wmaraci reklam

Acun Medya Avukatları Peşimi Bırakmıyor :)

52 Mesajlar 8.116 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

yasarsahbaz yasarsahbaz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Ticaret
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad Y** Ş**
  • Mesajlar 165
  • Beğeniler 13 / 15
  • Ticaret 2, (%100)
Arkadaşlar www.yeteneksizsiniztv8.com isimli bir web sitesi açmıştım tam 4 ay önce. Site 4 ayda yıldız gibi parladı :)

Günlük tekil hiti 2-3K'nın altına düşmedi son zamanlarda. Tamamen photoshop kullanarak yapılmış fotoğraflar ve özgün yazılar ekledim. Yani fotolara kadar her şey organik :)

Derken geçen gün Acun Medya'nın avukatlığını yapan Koza Hukuk Bürosundan bir avukat sitemin telif hakları linkinden bana ulaştı ve ihtar gönderdi.

Oldukça uzun bir yazıydı fakat siteme dair şeyler değil de genel geçer şeyler yazıyordu. Büroyu arayıp bilgi almak istediğimde yetenek sizsiniz ve tv8 kelimelerinin patentli olduğu ve yeteneksizsiniztv8.com isimli bir sitenin yasal olmadığını söylediler.

Sitemde TV8 logosu, yetenek sizsiniz logosu falan kullanmamaya gayret ettim. Her makaleyi photoshop resimleri ile yazdım. Milli Eğitim Bakanlığı'nda bilişim uzmanı olarak çalışıyorum, hemen siteyi komple sildim ve site kapatılmıştır yazısını yazdım fakat her "telif" diyene de siteyi kapatmalı mıyız bilemedim. Tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
mimarcan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Tevfik Tevfik tevfik.org Kullanıcı
  • Üyelik 09.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Satış Pazarlama
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 3621
  • Beğeniler 1125 / 1126
  • Ticaret 73, (%100)
Torrent sitesi vardı elimde, Türk yapım şirketlerinden o kadar çok telif hakkı maili geldi ki. Dedim 3-5K tekil hit geride dursun, başımıza bela almaya değmez dedim ve sizin gibi kapatmıştım.

Bu konuyu bende dikkatlice takip ediyorum, yorumları okumam önemli olacak.
mimarcan

kişi bu mesajı beğendi.

kişisel bloğ • tevfik.org

gunlukekonomi gunlukekonomi www.gunlukekonomi.com Kullanıcı
  • Üyelik 03.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 222
  • Beğeniler 25 / 28
  • Ticaret 8, (%100)
acun ekibi ugrasıyor bu tarz işlerle. bence adamlar dava açsa kazanırdı. en temizini yapmışsın hocam
mimarcan

kişi bu mesajı beğendi.

barisay barisay WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Seo, Wordpress, Security
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 1386
  • Beğeniler 146 / 428
  • Ticaret 65, (%100)
Aslında böyle şeyler için telif hakkı olmaz içerik olur tema olur ismi kötüye kullanmak olur ama para işe girince oluyor :)

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

KaGaN KaGaN 1881-193∞ Kullanıcı
  • Üyelik 01.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Coğrafyacı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 334
  • Beğeniler 40 / 77
  • Ticaret 2, (%100)
TR uzantılı olsa anlarım da şu durumda ne kadar telif işler pek kestiremiyorum.
Whois bilgileri kapatıldıktan ve hosting yabancı bir firmadan rastgele alındıktan sonra hiçbir sorun çıkmaz gibime geliyor.

yasarsahbaz yasarsahbaz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Ticaret
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad Y** Ş**
  • Mesajlar 165
  • Beğeniler 13 / 15
  • Ticaret 2, (%100)

tevfikaktunc adlı üyeden alıntı

Torrent sitesi vardı elimde, Türk yapım şirketlerinden o kadar çok telif hakkı maili geldi ki. Dedim 3-5K tekil hit geride dursun, başımıza bela almaya değmez dedim ve sizin gibi kapatmıştım.

Bu konuyu bende dikkatlice takip ediyorum, yorumları okumam önemli olacak.

Kesinlikle faydalı bir başlık olacak tecrübeli arkadaşlar bilgi verirse. Sitemin telif hakları bölümünde "telif haklarına fazlasıyla saygılıyız, Acun Medya, TV8 ve Yetenek Sizsiniz programı ile bir bağımız bulunmamaktadır. Gayri resmi bilgi paylaşma portalıyız" yazmıştım. Tam o yazının olduğu linkten bana ulaştılar :) Büroyu aradığımda "dava açılır, haklıysanız sitenize devam edersiniz ama..." gibisinden şeyler söylediler. Siteyi kapatır kapatmaz bilgi verdim büroya, memnun oldular :)

Ek Olarak:

KaGaN adlı üyeden alıntı

TR uzantılı olsa anlarım da şu durumda ne kadar telif işler pek kestiremiyorum.
Whois bilgileri kapatıldıktan ve hosting yabancı bir firmadan rastgele alındıktan sonra hiçbir sorun çıkmaz gibime geliyor.

Hosting Godaddy zaten. Whois bilgilerini de 15 TL karşılığında godaddy kapatıyor fakat devlet memuru olunca mahkeme ile uğraşmak istemiyorum. Her ne kadar memurluğuma bir zarar gelmeyecek olsa da para cezası almak istemem :)

HuseyinKul HuseyinKul Juventus Kullanıcı
  • Üyelik 30.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Grafik Tasarımcı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 222
  • Beğeniler 3 / 46
  • Ticaret 0, (%0)
Bunu eski bi zamanda PANA Film'de Kurtlar Vadisi Pusu'nun fragmanını, dizinin tamamını hiçbir yerde paylaştırtmıyordu. Sadece fragramı yazete com'a yüklüyorlardı. Acun'Da sadece acunn.com için yani sadece acunun sitesi bu programlardan hit alsın diye yapıyor. Ama senin Yeteneksizsiniz ile ilgili yazı paylaşman ve Acun Medya'nın buna karşı çıkması biraz saçma geldi açıkcası.

Takımda sana ihtiyacımız var Andrea.

mertkaan mertkaan Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 07.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek YAPI RESSAMI
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 569
  • Beğeniler 48 / 81
  • Ticaret 7, (%100)
Geçmiş olsun ilk uyarı vermişler zaten 2.uyarı gelmeden siteyi komple pc indir inşallah olmaz ama delil olarak sunman için hostingden sil dns değiştir google indexleri silmeye çalış

26es222 26es222 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek SEO Uzmanı
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad C** A**
  • Mesajlar 102
  • Beğeniler 11 / 7
  • Ticaret 0, (%0)
com uzantılı siteler için telif hakkı diye bir şey söz konusu değil, fakat yayınladığın içerikler kendileri ile alakalı ise problem yaratabilir. Problem yaratması için, yayınladığın içeriğin kaynak belirtilerek veya kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaklanmış olmalı. Böyle bir durum söz konusu değil ise, hiç bir sakınca yok. Versinler parayı alsınlar senden siteyi..

Wordpress, Seo, Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Rakip Analizi

kalemdir kalemdir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Üniversite Öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Y** D**
  • Mesajlar 255
  • Beğeniler 106 / 70
  • Ticaret 1, (%100)
Ben en iyisini yapmışsınız diyeceğim ama eminim birazdan

"Amaan ne olacak be , sen aç devam etsin site , yada uğraşmayacaksan ver bana hadlerini bildireyim" tarzı yorum atanlar olacaktır kesin.

Ver ben uğraşayım diyen olursa bir ver bakalım ne yapıyor, çok merak ediyorum ne yapacak. Devir ederken de whois lerini filan değiştirmeyi unutma domainin.

Kimine saçma gelebilir, kimi gıçıkta olabilir ama adamın malı sayılan bir program hakkında bir site açtıysanız ve sahibi bunu istemiyorsa yapacak bir şey yok. Bakın kimiside karışmaz bu tarz resmi olmayan sitelere, tamamen şirket politikası.

Üstte bir üyeninde dediği gibi , Acunn.com varken başka siteleri kendine zarar görüyor demek ki. İstemiyorsa yapacak bir şey yok anlatabiliyor muyum?

Bu telif hakkı denen hak bu isimler için Acun'a mı ait, evet, yani onun bir malı mı, evet. Sen gidip telif hakkı olan bir kitaptan bir bölüm yayınlasan , reklamını yapıyorum desen, kimi kabul eder işine geldiğinden; kimide senin neyine benim reklamımı yapmak izin vermiyorum der. Aynı mesele.

O hosting yabancı şirket filan işlerinede pek katılmıyorum. Yabancı siteye taşısan bile o siteye erişimi engellerler elinde sonunda.

Son olarak bu konularda hep aynı şeyi yazarım:

Ünlü insanlar, Şirketler, Holdingler bizim gibi değil. Adamların binlerce çalışanı, avukatı , anlaşmalı hukuk büroları var. Aslında bu telif işleri ile kendileri ilgilenmiyor, kıllarını bile kıpırdatmıyorlar belki, her şey kurumsal bir yapı içinde olup bitiyor.

hani diyorlar ya "aman canım acun mahkeme ile uğraşacağına 2-3 bin versin elemana geçsin" . Yok öyle bir dünya.

Ek Olarak:

26es222 adlı üyeden alıntı

com uzantılı siteler için telif hakkı diye bir şey söz konusu değil, fakat yayınladığın içerikler kendileri ile alakalı ise problem yaratabilir. Problem yaratması için, yayınladığın içeriğin kaynak belirtilerek veya kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaklanmış olmalı. Böyle bir durum söz konusu değil ise, hiç bir sakınca yok. Versinler parayı alsınlar senden siteyi..

com uzantıda telif yok diye bir durum yok. Gerekli şartları sağlıyorsa şikayet edene devrediyorlar. Bir çok örneğinide paylaşabilirim link olarak, mesela en basitinden şu adresteki bir kaç twite bakabilirsiniz:

https://twitter.com/domainOM
Batuhan

kişi bu mesajı beğendi.

---
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al