Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

DMOZ, tüm dünyanın en büyük online ve açık web site dizini projesidir. Bu dizinde milyonlarca web sitesi, gönüllü editörlerce incelenerek konularına göre kategorize edilir ve yayımlanır. Başta Google olmak üzere birçok arama motoru DMOZ'a kayıtlı siteleri takip eder ve DMOZ verilerini kullanırdı. DMOZ uzun bir yayın maratonu sonrasında 14 Mart 2017 tarihinde kapanma kararı almış ve tüm faaliyetlerini sona erdirmiştir.

DMOZ'un kapanmasından sonra WM Aracı bir atak yapıp Türkiye'nin insan onaylı en büyük web site dizinini açmıştır. WM Aracı dizinine sitelerinizi eklemek için tıklayın.

ABD'nin ve dünyanın en büyük internet servis sağlayıcısı olan AOL tarafından projelendirilen DMOZ, ilk olarak directory.mozilla.org adresinde yayına alınmış daha sonra dmoz.org adresi ile yayın hayatına devam etmiştir. Zaten ismi de Directory Mozilla'dan gelmektedir. Fakat projenin, son halinin Mozilla Vakfı ve Mozilla projeleriyle resmi bir ilişkisi bulunmamaktaydı.

DMOZ, internetin en büyük ve en popüler arama motorlarının ve portallarının dizin hizmetlerini güçlendirmekteydi. Bunlara Netscape Search, AOL Search, Google, Lycos, HotBot, DirectHit ve daha yüzlercesi dahildir.

DMOZ'a Nasıl Kayıt Olunur?

Aşağıdaki adımları izleyerek DMOZ'a kayıt olmak için başvurunuzu yapabilirsiniz. (DMOZ 14 Mart 2017'de kapatıldığı için aşağıdaki başvuru yöntemi artık geçersizdir.)

  • www.dmoz.org adresine girin.
  • Sitenize uygun bir kategori bulun.
  • İlgili kategoriye tıklayarak Adres Öner'e tıklayın. Ardından açılan sayfada talep edilen bilgileri aşağıdaki gibi girin.

Site Adresi: Bu alana internet sitenizin web adresini yazın.
Site Başlığı: Site başlıkları arama düzeninde oldukça büyük öneme sahiptir. Buna uygun seçimler yapmalı ve sözcüklerin yalnızca ilk harflerini büyük olarak yazmalısınız.
Site Açıklaması: DMOZ'a kayıt yaptırırken, internet sitenizin açıklamasını da girmelisiniz. İnternet sitenizin tanımı, amacı gibi bilgilerin yer alacağı açıklamada herhangi bir yazım, noktalama yanlışı olmamasına özen gösterin.
E-posta Adresi: Son olarak DMOZ editörlerin sizlerle irtibat kurabileceği, aktif olarak kullandığınız bir mail adresinizi yazın.

Dmoz Başvuru Sorgulama

DMOZ'un aktif olduğu süreç içerisinde WM Aracı'nın sizlere sunduğu Site Analiz aracı yardımıyla DMOZ başvuruları sorgulanabiliyordu ancak DMOZ kapandığı için biz de aracımızı güncelledik ve DMOZ bölümünü kaldırdık. Yine de aşağıdaki aracı kullanarak hala sitenize dair birçok metrik verisini analiz edebilirsiniz.

bilal35 avatar
bilal35
Nasıl DMOZ editörü bulabilirim?

UZMANIN CEVABIDMOZ editörünü muhtemelen siteniz hakkında konuşmak için arıyor olabilirsiniz. DMOZ'da editör yardımıyla giriş yaptırılan siteler sürekli olarak diken üstündedir. Hileli onaylanma durumunun ortaya çıkması halindeyse siteniz DMOZ'a sonsuza kadar veda edebilir. Eğer DMOZ ile ilgili bir sorununuz varsa kendi sitesi üzerinden doğrudan yardım hattıyla irtibata geçebilirsiniz.

Ziyaretçi avatar
Ziyaretçi
Nasıl DMOZ editörü olunur?

UZMANIN CEVABIDMOZ editörü olmak için istediğiniz bir mini alt kategoriye başvuru yapmanız ve başvuru sonucunda DMOZ editörü olabilmek için yeterli görülmelisiniz. DMOZ'a yapacağınız editörlük başvurusu diğer deneyimli editörler tarafından inceleniyor ve birçok kriter gözden geçirilerek DMOZ'da editör olup olamayacağınız sonuçlandırılmış oluyor. Dilerseniz ilgilendiğiniz kategorinin isminin hemen yanında yer alan üye ekleme simgesine basarak o kategori için başvuruda bulanabilirsiniz.

SEZER avatar
SEZER
tamam herşeyi yaztık hangi adrese kayıt için göndercez

UZMANIN CEVABI"DMOZ'a Nasıl Kayıt Olunur?" başlığını daha dikkatli şekilde okuyun, DMOZ başvurusu için gerekli bilgiler bu başlıkta fazlasıyla verildi. Sanırım yanlış okudunuz.

bengaripadam avatar
bengaripadam
DMOZ'a birden fazla kategoride katılmak mümkün müdür?

UZMANIN CEVABIEvet, DMOZ editörleri ilgi alanlarının ve sicilinin temiz olması durumunda birden fazla kategoride görev alarak editörlük yapabilirler ancak elbette mini kategorilerde başlayan editörlerin kısa sürede büyük kategoriler için editörlük yapılmasına DMOZ yönetimi pek iyi gözle bakmıyor :)

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.