freelance iş ilanları

Devlet Fotoğraf Çekmesin

39 Mesajlar 6.233 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

KhanJitsu KhanJitsu Şef (MEB'de) Kullanıcı
  • Üyelik 17.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Şef (MEB'de)
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1642
  • Beğeniler 62 / 318
  • Ticaret 93, (%100)
Devlette bir konuda haklı bu durumda. Neden dersen fotoğraflar sistem için orada çekilecek ve bilgisayar ortamına atılacak yoksa mesela sen kimlik çıkarmak istesen sana flash bellekle fotoğraf mı al gel dicekler. Onu geçtim tarayıcı ile fotoğraf mı tarayacaklar. SADECE KİMLİK İÇİN kullanacaklarsa devletin hakkı var derim. Ama mesela ben MEB'de çalışıyorum öğretmen alacağımızda daimi olarak 6 fotoğraf istiyoruz mesela bu iş için bize makine gelmesi saçmalık olurdu. İşte o zaman fotoğrafçıların emeğine karşı durmuş olur.

wmaraci
reklam

umut61 umut61 Grafiker Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ü** Ç**
  • Mesajlar 138
  • Beğeniler 28 / 16
  • Ticaret 2, (%100)
Konu detaylarını toplantıdan sonra sizinle paylaşacağım.

jasper jasper WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek öğrenci
  • Mesajlar 262
  • Beğeniler 17 / 46
  • Ticaret 0, (%0)
zaten fotoğrafçı demek vesikalık fotoğraf çekmek demek ve resmi işler için fotoğraflar çekmek öyle mi sadece komiksiniz....
BiMaster006

kişi bu mesajı beğendi.

favoridus.com

BiMaster006 BiMaster006 Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek WebMaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 91
  • Beğeniler 35 / 21
  • Ticaret 2, (%100)
Böyle bir görüşe katılmıyorum. Bu uygulama sadece dijital kimlik işlemlerini hızlandırmak için yapılacak. Devlet olması gerekeni yapıyor. Devlet durup dururken kimlikleri değiştiriyor ee Banane o zaman benim cebimde kimliğim zaten var param cebime battı mı ? madem devlet bunu böyle olmasını istiyor o halde de taşın altına elini koymuş doğru olanda bu baltalamaya hiç gerek yok... Fotoğrafçılara sadece kimliğe fotoğraf gerektiği için gidildiğini kabul edenler varsa, geçtiği her fotoğrafçının önüne 5 * 10 lira bıraksın. Çünkü 75 milyon insanın ceplerinde nüfus cüzdanları zaten var, ee bu durumda fotoğrafçılar iş yapamıyor anlamına mı geliyor ? Alakasız düşüncelerin peşinden gitmek yerine kendi düşüncelerini ortaya koyabilmeli insan. Ülke olarak her fırsattan nemalanmak istiyoruz bu tip provakosyonlara aldırmayınız..

Ben 700 lira maaşla çalışıyor olsam 6 - 7 kişilik bir ailem var ise 60 - 70 TL fotoğrafa para ödemem gerekecek.. Gitti maaşın o ay ki % 10 kısmı Eh be kardeşim Vatandaşa da yazık !!

Ek Olarak:

umut61 adlı üyeden alıntı

sen cep telefonunla çektiğin fotoğrafa;

1- Her ay dükkan kirası ödüyormusun
2- Her 3 ayda bir stopaj ödüyormusun
3- Her ay KDV Ödüyormusun
4- Her ay elektrik faturası ödüyormusun
5- Her ay ssk primlerini ödüyormusun
6- Her ay her ay maaş veriyormusun
7- Her hafta sarf ettiğin malzemenin yerine yenisini alıyormusun

ve daha fazlası.

Bunları ödeyen bir esnafa 6 adet vesikalık fotoğraı 15 TL ye çektiği için kerizlik diyorsan. Senden bu konu için özür dilerim. Sen canon digital baskı cihazı ve fotoğraf makinası ile bu işini evinde surdurebilir. Millete ve Esnafa katkıda bulunmayabilirsin. 1 liradan da hiçbir fotoğrafçı 29 lira kar etmez :)örnek de versen böyle bir rakam yok

Sen her ay kazandığın para ile
1- her hangi birinin ev kirasını ödüyo musun
2- her gün bir başkasının cocuguna süt alıyomusun
3- her ay başkasının elektrik faturasını ödüyo musun
4- her ay başkasının giderlerine katkı sağlıyor musun ?

Bize ne kardeşim senin stopajından ? stopaj senin ticaret yaptıgın dükkanına ait 3 ayda bir ödemen gereken vergin çok zor geliyorsa zaten işletmeciliği bırakmalısın, ssk primlerini kendin için ödüyorsun dilersen ödemeyebilirsin. Her ay maaş vermek çalıştırdığı işçinin üzerinden para kazanan insanların işidir işçi çalıştıran kişi o işçinin üzerinden para kazanıyor demektir. Herkesin ticari faaliyetlerine saygımız var ayrıca bizde esnaflık yapıyoruz. Her işletmenin gelir durumuna göre gideri var....

wmaraci
wmaraci

Psycho Psycho <--! Am I Psycho? --> Kat. Mod.
  • Üyelik 11.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Emekçi
  • Konum Edirne
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 6004
  • Beğeniler 3911 / 3916
  • Ticaret 6, (%100)

androidsistem adlı üyeden alıntı

Hayır o konuda sen haklısın vesikalık için para verilir. Çünkü adam onlarla uğraşıyor. Ama başka işler olsun. Okul fotoğrafları, Mezuniyet fotoğrafları için aşırı fiyat istemekteler. Zaten bu düşünce de olmaları da kaybetmelerine neden oluyor. Halbuki gelip tanesi 2-3TL'den fotoğraf çekseler kimse uğraşmaz telefonla vs başka şeyle. Ama bazıları öyle abartıyor ki şaşıp kalmamak elde değil.

Kesinlikle katılıyorum. Geçen akrabamın düğününde çekilen fotoğrafların CD'sini almaya gittim fotoğrafçıya. Benden CD'deki her fotoğraf için 5 TL istedi. Bende kalsın madem deyip çıktım dükkandan. Ayıptır, günahtır.

Hatalıysam telefon etme, idare et (?)

• Üyelik 17.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ü** Ç**
  • Mesajlar 138
  • Beğeniler 28 / 16
  • Ticaret 2, (%100)

BiMaster006 adlı üyeden alıntı

Böyle bir görüşe katılmıyorum. Bu uygulama sadece dijital kimlik işlemlerini hızlandırmak için yapılacak. Devlet olması gerekeni yapıyor. Devlet durup dururken kimlikleri değiştiriyor ee Banane o zaman benim cebimde kimliğim zaten var param cebime battı mı ? madem devlet bunu böyle olmasını istiyor o halde de taşın altına elini koymuş doğru olanda bu baltalamaya hiç gerek yok... Fotoğrafçılara sadece kimliğe fotoğraf gerektiği için gidildiğini kabul edenler varsa, geçtiği her fotoğrafçının önüne 5 * 10 lira bıraksın. Çünkü 75 milyon insanın ceplerinde nüfus cüzdanları zaten var, ee bu durumda fotoğrafçılar iş yapamıyor anlamına mı geliyor ? Alakasız düşüncelerin peşinden gitmek yerine kendi düşüncelerini ortaya koyabilmeli insan. Ülke olarak her fırsattan nemalanmak istiyoruz bu tip provakosyonlara aldırmayınız..

Ben 700 lira maaşla çalışıyor olsam 6 - 7 kişilik bir ailem var ise 60 - 70 TL fotoğrafa para ödemem gerekecek.. Gitti maaşın o ay ki % 10 kısmı Eh be kardeşim Vatandaşa da yazık !!

Ek Olarak:

Sen her ay kazandığın para ile
1- her hangi birinin ev kirasını ödüyo musun
2- her gün bir başkasının cocuguna süt alıyomusun
3- her ay başkasının elektrik faturasını ödüyo musun
4- her ay başkasının giderlerine katkı sağlıyor musun ?

Bize ne kardeşim senin stopajından ? stopaj senin ticaret yaptıgın dükkanına ait 3 ayda bir ödemen gereken vergin çok zor geliyorsa zaten işletmeciliği bırakmalısın, ssk primlerini kendin için ödüyorsun dilersen ödemeyebilirsin. Her ay maaş vermek çalıştırdığı işçinin üzerinden para kazanan insanların işidir işçi çalıştıran kişi o işçinin üzerinden para kazanıyor demektir. Herkesin ticari faaliyetlerine saygımız var ayrıca bizde esnaflık yapıyoruz. Her işletmenin gelir durumuna göre gideri var....

Pek esnaf ağzı ile konuşmamışsınız. Siz sanırım yardım kuruluşu sahibisiniz. :)
İşte bende onu belirttim yukarıda, gelir durumuna göre gider vardır iyi okuyamamışsın. Adamın harcamasına göre fiyat politikası var. Bu kadar abartılacak bir yazıya da gerek yoktu. Geçmişte bir sorun yaşadın sanırım fotoğrafçılarla !

Metin Metin metinli.com Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek SEO Analisti ve Siber Güvenlik
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1399
  • Beğeniler 61 / 582
  • Ticaret 18, (%94)
Rekabet olması iyidir, bu kulvara devlet girerse özel sektör biraz daha fiyat bakımından rahatlar.

Öyleyse halk ekmek bayiileri çıktığında bakkalları korumamız gerekirdi. Hocam fotoğrafçıların tek işi vesikalık çekmek mi?

Bu türden şeyler çıktığında gülüyorum aslında; o köşeyi, şu partiyi veya bu grubu tutmam, ama devletin her sosyal yaklaşımında özel sektörden garip serzenişler duymak sadece komik geliyor.

Devletin bugüne kadar destek göstermediği veya alt yapısının bulunmadığı alanlarda pazarın büyük bir çoğunluğuna sahip olan kısım yine özel sektör değil mi? İstediği fiyatı kafasına göre belirlemek yerine, bu tarz hoş rekabetler halkın işine gelir. Nerede gerçek rekabet varsa, orada gerçek hizmet uygun fiyata sunulur.

Yani sadece bu durumdan öte, devletin yaklaşımına karşı özel sektör tarafından görüşlerimi belirttim. Konu siyasi açıdan değerlendirmediği sürece açık kalabilir.

Yazar, yazılım geliştirici, SEO Analisti ve siber güvenlik uzmanı.

• Üyelik 17.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ü** Ç**
  • Mesajlar 138
  • Beğeniler 28 / 16
  • Ticaret 2, (%100)

Psycho adlı üyeden alıntı

Kesinlikle katılıyorum. Geçen akrabamın düğününde çekilen fotoğrafların CD'sini almaya gittim fotoğrafçıya. Benden CD'deki her fotoğraf için 5 TL istedi. Bende kalsın madem deyip çıktım dükkandan. Ayıptır, günahtır.

Ticaret odası bir kanun koymuş fotoğraf çekenin dir. Bizim fotoğrafçılar da çok iyi bişey sanıp fotoğrafların arşivlerini müşteriye vermiyor. İstenildiğinde de fahiş fiyatlarda bulunuyorlar. Kendim bu mesleğin içindeyim ama böyle birşey hiç yapmadım müşterime fotoğrafların tamamını veriyorum. İstanbul çevresinde böyle bir fotoğrafçı ile sorununuz varsa ben size yardımcı olabilirim.

Ek Olarak:

Metin adlı üyeden alıntı

Rekabet olması iyidir, bu kulvara devlet girerse özel sektör biraz daha fiyat bakımından rahatlar.

Öyleyse halk ekmek bayiileri çıktığında bakkalları korumamız gerekirdi. Hocam fotoğrafçıların tek işi vesikalık çekmek mi?

Bu türden şeyler çıktığında gülüyorum aslında; o köşeyi, şu partiyi veya bu grubu tutmam, ama devletin her sosyal yaklaşımında özel sektörden garip serzenişler duymak sadece komik geliyor.

Devletin bugüne kadar destek göstermediği veya alt yapısının bulunmadığı alanlarda pazarın büyük bir çoğunluğuna sahip olan kısım yine özel sektör değil mi? İstediği fiyatı kafasına göre belirlemek yerine, bu tarz hoş rekabetler halkın işine gelir. Nerede gerçek rekabet varsa, orada gerçek hizmet uygun fiyata sunulur.

Yani sadece bu durumdan öte, devletin yaklaşımına karşı özel sektör tarafından görüşlerimi belirttim. Konu siyasi açıdan değerlendirmediği sürece açık kalabilir.

Genel olarak baktığımızda fotoğrafçılık mesleği son 5 yıldır artık bitme noktasında. Teknoloji geliştiği için herkeste fotoğraf makinası var diyebiliriz. fotoğraf bastırma ihtiyacı artık yok. Paranın kazanıldığı en iyi dönemler o zamandı. uygun fiyata da çıktı alınabiliyordu. şuan yapılan işlere baktığımızda sadece yaz mevsimlerinde düğün fotoğrafı çekimleri var oda müşteri tutturabilirsen piyasada aşırı bir rekabet var. Onuda pek yapamıyorlar. tek kazanç genel olarak bakıldığında vesikalık çekmek oluyor :) oda nakit para demek.

Ek Olarak:

androidsistem adlı üyeden alıntı

Devlet fotoğrafların direk olarak bilgisayar üzerinden kimliğe işlenmesi için böyle bir düzenleme yapmasına rağmen fotoğrafçıların nasıl bunu abartsak demesini anlayamıyorum. Örnek: Samsung fotoğraf basabilen yazıcı

Hadi gelelim bizde Samsung, Canon vs firmalara karşı eylem edelim baksanıza adamlar makine yapmışlar fotoğrafçılara yazık değil mi?

Son olarak sizin orda çekilmiş olduğunuz bir fotoğraf sadece o iş için kullanılacak 6-12 vs kaç tane çıkarıp size para ile satacak değiller.

Özür dilerim bi konuyu unuttum o linkini verdiğiniz makina ile kaç fotoğraf basabilirsin ve adet bazında sana maaliyeti ne olur bunun hesabını lütfen yaparmısın

LeventC LeventC WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 235
  • Beğeniler 28 / 44
  • Ticaret 0, (%0)
Esnaflarımıza lafımız yok ama kimliklerimiz değişmeseydi zaten o para cebimizde kalacaktı. Kaldı ki bu dijital fotoğraf. Yapılan uygulama da verimlilik adına yapılmış. Verimlilikten kastım para değil yanlış anlamayınız. 80 milyon insan resmini taşınabilir bellek ile mi getirecek. Tamamen zaman kaybı. Kişi geldiğinde anında resmi çekilip kimliğe eklenecek. Esnafın arkasındayız ancak bahsettiğiniz durum farklı. Ha derseniz ki ihale açılsın, o zaman da her fotoğrafçı bundan faydalanamayacak. Fotoğrafçılık mesleği maalesef çoktan bitmiş .Yeni olan birşey değil. Çoğu kişide dijital makine var resim basma gereği duymuyor. Diğer bir konu photoshop gibi programların yaygınlaşması bu bitme sürecini çoktan hızlandırdı.

Ogulcan Ogulcan (K)af(S)in(K)af Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2185
  • Beğeniler 165 / 388
  • Ticaret 13, (%100)
Açıkcası ben de bunun aşırı bir tepki olduğunu düşünenlerdenim. Konuyu saptırmadan kısaca neden olduğunu açıklayayım.

Bu yenilik anladığım kadarıyla sadece Nüfus Dairelerine gelecek. Yani neredeyse 4 yılda 1 vesikalık ediyor. Hatta eğer yaşınız 25+ ise bu bile etmiyor denebilir.

Fotoğrafçılar vesikalıktan kazanıyorlar anlarım. Fakat bu vesikalık demek değil ki sadece nüfusa gidiyor. Bunun muhtarı var, devlet dairesi var(nüfus müd. dışında), kartvizite eklenen vesikalıklar var, okul için vb vb derken bi çok alanda vesikalık ihtiyacı var. Yani diyeceğim o ki, bence bu aşırı bir tepki olmuş. Devlet yanlısıyım yada değilim, fakat bu işleri hızlandırmak ve dışarda uğraşmayı azaltmak amacıyla yapılmış birşeydir. (Belki devlet de dünya para isteyecek o fotoğraflar için bilemeyiz. Ayrıca düğün, mezuniyet fotoğrafları konu olsaydı çok çok ah edebilirdim o konuda :) )

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al