Giriş Yap / Kayıt Ol

IBM, 330 TB Sıkıştırılmamış Veriyi Kasede Yazdırmayı Başardı!

Tarih: 10 Ağustos 2017   Kategori: Teknoloji   Yazar: Being  |  2814 kez okundu

Geleceğin depolama teknolojisi olacak manyetik kasetler için kendinizi hazırlasanız iyi edersiniz. IBM’in araştırma merkezinde yeni bir dünya rekor kırılarak bir manyetik kasedin içine 330 TB büyüklüğünde sıkıştırılmamış veri yazıldı. Anlaşılan tıpkı moda gibi teknoloji kendini tekrar edecek ve manyetik kasetlerden oluşan depolama birimleri tekrardan trend haline gelecek.

IBM ve Sony’nin Medya Depolama Çözümleri ekibinin iş birliğiyle yaptığı çalışma sonrasında yeni bir dünya rekoru kırılarak 330 TB sıkıştırılmamış veri manyetik bir diske yazılmayı başardı. Yalnızca bir insanın avucu kadar yer kaplayan manyetik kaset, şimdiye kadar en büyük depolama birimi olma rekorunu kırdı. Günümüze dek en büyük depolama birimi 330 milyon kitap kapasitesine sahip bir diskti. IBM’in yeni manyetik diski bu disk rekoru geçerek şimdilik dünyanın en büyük harddiski olma şerefini kucaklıyor.

IBM’in araştırma laboratuvarında imza atılan başarıya göre; kare yüzeyde düşen inç başına 201 GB büyüklüğünde veri depolanıyor. Japonya’da 2017 yılında gerçekleştirilen TMRC etkinliğinde inç başına 5 GB ve 7 GB maksimum seviyeleri görülmüştü ki, bu disk neredeyse 20 kat daha fazla depolama genişliğine sahip olunduğu anlamına geliyor.

IBM’in yeni başarılı diskini başta bulut teknoloji sağlayıcıları olmak üzere fazladan veri depolamasına ihtiyaç duyan tüm şirket ve son kullanıcıların seveceği kesin. Şu an için yalnızca prototip olarak üretilen diskin ilk defa ne zaman bir bilgisayarda çalışacağı ve tüketicilere ne zaman ulaşacağını söylemek için ise henüz oldukça erken. 

IBM için bu rekorun bir ilk olmadığını da hatırlatalım. İlk defa 2006 yılında depolama rekoru kırmış inç başına 6.67 GB veri sığdırmayı başarmıştı. Bakalım yeni depolama canavarıyla ilgili ilerleyen günlerde nasıl gelişmeler yaşanacak.

Sizce yüksek kapasiteli manyetik kasetler yeni depolama birimlerimiz olabilir mi? Yoksa bu iş sadece prototipte kalır mı?

10 Yorum
Komut avatar
Komut • 11 ay önce
Bu teknoloji aslında 90 dan beri kullanılıyor. Büyük ve önemli veri merkezleri tape sistemini zaten kullanıyor. Bunun muhtemelen konu olmasının nedeni aldığı verinin boyutunun arttırılmış olması. Yoksa zaten kullanılıyordu.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 11 ay önce
Eyüp hocama katılıyorum. Tabii işin içinde olmayan arkadaşlar için biraz ilginç bir haber gibi duruyor smile
omrkcmn avatar
omrkcmn • 11 ay önce
Cahil biri olarak bunu öğrendiğim iyi oldu.
omrkcmn avatar
omrkcmn • 11 ay önce
Şimdi aklımda soru işaretleri oluştu; veriye ulaşmak ne kadar zaman alacak? Verinin bulunması nasıl olacak? Tabiki bunlar çözülecektir. Yeni depolama birimlerimiz olacağını sanmıyorum. Ha olursa tadından yenmez tabi.
DaftPunk avatar
DaftPunk • 11 ay önce
Senin için yaptıklarını sanmıyorum GOOGLE tarzı sunucular içindir
bilsez avatar
bilsez • 11 ay önce
Elektronikte kesin olmamakla birlikte tek sınır vardır, 300.000 kilometre hızı (ışık hızı) geçememek, onun dışında her şey mümkündür...
DaftPunk avatar
DaftPunk • 11 ay önce
Işığı kayda alan kamera icat edildi . Teori pert edildi yani
leavesoccer avatar
leavesoccer • 11 ay önce
Bu tartışma harbiden entelektüel ve ilginç bir yere gidiyor. Konu çok ilgimi çekti. Hatta belki bir yazı yazıp burada da paylaşabilirim. Bu kameralar hakkında dil farketmeksizin bir link verebilir misiniz acaba?
observer avatar
observer • 11 ay önce
Işının kayda alınması, ışık hızını geçmek anlamına gelmemektedir. Kayda alınan ışını, kameranın merceğine düştüğü anki fotoğrafı olarak düşünebilirsiniz. Yani teorinin perte çıktığı yok, güncel durumda.

İlgili teoriyi de şöyle düşünebilirsiniz. Güneş ışığı duvara yansıyor ve duvardan size doğru 300.000 km hızla geliyor ve gözünüze ulaşıyor. Eğer siz bir şekilde ışık hızını aşarsanız ve diyelim ki 300.001 km hız ile ışıktan uzaklaşırsanız. Bu durumda ışın asla sizin gözünüzle temas etmeyecektir. Yani bildiğimiz anlamıyla mekan ve zaman gerçekliğini tamamen kaybedeceksinizdir. Tabi bu bir son olmayabilir. Çünkü biz 3.boyutu aşmış ve 4. boyutun içinde bulunuyoruz. Az önce bahsettiğimiz gibi ışık hızından daha hızlı hareket ederseniz, bu kez 4. boyutu aşar ve 5. boyuta geçersiniz.

Kusura bakmayın çok bilmiş bilmiş böyle açıklama yapmak istemezdim ancak çok fazla sevdiğim konular ve bahsetme fırsatı bulunca dayanamıyorum. Youtube'da vs. araştırırsanız, konuya dair çok güzel deneyler ve anlatımlar bulunmakta. Ama tabii tamamen popüler kültür tadında oluyor hepsi, hiçbiri gerçek bilim değil böyle anlatımların.
hackus avatar
hackus • 11 ay önce
Sinema sektörü için baya iyi olmuş sanırım
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.