Giriş Yap / Kayıt Ol

WhatsApp Nasıl Para Kazanıyor?

Tarih: 06 Şubat 2017   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  80936 kez okundu

Eğer bir gün haber muhabirinin biri beni yolda çevirip bir soru soru soracak olursa umarım ki, WhatsApp’ın nasıl para kazandığı yerine atom fiziği hakkında bir şeyler sorarlar. Çünkü WhatsApp’ın nasıl para kazandığı konusunu çözmek bundan daha komplike ve anlamasını güç bir iş gibi duruyor. 

Gerçek bir Webmaster olduğunuz anda bir şeyleri sadece kullanan tarafta olmayı bırakıyor ve toplayıcı olmaya başlıyorsunuz. Normal insanlar tarafından “tuhaf bir davranış” olarak değerlendirilse de kullanılan sistemin özellikleri, kitleyi elde etme şekli (trafik kaynağı) ve gelir modeli gibi detayları bilmek, bazen Webmasterın o servisi kullanmasından bile daha önemli olabilir.

O halde beyin yakan sorumuz geliyor; WhatsApp nasıl para kazanıyor?

WhatsApp’ın Facebook’dan Önceki Reklam / Kazanç Modeli

WhatsApp, eski birer Yahoo! Inc. çalışanları olan Jan Koum ve Brian Acton tarafından 2010 yılında yapılandırıldı. WhatsApp’ı diğer mobil uygulamalardan ayıran en önemli özelliği yaratıcı konsepti, düşük veri tüketimi ve kullanıcılara reklam göstermeme konusundaki net tavırlarıydı.

Öyle de oldu, WhatsApp kurulduktan sonra reklamsızlık ve sadelik ilkesiyle birçok kullanıcı tarafından kullanılmaya başlandı. Elbette kullanıcıların sayısının artması WhatsApp’ın giderlerinin de artması anlamına geliyordu. Bu nedenle giderlerini ödeyebilmek için WhatsApp 250 bin dolarlık yatırımını alarak işe koyuldu.

WhatsApp’ın sadece aldığı yatırımla kendini geçindirmesi elbette mümkün değildi. Bu nedenle kullanıcıları yormayacak üzmeyecek, dertsiz ve tasasız bir gelir modeli üretildi. Kullanıcılar WhatsApp’ı ilk sene ücretsiz kullanacak ve ilk senenin ardından bir çay parası vererek WhatsApp’ı kullanmaya devam edeceklerdi. 

WhatsApp’ın bu tür bir kazanç modeline yönelmesinin en önemli nedeni elbette kullanıcılara reklam göstermeme ve kendi yollarını bulma politikasıydı. Bu kazanç modeli yardımıyla WhatsApp, Facebook’un bir ürünü haline gelmeden önce 100 milyon dolar gelir elde etmeyi başarmıştır. 

WhatsApp Facebook’a 19 milyar dolar karşılığında satıldığında da yalnızca geliri 100 milyon dolar olan bir mobil uygulamaydı. Daha sonra Facebook WhatsApp’ı satın alınca radikal bir kararla, bundan sonra para vermek falan yok herkese beleş aga modeline yöneldi.

Bu kısımdan sonra da beyin yanma aşaması başladı;

1- Hiç reklam yayınlamayan bir mobil uygulama neden devam ettirilsin?

2- 100 milyon dolarlık gelire sahip bir uygulama neden 19 milyar dolar karşılığında satın alındı?

3- 19 Milyar dolar karşılığında satın alınan WhatsApp şu an hiçbir şey yapmadan hangi reklam modeliyle nasıl para kazanıyor?

WhatsApp’ın Facebook’dan Sonraki Reklam / Kazanç Modeli

Aslında cevap oldukça basit, WhatsApp doğrudan gelir modellerinden birini kullanarak para kazanmıyor. Reklam göstermiyor, kullanıcılar aylık veya yıllık abonelik ücreti ödemiyor, sponsorlu içerik veya buna benzer hiçbir gelir kaynağı modelinden faydalanılmıyor.

Bu sefer de insanın aklına doğal olarak Facebook’un neden ciklet parası miktarı kadar kabul edilemeyecek bir meblağı WhatsApp’a yatırdığı sorusu geliyor… Hadi, önce WhatsApp’ın maliyet tablosuna bir bakalım;

  • WhatsApp, Facebook veya Instagram gibi büyük bir kontrol mekanizmasına sahip değil. Kullanıcılar içerikleri bireysel olarak paylaşıyor. Bu da kontrol mekanizmasına gerek kalmaması ve iş gücünün düşmesi anlamına geliyor. Facebook için binlerce kişi çalışırken WhatsApp için 50 kişinin çalışması fazlasıyla yetiyor.
  • WhatsApp reklamını yapmak için tek bir kuruş dahi harcamaya gerek duymuyor. İnsanlar zaten ağızdan ağıza WhatsApp’ın reklamını yapıyor. Ya da uygulama marketlerine girdiğinde “Olmazsa Olmaz Uygulamalar” köşesinde WhatsApp’ı ilk 10 içinde görüyor.
  • WhatsApp’ın web sitesi oldukça basit birkaç sayfalık tasarımdan oluşuyor. Sitelerini güncellemeleri veya siteleri için mayor geliştirmeler yapmalarına gerek kalmıyor.
  • WhatsApp’ın sunucu tarzı yazılımsal ihtiyaçları Facebook ile karşılaştırıldığında devede kulak kalıyor.

Tüm bu nedenlerde de görebildiğimiz üzere WhatsApp dünyanın en kebap ve düşük iş gücü girişimlerinden biri olma özelliğine sahip.

Peki, Facebook gibi bir sosyal ağ WhatsApp’dan nasıl faydalanıyor ve doğrudan gelir elde etmese bile dolaylı olarak gelir elde ediyor? Cevap bizzat sizde saklı;

Facebook, WhatsApp’dan Nasıl Faydalanıyor?

  • Facebook’un WhatsApp’ı satın almasının en büyük nedeni WhatsApp’ın kullanıcı sayısının ortalama olarak günde yarım milyon kadar olmasıydı. Bu durum Facebook için o an bir tehlike arz etmese de ilerleyen yıllarda arz edecekti. Tıpkı Snapchat gibi farklı bir rakiple uğraşmak istemediği için Facebook işi direkt sonuca bağladı.
  • WhatsApp’da şuan reklam modeli uygulaması yapılmıyor ancak bu hiçbir zaman yapılmayacağı anlamına gelmiyor ve Facebook reklamsız ya da ücretsiz kullanımı garanti etmiyor. Dolayısıyla kullanıcı sayısı Facebook’un kafasında hedefe ulaştığı anda Facebook muhtemelen WhatsApp için geliştirdiği bir reklam modelini kullanmaya başlayacaktır. Ayrıca Developer API’yi sunarak da WhatsApp hatrı sayılır bir gelir elde edebilir.
  • Facebook’un WhatsApp’ı satın almasından önce WhatsApp, bazı ülkelerde operatör teşvikiyle ortaklık karı kazanıyordu. Örneğin ₺15 karşılığında operatör WhatsApp kullanım paketi satıyor ve WhatsApp üzerinden kullanılan veri bağlantısını ücretlendirmiyordu. WhatsApp’a da bunun için belli oranda bir ortaklık ödemesi yapıyordu. SMS ve MMS’in önümüzdeki yıllarda muhtemelen tümüyle pratik kullanım olarak ortadan kalkacağı gerçeğini göz önünde bulundurursak, WhatsApp gelecek için artan bir potansiyel anlamına geliyor.
  • Facebook, WhatsApp’ın Big Data’sını kullanıyor. WhatsApp ile Facebook bizlerin neler yazıp gönderdiğini görmüyor ve kayıt altına almıyor (tabii yersen) ama kim kime ne kadar mesaj gönderiliyor, kullanıcıların cihazları ne, hangi ülkede kullanım ne oranda, kullanım sıklığı, kullanıcı davranışları ve cep telefonu numaraları gibi daha birçok big data verisini elde ediyor.

En önemlisi WhatsApp, bir üst başlıkta da açıklandığımız gibi Facebook’a neredeyse hiç diyecek kadar az yük oluyor. Facebook da bir kere yaptığı büyük ödeme sonrasında kenarından köşesinden WhatsApp’ın ekmeğini yiyor ve ilerleyen yıllarda WhatsApp ile daha fazlasını kazanmayı planlıyor. 

Tüm bu düşüncelerinde Facebook haksız çıkmış olsa bile en kötü ihtimalle mobil kullanıcıların aktivitelerini sınırlayacak rakip bir uygulamayı artık Facebook kendisinin servisi olarak sunuyor.

Biz bu içeriği yayınladıktan bir yıl sonra WhatsApp ilk gelir modellerini oluşturmaya başladı bile bkz: WhatsApp, “Paraya Para Demeyeceği” İlk Ücretli Özelliğini Duyurdu!

26 Yorum
VolkanYıldız avatar
VolkanYıldız • 2 yıl önce
Yazının özeti;

"Eğer bir ürünü kullanmak için para ödemek zorunda kalmıyorsanız, ürün sizsiniz demektir."
Alicevat avatar
Alicevat • 2 yıl önce
Maddelerinizde de belirttiğiniz üzere, Facebook yatırımlarının hiçbiri, ileride ne olacağı bilinmemekle birlikte gelir elde etme çabası için yapılmamaktadır. Maksat rekabetin önüne geçmek. Facebook bunu yaparken şirket alıyor bizim gibi garibanlar da muadil domainleri parselleyerek yetiniyor smile
TheAvenqer avatar
TheAvenqer • 2 yıl önce
Whatsapp da yollanan mesajlar otomatik olarak filtreden geçiriliyor kelime analizi sonucu size uygun reklamlar seçiliyor ve o reklamlar önünüze sunuluyor tabi bu reklamlar whatsapp üzerinden önünüze sunulmasada sonuçta sahibi Facebook bu reklamları size Facebook üzerinden gösteriyorlar
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Evet, Big Data analizleriyle bunu bu şekilde kullanıyor.
timescape02 avatar
timescape02 • 2 yıl önce
güzel bir yazı olmuş teşekkürler.
GoMaster avatar
GoMaster • 2 yıl önce
Son zamanlarda kafamı ciddi bir şekilde kurcalıyordu. Teşekkürler Being smile
dogandeniz avatar
dogandeniz • 2 yıl önce
Nasıl bir reklam koyacağını söylemeden olmaz şimdi.
Bir köşelere buton koyar yuvarlar v.s ya da whatsapp plus'ta olan buton gibi FAB (+) butonu falan. Biz butona tıklarız ekran açılır orada da reklam olur smile Herkes onu bildikten sonra ayrı bir havası olmuş olur. İnsanlar merak ederler acaba REKLAMLARDA BUGÜN NE VAR ? ;-)
JumperTech avatar
JumperTech • 2 yıl önce
Kullanım istatistiklerini satıyorlar.
slmmrb12 avatar
slmmrb12 • 2 yıl önce
Hoş bir yazı olmuş teşekkür ederiz smile
opencartim avatar
opencartim • 2 yıl önce
Kafam da deli sorular sad face
VolkanYıldız avatar
VolkanYıldız • 2 yıl önce
"da" birleşik smile
nihatturan avatar
nihatturan • 2 yıl önce
"aylık veya yıllık abonelik ücreti ödemiyor" ben 2 sene önce ilk doğruladığımda 50krş kesti, tekrar silip yükleyince gene 50krş kesti smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Facebook'un satın almasından önce WhatsApp yıllık üyelik modeliyle çalışıyordu, doğrudur hocam. Facebook'dan sonra agaya beleşe döndü iş zaten smile
nihatturan avatar
nihatturan • 2 yıl önce
orda kırdı adamlar parayı smile smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Yok ya, 100 milyon dolar kadar kaldırdılar smile smile
WANTED avatar
WANTED • 2 yıl önce
yok canm ne kırması 100 milyon dolar para mı smile smile
Yusuff avatar
Yusuff • 2 yıl önce
Ürün sizsiniz ne demek? Kullanılıyor muyuz?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Evet, eğer bir ürün için ödeme yapmıyorsanız ürün sizsinizdir. Bu en basit blogda dahi aynı mantıkla işler. Kullanıcılar para ödemezler ama blog sahipleri reklamlar aracılığıyla sizi/bizi paraya dönüştürürler. İnternet dünyasında bu kural birkaç istisna dışında tüm modellemelerde geçerlidir.
grknnglsvr avatar
grknnglsvr • 2 yıl önce
Sahibi türk olsa reklamlar yüzünde hiç kimse kullanmazdı ayrıca çok yüksek paralar isterdi ama adamlar şuan paralı bile yapsa satın alınır çünkü mailden foto adres ses göndermek kullanışlı değil..
Kanuni avatar
Kanuni • 2 yıl önce
Facebook Whatsapp'ı para kazanmak için değil, istihbarat toplamak için satın aldı. Facebook'u internet üzerinden kullanan kişilerin -Whatsapp kullanıyorlarsa- artık cep telefon numaraları da biliniyor. Tabi bunun yanında çektikleri fotoğraflar, yazdıkları vs.
Mehmet avatar
Mehmet • 2 yıl önce
Facebook Seni Senden iyi taniyor... Kim kiminle ne halt ediyor. Kim kimin amcasi. Kim karisini kocasini aldatiyor. Kim kime ne derdini anlatiyor Hepsini biliyorlar.
Facebook kimlik Tuzagidir. Bilgi tuzagidir. Baska bir aciklamasi yok.
istekirtasiye avatar
istekirtasiye • 1 yıl önce
Güzel analiz ve çalışma
Meraklı avatar
Meraklı • 1 yıl önce
Yada izli servisler tarafından finasmanı sağlanıyor.
osman avatar
osman • 1 yıl önce
yazıyı okumadan belkide whatsapp internet sağlayıcılarıyla anlaşma yapıyor whatsapp'da harcadığı internetin bir kısmını komisyon olarak alıyor diye düşünmüştüm , halende öyle
murattat avatar
murattat • 1 yıl önce
Being sayesinde ülkemizde ki okuma oranları yükseliyor. Yoksak bu kadar kelimeyi gördüğümüzde okurum ben bu yazıyı diye düşünen 100 kişiden 10 kişi ancak çıkardı.
Okan avatar
Okan • 1 yıl önce
Vergi cenneti ulkelerin tek tarafi keskin bicak mantigi burada da gecerli olabilir. Yani guya hic vergi alinmayan veya dusuk vergi alinan vergi cennetinde bircok ulke sirketi daha az vergi odemek icin mükellefiyet kaydi açıyor kendi ülkesinde yuzde yirmi vergi odemek yerine yuzde 1 2 vergi ödüyor. Kazanan asıl bu muz cumhuriyetini kuran ilgiltere gibi ulkeler oluyor. Kendi ulkelerinden sirketler bu vergi cennetinde sirket kurarsa bilgi sahibi olup engelliyor vs.. yani bicak asil kurucu ulkeyi (ingiltere) kesmiyor diger ulkeleri kesiyor.
Burada da muhtemelen amerika tüm dunyadan bilgi topluyor ve bu veriler hem reklam firmalarinda istatistik vs amacıyla kullaniliyor hem de cia benzeri orgutler bu verileri kullanabiliyor. Belki sadece amerika vatandaşlarının bilgisine dokunmuyor end yo wnd encrypt meselesi onlar icin gecerli ama diger dunya ulkwleri kullanicilarinin verileri hem reklam hem de istihbari amaçla kullaniliyordur. Zaten bu verileri abd devletine vermese muhtemelen trump bu sirketleri yaşatmaz ulkede.
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.