Giriş Yap / Kayıt Ol

SEO Kitaptan Öğrenilir mi?

Tarih: 28 Temmuz 2020   Kategori: Webmaster   Yazar: EranKucuk  |  3224 kez okundu

Bu yazıda cevabı küçük bir evet ama kocaman bir hayır olan “SEO Kitaplar üzerinden öğrenilir mi?” sorusuna göz atacağız. Tabii buna değinmeden önce çok daha büyük bir soru soralım. Her birkaç yılda bir, arama motorunda yükselme konusunda güvendiğimiz isimler neden değişiyor? Neden 3 yıl önce öğrendiklerimizin çoğunu bir marka ya da başka bir siteden öğreniyorken, bugün başka kişileri merceğe aldık? Aslında sorumuzun cevabı da burada yatıyor.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) üzerine yazılmış kaynak kitap sayısı dilimizde kısıtlı olsa da, satış rakamları ve gördükleri ilgi oldukça iyi durumda. Zaten bu alanda belirli bir saygınlık kazanmayı başarabilmiş ve markalaşmış isimlerin çıkarttıkları bu kitaplar, günümüzde dahi ilgi görmeye devam ediyorlar. Fakat bugün birkaç sene önce çıkmış ya da güncel baskıya girmiş herhangi bir kitaptan öğrendiğimiz SEO maalesef sağladığı fayda kadar, zarar da verebilir. Çünkü Google da kendisini günümüzün diğer teknolojileri gibi hızlıca geliştirdiği bir duruma geldi. Geçmişte birkaç senede bir gelen büyük güncellemelerde neye uğradığımızı şaşırırdık. Bugün bu süre senede birkaç kere yaşanan, alıştığımız ve uyum sağladığımız olağan bir durum olmaya başladı. Pek çok şey değişse bile kolayca uyum sağlıyoruz.

Demem o ki; günümüzde maalesef kitaplar dijital teknolojilerin bu noktasında epey işlevsiz kalmaya başladı. Dün yazılan bir kitabın içeriğinde yer alan muhteşem yükselme tekniğini, bugün uyguladığımız sitelerimizle arama motorlarına veda etmek zorunda kalabiliriz. Büyük güncellemelerde böyle şeylerin yaşanmasına alışık değil miyiz zaten? Düşünsenize, kitaplarda üzerinden onlarca güncelleme geçmiş bilgileri okuyup öğreniyoruz.

Kitapların Hiç mi Faydası Yok?

SEO güncel ve değişken olsa da, içerisinde değişmez pek çok bilgi de mevcut. Örneğin tanımlar, kısaltmaların kelime anlamları, veri okuma yöntemleri… Bu bilgileri elimize aldığımız kitaplardan da öğrenerek kariyerimize devam edebiliriz. Çoğunlukla kitapların giriş kısımlarında bu tanımlar yer aldığı için ufak meblağlar öderken, yaptığımız ya da yapmayı planladığımız işte hızlıca tecrübe kazanırken pek de vakit kaybetmemiş oluruz.

Yine de eğer vaktiniz bolsa, doğal yoldan ilerleyerek, ihtiyacınız olan bilgiyi, ihtiyacınız olduğu anda araştırarak öğrenmek çok daha doğru. Çünkü tecrübeler hafızayı daha kolay tetikleyebilmekte. Diyelim ki forumumuzda “Sitem neden yükselmiyor?” başlıklı bir yazı attınız ve ilk defa gördüğünüz “Bounce Rate’iniz çok yüksek” cevabıyla birlikte ‘Bounce Rate’ tanımı ile tanıştınız. Araştırıp tanımın kelime anlamını, nasıl müdahale edileceğini öğrendiğinizde bu bilgi aklınızda sağlam bir yer edinecektir.

Kısacası SEO, tecrübelerle iç içe olan ve gelişen bir alan. Dolayısıyla SEO’da kendimizi geliştirdiğimiz bir yola adım atıyorsak kaynakları kendi birikimlerimizle oluşturmak daha doğru bir çözüm yolu olabilir. Kitapları yazan değerli isimlerin kendi blogları aktif bir şekilde içerik üretimine devam ediyor, en azından geçerliliği daha yüksek bilgileri edinmemizde onların tecrübelerinden böyle yararlanabiliriz.

12 Yorum
EmirKutlu avatar
EmirKutlu • 9 ay önce
Bence bu soru, araba kullanmak kitaplardan öğrenilir mi? ile aynı. Kitaplar teoriyi anlatır ama pratik farklı
birivep avatar
birivep • 9 ay önce
seosefi.com müslüm aslantürk ün bir seo kitapı varr baya etki yapan bir kitap tavsiye ederim
Kanuni avatar
Kanuni • 9 ay önce
25 lirayaaldığın kitap kurs gibi olmuyor tabi.
yilmazsarac avatar
yilmazsarac • 9 ay önce
Her şekilde öğrenilir, burada sorulması gereken kitaba ayırdığınız vakit öğrendiklerinize değer mi? Ben olsam o vakti ingilizcemi daha iyi seviyelere taşımak için kullanır ve ikinci el bilgilerle zaman kaybetmezdim. Türkiyede iyi SEO kitabı yok mu? Elbette var ve çok az. Yabancı kaynaklardan başlayıp Türkçe kitaplara geçmek daha doğru seçim yapmanıza yardımcı olabilir. İlla Türkçe kitap derseniz ben de Müslüm Aslantürk'ün kitabını tavsiye ederim. Kitabını okumadım ama videolarında Lafı gevelemeden nokta atışı bilgiler verebiliyor.
MBarisTR avatar
MBarisTR • 9 ay önce
Bilgi, bilgidir. Her şeyden öğrenilir. Anlatılan şeyler teoride kalmıyorsa, pratiğe dökülüyorsa öğrenilir.
marsilyam avatar
marsilyam • 9 ay önce
Sadece temel için faydası var. Unutmayın; dijital dünyada tecrübe anlıktır. Bir güncelleme gelir tüm bilgiler gider ama temel için idealdir.
göktürk avatar
göktürk • 9 ay önce
Öğrenilir tabi neden öğrenilmesin, işn özü şu. Öğreten bir kitap yok ki ! Adamlar sadece temale kalıpları anlatıyor. Kimse sırrını anlatmıyor. Yoksa mümkündür.
promisceus avatar
promisceus • 9 ay önce
Saçma sapan yorumlar var, SEO denen şey zaten ne olduğu bilinmeyen bir şey. O yüzden bu konuda oldukça vakit harcayan insanlardan alacağın tecrübe dolu bilgiler sayesinde kendi yoluna ışık tutacaksın. Kitaplardan tabii ki öğrenirsin fakat uygulayamazsın, uygulayabilmek için önce bozman gerekli ki sonra düzeltebilesin.
Sercans avatar
Sercans • 9 ay önce
SEO Özel ders veren arkadaşlar özelden bana yazabilir mi?
imagets avatar
imagets • 8 ay önce
Bunun için seokaos.com blog yazılarını tavsiye edebilirim.
GalataKulesi avatar
GalataKulesi • 8 ay önce
Pdf (dijital kitaplar) kaynaklarından öğrenilebilir. Çalışmaları hızlıca yapabilirsiniz hem ama fiziki kitaplardan öğrenmeye çalışmak son derece uğraştırıcı olacaktır. Kolayca pes edebilirsiniz böylece.

https://www.akblog.net
PhantomPower avatar
PhantomPower • 7 ay önce
Kitaba ayda bir güncelleme gelecekse neden olmasın. smile
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.