wmaraci reklam
lidertakipci

"Köpek giren eve melek girmez" aslı astarı var mıdır ?

127 Mesajlar 25.995 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Browland Browland WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Melaturji ve Malzeme Mühendisi
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad Ö** Ş**
  • Mesajlar 1154
  • Beğeniler 747 / 748
  • Ticaret 3, (%100)

VoltajKA adlı üyeden alıntı

Madem konu hortlamış bir cevapta ben yazayım.
Köpeklerde bir şey hep dikkatimi çekmiştir.
Özellikle ezan okunurken sağa sola hareketlenme, uluma..vb hareketler yapıyorlar.
Bu özellikle yatsı ezanlarında daha çok oluyor.
Sizler de bu duruma şahit olmuşsunuzdur mutlaka.
Bu tür tepkiler aslında konunun doğruluk payının olduğunu gösteriyor.

Hassas hayvanlardır, rahatsız oluyorlar.

wmaraci
reklam

VoltajKA VoltajKA WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.07.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Grafik Tasarım,Blog Yazarlığı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** G**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 109 / 185
  • Ticaret 0, (%0)
@Winman
YouTube ta pek çok örneği var.
https://youtu.be/PhO9-NnOg5k

birhabervar birhabervar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
Mesela bir hadise var, "köpek sevmeyen insanı evinize almayınız, köpek sevmeyen insanın girdiği eve elfler girmez. sokakta köpek tekmeleyen görürseniz tekmeleye tekmeleye ayağa kalkamaz hale getiriniz" diye. Ben buna inanıyorum. Açtım kuranı baktım böyle bir şey yok ama hadise var. Hadiseyi bana mahalledeki Cemil Abim anlattı. Biri aynen böyle yapmış.

Enginnn Enginnn Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.07.2019
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek çağrı merkezi koordinatörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** S**
  • Mesajlar 3
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Bilgisi olmadığı halde yada mantığına yatmadigindan dolayı hadisleri inkar edenler yada melek girmezse girmesin veya bu zamanda böyle seymi olur diyenler vayy halinize...
HyungSuk

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 13.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad Ö** Ş**
  • Mesajlar 1154
  • Beğeniler 747 / 748
  • Ticaret 3, (%100)
Enginnn vah halimize, nerelere gidek biz, kime yalvaralım da affettirelim kendimizi, yüce Rab bizi cehenneminde oynatacak. Vah vah !

Uyduruk şeylere inanmadımığımız için vah halimize!

İyi forumlar.

😂

Enginnn Enginnn Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.07.2019
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek çağrı merkezi koordinatörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** S**
  • Mesajlar 3
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Kur'an ve sünnete uyuyorsa olay bitmiştir. Aklıma ve mantığıma yatmıyor dolayısıyla hadisi kabul etmiyorum veya ayeti kabul etmiyorum demenin hükmünü ben soylemiyim çevrenizdeki bilgili hocalardan öğrenebilirsiniz. Din aklen değil naklendir, nakil yoluyla gelir ve Resulullah s.a.v'den bu yana gelen senetli hadisler ne zaman uydurma oldu? Arkadaşlar kanıtlarıyla birlikte hadisleri yazmışlar yok inanmıyorsan bu senin sorunun beni ilgilendirmez.

miyondemli miyondemli WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 423
  • Beğeniler 129 / 137
  • Ticaret 30, (%100)
enginnn
Hocam, din hocalarının peşinden gitmek iyi sonuçlanmıyor. Kur'an en iyi kaynak, dini bütün bir insan olarak yaşamak istiyorsanız kuranı anlayın. Başkalarının yorumları değil. Yaratıcı yarattığı hiç bir varlık için böyle bir ayrım yapmaz. Evinde beslenmeyeceğine dair kur'andan bir delil gösterin. Onun dışında hem siz günaha girersiniz hem de birilerini lanetleyetek, vay haline diyerek insanları dinden uzaklaştırırsınız. Neyin ne olacağını, kimin vay haline olacağını belirleyen ancak yaratıcıdır onun haricinde yaratılanlar böyle kesin yargılarda bulunmamalıdır. Elbette tüm bunlar benim görüşüm. Herhangi bir kesinliğe ya da delile dayanmıyor fakat inen ilk ayet oku olduğuna göre...
yilmaz70 Browland

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 13.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad Ö** Ş**
  • Mesajlar 1154
  • Beğeniler 747 / 748
  • Ticaret 3, (%100)

Enginnn adlı üyeden alıntı

Kur'an ve sünnete uyuyorsa olay bitmiştir. Aklıma ve mantığıma yatmıyor dolayısıyla hadisi kabul etmiyorum veya ayeti kabul etmiyorum demenin hükmünü ben soylemiyim çevrenizdeki bilgili hocalardan öğrenebilirsiniz. Din aklen değil naklendir, nakil yoluyla gelir ve Resulullah s.a.v'den bu yana gelen senetli hadisler ne zaman uydurma oldu? Arkadaşlar kanıtlarıyla birlikte hadisleri yazmışlar yok inanmıyorsan bu senin sorunun beni ilgilendirmez.

Seni ilgilendirmiyorsa inanmayanlara laf etmeyeceksin.

nakooo nakooo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ziraat mühendisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 4
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Domuz gibi dışlanan bir varlık değil demişsin ve hatta domuzu sansürlemişsin. Domuz dışlanan bir varlık değil, yalnızca etinin veya herhangi bir ürününün yenmesi yasak.
Ona bakarsan köpek eti de yemek yasak.

Köpek dişleri olan ve herhangi bir şekilde et yiyen memelilerin, pençesi ile avlanan veya leş yiyen kuşların, tüm sürüngenlerin, tüm böceklerin yenmesi yasaklanmış. (balık hiçbir şekilde ve hiçbir mezhepte ölüp suyun üzerinde karnı yukarı bakacak şekilde durmadıkça yasaklanmamıştır, buna köpekbalığı dahil.)

Domuz, etçil hayvanlara benzer; köpek dişleri vardır ve et de yer, aynı kedi, köpek, aslanlardaki gibi 10 adet memesi var. Fakat otçul hayvanlardaki gibi toynaklara da sahiptir. Yani domuz iki tarafada benzeyen değişik ve o zamanlarda sınıflandırılması zor bir hayvan.

Bu yüzden domuz yenmesi yasak olan diğer hayvanların grubuna sokulmayıp doğrudan yasaklanmıştır.

O da Allah'ın yarattığı bir varlıktır ve asla dışlanmamıştır, tıpkı yahudilerin de dışlanmadığı gibi. (müslümana zulüm eden yahudileri veya herhangi birini tenzih ediyorum)

Ama asıl sorduğun sorunun cevabını ben de bilmiyorum. :)

HyungSuk HyungSuk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.08.2019
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 51
  • Beğeniler 28 / 16
  • Ticaret 0, (%0)

miyondemli adlı üyeden alıntı

enginnn
Hocam, din hocalarının peşinden gitmek iyi sonuçlanmıyor. Kur'an en iyi kaynak, dini bütün bir insan olarak yaşamak istiyorsanız kuranı anlayın. Başkalarının yorumları değil. Yaratıcı yarattığı hiç bir varlık için böyle bir ayrım yapmaz. Evinde beslenmeyeceğine dair kur'andan bir delil gösterin. Onun dışında hem siz günaha girersiniz hem de birilerini lanetleyetek, vay haline diyerek insanları dinden uzaklaştırırsınız. Neyin ne olacağını, kimin vay haline olacağını belirleyen ancak yaratıcıdır onun haricinde yaratılanlar böyle kesin yargılarda bulunmamalıdır. Elbette tüm bunlar benim görüşüm. Herhangi bir kesinliğe ya da delile dayanmıyor fakat inen ilk ayet oku olduğuna göre...

miyondemli Kardeş Kuran sonsuz belagat ile yazılmış. Tüm okuyan insanlar kuranın tamamını anlayamaz. Ömürlerinin tamamını verseler dahi Kuranın tamamı anlaşılamaz. Bunun için kuranı anlayan alimlere ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü onlar Allah tarafından üstün bir zeka ile donatılmıştır. Bu çok basit bir mesele. Nasıl ki matematik ilminde herkes tüm matematiği anlayamaz anlamak için daha iyi matematik bilenin yorumuna ihtiyaç vardır. Bu da aynen öyle. Herkes kuranı (tamamıyla) anlayamaz. Kuranı daha iyi bilenin yorumuna ihtiyaç vardır. Eğer okuyarak anlaşılsaydı herşey, ameliyat kitabını alıp okuyup ameliyata girebilirdik. Bu kadar sığ bir tıp ilminde bile insanlar 7-8 sene bunu öğrenmeye adıyorlar. Diğer yandan sonsuz belagat ile yazılmış, bir daha benzerinin yazılamayacağı, 1400 sene önceden günümüzde bile sırları ortaya çıkmaya devam eden bir kitap için; nasıl olurda "Alın elinize okuyun, anlarsınız. Alime gerek yok" diyebilirsin. Bu çok sığ bir düşünce.

Tabii gerçek alimlerden bahsediyorum. Günümüzdekilerden değil.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al