lostyazilim

.in Uzantısı Hakkında

17 Mesajlar 2.700 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

hopdi hopdi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Televizyon ve Yayıncılık
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 718
  • Beğeniler 269 / 132
  • Ticaret 2, (%100)

Shu VII adlı üyeden alıntı

Jenerik domain bulduğun takdirde uzantının bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.

Filmseyret.in domain adresini aldım. Şu son haftalarda pek ilgilenmesemde google hariç diğer arama motorlarında film seyret kelimesinde ilk sayfada çıkabiliyorum.

Onun dışında örnek verebileceğim başka bir domain uzantısı .la var.

site olarakda kiyas.la :)

birkaç yıl sonrayı da hesaba katmak gerekiyor sanırım. Alan adınız güzel ve insanların bookmarklarına rahatlıkla girebilir. ancak rakibiniz com'ları düşününce pazarda yapayalnız bırakabiliyor. benim bikaçtane rakibim var. benim günlük 1-2k yazdığım blogda bile dizi ile ilgili bir şeyler girdiğimde en az 5-6k ya çıkıyor günlük hitim. ben bu hiti sağda solda yazdığım bloglarda alacağıma açacağım dizi sitesinde yapayım. belki 3-4 kat daha fazla ziyaretçi çekeceğim. aslında amacım ziyaretçileri çekmekdeğil, bunlarla birlikte forumda kalıcı bir kemik kadro oluşturmak :) bunun için de alan adından başlamak istiyorum. son olarak söylediğim gibi .in aklıma düştü. biraz daha düşünmek istiyorum.

Diyalog adlı üyeden alıntı

Global alan adlarini tercih edin bence .com .net .org .biz .info yada .co bunlar olmazsa .tr uzantilara bakarsin.

ben de son düşüncem olarak .com düşünüyorum. :) bugüne kadar sadece 2 tane net aldım. onun dışında ne bir org ne bir info satın almışlığım var. şimdi de .in de neler yapabilirim diye düşünüp duruyorum.

✂------------------------
wmaraci
reklam

KAS KAS WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad i** K**
  • Mesajlar 257
  • Beğeniler 34 / 62
  • Ticaret 40, (%100)
Alanadı konusunda ben .com üstüne tanımam. .com'dan gerisi komple gözümde aynıdır. .gen.tr'nin SEO konusunda bir ayrıcalığı var orası ayrı. Ancak jenerik isim ve güzel SEO çalışmasıyla yapılamayacak yoktur. Örnek vermek gerekirse ingilizce.tk 'dır. .tk bildiğiniz gibi hala bedava dağıtılıyor ama bu site birçok ingilizce ders, kurs vs birçok kelimede il sayfada hatta ilk sıralarda.
hopdi

kişi bu mesajı beğendi.

Almina Almina WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / K
  • Meslek Genel olarak makaleci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1072
  • Beğeniler 111 / 212
  • Ticaret 2, (%100)
Eğer ki rakipleriniz sitelerini yabancı yapmışlarsa, siz Türkçe yapacaksanız, (yabancı bir dizi dediğiniz için bu noktaya değinmek istedim) Böyle bir durumda .in'e yönelebilirsiniz. Ama diğerleri de Türkçe yapmışsa, bulaşmayın hiç. diziaditurk.com daha mantıklı. Onun dışında, tüm yorumları okumadım ama, bedava sanılması ile, sitenin tutması arasında bir bağlantı yok, blogspotlar da tutuyor ona bakacak olursanız, siz sitenizi, bişeyleri bişey sanan birileri için yapmıyorsunuz sonuçta, hedefiniz arama motorlarında yükselmek.
hopdi

kişi bu mesajı beğendi.

hopdi hopdi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Televizyon ve Yayıncılık
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 718
  • Beğeniler 269 / 132
  • Ticaret 2, (%100)

KAS adlı üyeden alıntı

Alanadı konusunda ben .com üstüne tanımam. .com'dan gerisi komple gözümde aynıdır. .gen.tr'nin SEO konusunda bir ayrıcalığı var orası ayrı. Ancak jenerik isim ve güzel SEO çalışmasıyla yapılamayacak yoktur. Örnek vermek gerekirse ingilizce.tk 'dır. .tk bildiğiniz gibi hala bedava dağıtılıyor ama bu site birçok ingilizce ders, kurs vs birçok kelimede il sayfada hatta ilk sıralarda.

yakala.co
sosyalmedya.co
kıyas.la

gibi alan adları var ama Türk milletinin internet kullanım alışkanlığı da var. Ben İstanbullu'yum ancak küçük yerlere gittiğim de farkettim ki insanların apayarı bir internet bakış açısı var. misal kıyas.la adresini üstüne basa basa söyleyin ve yanınızdaki insanlara girmesini isteyin. google açılıp kıyasla.com yazılıp öyle girlmeye çalışılıyor. hatta google indexi yoksa insanlar siteye girmekten bile vazgeçiyorlar. ben bunlarla karşılaştım :)

eğer belirli bir kitleye hitap ediyorsanız alan adının gerçekten önemi yok. zaten insanların belirli bir internet birikimi oluyor. örneğin vpn vps ya da dns i ömrü boyunca duymayan insanla, az biraz aşina insanın internet eğilimi bile çok farklı olabiliyor. dizinin tam ismi gen.tr ve .in şeklinde boş duruyor. dizi de şu an revaçta, ben de bu dalgayı alayım ve ilerleyeyim :)

Almina adlı üyeden alıntı

Eğer ki rakipleriniz sitelerini yabancı yapmışlarsa, siz Türkçe yapacaksanız, (yabancı bir dizi dediğiniz için bu noktaya değinmek istedim) Böyle bir durumda .in'e yönelebilirsiniz. Ama diğerleri de Türkçe yapmışsa, bulaşmayın hiç. diziaditurk.com daha mantıklı. Onun dışında, tüm yorumları okumadım ama, bedava sanılması ile, sitenin tutması arasında bir bağlantı yok, blogspotlar da tutuyor ona bakacak olursanız, siz sitenizi, bişeyleri bişey sanan birileri için yapmıyorsunuz sonuçta, hedefiniz arama motorlarında yükselmek.

iki rakibim var ikisi de Türk. Yabancıları rakip olarak değil kaynak olarak görüyorum. bu bağlamda da rakiplerim diziaditr.com ya da diziadıturk.com hareket ederken ben direkt diziadı.in şeklinde hareket edersem ziyaretçi ve seo açısından da daha iyi gelir gibime geliyor. zaten yılların birikimi de var. onları ezer geçerim :)

✂------------------------
wmaraci
wmaraci

Almina Almina WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / K
  • Meslek Genel olarak makaleci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1072
  • Beğeniler 111 / 212
  • Ticaret 2, (%100)

hopdi adlı üyeden alıntı

iki rakibim var ikisi de Türk. Yabancıları rakip olarak değil kaynak olarak görüyorum. bu bağlamda da rakiplerim diziaditr.com ya da diziadıturk.com hareket ederken ben direkt diziadı.in şeklinde hareket edersem ziyaretçi ve seo açısından da daha iyi gelir gibime geliyor. zaten yılların birikimi de var. onları ezer geçerim :)

Olay budur; inanmak. :) Ama şimdi şöyle bişey var :)
Editörlük yaptığım zamanlarda bir arkadaşım bana dedi ki: şehiradı.im uzantılı bir site aç, süper olur, tutturursun, firmalardan sticker alırsın, paraya para demezsin... :) Ben bi iştahla aldım siteyi yaptım ettim, site değil ilk 100'e, ilk 500'e giremedi, sonrasında yönlendirme yaptım, şimdi iyiyiz yeni domainimizde çok şükür :)
Onun için böyle konular görünce hemen yazma gereksinimi duyuyorum, ben yandım, siz yanmayın mantığı :) Ama dediğim gibi sizin olayda bir de yabancı dil durumu var. Bu nedenle deneyin, olmadı, siz de yönlendirirsiniz :) Bir kaybınız olmuyor, hatta ben yönşendirmenin 2 ay sonrasında domain düşüyordu, yenilemedik, 6 ay falan da beklemediğimiz halde iyiyiz, yolun açık olsun arkadaşım :)
hopdi

kişi bu mesajı beğendi.

Nefes Nefes Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 17.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** E**
  • Mesajlar 556
  • Beğeniler 45 / 32
  • Ticaret 1, (%100)
Hocam .org aç daha kurumsal gözükür siteye giren ciddileşir şahsen .com luya sallanarak giriyorum tamamını incelemeden salla diyorum :)

KAS KAS WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad i** K**
  • Mesajlar 257
  • Beğeniler 34 / 62
  • Ticaret 40, (%100)

hopdi adlı üyeden alıntı

yakala.co
sosyalmedya.co
kıyas.la

gibi alan adları var ama Türk milletinin internet kullanım alışkanlığı da var. Ben İstanbullu'yum ancak küçük yerlere gittiğim de farkettim ki insanların apayarı bir internet bakış açısı var. misal kıyas.la adresini üstüne basa basa söyleyin ve yanınızdaki insanlara girmesini isteyin. google açılıp kıyasla.com yazılıp öyle girlmeye çalışılıyor. hatta google indexi yoksa insanlar siteye girmekten bile vazgeçiyorlar. ben bunlarla karşılaştım :)

eğer belirli bir kitleye hitap ediyorsanız alan adının gerçekten önemi yok. zaten insanların belirli bir internet birikimi oluyor. örneğin vpn vps ya da dns i ömrü boyunca duymayan insanla, az biraz aşina insanın internet eğilimi bile çok farklı olabiliyor. dizinin tam ismi gen.tr ve .in şeklinde boş duruyor. dizi de şu an revaçta, ben de bu dalgayı alayım ve ilerleyeyim :)

Yazdıklarınızın birçoğuna katılıyorum. Bizim milletin internet sitelerine bakış açısını aynen ben de biliyorum. Zaten belirttim daima bence .com'dan gerisi yalan ama sizin de bahsettiğiniz benim de belirttiğim örnekte de görüldüğü üzere başarılı olanlar da var. Ama benim nacizane fikrim mesela diziadi.in mi diziaditurk.com mu dersen kesinlikle .com derim. Başka türevler de bulabilirsin diziadıizle.com diziadıseyret.com vs vs
hopdi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al