freelance iş ilanları

[Tartışalım] Dışarıya Linkler

26 Mesajlar 4.454 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

tosyafurkan tosyafurkan Hukuk Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Hukuk
  • Konum Kastamonu
  • Ad Soyad M** O**
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 80
  • Ticaret 31, (%97)

cnkymz adlı üyeden alıntı

@tosyafurkan: Herhangi bir sayfanızdaki linklerin ne önemi kalır ki o zaman ? Google gelir, verdiğiniz linki görür, o linke gider ve ne olduğuna bakar. Kategori olarak tutmuyor veya sizin ile alakalı bir şey değilse "bu da ne si şimdi" 'der. Bu da onu şüpheye düşürür. Bu yüzden reklamlarınız dahil, verdiğiniz linklerin ne ile alakalı olduğuna dikkat etmelisiniz düşüncesindeyim.

Daha önceden sıralamada üst sıralara çıkmak kimin backlinki daha çok ise yada kime daha çok tavsiye verilmişse o site iyi sitedir mantığı vardı. Ki google'da böyle çalışıyordu. Fakat daha sonra görüldü ki, kalitesiz içerik olmasına rağmen referansı fazla olması dolayısıyla üst sıralarda. Bu kaliteli ve özgün içerik yayınlayan siteleri mağdur durumuna getirdi. Bu yüzden de Google yeni algoritmalar geliştirerek bu işi önlemeye çalıştı ki başarılıda oldu ;)

Tamam, katılıyorum fakat sayfa içi linklere kim karışabilir ki? Ben istediğim gibi, istediğim sitenin tanıtımını yapabilir yada o siteye link verebilirim. Ama seo açısından footer linklerinin etkisi olduğunu düşünüyorum. Sayfa içi linklerin siteye zararı olsa bile footer linkleri kadar değildir büyük ihtimal. Tabiki bunlar şahsi düşüncelerim.

wmaraci
reklam

sarkos sarkos WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 170
  • Beğeniler 30 / 32
  • Ticaret 9, (%100)
Arkadaşlar kişisel görüşüm 300 makaleli bir siteye 20 tanıtım yazısının pek zararı olmaz fakat şöyle düşünün Google anasayfanızdan verdiğiniz linklere pagerankınızın bir kısmını bölüştürür bunu Seo uzmanlarına sorabilirsiniz. Zaten footerdan linkte bu yüzden alınır pagerankınıza ortak olmak için.

Burada şöyle bir olay var tanıtım yazılarıda bir kategoride bulunuyor bu durumda siz o tanıtım yazısına site içi link verdiğiniz için Google botları alt sayfalarınızın pagerank değerlerini paylaştıracaktır. Pek çok Seo uzmanına göre pagerank sıralamayı etkiliyor bu durumda alt sayfalarınızın sıralama düşmesi bile söz konusu olabilir.

Bende şu anda sitemde oyun indirme konularında verdiğim turbobit - hotfile vs. linkleri nofollow'a dönüştürüyorum bu sıralar çünkü ben pagerankımı bu upload siteleriyle bölüşmek istemiyorum. Aslında verdiğim link 10-15 tane olsaydı uğraşmazdım ama iş başında kaba bir hesapla 300den fazla bu tip link olduğunu gördüm bu çok kötü bir şey bence bu yüzden şimdi ara ara düzeltiyorum.

Sitenizde footerdan verdiğiniz linkse tanıtım yazısından kat kat daha fazla zarar verecektir. Çünkü her sayfada görünecektir. Ayrıca backlink paketi vs. aldığınızda aslında bir kısmını da o link verdiğiniz siteye alıyorsunuz.

Footerdan verdiğiniz link(sayısı sitenizin durumuna bağlı) sonraki güncellemede sitenizin pagerank kaybetmesine bile sebep olabilir. Tanıtım yazısıysa çok çok küçük miktarlarda etkileyecektir. Bu etkiyi sitenize aldığınız link sayısıda belirler. Size kimse link vermiyorken siz 15 siteye link verirseniz burada yanlış giden birşeyler var demektir.

Kısacası kişisel görüşüm tanıtım yazılarının zararı oldukça az fakat footer backlink siteye gerçekten zarar veriyor. Verdiğiniz kadar almanızda gerekiyor.

Dipnot: Pagerankı önemsemesemde piyasa yüzünden ilgilenmek zorundayız ;)

TDWeb TDWeb SEO Danışmanı - Webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 04.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek SEO Danışmanı - Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** D**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 112 / 210
  • Ticaret 143, (%99)
Evet arkadaşlar bu konuda size bir açıklamda ben yapayım.

Sitemize Dışardan alınan her link sitemize etki etmektedir. bunu sadece olumlu olarak düşünmeyin iyi yada kötü olabilir. Aynı şekilde sitemizden verilen herlinkinde iyi yada kötü sitemize seo açısından etkisi vardır.

Şimdi gelelim öreneklere: 100 üzerinden değerlendireceğim

Tatil sitesine Tatil sitesinden link aldınız etki + % 80
Tatil sitesine İl Tatnıtımından aldınız etki + %60
Tatil sitesine kötü Adul*t siteden link aldınız - %20

Tatil sitesinden THY ye link verdiniz seo açısından + %80 etki eder
Tatil sitesinde meterolji ye link verdiniz + %70 sizin seonuzu etkiler
Tatil sitesinden Halı yıkamya verdiniz sizin değerinizi düşürür (- %20)

bunlar anasayfadan çıkacak link ler için

tanıtım yazılarınıda şu şekilde düşünmek gerekiyor

200.000 indexi olan siteye 100 tanıtım yazısı girdiniz diyelim. hiç bir zararı olmaz.

100 indexli siteye 50 tanıtım yazısı gir sadece PR olarak kaliten düşer, gelen ziyaretçi yazıyı okur dışarı gider sitede durma süresi azalır, site durma süresi azalıncada sitenizin sıralaması biraz geriler. oyüzden bol index az tanıtım yazısı.

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Anasayfadaki linkleri, baktığımda dışarıya link çıkışı olarak sayıyordu. Yönlendirmeli olarak ekliyordum ama ne kadar doğru bilemiyorum tabi.

wmaraci
wmaraci

cnkymz cnkymz Araştır Dur ! Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Kimya Mühendisliği
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 41 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

tosyafurkan adlı üyeden alıntı

Tamam, katılıyorum fakat sayfa içi linklere kim karışabilir ki? Ben istediğim gibi, istediğim sitenin tanıtımını yapabilir yada o siteye link verebilirim. Ama seo açısından footer linklerinin etkisi olduğunu düşünüyorum. Sayfa içi linklerin siteye zararı olsa bile footer linkleri kadar değildir büyük ihtimal. Tabiki bunlar şahsi düşüncelerim.

Şöyle ki dostum, site açmış isen ve google indexlesin göstersin beni diyorsan, gizli linkler dahil tüm linklere google burnunu sokuyor :) Sana karışamaz tabi, ne istersen onu yaparsın. Ama düşünsene adam bir yazıda kendi dışında onlarca siteye link vermiş. Referans olmuş onlara. Google'da geliyor, bakıyor linklere. Siteyle alakalı değil. Backlink'in getirisini düşürüyor biraz. Yani 10 sıra üste çıkartacaksa, 8 sıra oluyor. Ve bu sürekli olursa da ki google çok dikkatli bu konuda, "kardeşim sen ne yapıyorsun hele dur bakalım" der. Ayrıca bu link verdiğin siteleri de etkiler. Çünkü kendi kategorisi dışından bir kategoride backlink kazanmış oluyor. E bu sefer kalitesiz backlink dediğimiz durum ortaya çıkıyor.

Haklısın google niye burnunu sokar ki buna ? Sebebi şu: daha iyi bir sıralama, arama yapan kullanıcılara istedikleri bilgiyi en kaliteli halini ulaştırabilmek için. Sadece bizim hedeflerimiz yok. Google da kendi hedeflerine uğraşıyor. Dolayısıyla sen eğer google'da üst sıralara çıkmak istiyorsan onun kurallarına uymak zorundasın :)

tosyafurkan tosyafurkan Hukuk Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Hukuk
  • Konum Kastamonu
  • Ad Soyad M** O**
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 80
  • Ticaret 31, (%97)
Peki yorumlar için teşekkürler :)
cnkymz

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al