wmaraci reklam
lidertakipci

Dmoz Nedir, Nasil Kayıt Olunur, Arananlar Şartlar Nelerdir, Avantajları Nelerdir?

18 Mesajlar 9.194 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

sunshin sunshin Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 15.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Çevirmenlik ve Yazarlık
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 14
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Dmoz Nedir?

Açılımı; The Open Directory Project olan ve Türkçe karşılığı “açık dizin projesi” olan Dmoz bir listeleme sitesi olarak tanımlanabilir. Dünyanın en önemli arama motorlarından en küçük arama motorlarına dek geniş bir yelpazesi olan DMOZ; AltaVista, A9, AOL, Clusty, Gigablast, Google, Lycos, MSN, Teoma, Yahoo gibi arama motorları bu dizin sisteminden yararlanmakta, Chache (önbellekleme) ve Scriptleri (böcekleri) bu internet üzerinden çalıştırmaktadır. Dünyanın en büyük ve en nitelikli listesine sahip web arşivi Dmoz kullanıldığında, PageRank’ten de faydalanmış olursunuz. Böylelikle, web sayfalarınıza daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

Çalışma sistemi şu şekilde özetlenebilir; arama motorları Dmoz’un verilerine bağlanmaktadır ve böylelikle bilgi alışverişi yapılır. Dolayısı ile Dmoz’a kayıt yaptırdığınız zaman çoğu dünyanın önemli arama motorları arasında yer alan arama motorlarına da kayıt olmanızı sağlamaktadır. Doğru bilgilere ulaşmanın bir hayli güçleştiği internet ortamında Dmoz, bilgilerin en temiz halini sunmaktadır.

Dmoz’a Nasıl Kayıt Olunur?

SEO değerleri bir hayli yüksek olan Dmoz’a kayıt olmak için sitenizin bir takım özelliklere sahip olması gerekmektedir. Düzenli aralıklarla güncelleştirdiğiniz ve kendine özgün içerikler barındıran internet sitenizi Dmoz’a kayıt ettirmek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

1) http://www.dmoz.org/ adresine giriniz.

2) Sitenize uygun bir kategori bulmak için ilgili kelimeyi yazarak “Search’e tıklayınız.

3) İlgili kategoriye tıklayarak “Adres Öner”e tıklayınız ve açılan sayfadan aşağıdaki bilgileri giriniz.

a) Site Adresi:
Bu bölüme internet sitenizin web adresini eklemelisiniz.

b) Site Başlığı:
Site başlıkları arama düzeninde oldukça büyük öneme sahiptir, buna uygun seçimler yapmalı ve sözcüklerin yalnızca ilk harflerini büyük olarak kaydetmelisiniz.

c) Site Açıklaması:
Dmoz’a kayıt yaptırırken, internet sitenizin açıklamasını da girmelisiniz. İnternet sitenizin tanımı, amacı gibi bilgilerin yer alacağı açıklamada herhangi bir yazım, noktalama yanlışı olmamalıdır.

d) E-posta Adresi:
Son olarak Dmoz ile bağlantı kurabileceğiniz ve sürekli kullandığınız mail adresinizi yazıyorsunuz.

Bu başvuru sonucunda, tamamı gönüllü olan editörler tarafından siteniz, en ince ayrıntılarına dek incelenmektedir. Dmoz’un kriterlerine uygun olup olmadığına karar verildikten sonra Dmoz’da uygun görüldüğü takdirde siteniz yer almaktadır.

Dmoz’a Kaydolmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Kaliteli bilgilere, kaliteli internet siteleri aracılığıyla ulaşmamızı sağlayan Dmoz’a kayıt yaptırmak için internet sayfanızın bir akım özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu doğrultuda, öncelikle sitenizde yer alan her unsurun özgün olması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra internet sayfanızın tasarımı da oldukça büyük önem arz etmektedir. Sürekli olarak güncellenmesi, daha çok ziyaretçi çekmenize yardımcı olacak olan Dmoz için oldukça önemlidir. Dmoz’a kayıt olduktan sonra yine belirlenmiş olan kriterleri sürdürmeniz gerekmektedir. Dmoz editörleri, sürekli olarak kayıtlı web adreslerini de kontrol etmektedir.

Bunların yanı sıra,
Kayıt esnasında sitenizi tanımlayan yazı içerikleri, başlıklar da oldukça büyük öneme sahiptir. Bu açıklamalarda yer alan yazım yanlışları, noktalama işaretleri eksikliği, devrik ve anlamsız cümleler Dmoz kayıtları için engel oluşturmaktadır.

Dmoz’un Avantajları Nelerdir?

Gün geçtikçe bilgi çöplüğü haline dönüşen internet dünyasının en seçkin ve en doğru bilgileri sunan Dmoz, aynı zamanda kayıtlı sitelerine bir takım avantajlar sağlamaktadır. Özellikle arama motorları ile yakından ilişkiye sahip olan Dmoz, yüksek SEO değerleri taşımaktadır. Dolayısıyla internet sitenizin arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını sağlarken, daha fazla ziyaretçinin dikkatini çeker hale gelmektedir. Tamamen gönüllülerden oluşmuş yönetici ve editör kadrosuyla internet sitelerini, bloglarını yakından takip eden Dmoz, özellikle özgünlüğe büyük önem vermektedir.
Dmoz’un ayrıştırdığı çöpler sayesinde, çok daha nitelikli bilgilere ulaşabilmekteyiz. Bu aynı zamanda internet sitenizin PageRank’ine katkı sağlamakta ve daha fazla ziyaretçi çekmektedir. En büyük arama motorlarından, en küçük arama motorları Dmoz’un dizinlerine göre sıralama yapmaktadır. En doğru bilgi, en doğru yoldan, en nitelikli şekilde evrensel olarak paylaşılmalıdır ilkesi ile yola çıkan Dmoz bilhassa SEO çalışmaları gerçekleştiren webmasterlar tarafından önemsenmektedir.

Kaynak: https://wmaraci.com/nedir/dmoz

wmaraci
reklam

Webbiu Webbiu Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Freelance
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 643
  • Beğeniler 194 / 98
  • Ticaret 10, (%100)
Merhaba,
Bu konuda yardım isteyecektim ancak galiba sizin sitenizde onaylı değil ?
msa52 gencisi tipsychannel

kişi bu mesajı beğendi.

FilmlerBizden FilmlerBizden Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek SERBEST MESLEK
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 523
  • Beğeniler 263 / 82
  • Ticaret 2, (%100)
ayrıca dmozda en büyük etken paradır.
yani dmozda money talk :)

Kozba Kozba SEO ve Editörlük Kullanıcı
  • Üyelik 24.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Blog Yazarı
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 594
  • Beğeniler 6 / 174
  • Ticaret 12, (%100)
Dmoz artık onaylatmak için %80 paranın döndüğü bir dizin haline geldi. Bu yüzden artık eskisi kadar öneminin kaldığını düşünmüyorum. Ayrıca bazı kategorinin editörü olmadığını duydum, yani her kategoride siteler hemen kabul edilmez.

wmaraci
wmaraci

SafakCALiSKAN SafakCALiSKAN lafliyorum.com Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Amele V.2
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Ş** Ç**
  • Mesajlar 4640
  • Beğeniler 1124 / 1124
  • Ticaret 7, (%100)
dmoz hala var mı ya? bu sadece bir makale olmuş, asıl şoku siteniz eklenmediğinde yaşarsınız, bu makale sadece birşeyler öğretiyor. dmoza kesin olaak site ekletmiyor.
eski blogum 1-15 sene kadar eklenmemişti, kategoriye bakan kişinin blogger olduğunu görünce direk sitesinden mail attım ve site linkim eklendi. böyle güzellik yapan insanlar kalmadı artık. denk gelirse böyle birşey yapın

drumpoll drumpoll WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 283
  • Beğeniler 42 / 56
  • Ticaret 38, (%100)

gencisi adlı üyeden alıntı

Tanımadığınız birisine siz demeniz gerekmiyor mu?
Ayrıca bana pm den yollamış oldugunuz cevapta 5 yıllık bir siteyi örnek vermişsiniz, isikkuyumculuk.com siteniz kuyumculuk kelimesinde 118. sırada.
Dmoz çok işe yaramış

Güzel hocam. Canım Hocam. Ben pm de belirttim 3 yıl önce çalışma yapıldığını.Şu anda beni ilgilendirmiyor ne durumda olduğunu. O tarihten bu tarihe penguen, caffein, penguen 2.1,emd,humminbird gibi çok sağlam güncellemeler geldi, anlamak istemiyorsanız bu sizin probleminiz kimseye bir şey kabul ettirmeye çalışmıyorum çıkarımlarım yanlış da olabilir."Site yaptım dmoz'a kaydettim hiçbir şey olmadı", demekle olmuyor bu işler.Şu an bunun kanıtını sunamasam da(O zamanlar arşivlemiyordum), insanların bu kadar dmoz dmoz diye yırtınması ve bu dmoz mevzusunun seo' nun temellerinin arasında olduğundan bahsetmesi ve siteyi kurduktan sonra dmoza kaydedin demeleri boşa değildir. Bunu ben değil otoriteler söylüyor. Sizin savunduğunuz fikirin diğer bir versiyonu "google adwords için algoritma değiştiriyor" her neyse çok uzatmayacağım, dmoz' un sahibi değilim google da babamın oğlunun değil. Ancak ilk sayfadaki ilk 9 sırada dmoz kaydı yapılmış siteler var bazı sektörlerde. Madem o kadar iddaalısınız o sitelerin üstüne dmoz kaydı olmayan bir site çıkartın biz de bir şeyler öğrenelim yanlışlarımızı görelim. Yakın zamanda(Birkaç gün önce) başvurusunu yaptığım ve şu anki durumunu(sıralamalarını) kaydettiğim sağlık sektöründe bir sitem var.Şu an ilk sayfada kelimelerinde.Dmoz kaydı da yüksek ihtimalle onaylanacaktır. Dmoz kaydı onaylandıktan sonra site ilk 3 e girerse sizinle tekrar irtibata geçeceğim ve buraya da diğer arkadaşların görmesi için yazacağım.Hoş 3 yıl önce çalışma yaptığımı belirttiğim site için "şu an 118. sırada naber?" tadında paylaşımlar yapan birisine de derdimi ne kadar anlatabilirim o da ayrı bir konu.

RadiKaL RadiKaL WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Çiftçi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 1304
  • Beğeniler 281 / 398
  • Ticaret 8, (%100)
Selam arkadaşlar ben editörlük için bir kategoriye başvurdum. Daha önce reddedilmiştim ve türkçe bir mail gelmişti. Kısa bir maille teşekkür etmişlerdi. Bu başvurumda ise şöyle bir mail aldım

Dear XXXX,

Thank you for your interest in becoming an Open Directory Project editor.
After careful review, we have decided not to approve your application at
this time. The most common reasons a reviewer will deny a new application
include, but are not limited to,

* Incomplete application. Insufficient information has been provided in some
fields including reason, affiliation and/or Sample URLs.
* Improper spelling and grammar.
* Sample URLs are inappropriate for the category which one has applied to
edit. They may be too broad, too narrow, completely out of scope, poor
quality, or in a language inappropriate for the category. All non-English
sites are listed in the World category. Applications for World categories
that include sites only in English will be denied. Likewise, applications
for World categories that include sample URLs in languages other than the one
appropriate for the applied category will be denied.
* Not properly disclosing affiliations with websites that are, or have the
potential of being, listed in the category.
* Titles and descriptions of sample URLs (and other information provided)
were subjective and promotional rather than unbiased and objective. ODP
editors do not rank or write website reviews. ODP editors provide objective
and unbiased descriptions of websites and their content.
* Self-Promotion. Application which leads us to believe that the candidate is
interested primarily in promoting his/her own sites or those with which the
applicant is affiliated. The ODP is not a marketing tool, and should not be
used to circumvent the site submission process. If this is an applicant's
motivation for joining, then we ask him/her not to apply. Editors found to be
inappropriately promoting their own site will be promptly removed.

Due to the large number of applications we get every day, we are unable to
provide personal responses to every application or to respond to inquiries
about why you were rejected. If a reviewer chose to provide additional
comments to you, they will be given in the "Reviewer Comments" section below.

Your willingness to volunteer is greatly appreciated and perhaps we will be
able to utilize your talent in the future.

Regards,
The Open Directory Project

Reviewer Comments:

Maili google çeviri ile çevirdim ama birşey anlamadım. Yardımcı olur musunuz?

ekodost ekodost WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek özel sektör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 68
  • Beğeniler 0 / 12
  • Ticaret 0, (%0)
ben dmozun pr açısından pek bi katkısı olacağını sanmıyorum. alt alt sayfalardan birinden (pr olmayan) size bi tanecik link geliyor. pr matematiksel bir olay. burdan gelecek "link juice" oldukça düşük olacaktır.

ancak şu konuya katılıyorum; arama motorlarının kesinlikle güvendiği ve birlikte çalıştığı bir dizin olması açısından önemli. arama motorları açısından fonksiyonu şöyle ki adamlar demişler ki eğer bi gün tüm sistemimiz çökerse tekrardan olayımızı ayağa kaldırmak için güvenilir bi kaynağımız olsun onlardan web siteleri anlamında faydalanalım.

neticede dmoz dizininde olabilmeyi denemek lazım. olursa güzel olur.

Tarifci Tarifci WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Serbest Meslek
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** U**
  • Mesajlar 198
  • Beğeniler 9 / 36
  • Ticaret 8, (%100)
Dmoz artık saçmalıktan başka bir şey değildir. Ne zaman editör sistemini değiştirirlerse o

zaman dikkate almalıyız. Bizlerde işin içindeyiz az çok hangi site iş yapar biliyoruz.

Artı olarak dmoz da ekli kalitesiz site bile var şuan.

Hatta seo araçlarından bile kaldırılmalı diye düşünüyorum.

100 TL ver kaydederim.

AhmetTUTAK AhmetTUTAK WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Reklam
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 504
  • Beğeniler 189 / 80
  • Ticaret 40, (%100)
bırakın artık şu dmozu sıkılmadınmı :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al