Giriş Yap / Kayıt Ol
İhracat Neden Hepimiz İçin Önemlidir? [ VİDEO ]

SEO Bir Pazarlama Stratejisidir!

Tarih: 31 Aralık 2013   Kategori:   Yazar: Metin  |  32020 kez okundu

Webmaster forumlarında her gün yeni başlıklar açılıyor, yeni çözümler üretilmeye ve beyin fırtınaları yapılmaya çalışılıyor. İnsanlar, mutlak olarak doğruların birebir açıklanmadığını düşündüğü konularda deneyimlerini paylaşıyorlar ve yaşanan sıkıntılara sebepler açıklıyorlar. Web sitelerin internet dünyasındaki varlıkları -ticaret temelli ise- fazlasıyla önemlidir. Kazanç kapısı olarak kullanılan web sitelere yapılan çalışmalardan biri olan arama motoru optimizasyonu operasyonu ise, yapılabilecek marka bilinirliği ve insanlara ulaşma yöntemlerinden viralize edilmiş olan reklam çeşitlerini saymadığımızda bütçe açısından en uygun olanıdır. Ticari modele ve yayın yapılan alana göre farklı çalışmalar gerektiren bu operasyon, Türkiye şartlarında çok farklı şekilde standartlara sahip gibi görünmektedir. İşin bu kadar zor ve çözümlenemez gözükmesinin ana sebebi ise bilgi ve yöntem kirliliğidir. Belirli anahtar kelimelere, tabiri caizse abanarak kısa sürede çalışma yapılmasını SEO'nun tanımı gibi gösteren kimi makaleler ise, bu işe yeni başlamış olan arkadaşları yanlış şekilde yönlendirmektedir. Hacmin ne kadar büyük olduğunun hiçbir önemi yoktur. Aynı şekilde çalışılan pazarın ne kadar rekabetli olduğununda. Ticaretin sanal veya söz gelimi reel olarak ayrılması ise, kimi kavram karmaşalarını doğurmaktadır. Başlıkta da belirttiğim konu temel olmak üzere, bu yazımda SEO namına çalışmalar yapmak isteyen veya bir şeyler edinmeye çalışan arkadaşları farklı örneklerle yönlendirmek istiyorum.

İnternet ortamında bulunmayı seviyorsunuz ve buradan belirli bir kazanç elde etmek istiyorsunuz. Bunun sokakta yürümekten zevk alarak bir dükkan açmayı düşünmekten hiçbir farkı yoktur. Yani paranın statüsünü değiştirmeyen bir durum olan internet gerçekliğinde gerçekleştirilen projeler, elle tutulur şekilde ürün satan veya hizmet veren firmaların bu aleme taşınmış sözde sanal örnekleridir. Operasyon veya iş modelinde büyük küçük ayrımı yapılmaksızın, bir elmayı internetten satmak ile çarşı pazarda elden sunmanın arasında sadece pazarlama ve ödeme farklılıkları bulunmaktadır. Yani oluşturduğunuz e-ticaret sitesi üzerinde yürütülen operasyonlarda alacağınız dönemsel kararlar, sokakta yapılandan farksızdır. Hacimlerin geniş olması sadece bu işin pazarda yapılan halinin daha büyük oranda gerçekleştirilmesine sebep olmaktadır. Bunu anlamak için ekonomi veya herhangi bir yönetim dalında uzman almaya gerek yoktur. İnternet ne kadar hızlı bir entegrasyona sahip olsa da, pazar içerisinde olan alıcı - satıcı sayısını değiştirmemektedir. İnternette yürütülen operasyonlar, sokakta yapılana göre daha çok müşteri oluşturmaz, daha çok müşteriye hitap eder. Yani verilen hizmeti birçok kişiye daha kısa sürede duyurabildiği için daha büyük bir potansiyele ulaşır. Kavram karmaşasına sebep olan durumlardan birisi ise budur.

Sokakta ihtiyaç duyulmayan bir ürünün, internette hazır müşterisi bulunmaz!

Yaptığınız internet projeleri eğer sanal alemin nimetleri üzerineyse, bu alt başlığı fazla irdemeleye gerek yok. Ama yaptığınız iş, sokakta yapılanın internete taşınmış haliyse takip etmenizi öneriyorum. Elle tutamadığınız ürünler ve hizmetler için değerlendirilemeyen bir alt başlık olduğu için itiraz eden kişiler olacaktır. Ama bu durumu biraz da örneklerle ifade etmek istiyorum.

Ahmet bey bir ayakkabıcıdır. Cadde üzerindeki dükkanında, Çin üzerinden düşük bir bütçeyle aldığı ayakkabıları uygun fiyatlarda satarak, büyük mağazalara göre o semt için daha çok tercih edilmektedir. İnternet üzerinden bu işi yapabileceğini duyar ve e-ticaret paketlerini araştırır. Kendine uygun olanını bulur ve sitesini açar. Buraya kadar her şey yolunda, ama ya sonrası?

İşte burada bütçesi el verdiği kadar PR ajanslarını veya marka bilinirliğini belirli operasyonlarla yönetebilecek olan SEO firmalarını araştırır. Komşu dükkanlardan duyduğu kadarıyla tanıdık olanlardan hizmetler alır ve istediği dönüşü sağlayamaz. Sitesine belirli miktarda ziyaretçi gelse de, bunlar müşteriye yani ödeme yapıp ürün alacak olan son kullanıcıya dönüşmemektedir. Sonrasında ise tüm SEO firmalarıyla iletişimi keser ve ciddi bir araştırma yapmaya başlar. Popüler olan webmaster forumlarına üye olup, SEO kategorilerini takip etmeye başlar. Devamında ise kendine kendine birkaç soru sorar.

"SEO çalışması yapan firmalar, bana müşteri kitlesi oluşturmak adına binlerce lira telifte bulunuyorlar. İstediğim kelimede 20-30 TL'lik paketlerle madem yükselebiliyorum, neden onlara binlerce TL para bayılayım ki?"

"Sosyal medya üzerinden insanlara kendimi duyurmam gerekiyorsa, neden SEO ve PR ajanslarının marka bilinirliği arttırma çalışmalarına para ödeyeyim ki? Twitter'dan ve Facebook'tan binlerce takipçi edinmek sadece sattığım bir ayakkabı parasıyken."

Sonrasında ise sitesine belirli backlink çalışmaları yaptırır ve beklemeye başlar. Sitesine o güne kadar gelmediği kadar fazla ziyaretçi gelmektedir. Heyecanlanır, hafta sonu olduğu için dükkanda değildir. Hafta içini bekleyip bunu ortağıyla paylaşmayı düşünür ve sürpriz yapmak ister. Pazartesi gelir ve dükkana koşa koşa gider, ortağına yaptığı çalışmaları gösterir ve bundan sonra binlerce kişiye nasıl ulaşacağını anlatır. Durumu daha iyi izah etmek için Google'ı açar ve hafta sonu ilk sayfada olduğu "kahverengi deri ucuz ayakkabı" sorgusunu aratır. Sonrasında ise derin bir düşünce kendisini sarar, ilk sayfada kendisini görememektedir. İkinci sayfaya geçer, durum yine aynı. Üç, dört, beş derken sinirlenir ve evine döner.

Ahmet bey durumun neden böyle olduğunu sormak için binlerce backlink sağlayan sözde SEO uzmanına mesaj atar. Karşılık alamaz, sonrasında ise şikayet kategorisine gidip yaşadıklarını anlatır. Bla bla bla..

Örneği hikayelendirmek ve devam ettirme fazlasıyla sıkıcı, çünkü bu gibi durumlara fazlasıyla şahit olmuşsunuzdur. Eee tamam da bunları neden anlattın diyeceksiniz, biliyorum.

Gelelim Ahmet abimizin yaptığı temel yanlışlara;

  • Sitesine ürün eklememiştir, çünkü ne e-ticaret paketi satın aldığı firma ne de backlink aldığı sözde SEO uzmanı, onu içerik girmesi konusunda bilgilendirmemiştir. Ana sayfaya adres ve telefonunu yazarak insanların ona ulaşabileceğini ve satışını bu şekilde telefondan gerçekleştireceğini düşünmektedir.

Daha açıklayıcı bir ifadeyle, çalışma var ama ürün yok! SEO bir pazarlama stratejisidir. Sağlayacağınız hizmet veya ürünü tam olarak yoluna koymamışken, bunu pazarlamaya çalışırsanız kimse size ulaşamaz, telefonlarınız çalmaz ve o milyon dolarlara sahip olamazsınız. Örnek fazlasıyla basit gelmiş olabilir, "ürün girmeyi aklına getirmeyen adam bu işi nasıl başarabilir ki" dediğinizi duyar gibiyim. Ama sözde ürün oluşturduğunu düşünüp sitesine binlerce özgün içerik giren arkadaşlar da Ahmet abimizden farksızdır. Yayın yaptığınız alan ne olursa olsun, müşterilere yönelik (ürün satmak yerine bilgi verme amaçlı bir site yönetiyorsanız, bunu okuyucularınız olarak değerlendirebilirsiniz -kısacası size para kazandıran kişi-) doğru çalışmalar yapmıyorsanız, isterseniz binlerce yazı yazdırın, binlerce ürün girin sitenize. Sağlıklı bir şekilde kendini ifade edemeyen, ürünün - içeriğin - hizmetin müşteriye dönüşmesi beklenemez. İster okuyucularınız üzerinden para kazanın, isterseniz ürün satarak. Yanlış bir şekilde oluşturulan ürün üretme politikanız ile Ahmet abimizin hiç girmemiş olduğu ürünler arasında fark bulunmamaktadır.

  • Sahte trafik sistemleri üzerinden gönderilen hitleri, ziyaretçi olarak algılamıştır. Sitesine gelen kişilerin "kahverengi deri ucuz ayakkabı" kelimesinden geldiğini düşünür, çünkü analiz sistemini kullanmayı bilmiyordur. Backlink paketi aldığı kişiler ısrarla bu kelimenin ziyaretçi oluşturmayacağını söylese de, kendi semtinde sürekli olarak sorulan bir ayakkabı olduğunu belirtir ve bu kelimeye çalışılmasını ister. Bu tür bir kelimeden ne kadar insanın gelebileceğini kestiremediği için gelen ziyaretçileri ise gerçek sanmıştır. Sahte ziyaretçiler ise elbette backlink paketi satan kişiler tarafından gönderilmiştir ki, müşteri tatmin olsun ve tekrar çalışsın. (Gerçek şekilde SEO operasyonlarında danışmanlık yapan ve backlink paketi satanları tenzih ederek, sırf 20-30 lira kazanmak uğruna insanları kandıranlardan bahsetmekteyim.)

Aynı şekilde hacmi bilinmeyen ve tam olarak kestirilmeyen kelimeler için çalışma yapan arkadaşlar ile Ahmet abimizin herhangi bir farkı yoktur. Düşük bütçeli çalışmalarla çok yüksek kelimelerde kalıcı bir şekilde yer almak çok zordur. (İmkansız demek istemiyorum çünkü sözde yine seo uzmanı olan arkadaşlardan etik bulmadığım bir davranış olan hacklink örneği falan verilir, neme lazım. İnsan hakkı gözetmeyen kişiler kendi anladıkları şekilde SEO yapabilirler.) Bu nedenle rekabetin çok olduğu kelimelere göz dikip SEO çalışması için bütçeyi fazlasıyla kısmayı düşünüyorsanız, sizde Ahmet abinin yaptığı yanlış kadar büyük bir hata yapıyorsunuz. Arama motorları sitelerin değerlendirilmesinde onlarca sinyali kullanmaktadır. Aldığınız backlinkler sizi belirli bir yere getirebilir, ama doğal görünmeyen ve sosyal çalışılmayan siteler her güncellemede kendini riske atmaktadır.

  • Kendi başına SEO işini yapabileceğini düşünür ve firmalarla irtibatını keser.

Büyük çaplı bir projeniz varsa ve bu işten hiç anlamıyorsanız, binlerce liranızı riske atmanıza gerek yok. Kazanç kapısı olarak değerlendirdiğiniz önemli projeleriniz sizin SEO alanında kullanacağınız deneme tahtaları olmamalıdır. Yeni açıldığı zamandan itibaren sürekli olarak agresif backlink alımına sahip olan bir site, son güncellemede yaşadığı düşüşü sadece son hafta aldığı referans bağlantılara bağlamamalıdır.

  • Sosyal medya yönetimini küçümsemiş ve sadece görünüşte popüler bir etmen olarak değerlendirmiştir.

Yapılan en büyük hatalardan birisi ise arama motorlarının site popülerliğini belirlerken kullandığını bildiğimiz sosyal medya üzerindeki varlığın yanlış anlaşılması. Sayfanızı 70.000 kişi takip ediyorken herhangi bir paylaşım veya etkinliğiniz bulunmuyorsa ve Twitter tabiriyle yumurtaların hayranlığındaysanız, sosyal medya bilinirliği kavramını tekrar gözden geçirmelisiniz. Kullanıcılarla etkileşim oranlarından tutunda, kullanılan ifadelere kadar sosyal medya üzerindeki varlığınız tamamen doğal bir şekilde değerlendirilmektedir. Daha basit bir tabirle, Facebook beğeni sayınızın çok olması sosyal medya çalışmalarınızı başarıyla sürdürdüğünüz anlamına gelmez.

Yazı içerisinde, yapılan birçok hatadan bahsettim. İnsanlar kolay kazanç elde edebileceklerini düşündükleri interneti ve arama motorlarını fazlasıyla küçümsemektedir. Birkaç tık ile başarı sağlanamayacak şeyler için hayal kurmak hiçbir girişimcinin aklında bulunmaması gereken bir şeydir. İnsanlar internet ortamında ne kadar heyecanlı olsalar da, internet sözde gerçek hayatla herhangi bir ayrımı bulunmayan bir alandır ve fazlasıyla geniştir. Sadece sizin semtinizde haftada birkaç kez "kahverengi deri ucuz ayakkabı" soruluyor diye, bunun üzerine çalışma yapmanız gerekmez. İnternet ile yaşanılan hayatın her anı etkileşim içerisindedir. Bir bakkal satacağı ürünler için sadece haftalık halden gelen elemanı yeterli buluyorken, bir internet projesinde satacağınız ürünler için haftalık değerlendirmeler yeterli olmayabilir. Ayakları yere basmayan ve ürüne dönüştürülmemiş projeler için pazarlama gerçekleştirilemez. Blogunuza yazılar girip deli gibi hit almayı istiyorsanız eğer, backlink alıp tabiri caizse kafaya çıkmaktan öte ürününüzü yani sitenizdeki yazıları değerlendirmelisiniz.

İnternet üzerinde son kullanıcı, sizin için sitenizden faydalanan ve paraya dönüşen kişilerdir, Ahmet abinin sitesindeki alışveriş yapan insanlar, bakkaldan ekmek alan küçük çocuklar gibi.

69 Yorum
YusufKISA avatar
YusufKISA • 7 yıl önce
Hocam çok güzel bir makale olmuş. Tebrik ve teşekkür ederim.
PoyrazZ avatar
PoyrazZ • 7 yıl önce
Gerçekten çok güzel bi bilgilendirme , olmuş , ellerin dert görmesin smile
Emeğe saygı.
Seo bakımından , anlamayan arkadaşlarımıza çok iyi örnek oldu sanırım.
Ve ayrıca çok iyi olan prof olanların bile bu makaleden faydalanıcağınız düşünüyorum.
Batuhan avatar
Batuhan • 7 yıl önce
Gerek örnekler gerekse de senaryo anlaşılabilir ve oldukça zengin. Ellerinize sağlık.
EXACreative avatar
EXACreative • 7 yıl önce
Ellerinize sağlık.Güzel bir makale olmuş.
omcunion avatar
omcunion • 7 yıl önce
süper yazı teşekkürler. ellerinize sağlık..
maxiphp avatar
maxiphp • 7 yıl önce
Emeğine, aklına sağlık hocam.
SABQCES avatar
SABQCES • 7 yıl önce
Güzel yazı olmuş teşekkürler.. sosyal medya paylaşım butonları olsun konularda bu arada..
siyahh avatar
siyahh • 7 yıl önce
Ellerinize sağlık güzel bir yazı
efe avatar
efe • 7 yıl önce
wix.com dan host domain aldım 1 yıldır site google da çıkmıyor google pagerank vermiş oda 1 wix.com da seo ayarlarına giriyorum ayarları yapıyorum gene çıkmıyor sebep nedir ?
omer032 avatar
omer032 • 7 yıl önce
teşekürler güzel yazı olmuş elinize saglık
Saykotran avatar
Saykotran • 7 yıl önce
Çok yararlı faydalı ve eğitici buldum yazınızı emeğinize bilginize sağlık teşekkürler bu tür yazılarınızın devamınıda bekliyoruz saygılar
guney59 avatar
guney59 • 7 yıl önce
Seo konusunu çok güzel işlemişsiniz.Örnekler, vurgular, ve yazı okunurluğu kişiyi sıkmayacak derecede bir akış içermekte. Sıkıcı uzun bir yazı gibi görülen ancak okumaya başladığınızda devam niteliği taşıyan bir yazı olmuş.Emeğinize sağlık.Teşekkür ederim.
dnzcgls avatar
dnzcgls • 7 yıl önce
Makale harika, teşekkür ederim.
nuti avatar
nuti • 7 yıl önce
Teşekkür ederiz makale için güzel makale olmuş.
nirva avatar
nirva • 7 yıl önce
Çok güzel bir makale olmuş elimize sağlık
meteceri avatar
meteceri • 7 yıl önce
"ürün girmeyi aklına getirmeyen adam bu işi nasıl başarabilir ki"

Bir örneği de bende var. Amcam emlak sitemi destekle diyip durdu. Site açık ama içinde hiç ilan yoktu smile
schizoid avatar
schizoid • 7 yıl önce
Başlıktanda anlayabileceğiniz gibi sitenizde yayımlananın gelen ziyaretçi kitlesine hangi yol ile pazarlanacağı algoritmasını oluşturmak ve işleme geçirmek SEO'nun gerçek ismidir, SEO'yu amacına ulaştıran en önemli kısımdır. Bu Faktöre önem vermeden sitesini içerikle doldurup hitlendirerek birşeyler bekleyen çok fazla webmaster var. Güzel yazı olmuş ve önemli bir konuya değinmişsiniz. Elinize sağlık.
acreaver avatar
acreaver • 7 yıl önce
Teşekkürler güzel bir makale olmuş
Gercek Tarih Depos avatar
Gercek Tarih Depos • 7 yıl önce
Bilgilendirici anlasilir elinize saglik bir kac kez okumaliyim
zenep85 avatar
zenep85 • 7 yıl önce
Çok güzel bende makale yazmak istiyorum nasıl başarabilirim yardımcı olursanız sevinirim.
ferhatucar avatar
ferhatucar • 7 yıl önce
Güzel makale . Ellerinize sağlık teşekkürler.
haldizweb avatar
haldizweb • 7 yıl önce
Profesyonel forum da profesyonel bir SEO anlatimi gercekten çok güzel teşekkür ederim.
Ademweb avatar
Ademweb • 7 yıl önce
Seo candır , Seo Hevestir , Seo Meslektir , Seo Hobidir. Harika Bir Makale Ellerinize Sağlık.
safamart avatar
safamart • 7 yıl önce
Dilinize sağlık etkili ve açıklayıcı bir yazı olmuş.
serdarr4 avatar
serdarr4 • 7 yıl önce
Arkadaşlar yaklaşık 3 yıl önce 2 saatte seo araştırdım ve günlük hiti 80-100 arası olan siteme uyguladım. Ertesi gün hit 750 civarına fırladı ve o gün bugündür hiç düşmedi şu anda 6500-8000 arasıdır. Hepsi seo kuralları ile.
Metin avatar
MetinEDİTÖR • 7 yıl önce
SEO denilen şey, pazara (yani hacme) ve rekabete göre esneklik gösterebiliyor. Kurallar açısından değil, standartlar açısından. O nedenle her alanda tüm kozları kullanmak doğru değil, kimi sektörlerde herhangi bir backlink almaya ihtiyaç duyulmazken kimi yerlerde ise kaliteli bir örgü kurmanız gerekmektedir.
Battal avatar
Battal • 7 yıl önce
Gerçekten Teşekkür Ederim. Konu İle İlgili Gelişmeleri Siteniz Kurulduğundan Beri Buradan Takip Ediyorum. Yolunuz Açık Olsun.
Hakan Eğilmez avatar
Hakan Eğilmez • 7 yıl önce
Çok faydalı bilgiler sağolun smile Benzer ayrıntılı seo bilgilerini http://emrekidir.com.tr adresinde bulabilirsiniz
rs9964 avatar
rs9964 • 7 yıl önce
Hocam makale için sizi gönülden tebrik ediyorum.
bluecity avatar
bluecity • 7 yıl önce
Böylesine değerli bilgileri paylaşıp yeni bir ve gerçek bir bakış açısı kazandırdığınız için çok teşekkürler..
haqi avatar
haqi • 7 yıl önce
Elinize sağlık güzel paylaşım
Gezi Partisi avatar
Gezi Partisi • 7 yıl önce
Süper bir yazı olmuş. Bu kadar uzun bir yazı kendisini sonuna kadar satır atlamadan okuttu. Tebrikler.
bannerdeposu avatar
bannerdeposu • 7 yıl önce
Çok faydalı bir makale olmuş. Klavyenize sağlık. Saygılar.
Halil İbrahim Kaya avatar
Halil İbrahim Kaya • 7 yıl önce
Fazla söze ne hacet soluksuzca okudum teşekkürler.
eswebmaster avatar
eswebmaster • 7 yıl önce
güzel makale. okumak zevkliydi gerçekten
tanerava avatar
tanerava • 7 yıl önce
Hocam Gerçekten teşekkür ederim çok güzel bir paylaşım olmuş
Oğuzhan Çakır avatar
Oğuzhan Çakır • 7 yıl önce
Merhabalar yazınız çok güzel. Eğer web site'de tek ürün satılıyor ise yazı girilmiyor ise hangi yol izlenmelidir. Ekarte ettiğiniz yollar mı?
serkansolmaz avatar
serkansolmaz • 7 yıl önce
Merhabalar, yazı genel anlamı ile benim bugüne kadar yaşadıklarımı anlatıyor, yaklaşık olarak 3 yıldır birileri tarafından oyalanır haldeyim, aydınlatma sektöründe 21 yıllık tecrübemizi www.aydinlatmacesitleri.com adlı e-ticaret sitesinden sanal satış yaparak devam edelim istedik, ama siteye gelen günlük ortalama 40-50 kişinin alışveriş yapma oranı çok düşük ve bugüne kadar bocalama ile geçti, neticesinde benim bu işi yapacak bir webmaster yada seo uzmanına ihtiyacım var, bana nasıl yardımcı olabilirmisiniz ?

designerhsn avatar
designerhsn • 7 yıl önce
Elinize emeğinize sağlık çok güzel bir makale....
akilliphone avatar
akilliphone • 7 yıl önce
Backlink almak yerine özgün makalelerle tanıtım yazıları yazdırıp hits ve pagerankı yüksek sitelerde kelime bazlı reklamlar verebilirler. bu şekilde hem özgün bir yazı hemde kaliteli ve kalıcı backlink elde etmiş olur. Tabiki bunu 10 15 ilanlı bir emlak sitesi için değil günde 1-2 k hits alan ve enaz 500-600 ilanı girilmiş domain yaşı 1-2 sene olmuş siteler için söylemekteyim.
larke avatar
larke • 7 yıl önce
makale gerçekten çok derinlemesine ve hoş olmuş smile
ozibu51 avatar
ozibu51 • 7 yıl önce
Çok güzel bir makale olmuş elimize sağlık
oktay06 avatar
oktay06 • 7 yıl önce
Evet bende katılıyorum Backlink alımı yerine sitenize hergün özgün makale eklerseniz daha iyi olur...
cadettt avatar
cadettt • 7 yıl önce
emeğinize sağlık güzel bir yazı gerçekten
recepcetiner avatar
recepcetiner • 7 yıl önce
backlink almadan özgün makale de bir halta yaramıyor ama. hergün 5 adet özgün makale yazıyorum minimum 400 kelimelik oldukça kaliteli yazılar ama bir halta yaradığını görmedim. 3 ayı geçti hala tek bir ziyaretçi yok. sonunda çareyi bi seo paketi almakta buldum. bakalım nasıl olacak smile
kerimptk avatar
kerimptk • 7 yıl önce
Uzun süredir okuduğum en nitelkli makaleydi. İsanlar hayal ile realiteyi birbirinden ayıramadığı sürece o 20-30 liralık satışlar devam edecektir maalesef.
courage43 avatar
courage43 • 7 yıl önce
Elinize saglik güzel bir makale olmus insallah insanlarimiz okur ve uyanır
ozgur250 avatar
ozgur250 • 7 yıl önce
oldukça dolu ve kaliteli bir anlatım. kaleminize sağlık...
faruksahin avatar
faruksahin • 7 yıl önce
Beğenerek ve üzerinde düşünerek okudum teşekkürler
novasta avatar
novasta • 7 yıl önce
Güzel bir sektör özeti olmuş, burada SEO'ya uygun web tasarımınnın da altını çizmek isterim.
blogopya avatar
blogopya • 7 yıl önce
Ellerinize sağlık. Sıkılmadan okuduğum bir yazı oldu.
gunlukekonomi avatar
gunlukekonomi • 7 yıl önce
Ilk defa seo konusunda bir yazıyı sıkılmadan okudum
BARIŞ avatar
BARIŞ • 7 yıl önce
çok güzel bir yazı olmuş. Bu konuda arz ettiğiniz şeyler gerçekten uyulması gereken şeylerdir. SEO herkes yapamaz arzederim diye bir site açtık sizin dediğiniz şeylere uymaya çalışıyoruz.
arsel avatar
arsel • 7 yıl önce
Çok faydası oldu.Anlatımın akıcı olduğunu söyleyebilirim.Tebrikler.
ynstiras avatar
ynstiras • 7 yıl önce
Dolu dolu güzel açıklanmış. İdeal bir yazı. Teşekkürler.
07mahmutlar avatar
07mahmutlar • 7 yıl önce
çok güzel bir yazı teşkürler
verikurtarma avatar
verikurtarma • 7 yıl önce
Gerçekten başarıya giden yolu açıklamışsınız tebrikler
mustafadursun avatar
mustafadursun • 6 yıl önce
Geniş kapsamlı ve açıklayıcı bir yazı ...
vinckiralama avatar
vinckiralama • 6 yıl önce
harıka bır makale olmuş. aydınlatıcı bir şekilde bunu okuyan artık birşeylerin farkındadır bundan sonra
mmccss avatar
mmccss • 6 yıl önce
Makale çok sağlam ellerinize sağlık.
Vendetta avatar
Vendetta • 6 yıl önce
Hayatımda ilk defa sanal ortam da bir şeye yorum yapacağım düşünsel anlam da

Harika bir makale
Hocam Gönülden Teşekkür ediyorum
Bu işin bu kadar basit olmayıp aslında bakış açısını değiştirdiğiniz de her şeyin nasıl değişeceğini anlatmanın sanırım farklı,yalın ve bu kadar net anlatıldığı bir yazı ben 4 yıllık internetten para kazanan biri olarak görmedim.

Arkadaşlar kısacası durum şu;
Gerçek alem sanal alemin oluşmasına neden oldu ve artık para kazanılır hale geldi
ee bu grubu kim oluştur du sen,ben,biz,siz,onlar
O zaman aklını neden sanal'a bağlıyorsun wink
hunerli avatar
hunerli • 6 yıl önce
Çok güzel bir paylaşım olmuş..Teşekkürler.
Eflaki avatar
Eflaki • 6 yıl önce
Sonuna kadar okudum. Teşekkürler.
Fatih avatar
Fatih • 6 yıl önce
Merhabalar saygıdeğer hocam,bu yazdığınız makale gerçekten sıradışı birşey olmuş.Ben hayatımda ilk defa uzun bir makaleyi sıkılmadan okudum.
Aperion avatar
Aperion • 6 yıl önce
emeğinize sağlık güzel bir yazı gerçekten,devamını Bekleriz Hocam
lodos111 avatar
lodos111 • 6 yıl önce
Yazının aslında seo nun önemini de anlatan bir tarafı var. SEO paralı reklamdan ucuz fakat masraflı bir iştir. Her yönüyle. Yani böyle 50 tl 100 tl gibi paralar harcayarak burada başarılı olunmaz. Ve çok yönlü çalışmadır. Amerika ve Avrupa da bu işe binlerce dolar harcıyor şirketler.
Sadece özgün makale ve ürün koymakta yetmiyor. SEO da başarının yüzlerce kriteri var.Ve tabii ki google güncellemeleri. Eğer güncelleme kriterlerini karşılamıyorsanız siteniz için sonuç gerilerde kalıyor.
Tanıdığım bir İstanbul firmasının 170 adet sitesi vardı, ilk 10 sayfa sadece onun sitelerinden oluşuyordu.Çalışma konusunda google organicte tekti ve milyon dolar kazanmıştır. Daha sonra google nasıl olduysa bunu anladı.Ve bir anda tüm siteleri, ama gerçekten tüm siteleri geri sayfalara gitti. 2 yıldır ilk sayfaya gelmeye çalışıyor.Bir kaç sitesini kurtarsa yine mutlu olacak ama google müsaade etmiyor.
Böyle bir örneğin size faydası olur diye yazdım.
SEO konusunu ihmal etmeyiniz e-ticarette kaçınılmaz ve karlı bir iştir.
Bu işi ucuza getirmeye çalışmayın sonuç alamazsınız. (10 tl 20 50 tl harcayarak)
Mutlaka seo yaptıracaksanız; 1 kişiye değil kurumsal bir firmaya veriniz. Personel sayısı en 5-6 olsun...Ve devamlı çalışın.........
Ben bunu deneyip yaşayan bir arkadaşınızım. Herkese iyi günler dilerim
belediyeilaclama avatar
belediyeilaclama • 6 yıl önce
Slm hep seo seo deniliyor, ama seonun sadece 200 aded argoritmadan bahsediliyor, işte vep sitene bunları yaparsan sıralamada üst taraflarda yer alırsın gibi, ama ben hiç birisine inan mıyorum çünkü aspx sitem var özgün içerik doğru alan adı gibi neyse insanlar googlenin seminerlerine katılıyor hede 1200$ lar gibi rakamlarla ne işe yarıyor hiçte bir işe bence çünkü ilkel yazılım dili olan siteler güncel özgün içeriği olan siteleri geçiyor. Çünkü 200 veye 300 tl niz varsa link alarak aspx olan özgün içerik sahibi bir siteyi geride bırakabirisiniz.
iyitarz avatar
iyitarz • 6 yıl önce
Arkadaşlar, Seo meselesini forumlardan okuduğum kadarıyla biliyorum. Daha yeni olan İyi Tarz isminde sitem için seo yaptırmayı düşünüyorum. Ancak seo yaptırmak için görüşeceğim kişiden ne talep edeceğimi, daha doğrusu neyi yapacağını isteyeceğimi bilemiyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek birisi varsa cevap verirse sevinirim.
verikurtarma avatar
verikurtarma • 6 yıl önce
Güzel olmuş faydalı bilgiler içeriyor
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest
Domain Yurdu – Domainler, Siteler ve Markalar İçin Pazaryeri ve Danışmanlık Hizmetleri

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.