel kurulmuyordu. Daha doğrusu bir firmada sorunsuzken başka firmanın sunucusunda kurulum bile yapılamayabiliyordu. Destek için bu sorunu raporladığımda çözüyorlar ama bu seferde panel güncellemesi yaparken yine panel çökebiliyordu. İşte bu sebepler beni firmadan oldukça soğutmuş durumda.

Bir kaç firma hariç top level diyebileceğimiz hosting firmalarına bakıyorum yine Litespeed yok. Litespeed her ne kadar son sürümüyle oldukça iyi geliştirmeler sunmuş olsa bile, Nginx'in verdiği güveni veremediğini düşünüyorum bende.

Nginx Amplify özelliği de oldukça güzel bu arada. Sunucuyu anlık takip etme, 5xx hatalarını görme ve alarm yönünden gayet stabil çalışıyor.

yilmaz70 GoFast

kişi bu mesajı beğendi.

ahmetozer ahmetozer WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 25.09.2016
    • Yaş/Cinsiyet 25 / E
    • Meslek Sunucu Yönetimi & Geliştirici
    • Konum Muğla
    • Ad Soyad A** Ö**
    • Mesajlar 211
    • Beğeniler 12 / 51
    • Ticaret 0, (%0)
    Nginx Büyük çaplı projelerde kendini kanıtlamış, stabil performanslı ve güvenilirdir. Bu güne kadar bir çok projemizde nginx kullandık. Bu projeler sadece web sitesi değil yüksek ve çok sayıda paketleri içeren network projeleri gibi spesifik sistemlerdir.
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

Linux Server,Network(ipv4+ipv6) https://ahmetozer.org https://github.com/ahmetozer

portal portal https://portalciyiz.com Kullanıcı
    • Üyelik 30.10.2015
    • Yaş/Cinsiyet 29 / E
    • Meslek Webmaster
    • Konum Bursa
    • Ad Soyad Y** Ö**
    • Mesajlar 689
    • Beğeniler 101 / 288
    • Ticaret 14, (%100)
    Ekmeği elden, Webserverı Nginxden :D

Bkz: CloudFlare, Netflix, WordPress.Com vs..
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

kamilkartal kamilkartal WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 16.06.2017
    • Yaş/Cinsiyet 42 / E
    • Meslek Tarım mğhendisi
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad K** K**
    • Mesajlar 27
    • Beğeniler 0 / 1
    • Ticaret 0, (%0)
    Uzun zamandır wnokta.com da hostingim var, panelleri 5.6 yeni sürümlerinde Hosting ön bellek özelliği sunmaya başladılar. Sanırım Apache + Nginx + NGINX sunucu tabanlı önbellekleme sunuyor. Litespeed cache kullanan başka bir hostingdeki sitemle kıyasladım, NGINX resmen uçuyor bu nginx önbellekleme sanırım bu işi bitirmiş. Önbellek temizleme işlemini şu an için sadece hosting yönetim panelinden veya ip adresinize izin vererek sitenize ait bir adresi ziyaret ederek temizleyebiliyorsunuz, otomatik olarak önbelleği temizleneceği bir wordpress eklentiside yazdıklarını ve nginx helper eklentisi ilede önbellek temizleme yapıldığı bilgisini aldım şahane olmuş kesinlikle nginx litespeed e göre çok daha performanslı ve hızlı cevap veriyor.

wmaraci
    Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
    Site Ayarları
    • Tema Seçeneği
    • Site Sesleri
    • Bildirimler
    • Özel Mesaj Al