Giriş Yap / Kayıt Ol

Alibaba’nın Başkanı Jack Ma Yakında Görevinden Ayrılacak

Tarih: 07 Eylül 2018   Kategori: Sosyal Medya   Yazar: Being  |  1429 kez okundu

Atasözü kıvamında demeçleri ve en çok da başarısızlık hikayeleriyle her internet girişimcisine rol model olmayı başaran Jack Ma, yakında Alibaba’daki görevinden ayrılacak.

Çin’in en zengin iş adamlarından biri ve Alibaba’nın Yönetim Kurulu Başkanı olan 53 yaşındaki Jack Ma, Bloomberg’e yaptığı açıklamasında yakında şirketteki görevinden ayrılacağını belirtti. Dünyanın en önemli şirketlerinden birinin yönetici koltuğunda oturan Jack Ma’nın Alibaba’dan sonraki planı ise Bill Gates’in yolunu takip etmek olacak.

Bloomberg’e ayrılışının yakında olacağını ifade eden Jack Ma, emekliye ayrılmak yerine kendi vakfının işleriyle meşgul olacağına değindi. Jack Ma için bu şaşılası bir durum değil, çünkü kendisinin zaten hali hazırda bir vakfı var. 2014 yılında kurduğu Jack Ma Vakfı Çin’in eğitim sistemine önemli katkılarda bulundu. Geçtiğimiz yıl ise öğretmenlerin eğitilmesi alanında Jack Ma 45 milyon dolarlık bağışta bulundu.

Ma, Alibaba’yı kurmadan önce İngilizce öğretmeni olarak görev alıyordu. Bloomberg’e konuşan Ma: “Bir gün, ki bugün yakındır, öğretmenliğe geri döneceğim. Bence bu Alibaba’nın CEO’su olmaktan daha başarılı olacağım bir şey.” açıklamasında bulundu.

Bu arada Jack Ma bunun bir emeklilik olmadığına da dikkat çekiyor. Microsoft’daki görevinden ayrılmadan 6 yıl önce Bill & Melinde Gates Vakfı’nı kuran Bill Gates’in bu konuda kendisine önemli bir rol model olduğunu düşünüyor.

Forbes dergisinin tahminlerine göre 39 milyar dolarlık servetiyle, Jack Ma şu an için Çin’in 2. ve dünyanın 20. en zengin insanı olma unvanına sahip.

Jack Ma, Alibaba için gerçekten kilit isimlerden biri. Ayrılma ve kendi arzularının peşinden gitme kararı ise yaşı dolayısıyla makul görünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

4 Yorum
khenjikruka avatar
khenjikruka • 4 ay önce
Adam kariyerinde daha doğrusu hayatının en önemli noktasına ulaştıktan sonra belli başlı kabul etmemiz gereken kısmını (ki ben bunu doyduktan sonra ne faydalı iş varsa) kabullenmeye bağlıyorum. Şuan hayatımızda bir gerçek var oda geçim bunun için bazılarımız eğitimimizle bazılarımız, imkanlarımızla ticarette arıyoruz. Jack Ma 'da bir eğitmenmiş ki bu ülkemizde çoğu öğretmenin mesleği dışında nasıl para kazanabilirim davasında koşanlara örnek dünyanın en başarılı ismi. Ayrılma ve kendi arzularının peşinden gitme kararı bu olsaydı bence alibaba olmazdı bu dediği gibi doymuşluğun verdi hedefli insanların nasıl faydalı olabilirim kısmı sanırım kötüde düşünmek istemiyorum aslında.
ishana avatar
ishana • 4 ay önce
başarının anahtarı çalışmak. tembellerin başarılı olmasının bir yolu yok. Bu adam da çalışan ve başaranlar için iyi bir örnek. kendisini her anlamda tebrik ediyorum. aslında biz insanlara çok güzel bir mesaj veriyor. herkes kendi imkanları doğrultusunda diğer insanların mutluluğu için çabalarsa bu dünyadaki temel misyonunu yerine getirmiş olacaktır.
gunermstf avatar
gunermstf • 4 ay önce
Parayı mezara mı götüreceksiniz YET-HER!
oyunskor1 avatar
oyunskor1 • 4 ay önce
Bir gün, ki bugün yakındır, öğretmenliğe geri döneceğim. Bence bu Alibaba’nın CEO’su olmaktan daha başarılı olacağım bir şey.”

Muhteşem...
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.