Giriş Yap / Kayıt Ol
cmamedya

2018 için En İyi 10 Masaüstü Linux İşletim Sistemi Dağıtımı

Tarih: 18 Ocak 2018   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  65973 kez okundu

Linux işletim sistemi dağıtımları dünyası her yıl değişiyor. Her yıl özgür dünyanın bir kapısından yeni işletim sistemleri girerken, diğer kapıdan emektar dağıtımlar çıkıp gidiyor. Bazılarıysa yeri değişmeden hep en iyiler listesinde yer alıyor. Linux işletim sistemi dağıtımları, Webmaster’lar tarafından yoğun ilgiyle karşılanıyor. Bazen macera, bazen gelişim, bazen de sırf meraktan insanlar bir Linux işletim sistemi dağıtımına şans tanımak istiyor.

Sorun şu ki, hiç kimse nereden veya hangi dağıtımdan başlamak istediğini bilemiyor ya da karar veremiyor. Yine bir başka sorun; herkesin ne istediğini bilmiyor olmasına rağmen en iyi linux işletim sistemi dağıtımını arayıp bulamaması. Birçok kullanıcının ve ekibimizdeki arkadaşlarımızın da görüşlerini alarak “Linux’a nereden gireyim, nereden başlayayım, en iyisi hangisidir?” Gibi soru buhranında boğulan arkadaşlar için işte 2018’in en iyi Linux masaüstü işletim sistemi dağıtımları ve başlangıç kaynakları;

Linux İşletim Sistemi Dağıtımlarının Arasındaki Farklar Nedir?

Listemizde yer alan veya almayan ancak “Linux işletim sistemi dağıtımı” adı verilen sistemlerin tümü kendine has masaüstü ortamına sahiptir ve farklı görünürler. Ayrıca tüm Linux dağıtımları varsayılan olarak kurulduklarında farklı yazılımlarla kullanıcıya gelirler.

Bazen ise bir Linux dağıtımı tamamen eşsiz bir felsefeye hizmet etmek için geliştirilebilir. En popüler örneği Kali Linux. Kali Linux, güvenlik testleri gerçekleştiren Pentest uzmanları ve işi güvenli olan insanlar için geliştirilir. Bu sistem sıradan kullanıcıların kullanımına uygun dizayn edilmemiştir.

Özünde tüm dağıtımlar aynı Linux çekirdeğini (Linux Kernel) kullanırlar fakat bu değişiklikler onların farklı bir işletim sistemi olmasına neden olur.

Olaya bodoslama dalmadan önce göz atmak isteyebileceğiniz bazı kavramlar var. Bunlara kısaca göz atmak her şeyi tane tane anlamanız yardımcı olabilir;

1- Elementary OS

Elementary OS’un namı deniz aşrı memleketlere kadar yayıldı. Neden mi? Çünkü hem basit hem de alet çok gösterişli. Ubuntu tabanının üzerine inşa edilen Elementary OS, tam yeni başlayanlar için geliştirilmiş bir dağıtım. Panthenon masaüstü ortamını kullanan Elementary OS, çok hafif bir dağıtım ve Mac’i andıran ancak kendine özgü eşsiz bir tasarıma sahip.

Ubuntu dağıtımlarında varsayılan olarak yüklü gelen yazılımları kullanan Elementary OS kendi projesine dahil ederek geliştirmeye başladığı şık ve sistem tasarımıyla örtüşen yazılımlara da sahip. Sol üst köşede arama menüsü ve ek seçenek menüsü yer alırken, başlat menüsü yerine ekranın alt bölümünde konumlanan bir Dock bulunuyor. Masaüstünün sadelik felsefesini benimseyen Elementary OS’in ilginç tarafı ise masaüstüne ikon koyamıyor olmanız. Sistem geliştiricileri bunu “Neden?” Sorusu yerine “Neden olmasın?” Sorusuyla bağdaştırıyor. Sever misiniz bilmem fakat masaüstü ikonlarım olmadan asla diyorsanız, okyanusa hiç çıkmadan diğer alternatiflere göre rotanızı belirlemenizi tavsiye edebilirim.

İlgili içerik: Elementary OS Nedir? Elementary OS ve Elementary OS Kurulumu

2- Ubuntu

Ubuntu, Linux dünyasında uzun yıllar boyunca ayakta kalmayı başarmış kullanıcı dostu dağıtımların kralıdır. Varsayılan Ubuntu sürümü Unity masaüstü ortamını kullanıyor. İlk başta yıllardır süregelen alışkanlığınızı bir kenara itip Unity’i kullanmaya başlamak affalamanıza neden oluyor. Alışmak sizi biraz zorluyor ancak fakat alıştıktan sonra Unity arayüzü vazgeçilmez olabiliyor. Ubuntu’unun işletim sistemi içindeki dahili arama sistemi ise son derece kararlı çalışıyor.

Ubuntu’yu yüklediğinizde, ofis ve gündelik ihtiyaçlar için kullanacağınız bir bilgisayarda yüklü olması gereken neredeyse her şeye sahip olmuş oluyorsunuz. Ücretsiz bir ofis yazılımı paketi olan LibreOffice, internet tarayıcısı olarak Firefox, mail istemcisi Thunderbird, Bittorent istemcisi Transmission hatta canınız sıkıldığında oynamanız için Sudoku ve satranç… Tamamen kullanmaya hazır olarak kutudan çıkan Ubuntu’nun Unity masaüstü size çekici gelmiyorsa Ubuntu’nun LXDE, Mate veya XFCE masaüstü ortamına sahip sürümlerine bir şans verebilirsiniz.

İlgili içerikler:

3- Linux Mint

Linux Mint; güçlü, kullanımı kolay, modern, şık ve hafif bir Linux işletim sistemi dağıtımıdır. Debian ve Ubuntu'ya dayalı topluluk temelli bir dağıtım olan Linux Mint, Cinnamon ve MATE masaüstü ortamlarına sahip olarak yayınlanıyor. Birçok Linux dağıtımının aksine Linux Mint, masaüstüne daha standart bir yaklaşım getiriyor fakat katmanları kavramak ve etkin biçimde kullanmak başlangıç aşamasında işinizi zorlaştırabilir.

Son yıllarda ciddi atılımlar gerçekleştiren Linux Mint’i yakında mobil cihazlarda görmeye başlayacağız. Ubuntu ve Elementary OS gibi Linux Mint’de hazır paket bir sistem. Sistemi kurduğunuz anda ihtiyaç duyabileceğiniz birçok yazılım varsayılan olarak yüklü geliyor. Linux Mint’in Cinnamon arayüzüne sahip olan sürümü Windows’un arayüzüne benzemesi nedeniyle yeni geçiş yapmak isteyen kullanıcılar açısından süreci daha sancısız hale getiriyor.

İlgili İçerik: Linux Mint Nedir? Linux Mint Kurulumu ve Linux Mint İndir

4- Ubuntu Studio

Ubuntu Studio, işi kreatif alanlarda olan ve Linux topraklarına adım atmayı düşünenler için tasarlanmış en harika ve (sanırım) tek işletim sistemi dağıtımı. Ubuntu Linux üzerine temellendirilen bu dağıtım multimedya içerik oluşturucuları için geliştirilmiş. Ses, grafik, video ve yayıncılık işinizin göbektaşıysa Ubuntu Studio dertlerinize derman olabilir. Ubuntu Studio varsayılan olarak XFCE masaüstü ortamıyla geliyor ve birçok kaliteli yazılım kutudan çıktığı gibi kullanıma hazır oluyor.

Ubuntu Studio’ya buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

5- Deepin

Deepin, (Linux Deepin ve Hiweed Linux isimleriyle de tanınıyor) Debian temelli bir başka kullanıcı dostu masaüstü Linux dağıtımı. Kullanımı kolay, güvenli ve kararlı bir işletim sistemi olan Deepin, masaüstü platformundaki başarsını dizüstü bilgisayarlar için de gösteriyor. Deepin kendine has DDE (Deepin Desktop Environment) masaüstü ortamını kullanıyor ve damaklarda Elementary OS’da olduğu gibi tarz sahibi bir işletim sistemi kullanıyor olmanın hissiyatını bırakıyor.

Tümüyle tarz sahibi işletim sistemi olan Deepin, kendi içinde DMusic, DPlayer ve DTalk gibi paylaşımlı uygulamalara sahip ve her ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz yazılım mağazasıyla birlikte geliyor.

Deepin’e buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

6- Debian

Debian, dünya çapında kullanılan en popüler Linux işletim sistemi dağıtımlarından biri. Ubuntu ve listemizdeki birçok işletim sisteminin de Debian temelli olduğunu unutmayın. Unix türevi bir işletim sistemi olan Debian, 30.000 ücretsiz pakete sahip ve sistem kurduğunuz anda bilgisayarınızda ihtiyaç duyabileceğiniz en güçlü yazılımlar yüklü olarak geliyor.

Debian’ın avantajı joker işletim sistemi olmayı başarması. Yeni başlayan bir kullanıcı Debian’ın nimetlerinden faydalanabileceği gibi profesyonel bir Linux kullanıcısı da Debian’ın gücünden verim alarak kişiselleştirebileceği bir Linux dağıtımına sahip olabilir.

İlgili İçerik: Debian Nedir? Debian Linux ve Debian Kurulumu

7- openSUSE

openSUSE, genellikle Linux’a yeni başlayanlar, yazılım ve web geliştiricileri, sistem yöneticileri tarafından tercih edilen açık kaynaklı ücretsiz bir Linux işletim sistemi dağıtımıdır. openSUSE başarılı kullanıcı dostu masaüstü ortamı sunarken zengin sunucu ortamı sunmaktan geri kalmıyor.

openSUSE’un şu an başlıca iki farklı dağıtımı var; openSUSE Leap ve openSUSE Tumbleweed. Leap sürümü, daha stabil ve bilgisayarını iş için kullanmak isteyenler için stabil bir deneyim sunuyor. Tumbleweed sürümü ise openSUSE’un son stabil sürümünü barındırıyor. Gündelik kullanım için her ikisi de uygun fakat genellikle kullanıcılar tercihlerini daha güncel yazılımları içermesi nedeniyle Tumbleweed’den yana kullanıyor.

İlgili İçerik: openSUSE Nedir? openSUSE Kurulumu Nasıl Yapılır?

8- CentOS

CentOS, meşhur Red Hat Enterprise Linux’un (RHEL) ücretsiz sürümüdür. Yeni başlayan birçok kullanıcıya uygun olabilecek CentOS aynı zamanda işletmeler ve çeşitli organizasyonlar tarafından yaygın şekilde işletim sistemi ihtiyacını ücretsiz olarak gidermek amacıyla kullanılıyor. CentOS’un yaygın şekilde sunucularda kullanılması da CentOS’u masaüstü ortamınız olarak kullanmayı hanenize +1 avantaj puanı olarak yazıyor.

CentOS sıkça sunucularda kullanılıyor ancak CentOS Linux bunun dışında bir masaüstü sistemi ve Workstation için kullanılabilir bir dağıtımdır. Sürekli güncel kalması 10 yıl boyunca güncellenme garantisinin olması, güvenlik yamalarının hızla geliştirilmesi, güçlü güvenlik duvarı gibi artılarını düşünürsek CentOS kullanmak isteyeceğiniz dağıtımlardan biri olabilir. Yine de CentOS ile Linux okyanusuna dalmadan önce, önceliğinizi listemizin zirvesindeki dağıtımlardan birine vermenizi önerebilirim.

İlgili İçerik: CentOS Nedir? CentOS Linux ve CentOS Kurulumu

9 - Tails

Tails yeni başlayanlar için uygun bir işletim sistemi değil ancak orta seviyede Linux bilgisi olan kullanıcılar için hala harika bir işletim sistemi dağıtımı. Debian tabanı üzerinde temellendirilen Tails, internet ortamında tümüyle anonim olmak ve gizlenme korkusundan kurtulmak isteyen kullanıcılar için geliştirilmiş.

Tails’in tüm olayı gizlilik. Kullanıcılarına şeffaf yaklaşan bu dağıtım, anonim olarak bile verilerinizin paylaşılması taraftarı değil. Eğer sizin için öncelik gizlilik ise ve gizli kapaklı işler yürütüyorsanız, belki Tails sizin dağıtımınız olabilir. Raporlara göre, Tails dağıtımı NSA’in gözde dağıtımlarından biri.

İlgili İçerik: Tails’e buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

10 - Arch Linux

Arch Linux, en harika işletim sistemi dağıtımlarından biri ancak yeni başlayanlar için Arch Linux’u kullanmak sıfır mühendislik bilgisiyle uçak tasarlamak kadar zorlayıcı olabilir. Arch Linux’un tüm stabil dağıtımları Rolling Release modelini kullanıyor ve yazılımların en güncel sürümünü vaat ediyor. Arch Linux’un kurulumu ve masaüstü ortamı kurulumu komut satırı üzerinden gerçekleştiriliyor.

Pacman isimli kendine has bir paket yöneticisi kullanan Arch Linux’u legolara benzetebilirsiniz. Kendi ihtiyacınız olan paketleri, tercih ettiğiniz masaüstü ortamını ve yazılımları seçerek adeta kendi dağıtımınızı oluşturuyorsunuz. Ne var ki bu sistemin altından kalkabilmek orta seviyenin üzerinde Linux sistem bilgisine sahip olmayı zorunlu kılıyor.

İlgili İçerik: Arch Linux Nedir? Arch Linux Kurulumu ve Arch Linux İndir

Tüm kısaltma çabalarıma rağmen liste beklediğimden daha uzun oldu. Umuyorum ki meraklı kullanıcıların kafalarında oluşan tüm sorulara yanıt vermeyi başarmışızdır. Bundan sonrası sizin elinizde

32 Yorum
Mrtcn avatar
Mrtcn • 3 yıl önce
Seni kınıyorum Being. Debianın hak ettiği yer orasımı, günlük 10 kere çöken bir işletim sistemini ilk sıraya almak olmuyor. Küstüm gidiyorum ben Debian size ne etttiiiiiii
ismail avatar
ismail • 3 yıl önce
Aynen, Elementary'yi denedim. Pek stabil bir şey değil.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
EOS, Arch'dan daha mı iyi sayın Mrtcn? smile Önemli olan Top 10, kendi içindeki sıralamaları değil. Dağıtımları "bu daha iyi" diye sıralamak mümkün değil. O çok kişisel bir şey olurdu. En iyi derken de aslında kastımız en popüler olarak kullanılan fakat dilimize uygun olması için böyle bir başlık altında yayınlandı. O ufak yanlışı düzeltmiş olayım yorumumla smile
VoSToK avatar
VoSToK • 3 yıl önce
Elementary OS "Panthenon" masaüstü ortamını kullanıyor yanlız orada ufak bir karışıklık olmuş herhalde smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Evet VoSTok, orada bir karşıklık olmuş düzenledim, teşekkürler.
bilsez avatar
bilsez • 3 yıl önce
Sayın Being, emeğine sağlık.
Her GNU/Linux dağıtımı güzeldir, aralarındaki en önemli fark, kimisi hızlı gelişmiş, kimisi de tek geliştirici olduğundan geri de kalmış.
Geçenlerde Nutyx isminde bir dağıtımla tanıştım ve hayran kaldım ama dediğim gibi özellikle depo konusunda geride kalmış.
Nutyx dağıtımı diğer yazılımcılar desteklese eminim ünlü dağıtımların yerini alır ve geçer de.
Senin bu yazın vesilesiyle buradaki yazılımcıları Nutyx dağıtımına destek vermeye çağırıyorum.
Geliştirici adresi: http://webchat.freenode.net/?channels=nutyx
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Ben de yorum yapayım da ilgili arkadaşlar daha kolay görsünler smile Çok teşekkürler Bilsez.
Fatih avatar
Fatih • 2 yıl önce
Archlinux ve en harikalıktan bahsedip zorluklar ile devam edip MANJARO sesleri duyulmaması hayret verici bir olay. Masaüstü ortamı isteyenler hız isteyenler kararlılık isteyenler gelin Manjaro sizi bekliyor
MHoca avatar
MHoca • 3 yıl önce
Eğer çok oyun oynamıyor ve Windows'a özel program kullanmıyorsanız Linux gerçekten güzel bir tercih.
netpisiko avatar
netpisiko • 3 yıl önce
Linux dağıtımlarının hepsi güzel kullanmayı bilenlere.
Korkmaz avatar
Korkmaz • 3 yıl önce
Elementary OS için zamanında 10$ göndermiştim. Görünce hatırladım smile
XperfectTR avatar
XperfectTR • 3 yıl önce
Para verdinmi unutmam diyosun yani smile
Samet avatar
Samet • 3 yıl önce
Elementary OS
DaftPunk avatar
DaftPunk • 3 yıl önce
1. Sıradaki "Görünüşü Mac'ı andırıyor" Kelimesini değiştirebilirmiyiz ?
Çünkü OS'ta ki o menü Mac'den önce vardı.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Mac'i andırıyor ve Mac'e gerçekten çok benziyor. Bunu sadece Dock ve Apple menü benzetmesinden dolayı yapmıyorum. Hem Mac hem Elementary OS'u kullanmış biri olarak ben ve tüm kullanıcılar söylüyor smile İkisi arasındaki hissiyat birbirine oldukça yakın.
mustafaalniak avatar
mustafaalniak • 3 yıl önce
tabii ki ubuntu smile
SancarSaran avatar
SancarSaran • 3 yıl önce
Server : Debian.
Desktop: Windows
İlla Linux desktop lazımsa: Sabayon.
Osman Elitok avatar
Osman Elitok • 3 yıl önce
Elinize sağlık güzel anlatım ancak 2018 top 10 içinde Pardus da olmalı.. Özellikle DDE ortamı ile (başlat çubuğu verimli kip'e alındığında) Windows dan Linux a geçenler için harika bir seçenek. Normal hali ile de MAC den geçenler için iyi bir alternatif. Bu yazıya Pardus'un da eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Hatta buradakilerin çoğundan önce gelir benim için.
Haldun avatar
Haldun • 2 yıl önce
solus os çok güzel, öneriyorum mutlaka..
Kenan Altun avatar
Kenan Altun • 2 yıl önce
Şimdiye kadar deneyip memnun kaldığım en iyi linux Apricity OS tu... o da son buldu... ARCH tabanlı diğer linux dağıtımlarında aradığım hız ve stabilite yi bulamadım. Debian tabanlı dağıtımlar ise bana çok yavaş ve pc yi yoruyor gibi geldiği için kullanmıyorum.
Şuan pc imde Manjaro deepin var ancak bu da Apricity os daki güveni vermiyor... gerçekten hızlı bir linux önerisi olan var mı?
Tolga avatar
Tolga • 2 yıl önce
Zorin Core da fena degil tavsiye ederim, hic sorun yasatmadi bana.
hasan avatar
hasan • 2 yıl önce
Merhabalar kardeşim. Elimde çift çekirdek 1 gb ram olan vasat bir bilgisayar var. En stabil sistem olarak hangisini önerirsin?
hakan tasdemir avatar
hakan tasdemir • 2 yıl önce
ubntu linux mint core 2 duo için ideal doğru kurarsanız.
kali linux veya parrot şirket içi yönetim ve bilginiz varsa pentest .
debian ve opensuse webmaster işi tabi depoları kulanabilirseniz.
arkadaşlar aslımnda hepsi açık kaynak ve linux kernel kulanıyor 1000+ linux sistemi sayabiliriz şurda ne varki hepsinin base kerneli 5 yada 10 sistem temeline dayanır ver bana minti sana ubuntuya çevireyim ver opensuseyi debiana bağlayım konsolu bilen herşeyi yapar boşunamı açık kaynak al sende linux kerneli üstüne istediğin pakedi inşa et o kadar .(en sevdiklerim işime göre değşir kali,debian,mint,ubuntu,parrot,archlinux)
hakan tasdemir avatar
hakan tasdemir • 2 yıl önce
SemiCode OS şu an bu sistemi indiriyorum işim gereği test edecem.
yiğit avatar
yiğit • 2 yıl önce
ben aynı pcye linux ta kurdum(mint18.3 cinnamon) ve win 7 o bilgisayarda win7 7.5 dakkada açıldı mint ise 1.5 dakka yapanlara helal olsun bilgisayar özelliklerim: 1.8gb ram intel celeron bilem ne ekran kartı yok çünkü anakarta dahil kartı kullanıyor
cenin avatar
cenin • 2 yıl önce
Fedora listeye hiç girmemiş, enteresaann smile
Cmos Kamil avatar
Cmos Kamil • 2 yıl önce
yiğit in dediği gibi bendede aynı özellikler var win 7 3dk da açılıyor mint 45sn de ubuntu 23sn de açılıyor gerçekten iyi şimdi elementary veya deepin kuracağım
Serdar avatar
Serdar • 2 yıl önce
Linux mint cinnamon 19 tara sonrası windwosu diskten komple sildim, 4 aydır kullanıyorum, uzun yıllar bilgisayar kullanan biri olmama rağmen aradığım her uygulamanın daha iyisini Linux ortamında bulabiliyorum
muhammed avatar
muhammed • 2 yıl önce
kali nerede
Fahri avatar
Fahri • 2 yıl önce
Merhaba, deepin linki hatalı. Düzeltirseniz sevinirim smile
Hüseyin Elibol avatar
Hüseyin Elibol • 2 yıl önce
Öncelikle merhaba. Küçüklüğümden beri yazılıma merakım var ve bilgisayarıma yazılım için linux yüklemelimiyim diye soracaktım. Python ile başlamayı düşünüyorum. Linux kullanmalımıyım. Hangisini kullanmalıyım. Yoksa windows yeterlimidir şimdilik. Hayatımda hiç linux kullanmadım şimdiden teşekkürler.
WhiteMaster avatar
WhiteMaster • 1 yıl önce
Kali nerde .D
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.