wmaraci reklam

PHP mi öğrenelim yoksa dreamweaver mı?

41 Mesajlar 9.893 Okunma
smmexpress

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1150
  • Ticaret 1, (%100)

olkunmustafa adlı üyeden alıntı

Ben dreamveawer kullanıyorum. Acaba dreamveawer kullanıpta notepad++ tavsiye eden var mı??

Notepad++ nın yanı sıra bir kaç eklenti kurduğunda tadından yenmiyor. Öğrenmek istiyorsan, notepad++.

Projelerini çabuk bitirmek istiyorsan phpdesigner,rapidphp tarzı editörler kullanabilirsin.

ofismobilya adlı üyeden alıntı

1-sen kodlama arayüzündesin :) ordan çık tasarım arayüzüne gir bir db oluştur...
2 siteninin tanımlamasını yap php mysql server modelini seç dw eleştirdiğine göre bu kısmı zaten yapabiliyorsundur ...
3 mysqlde tabloismi yönetici alanlar kulllaniciid kullaniciadi sifre olsun
4 dw de bir form oluştur insert var üst menüde ordan başla ekle form ekle textfield ekletextfield ekle buton oke kod yazdınmı hayır...
5- recorset oluştur
6- insert data obj....solda user authen....login user
seç
oldu bitti detaylı anlatımı daha sonra yaparım kod yazdıkmı hayıt
yeni bir sayfa oluştur.. engelli.php olsun
7-insert data obj....solda user authen....restrict acces... seç üye girişi yapmadan açmayı dene :) giremezsin ...
8-sayfada bir yere çıkış yaz seç , seçili iken insert data obj....logout user seç buda kullanıcı çıkışı
kod yazdıkmı hayır....
demekki belli bir seviyeye kadar basit işlemleri php bilmeden dw ile php kodlayabiliyormuşuz ....

DW kaç sürümü ?
Üyelik sistemini Session ile mi yapıyor ? Henüz kodları incelemedim, ona göre dw sürümü kuracağım, kullandığı kodları ve mantığını bilmiyorum bu konuda yorum yapamayacağım şimdilik. :rolleyes:

wmaraci
reklam

ofismobilya ofismobilya WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 107
  • Beğeniler 22 / 12
  • Ticaret 1, (%100)

Kakarotto adlı üyeden alıntı

Notepad++ nın yanı sıra bir kaç eklenti kurduğunda tadından yenmiyor. Öğrenmek istiyorsan, notepad++.

Projelerini çabuk bitirmek istiyorsan phpdesigner,rapidphp tarzı editörler kullanabilirsin.

DW kaç sürümü ?
Üyelik sistemini Session ile mi yapıyor ? Henüz kodları incelemedim, ona göre dw sürümü kuracağım, kullandığı kodları ve mantığını bilmiyorum bu konuda yorum yapamayacağım şimdilik. :rolleyes:

dw8 den itibaren var ben şu an cs6 kullanıyorum .... dw8 ilede yapıyordum ...
session atıyor ....
araya girip bir iki kod yazarsan da tadından yenilmez ....
yukarda yorumlarda var çok fazla kod yazıyor... elle yazdığın gibi sade olmuyor ama güvenli oluyor...

olkunmustafa olkunmustafa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Web & Android Developer
  • Mesajlar 423
  • Beğeniler 60 / 44
  • Ticaret 0, (%0)

DW kaç sürümü ?

Hocam visual basic gibi php kodlarında ki hataları ayıklamak gibi bir yeteneği var mı acaba bu programların ?

• Üyelik 09.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 107
  • Beğeniler 22 / 12
  • Ticaret 1, (%100)
bir iki resim ekledim denemenize yardımcı olur
dw ile sita tanımlaması forumda anlatılmış yine db bağlantısı yapılmış varsayıyorum.. oda çok kolay....
aşağıdaki resimde kullanıcı giriş yani oturum açma olayını başlatıyorsunuz.

yukardaki resimdeki işlemde user logini seçince aşağıdaki ileti karşımıza gelecek
burada kullanıcı girince hangi sayfaya gitsin giremezse hangi sayfaya gitsin databasedeki tablodaki alanlara formdaki hangi alanlar denk geliyor hangi alanlarda kontrol yapılacak bunları seçebilirsiniz resimde kayıt edeceğiniz yazmışım kontrol ettireceğiniz olacak

kullanıcı girişi tamam...
ctrl N tuşuna basın ikitane php sayfa oluşturun birisi giristamam.php olsun diğeri hata.php
giristamam.php sayfasını açın birşeyler karalayın kullanıcı adı doğruysa buraya girebilecek değilse giremeyecek hata .php sayfasına yönelenecek.. hata php sayfasını açın hata yaptınız yazın
şimdi giristamam.php de kısıtlama yapalım sadece kullanıcı adı ve şifre ile girilsin .
aşağıdaki resimdeki şekilde sayfayı kısıtlayı seçiyoruz

yukardaki şekilde sayfayı ksıtlayı seçince aşağıdaki sayfa ileti açılacak

ok deyin ve deneyin
basitçe bu şekilde ifade ettim kullanıcı seviyerleri vs işlemlerde yapabilirsiniz....

Ek Olarak:

olkunmustafa adlı üyeden alıntı

Hocam visual basic gibi php kodlarında ki hataları ayıklamak gibi bir yeteneği var mı acaba bu programların ?

basicde en son derleme yapar orda ayıklıyor ama burda derleme yo onun yerien siz kodlamaya başladığnız anda birebir yukarıda uyarılar belirmeye başlar hangi satırda hata olduğunu gösterir renkli bir uyarı satırı belirir. cs6 da var cs5 tede olması lazım önceki sürümlerde bu şekilde değildi diye hatırlıyorum ...
zaten hata yapmana pek izin vermez takip edersen...
Kakarotto

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

test9 test9 IT Project Manager Kullanıcı
  • Üyelik 28.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek IT Project Manager
  • Konum Van
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 552
  • Beğeniler 2 / 109
  • Ticaret 13, (%100)
Bu konuyu kapanmış biliyordum.

• Üyelik 09.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 107
  • Beğeniler 22 / 12
  • Ticaret 1, (%100)

test9 adlı üyeden alıntı

Bu konuyu kapanmış biliyordum.

sonuç dw php kod yazar buysa sorun yok
ama dw ile php asp bilmeden php asp yazamazsınız derseniz her türlü kanıtlarım .... yularda 3-4 sayfalık basit bir kullanıcı adı giriş sistemi tarif ettim tek satır kod yazmadım ....
aynı şeyi asp ile de yaparım ben php yi dw'den öğrendim ....
yukardaki işlemleri artık pek kullanmıyorum , bununla birlikte yeni başlayanlar için notped++ ile yok şu editörle bu editörle dw yi kıyaslamak herkezin harcı değildir.
dw sizin yerinize özel döngüler oluşturumaz , sizin yerinize mantık kuramaz ,
eleştiri bu olabilir....
onuda yapmasın :) pabucumuz dama atılır....

Freezby Freezby IMZA YASSAKK :) Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Tamsurum.net
  • Konum Kırklareli
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 1359
  • Beğeniler 88 / 287
  • Ticaret 5, (%100)
Kesinlikle PHP den başlamalısın.

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1150
  • Ticaret 1, (%100)

ofismobilya adlı üyeden alıntı

sonuç dw php kod yazar buysa sorun yok
ama dw ile php asp bilmeden php asp yazamazsınız derseniz her türlü kanıtlarım .... yularda 3-4 sayfalık basit bir kullanıcı adı giriş sistemi tarif ettim tek satır kod yazmadım ....
aynı şeyi asp ile de yaparım ben php yi dw'den öğrendim ....
yukardaki işlemleri artık pek kullanmıyorum , bununla birlikte yeni başlayanlar için notped++ ile yok şu editörle bu editörle dw yi kıyaslamak herkezin harcı değildir.
dw sizin yerinize özel döngüler oluşturumaz , sizin yerinize mantık kuramaz ,
eleştiri bu olabilir....
onuda yapmasın :) pabucumuz dama atılır....

DW de çok fazla şey yapıyordum fakat üye giriş çıkış deyince aklımın ucundan bile geçmemişti. Session vs olması birazcık garip geldi. Şu an kodlarını inceleyeyim bi bakarız nasılmış.

Yukarıda syntax yapısını savunmamın sebebi, benim kuracağım fonksiyonu dreamweaver anlayamayacak olmasıydı ki hala bunu savunabilirim.

Örneğin dreamweaver`ın bana 100x100 tablo oluşturacak bir php fonksiyonu verip veremeyeceğini çok düşünürdüm. Sonuçta for döngüsü ile basitçe yapılabiliyor. Dreamweaver da ise yalnızca 100x100 lük bir tablo oluşturabileceğimizi düşünüyorum.

Her neyse, php programlama dili, dreamweaver ise bir editör. Dreamweaver ile php farklı dalın ürünleri.

Bu arada şu üye giriş çıkış şeyi ilgimi çekti biraz. Kıytırık projelerde bununla yapsak fena olmaz, ama sadece session ile yapılan üyelik sistemi biraz garip geliyor. :rolleyes:

alabacaknet alabacaknet Developer Kullanıcı
  • Üyelik 14.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Yazılım geliştirme
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 217
  • Beğeniler 55 / 48
  • Ticaret 0, (%0)

Dreamweaver gibi editör kullanarak php sistem yapamazsınız.
Dreamweaver gibi editörler sadece php kodlarını yaparken, gözden kaçan hataları, kodun tamamını yazmayın diye kod tamamlama özelliğini sunar.

PHP için PHP`yi öğrenmek gerekir, dreamweaver değil.

dreamweaver artık bunu yapabiliyor, bilmiyor muydunuz?

Murat Alabacak <http://muratalabacak.net>

• Üyelik 09.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 107
  • Beğeniler 22 / 12
  • Ticaret 1, (%100)

Freezby adlı üyeden alıntı

Kesinlikle PHP den başlamalısın.

zaten dw yide php ile kullanmak daha verimli oluyor ayırca eksik kaldığınız yerde ek extensionlar var bunları da kullanabiliyorsunuz... örneğin upload yaptırmanız gerekiyor php upload kurup bunuda yapabilirmsiniz...

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al