wmaraci reklam
lidertakipci

PageRank'in Son Durumu

9 Mesajlar 1.371 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

teymir teymir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Online Reklam Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** D**
  • Mesajlar 125
  • Beğeniler 21 / 31
  • Ticaret 0, (%0)

Matt Cutts abimizin yukarıdaki en son videosunda derki; Google PageRank güncellemesi artık daha düşük periyotlarda gerçekleşiyor. Ve belkide yakında tamamen yok olabilir...

Peki PageRank aslında nedir; PR değerinde yüksek rakamlara ulaşmak ne index sayısı ne siteye her gün yazı girmek nede özgün yazı yazmak ile doğrudan alakalıdır. PageRank o sayfaya diğer sitelerden, sosyal medya hesaplarından vs. gelen linklerin sayısı ile alakalıdır. (tabi nasıl verildiği, sitenin kalitesi, linkin özelliği vs. önemlidir.)

Videoda söylediği üzere dolaylı bağlantıda ise ilgili sayfanız, içeriğiniz iyiyse ilgi çekici farklı veya bilgi veren önemli bir konuysa; sitenize gelen kullanıcılar sayfanızdan alıntı yapar, paylaşır ve link verir böylece PageRank değerinin artmasına katkı yapar.

Bunun haricinde sadece site dışı değil, site içerisindede doğru link yapısını oluşturmalısınız.

PageRank Google tarafından o sayfanın ilgili arama sorgularında alakalı ve beğenilen bir sayfa olduğunu belirlemek amacıyla kullanılır. Fakat Google algoritması içerisinde bu PR değeri, sitelerin arama sorgularında üst sıralarda yer alması için kullanılan onlarca değerden birtanesidir ve gün geçtikçe önemini kaybediyor. PR'ı 0 olan bir sayfa bile PR'ı 5 olan sayfanın üstünde yer alabilir.

Sonuç olarak PageRank değeri aynı Alexa değerinde olduğu gibi sadece link alım satımı yapanlar tarafından hala büyük rağbet gören aslında tam da bu sebepten dolayı Google tarafından arka planda bırakılmış bir veriden başka birşey değildir.

Daha Detaylı Bilgi İçin; PageRank Aslında Nedir?

Semsector.com - SEM - SEO - Sosyal Medya
wmaraci
reklam

adem123 adem123 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 176
  • Beğeniler 10 / 27
  • Ticaret 0, (%0)
matt cutts helal olsun büyle devam ederse yakında insanlar googlden aradığını bulmayınca başka arama motorlarına yönelecek ortalık youtube facebbok vi diğer saçma sapan sayfalardan geçilmiyor

Pr 4 - (3) adet sitede ücretsiz tanıtım yazısı

http://goo.gl/ZhW1nH

saydek saydek Saydek.NET Kullanıcı
  • Üyelik 26.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Ordu
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 673
  • Beğeniler 36 / 197
  • Ticaret 1, (%100)
google aradığını buldu webmasterleri AdWords a bağımlı hale getirme projesinin baş mimarı google kasap ı bu adam

telegram: saydekofficial

• Üyelik 19.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** D**
  • Mesajlar 125
  • Beğeniler 21 / 31
  • Ticaret 0, (%0)

adem123 adlı üyeden alıntı

matt cutts helal olsun büyle devam ederse yakında insanlar googlden aradığını bulmayınca başka arama motorlarına yönelecek ortalık youtube facebbok vi diğer saçma sapan sayfalardan geçilmiyor

Google'a bir arama motoru olarak, aradığın bilgiye, sayfaya veya sonuca ulaşmak isteyen bir kullanıcı olarak baktığında, adamlar daha alakalı daha doğru cevaplar vermek amacıyla kendini yenilemiyor ama cidden daha da kötüye mi gidiyor sence?

saydek adlı üyeden alıntı

google aradığını buldu webmasterleri AdWords a bağımlı hale getirme projesinin baş mimarı google kasap ı bu adam

Pek anlamadım, webmasterın iş kolunda Adwordste mi var? :)

Ayrıca SEO ile uğraşan kişi ise neden reklama bağımlı olsun, yenilikleri takip edip öne çıkarak fırsat yaratamayınca Adwords hem araç hem de düşman mı oluyor Kaldıki kim Google'da ilk sırayı sonsuza kadar garanti edebilir, sıralama elbette değişecek bu işle uğraşan kişilerde mecburen kendini yaptığı işi geliştirecek.

wmaraci
wmaraci

saydek saydek Saydek.NET Kullanıcı
  • Üyelik 26.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Ordu
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 673
  • Beğeniler 36 / 197
  • Ticaret 1, (%100)

teymir adlı üyeden alıntı

Google'a bir arama motoru olarak, aradığın bilgiye, sayfaya veya sonuca ulaşmak isteyen bir kullanıcı olarak baktığında, adamlar daha alakalı daha doğru cevaplar vermek amacıyla kendini yenilemiyor ama cidden daha da kötüye mi gidiyor sence?

Pek anlamadım, webmasterın iş kolunda Adwordste mi var? :)

Ayrıca SEO ile uğraşan kişi ise neden reklama bağımlı olsun, yenilikleri takip edip öne çıkarak fırsat yaratamayınca Adwords hem araç hem de düşman mı oluyor Kaldıki kim Google'da ilk sırayı sonsuza kadar garanti edebilir, sıralama elbette değişecek bu işle uğraşan kişilerde mecburen kendini yaptığı işi geliştirecek.

post da bahsettiğim mesajı ne yazıkki yanlış algılamışsın ayrıca webmaster denilince aklına ne geliyor çok merak ediyorum sen bu iş dalını neye göre belirledin de o var bu yok gibi bir belirleyici mesaj yazıyorsun.googlenin penguen güncellemesindeki mantık hatalarından saçma sapan manuel spam uygulamalarından kullanıcıyı Adwords a sürüklemelerindeki mantık yürütmelerinden haberin yoksa yapacak bir şey yok.

telegram: saydekofficial

adem123 adem123 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 176
  • Beğeniler 10 / 27
  • Ticaret 0, (%0)
inanın normal bir kullanıcı olarak arama yaptığımda eskisi gibi kaliteli içerik bulamıyorum sadece bu işle oğraşan değilde normal bir kullanıcı gibi arama yapıyorum gerçektende sonuç berbat ben tek demiyorum matt abinin kişisel bloğundaki yorumları okursanız ne demek istediğimi anlarsınız

Pr 4 - (3) adet sitede ücretsiz tanıtım yazısı

http://goo.gl/ZhW1nH

• Üyelik 19.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** D**
  • Mesajlar 125
  • Beğeniler 21 / 31
  • Ticaret 0, (%0)

saydek adlı üyeden alıntı

post da bahsettiğim mesajı ne yazıkki yanlış algılamışsın ayrıca webmaster denilince aklına ne geliyor çok merak ediyorum sen bu iş dalını neye göre belirledin de o var bu yok gibi bir belirleyici mesaj yazıyorsun.googlenin penguen güncellemesindeki mantık hatalarından saçma sapan manuel spam uygulamalarından kullanıcıyı Adwords a sürüklemelerindeki mantık yürütmelerinden haberin yoksa yapacak bir şey yok.

Bence bu kadar hararetli yazmana veya kişisel algılamana gerek yok :) sonuçta herkesin görüşlerini farklı olabilir, sana özel bir tespit yapmadım soru sordum sadece.

Konuya dönersek Webmaster kimdir ne iş yapar diye tartışacaksak çok yolumuz var. Ve asıl sıkıntıda bu kavram karmaşası zaten, az ondan az bundan bilince her konuda söz sahibi olunuyor. Kaldı ki bir çok konu hakkında bilgi sahibi olmak güzel birşey elbette, sonuçta bu işlerle uğraşan kişi farklı alt dallardan da haberdar olmalıdır.

Ama gel gör ki o zaman ortada websitesi tasarlayan kod bilmeyen uzmanlar, backlinkten başka sözü olmayan SEO uzmanları, remarketing bilmeyen Adwords uzmanları, renk skalası bilmeyen tasarımcılar fln dolanıyor. Ayrıca emin ol, yazıda bahsettiğim Adwords'un de içinde yer aldığı online reklamcılık farklı bir alan.

Google güncellemelerine gelecek olursak; dünyanın en yenilikçi firmalarından birisinin açıp kapatığı, başarısız olduğu onlarca hizmet, her gün kullandığımız başarılı onlarca hizmet de varken, geçtim en son Pengun 2.1'in asıl güncelleme olan Hummingbird ile semantik arama kavramına yaklaşmasını ve hadi diyelim Google'ın sırf SEOculara gıcıklık olsun diye mantık hataları yapmış olsun, hadi zaten milyar dolarlar kazandığı (bkz. firma nedir ) Adwords'e yönlendirmek için organik arama sıralamasıyla oynamış olsun.

Sonuçta hangi nedenle yaptığına inanmak sana kalmış, dünyayı ele geçiriyor da diyebilirsin ama geçen haftaki sıralama ile nasıl geçen seneki aynı değilse bugün yaptığın arama sorgusu sonuçlarıda haftaya değişecek, yani bu dinamik yapı her zaman vardı geçen senelerdeki Caffein ve Panda ile sonuçların %50'si değişti. Şu bu sebepten oluyor zaten diye bağlamak yerine daha geniş açıdan bakmak faydalı olacaktır.

Ek Olarak:

adem123 adlı üyeden alıntı

inanın normal bir kullanıcı olarak arama yaptığımda eskisi gibi kaliteli içerik bulamıyorum sadece bu işle oğraşan değilde normal bir kullanıcı gibi arama yapıyorum gerçektende sonuç berbat ben tek demiyorum matt abinin kişisel bloğundaki yorumları okursanız ne demek istediğimi anlarsınız

Elbette ne aradığınız, ne bulmak istediğiniz de önemli, daha önce ilk sonuçlarda görmeye alıştığın sitenin sıralaması değişmiş olabilir ama bir çok site de aynı şekilde devam ediyor ve ilerliyor, sonuçta biri inerken biri yükselecek.

Kaldı ki sıralamalar devamlı değişecektir, hatta Google "G+ ,Yotube" gibi sitelere ayrıcalıklar tanıdığınıda beyan ediyor, bundan kaçış yok. Ve bununla ilgili olumsuz etkilenen bir çok site var sadece Matt'ın blogunda değil konu ile alakalı bir çok yerde tartışılıyor, Matt'ın Twitter'dan dediği %1'den çok daha büyük etki oldu. Burdan girip bakarsanız her güncelleme sonrası aynı konu tartışılıyor yani benim demek istediğim bu yaşananlar yeni birşey değil, Google'ı suçlamak kötülemek fayda getirmeyeceğinden (Google savunucu oldum iyecene :) ) takip edip, tartışıp ona göre ilerlemek gerekiyor. Kolay gelsin

harddepo harddepo İlginizi çeken içerikler Kullanıcı
  • Üyelik 18.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Teknisyen
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** D**
  • Mesajlar 350
  • Beğeniler 59 / 71
  • Ticaret 11, (%100)
Google adam gibi bir rakip çıksın ben görecem ozaman onunun .... o algoritmaların içinde gömülüp gidecek.

www.kirlipanda.com

VoSToK VoSToK WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 641
  • Beğeniler 80 / 113
  • Ticaret 40, (%100)

harddepo adlı üyeden alıntı

Google adam gibi bir rakip çıksın ben görecem ozaman onunun .... o algoritmaların içinde gömülüp gidecek.

Google rakip çıkmıyor en azından bizim ülkemizde. Yandex ilk çıktığında google zarara ugratır falan denildi ama şu an yandex adı pek geçmez oldu.
harddepo

kişi bu mesajı beğendi.

Er kişiysen görevin neyse başar,
Zevke, eğlenceye hayvanda koşar. ATSIZ
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al