wmaraci reklam
lidertakipci

alan-adi.com mu yoksa alanadi.com mu seo açısından daha iyi

42 Mesajlar 4.680 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

ecealper ecealper Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / K
  • Meslek öğrenci-üniversitenin dergisin
  • Mesajlar 336
  • Beğeniler 7 / 80
  • Ticaret 0, (%0)
anahtar kelimeler olsun ve akılda kalıcı olsun da. isterse içinde 2 tane - olsun..

anahtar kelime google de arama için yani senin mantığınla seo için. akılda kalıcılık ise seo dan daha büyük etken hit için :)

6 yılda ne siteler gördüm ilk sıralarda - li ve .com değil. yani domain sadece dns ile giriş akılda kalmaz diye yapılmış bir şey. seo için içerik önemli

wmaraci
reklam

thenakliye thenakliye Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Bilgisayar Öğretmeni SEO uzmanı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 46
  • Beğeniler 5 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
bu sorunun cevab hangisini öne alır eklinde düşünmek uygun olur eğer alan adınızı - olmadan alma imkanınız var sa daha makbuldur ancak - olmadan daha önceden alınmışsa taklit durumuna düşersiniz bun yerine alanadı.com olarak alığ önüne anahtar kelimenizi sub domain eklemenizi öneririm. anahtar kelimenin isminizde bulunması bu arama sözcüğünün otorite araması olduğunu gösterir ancak unutmayın yeni bir sitenin 1-2 yıldan önce otorite sözcüğü kazanması çok zordur. Olmazmı olur ama çok zordur.
iyi geceler

panteist panteist WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek grafik/matbaa/php
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 669
  • Beğeniler 80 / 64
  • Ticaret 3, (%100)

ecealper adlı üyeden alıntı

anahtar kelimeler olsun ve akılda kalıcı olsun da. isterse içinde 2 tane - olsun..

anahtar kelime google de arama için yani senin mantığınla seo için. akılda kalıcılık ise seo dan daha büyük etken hit için :)

6 yılda ne siteler gördüm ilk sıralarda - li ve .com değil. yani domain sadece dns ile giriş akılda kalmaz diye yapılmış bir şey. seo için içerik önemli

peki neden ismim ve soyismim ile açtığım sitede hiçbir makalede ismim ve soyismim bulunmuyor ve domain ismim ve soyismim aramasında hep ilk5?

dadava dadava WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Web Programlama
  • Mesajlar 114
  • Beğeniler 3 / 24
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar seodan çok fazla anlamam ama hani biraz bakınca domainin önemi var gibi duruyor üstadlarım daha iyi bilir ama aşağıdaki resime bakın ösym kılavuzu yazdım koyu renkli yazıların hepsi osym olanlar ve bunlar arasında domainler de var.

Buna istinaden önce içerik daha sonra domaine bakılıyor olabilir yada tam tersi olabilir. Misal osym.com ve osym2.com olsa içerik ve seo çalışmaları tamamen aynı olsa bence osym.com domain adı sayesinde bir adım öne geçmiş olabilir.

Arkadaşımızın sorusuna gelecek olursak yine diyorum araştırmalarıma göre alan-adi.com bence daha avantajlıdır. Neden diyecek olursanız eğer şöyle açıklayayım size.. alan diye bir kelime aradık ve iki sitemiz var. alan-adi.com ve alanadi.com kelime bazlı olarak google arama yapıyor diyelim. Bu durumda sonuçlarda alan-adi.com daha önde olacak çünkü alan kelimesi koyu olabilir ayrı bir kelime olarak gösterebiliriz. alan.adi.com şeklinde çıkabilir.

Ek olarak aşağıdaki resime de bakabilirsiniz alan adının yanında dizin adlarının bir hayli önemi var gibi görünüyor. Koyu olan alanlara dikkat edelim.

panteist

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 20.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / K
  • Mesajlar 336
  • Beğeniler 7 / 80
  • Ticaret 0, (%0)

panteist adlı üyeden alıntı

peki neden ismim ve soyismim ile açtığım sitede hiçbir makalede ismim ve soyismim bulunmuyor ve domain ismim ve soyismim aramasında hep ilk5?

arkadaşım domain hiç önemli değildir yazmış mıyım ben oraya? senin isminde başka site yok ki google direk en kötü ihtimal diyip çıkartıyor ;) hack link ile hiç bir kelime geçmeyen ne site adı ne makalede adı geçmese bile google çıkartabilir.. istisnaları konuşmuyorum yada domain önemsizdir demiyorum. önem sırası olarak içerik daha ön planda tutar arama motorları. tabi domainin dmozu ne bileyim backlinki vs. de etkileyen sebepler arasındadır

• Üyelik 12.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 669
  • Beğeniler 80 / 64
  • Ticaret 3, (%100)

arkadaşım domain hiç önemli değildir yazmış mıyım ben oraya? senin isminde başka site yok ki google direk en kötü ihtimal diyip çıkartıyor ;) hack link ile hiç bir kelime geçmeyen ne site adı ne makalede adı geçmese bile google çıkartabilir.. istisnaları konuşmuyorum yada domain önemsizdir demiyorum. önem sırası olarak içerik daha ön planda tutar arama motorları. tabi domainin dmozu ne bileyim backlinki vs. de etkileyen sebepler arasındadır

hayır hayır hayır.

benim ismim ile alakalı olarak bir çok sosyal medya hesabı var. ayrıca aynı isimli bir profesör var. ve bu profesörün birçok haber sitesinde haberleri felan var. bunlar (içerik olarak) dururken neden domain bazlı değerlendirme yapıyor ki google? bir kaç isim bul ve araştır.
-
ayrıca hala dmoz diyorsunuz. bi kaç yıl öncede alexa saçması vardı :)
Seo içerikten başlamaz. domainden başlar, host ile devam eder. sonra script, tema, seo makale, hiyerarşi yapısı,

içerik ayrı bir olaydır. ama bu konu zaten içerik ile alakalı değil. domain seçimi ile alakalı. :D

• Üyelik 20.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / K
  • Mesajlar 336
  • Beğeniler 7 / 80
  • Ticaret 0, (%0)

panteist adlı üyeden alıntı

hayır hayır hayır.

benim ismim ile alakalı olarak bir çok sosyal medya hesabı var. ayrıca aynı isimli bir profesör var. ve bu profesörün birçok haber sitesinde haberleri felan var. bunlar (içerik olarak) dururken neden domain bazlı değerlendirme yapıyor ki google? bir kaç isim bul ve araştır.
-
ayrıca hala dmoz diyorsunuz. bi kaç yıl öncede alexa saçması vardı :)
Seo içerikten başlamaz. domainden başlar, host ile devam eder. sonra script, tema, seo makale, hiyerarşi yapısı,

içerik ayrı bir olaydır. ama bu konu zaten içerik ile alakalı değil. domain seçimi ile alakalı. :D

sosyal medya hesapları sitelerin önüne geçemez ki zaten, bunu biliyorsunuzdur sanırım.

isim soy isim domainler bana her zaman saçma geldiği için çok araştırmam olmadı çünkü türkiyenin en bilinen adamı recep tayyibin yada ne bilim gülün sitesine 1 kez bakmışlığım yoktur.
o yüzden isimsoyisim.com.tr lerde araştırma yapmadım yalnız normal şartlar altında "-" hali konuştuğumuz için - pek farketmez içerik konusunda yaydığınız zaman. hatta önemsizdir. he sen gelipte site-ismi ile siteismi ini yarıştırırsan seo da bu bildiğin saçmalıktır. alexa konusu bir kriterdir. bitcoinde ki hashler gibi sınırdır seo ile alakası yok benim bilgime göre. ama dmoz ayrı çünkü google ilk önce düzgün sıralanmış siteleri tarar yani dmozu tarar sonra normale geçer.

he bu arada
tamam sen daha iyi biliyorsun ;) burda herkesi salak yada cahil yerine koyabilirsin :) bizim deneyimlerimizi de hiçe sayabilirsin rahatlıkla.. haydi iyi geceler size ve sizdenlere

• Üyelik 12.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 669
  • Beğeniler 80 / 64
  • Ticaret 3, (%100)

sosyal medya hesapları sitelerin önüne geçemez ki zaten, bunu biliyorsunuzdur sanırım.

isim soy isim domainler bana her zaman saçma geldiği için çok araştırmam olmadı çünkü türkiyenin en bilinen adamı recep tayyibin yada ne bilim gülün sitesine 1 kez bakmışlığım yoktur.
o yüzden isimsoyisim.com.tr lerde araştırma yapmadım yalnız normal şartlar altında "-" hali konuştuğumuz için - pek farketmez içerik konusunda yaydığınız zaman. hatta önemsizdir. he sen gelipte site-ismi ile siteismi ini yarıştırırsan seo da bu bildiğin saçmalıktır. alexa konusu bir kriterdir. bitcoinde ki hashler gibi sınırdır seo ile alakası yok benim bilgime göre. ama dmoz ayrı çünkü google ilk önce düzgün sıralanmış siteleri tarar yani dmozu tarar sonra normale geçer.

he bu arada
tamam sen daha iyi biliyorsun ;) burda herkesi salak yada cahil yerine koyabilirsin :) bizim deneyimlerimizi de hiçe sayabilirsin rahatlıkla.. haydi iyi geceler size ve sizdenlere

Alexa bir kriter ama google için geçerli bir kriter değil. :) ve nice dmoz kaydı olmayan siteler gördüm ki ciddi seo başarıları vardır. ayrıca Sosyal medya gayet geçiyor ismin önüne :) ayrıca salak yada cahillik değil. nihayetinde bir tartışma platformu burası. bir forum. ancak tartışarak gerçeğe yakın doğruları bulabilir ve uygulayabiliriz.

Ek Olarak: ve sana da ;)

mts mts WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Uykucu
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 476
  • Beğeniler 54 / 125
  • Ticaret 22, (%100)
Alexa'yı hala kriter olarak görenlerin bu konuyu savunmalarındaki etmen nedir çok merak ediyorum? Yani belki ben göremedim benim göremediğim birşeyi görüyor olabilirsiniz eğer öyleyse açıklayana minnettar olurum. Fakat, alexa, sitelerin ziyaretçi sayılarına göre sıralamasını tutan bir hizmet veriyor yanılmıyorsam ve gerek yazılımla gerek başka şekillerde manüple edilebiliyor rahatlıkla, asıl anlamadığım nokta ise şu, google kendi analytics hizmeti vaken veya kendi arama sonuçlarından siteye gidenleri takip edebiliyorken, neden bir başka hizmete (alexa'ya) başvursun ? Bu bana ilginç geliyor işte.

@panteist isimli arkadaş bulldozer algoritması ile EMD prosedürleri arasında nasıl bir bağlantı olduğunu ise anlayamadım ne yazık ki, sonuç olarak birisi web spam'ine karşı geliştirilen bir algoritma birisi ise "Rule Chain" olarak geliştirilen bir prosedür.

• Üyelik 12.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 669
  • Beğeniler 80 / 64
  • Ticaret 3, (%100)

mts adlı üyeden alıntı

Alexa'yı hala kriter olarak görenlerin bu konuyu savunmalarındaki etmen nedir çok merak ediyorum? Yani belki ben göremedim benim göremediğim birşeyi görüyor olabilirsiniz eğer öyleyse açıklayana minnettar olurum. Fakat, alexa, sitelerin ziyaretçi sayılarına göre sıralamasını tutan bir hizmet veriyor yanılmıyorsam ve gerek yazılımla gerek başka şekillerde manüple edilebiliyor rahatlıkla, asıl anlamadığım nokta ise şu, google kendi analytics hizmeti vaken veya kendi arama sonuçlarından siteye gidenleri takip edebiliyorken, neden bir başka hizmete (alexa'ya) başvursun ? Bu bana ilginç geliyor işte.

@panteist isimli arkadaş bulldozer algoritması ile EMD prosedürleri arasında nasıl bir bağlantı olduğunu ise anlayamadım ne yazık ki, sonuç olarak birisi web spam'ine karşı geliştirilen bir algoritma birisi ise "Rule Chain" olarak geliştirilen bir prosedür.

ikisi de aynı ekip ve lider geliştirici tarafından geliştiriliyor.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al