wmaraci reklam
lidertakipci

Kullanılan argo kelimeler

19 Mesajlar 4.736 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Ole Ole Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 140
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Argo ve hakaret durumunda ne yapılacağı yönetime kalmış bir şey fakat alaycı ya da dalga geçici unsur olmayan "iğneleyici" nitelikteki mesajlar neden siliniyor? Bu kadar zamandır bu forumdayım bilmiyorum. Hani forum kurallarında "iğneleyici konuşma, yasak" dese kural var derler ama iğneleyici ya da hicivsel nitelikteki mesajlar hakkında kural yok; kural yok ama böyle birkaç mesajım silinmişti. :)

Ayrıca tekrar göz attım da;

7- Forumda Türkçemize, yazım kurallarına dikkat edelim lütfen. Bu konuda çok hassasız arkadaşlar. Umuyoruz sizde güzel Türkçemizi düzgün bir şekilde kullanmaya özen göstereceksinizdir.

"Çok hassasız" ama "sizde"yi "siz de" olarak yazmayı bilmiyor muyuz?

wmaraci
reklam

bd bd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek 2
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 4926
  • Beğeniler 784 / 3953
  • Ticaret 18, (%100)

Ole adlı üyeden alıntı

Argo ve hakaret durumunda ne yapılacağı yönetime kalmış bir şey fakat alaycı ya da dalga geçici unsur olmayan "iğneleyici" nitelikteki mesajlar neden siliniyor? Bu kadar zamandır bu forumdayım bilmiyorum. Hani forum kurallarında "iğneleyici konuşma, yasak" dese kural var derler ama iğneleyici ya da hicivsel nitelikteki mesajlar hakkında kural yok; kural yok ama böyle birkaç mesajım silinmişti. :)

Silinen mesajlar iğneliyici diye değil gereksiz bir tartışmaya yol açtığı için silinir. Zaten forumda kötü eleştirileri silmiyoruz.

Evet forumda iğneliyici mesajlar silinir diye bir kural yok ancak şöyle bir kural var:

12- Forumda konulara konu ile alakasız, alaycı veya dalga geçici tavırda mesajlar atanlar forumdan belli bir süre uzaklaştırılacaktır. Davranışın devam etmesi halinde ise forumdan süresiz uzaklaştırılacaklardır.

Eğer sizinde birkaç mesajınız buna benzer nedenlerden silindiyse demekki o mesajlarınız alaycı veya dalga geçici tavırdaymış.

Ole adlı üyeden alıntı

Bu şekilde küçük hatalar elbette çıkacaktır. Sonuçta bizde insanız ve yazarken gözümüzden kaçabiliyor. Böyle hatalar gördüğünüz taktirde iletişim formundan bize o hatayı atarsınız düzeltiriz.

Kaldıki ben ve üyelerimizin çoğu forumdaki türkçesine çok dikkat ediyor. Bizim bu kuralda asıl söylemek istediğimiz açık ve net.

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)

Ole adlı üyeden alıntı

12- Forumda konulara konu ile alakasız, alaycı veya dalga geçici tavırda mesajlar atanlar forumdan belli bir süre uzaklaştırılacaktır. Davranışın devam etmesi halinde ise forumdan süresiz uzaklaştırılacaklardır.

ve

5- Tehdit edici, tartışmaya yol açacak, hakaret içeren, küfürlü, örf ve adetlere karşı, nefret dolu, siyasi ya da çok miktarda istenmeyen mesajlar göndermek; din, dil, ırk ayrımına yönelik yazılar göndermek ve materyaller kullanmak; forum yöneticilerini ve kullanıcılarını küçümser davranışlar sergilemek kesinlikle yasaktır.

maddeleri bunun için yeterli diye düşünüyorum :)

Edit:
@Burak yöneticimiz benden önce yazmış zaten.

Alphabet Alphabet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.02.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek -
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Ö** Ö**
  • Mesajlar 1432
  • Beğeniler 146 / 287
  • Ticaret 33, (%100)

Ole adlı üyeden alıntı

Ayrıca tekrar göz attım da;

Bir önceki mesajlarda belirtildiği gibi eşitlik kavramına bakılarak iğneliyici sözleri kesinlikle kondurmama gibi bir politika yoktur.Mevzu iğneliyici olarak tabir ettiğiniz kelimenin sizin açınızda ne düzeyde ve forum açısından ne düzeyde olduğudur.
"siz de" kelimesinin yazımına gelince: Forumda bizi örnek alın diye bir sloganımız da yok.Tdk'yı örnek alın.Demek istenilen o ki elbette gözden kaçanlar olacaktır.Ösym yaptığı sınavlarda bile yazım yanlışı sorusunda dahi,doğru yazmak istediğini yanlış yazıyor.O zaman biliyor musunuz ya da bilimiyor musunuz demenizin manası yok.Bunu demek yerine rapor ya da iletişimden mail atıp bu yanlışı düzelltirebilirdiniz.

wmaraci
wmaraci

GoogleDoktoru GoogleDoktoru Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 222
  • Beğeniler 3 / 18
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar şuanki sorun argo değil bilgi aktarımının iyice azalması :/ insan hevesle bir konu açar fakat sadece 1 yorum yapılır.Ama elin korku evi bilmem nesi +20 kaptırır gider wm aracına geldiğimde böyle değildi saf bilgi akımı oluyordu farkettiyseniz son günlerde foruma uğramamamın en önemli nedeni bu....

Ogulcan Ogulcan (K)af(S)in(K)af Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2185
  • Beğeniler 165 / 388
  • Ticaret 13, (%100)
Öncelikle bu konunun açılımı gerekliydi.Teşekkür ederim.
Forumda ilk zamanlarda az kişi varken, genelde birçok kişinin özelden de sohbeti oluyor seviye bozulmuyordu.

Son zamanlarda üye sayımızda bayağı bir artış var.Bununla beraber üye olan bazı arkadaşlar kendilerini duyurabilmek,bir bakıma reklamlarını yapabilmek için (reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığı ile) bazı olaylar çıkararak, kendilerini duyurmaya çabalıyorlar.
Ceza alan herkes böyle olmasa da bence forumda atıp tutan, hakaretler savuran birçok kişinin amacı bu.

Bir de şu durum var.Bir arkadaşımız konu açıyor, ardından diğer UKALA kişiler (yapanlar direk üzerine alınabilir) "bunun yeri mi?" "bunun kime ne faydası var ki" "saçma bilgi" gibi ters cevaplar ile yardım isteyen yada birşey vermek isteyen arkadaşları bezdiriyorlar.Ve bunun yüzünden konu sahibi de sinirlenip o halle VERMEMESİ GEREKEN tepkiler verebiliyorlar.

Neyse çok uzun bir mesaj oldu bu.Eğer bir durumdan şikayetçiyseniz Bildir (

)
düğmesi ile yöneticilere bildirin sorununuzu arkadaşlar.Mesajı şikayet edin.Çünkü, rahatsız olduğunuz konuda yazacağını sert tavırlı yorumların size bir faydası olmaz :)

İyi Forumlar.

Ole Ole Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 140
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)

Burak adlı üyeden alıntı

Silinen mesajlar iğneliyici diye değil gereksiz bir tartışmaya yol açtığı için silinir. Zaten forumda kötü eleştirileri silmiyoruz.

Eğer sizinde birkaç mesajınız buna benzer nedenlerden silindiyse demekki o mesajlarınız alaycı veya dalga geçici tavırdaymış.

"Alay etmek" ve "hicivlemek" arasındaki farka dikkat etmek gerekir. Hiciv yapmak alay etmek değildir ve iğneleyici olmak (dolaylı olarak hiciv yapmak) ne başlı başına alay etmektir(alaylı ifade etmekle alay etmenin farkına dikkat bu noktada) ne de dalga geçmektir. Bu, hiciv yapmaktır.

Ömer Burak adlı üyeden alıntı

"siz de" kelimesinin yazımına gelince: Forumda bizi örnek alın diye bir sloganımız da yok.Tdk'yı örnek alın.Demek istenilen o ki elbette gözden kaçanlar olacaktır.Ösym yaptığı sınavlarda bile yazım yanlışı sorusunda dahi,doğru yazmak istediğini yanlış yazıyor.O zaman biliyor musunuz ya da bilimiyor musunuz demenizin manası yok.Bunu demek yerine rapor ya da iletişimden mail atıp bu yanlışı düzelltirebilirdiniz.

Gereksiz tartışmaktan bahsediyorduk değil mi? Ben "çok hassas iseniz, bu ayrıntıya da dikkat etmeniz gerekir" anlamında bir söz söylüyorum, bir moderatör "bizi örnek alın diye sloganımız yok" diyor, ösym örneği veriyor, "bunu demek yerine..."yle başlayan cümle kuruyor. Kurala uymayan mesajlarımız için yönetim "öyle yapmayın, bunu yapacağınıza şöyle yapın" der, her mesaj için ne yapmamız gerektiğini söylemez.

Evet, şu mesajlarımla her söylenene aykırı yaklaşıyormuşum gibi bir imaj oluşturuyorum ama neyden bahsettiğimi anlamak önemli, "farkındayız biz rahat ol sen" şeklinde tepki vermek değil.

Jiber Jiber Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 30.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 209
  • Beğeniler 13 / 32
  • Ticaret 0, (%0)
Evet, şu mesajlarımla her söylenene aykırı yaklaşıyormuşum gibi bir imaj oluşturuyorum ama neyden bahsettiğimi anlamak önemli, "farkındayız biz rahat ol sen" şeklinde tepki vermek değil.boş adamlar heryerde ya... :)

üstüne alınma ole, hiciv idi ;)

bd bd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek 2
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 4926
  • Beğeniler 784 / 3953
  • Ticaret 18, (%100)
Bizim söylemek istediklerimizi ya anlamıyorsun ya da anlamak istemiyorsun. Şimdi çok açık ve net bir şekilde yazıyorum aşağıya.

Arkadaşlar; bu forumun belli kuralları vardır.

Bir başkasının yardım konusuna dalga geçer gibi cevaplar atan,

hakaret eden,

dalga geçici, iğneliyici, çok bilmiş tarzda cevaplar atan insanları

bu forumda istemiyoruz!

Bunun gibi üyelerden artık gına geldi!

Ya bu forumun kurallarına uyarsınız, ya da çekip başka bir foruma gider, orada dalganızı geçersiniz.

WM Aracı ciddi bir yardımlaşma platformudur! Kendi egolarınızı tatmin ettiğiniz basit bir forum değil.

Yeterince açıktır umarım.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al