Giriş Yap / Kayıt Ol
cmamedya

Fakirin Çenesini Yoracak; 2016 Yılının 10 Teknoloji Milyarderi

Tarih: 07 Kasım 2016   Kategori: Teknoloji   Yazar: Being  |  2368 kez okundu

Zenginin parasının fakirin çenesini yoracağı bir Pazartesi gününden daha herkese selam olsun! Bildiğiniz gibi 2016 yılı teknoloji ve teknolojik gelişmeler açısından dolu dolu yaşanan kocaman bir yıl oldu. Yeni çıkan cihazlar, ardı ardına yaşanan Hacking olayları, sürücüsüz taşıtlar ve hatta yapay zeka… Dolu dolu geçirilen 2016 yılının da yavaş yavaş sonuna doğru yaklaşıyor. Peki, 2016 yılı itibariyle bakıp bakıp kendimize feyz alabileceğimiz hatta belkide çıkarımlarda bulunabileceğimiz teknoloji alanından parayı vuran dünyanının en zenginleri kimler?

10. Michael Dell (20 Milyar Dolar)

Muhtemelen soyadından anlayabileceğiniz üzere Michael Dell, dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticilerinden biri olan Dell şirketinin sahibi ve CEO’su. Michael Dell’in biz Webmasterlara mesajıysa oldukça açık ve net; “Ailemin bana bırak bu işleri dediği şeyler Dell’i kurmama neden oldu.” Yani, Michael diyor ki; çok da şeapmamak lazım.

9. Ma Huateng (22 Milyar Dolar)

Ma Huateng, Çin’in en önemli ve en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Tencent Inc. şirketinin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı. Kendisi Çin’in en büyük akıllı telefon sektörlerinden, en yaygın olarak kullanılan mobil mesajlaşma uygulamasına kadar birçok başarılı teknoloji girişimine sahip. Ma Huateng’in bizlere tavsiyesi; “Başarmak için olağanüstü bilgeliğe sahip olmalısınız.” oluyor. Reyiz çok da içli konuştu bence.

8. Jack Ma (25.8 Milyar Dolar)

Jack Ma, Alibaba Group’un kurucusu ve CEO’su, kendisinin aynı zamanda e-ticaret alanında da yine başarılı onlarca internet bazlı girişimi bulunuyor. Milyarder olmadan önce hayatın cilveleriyle her alanda karşılaşmış Jack Ma’nın bize mesajıysa son derece net; “Eğer vazgeçmiyorsanız hala bir şansınız var demektir. Vazgeçmek başarısızlıkların en büyüğüdür.” yani yılmaya bıkmaya usunmaya gerek yok, o AdSense hesabı onaylanacak!

7. Steve Ballmer (27.7 Milyar Dolar)

Belki bir çoğumuz bilmiyor ancak Steve Ballmer, Microsoft’un bildiğiniz baya baya resmi CEO’sudur. Microsoft’un birçok ürününde alın teri bulunan Steve Ballmer ise biz Webmasterlara tavsiyesi; “Büyük şirketlerin başında büyük liderler olur.” oluyor. Kendisine bu iyimser tavrı için tşk. bir gün Türkiye’ye gelirse sadece lider olmanın yeterli olmayacağını kendisine bizzat sizin için de açıklarım.

6. Sergey Brin (38.2 Milyar Dolar)

Sergey Reyizi aslında hepimiz tanıyoruz veya mutlaka bir yerlerden adını duymuşluğunuz vardır. Sergery Brin, Google’ın üst şirketi olan Alphabet’in başkanı ve Google’ın kurucu ortaklarından biri. Sergey’in bize mesajıysa; “Herkes başarılı olmak istiyor, bense geçmişe bakıp geleceği daha inovatif hale getirmek ve dünyayı değiştirmek istiyorum.”  oluyor. Gerçi durun bir saniye, sanırım bunu bize söylememiş. Olsueeen biz yine de mesajımızı kendimizce çıkaralım.

5. Larry Page (39 Milyar Dolar)

Google’ın üst şirketi olan Alphabet’in CEO’su ve bir zamanlar Webmasterların en büyük ekmek kapısı haline gelmiş PageRank algoritmasının oluşturucusu. Evet, o adam Google’ın kurucu ortaklarından Larry Page! Larry Page’in bize mesajıysa uyku sorunu olan Webmaster bünyelere adeta tedavi niteliğinde; “Eğer dünyayı değiştiriyorsanız, gerçekten önemli işlerle uğraşıyorsunuz demektir. Haliyle her sabah yataktan daha heyecanlı kalkıyor olmalısınız.”

4. Larry Ellison (51.7 Milyar Dolar)

Larry Ellison, dünyaca ünlü Oracle’in Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda kendisi şirketin CTO’su. Larry Ellison, listedeki diğer arkadaşların aksine, aksiliklerin başarıyı getirdiğine inanıyor. “Başarı için olması gereken tüm aksilikler peşimdeydi.” diyerek şiir gibi konuşan Larry abimize koca bir alkış!

3. Mark Zuckerberg (54 Milyar Dolar)

Dünyanın en büyük ve en popüler sosyal ağının sahibi, Facebook şirketinin CEO’su Mark Zuckerberg listenin zirveye en yakın isimlerinden biri. 2016 Yılında yaptığı başarılı işlere bakacak olursak, belki seneye olmazsa da daha sonraki seneye Mark’ı listenin tepesinde görebiliriz. Mark Zuckerberg’ün bizlere mesajıysa; “Dünya çok çabuk değişiyor. Bu değişimde değişmeyen ve garanti olan tek stratejiyse risk almaktır.” şeklinde oluyor.

2. Jeff Bezos (66.2 Milyar Dolar)

İnternet ekosisteminin en önemli üyelerinden biri olarak adlandırabileceğimiz, Jeff Bezos tüm dünyada hizmet vermekte olan popüler e-ticaret sitesi ve şirketi Amazon’un CEO’su. Jeff, olduğu yerde sabit durmayı sevmeyen ve her sene gelişim gösteren yüklü bir servetin sahibi. Jeff Bezos’un bizlere tavsiyesiyse; “Rakipleriniz arasından sıyrılmak istiyorsanız, kendi yöntemlerinizi icat etmelisiniz.”  oluyor.

1. Bill Gates (78 Milyar Dolar)

Yıllardır söz konusu zenginlik olduğunda zirvede kalmayı başaran ve fakirliğin ne demek olduğunu unutan adam; Bill Gates… Bill Gates bildiğiniz üzere Microsoft’un kurucusu ve şuan şirketinin akıl danışmanı. Sahip olduğu teknoloji şirketiyle birçok alanda ürün ve hizmet olarak servis sunan Bill Gates’in bizlere tavsiyesiyse; “Kendinizi bu dünyadaki hiç kimseyle karşılaştırmayın. Karşılaştırdığınız anda kendinizi küçük düşürmeye başlarsınız.” şeklinde oluyor.

Ne yazık ki, 2016 yılının teknoloji zenginleri ve devleri arasında hala bir Türk isme sahip değiliz. Umuyoruz ki, ilerleyen yıllarda aramızdan biri olsun veya olmasın bu listede bir Türk’ün adını da görürüz de ben de ballandıra ballandıra onun sözlerini paylaşırım.

10 Yorum
ŞenolK avatar
ŞenolK • 4 yıl önce
Larry page haram yemis.

Hani ayni oranda zengin olacaktik :'(
-Sergey Brin
Dröztürk avatar
Dröztürk • 4 yıl önce
bunların coğunun arkasında devlet gücü var.
amerikan emperyalizmi
Korkmaz avatar
Korkmaz • 4 yıl önce
Bizim hamamda suyun kaldırma kuvveti yokmuydu. wink
cthax avatar
cthax • 4 yıl önce
9. Ma Huateng (22 Milyon Dolar) milyar olacak hocam
Being avatar
BeingEDİTÖR • 4 yıl önce
İşte fakirlik böyle bir şey sad face
artvinhopa avatar
artvinhopa • 4 yıl önce
ahahahfhdgs
Kordinator avatar
Kordinator • 4 yıl önce
Bunlardan hiç biri parasını bir arada görmüş mü acaba merak ediyorum.
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 4 yıl önce
Ma Huateng, Hiro Nakamura'ya ne kadar çok benziyor öyle smile
turkojen34 avatar
turkojen34 • 4 yıl önce
Yakuta muzisouya unutmuşsunuz.Kendisi gizli tirilyarder
artvinhopa avatar
artvinhopa • 4 yıl önce
bende adsense 200 lira olsunda parayı çekebileyim diyorum zenginlerin abv. amin
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.