Giriş Yap / Kayıt Ol
[WM ÇEKİLİŞ 7] Tavcam Avize Sponsorluğunda Tam 40 Üyemize 4.000TL Değerinde Ürün Hediye Ediyoruz!

Tüm Dünyada En Çok Hangi İnternet Tarayıcısı Kullanılıyor?

Tarih: 06 Ekim 2017   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  6637 kez okundu

İnternet tarayıcılarının bitmek bilmeyen Ping’li savaşı on yıllardır devam ediyor. NetMarketShare tarafından bugün yayınlanan Eylül 2017 raporu, tarayıcı savaşlarının ne durumda olduğu ve tüm dünyada en çok hangi internet tarayıcısının tercih edildiği sorusuna ışık tutuyor.

Raporda belirtilen rakamlara göre Google Chrome, %59.61 kullanım oranıyla hala tüm dünyada en çok kullanılan internet tarayıcısı olma unvanına sahip. Ortalamaya vuracak olursak, tüm dünyada her 10 bilgisayar kullancısından neredeyse 6’sı Google Chrome’u tercih ediyor. Ezikleyip kakanladığımız, her fırsatta yerden yere çaldığımız Internet Explorer ise tüm dünyada hala %14.18’lik kullanım oranına sahip. %12.85 kullanım oranıyla üçüncülüğü Mozilla Firefox yakalarken Microsoft’un son ütücü internet tarayıcısı Edge, %5.15’lik kullanım oranına sahip.

Microsoft Savaşı Kaybediyor!

İnternet tarayıcısı savaşında Internet Explorer ve Edge olarak iki farklı tarayıcının sahibi olan Microsoft her geçen gün kayıp vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz ayın verilerine baktığımızda Microsoft Edge %5.66’dan %5.15’e düşerken, fosil internet tarayıcısı Internet Explorer’ın kullanım oranı %15.58’den %14.18 oranına geriledi.

Microsoft’un internet tarayıcısı savaşlarında kayıp vermesinin birçok nedeni var. Kaybettiği kullanıcıların büyük bir kısmı ise Google Chrome tarafına göç ediyor. Edge’nin yalnızca yeni Windows sürümlerinde kullanılıyor olması IE’nin hala güçlü bir kullanıcı kitlesine sahip olmasına karşın güncelleme almıyor olması gibi birçok mağlubiyet nedeni sayabiliriz. Microsoft’un internet tarayıcılarının özellikle Edge’nin Chrome’un uygulama mağazası karşısındaki güçsüzlüğünün de önemli bir kriter olduğunu hatırlatmakta fayda var.

İstatistiklerde durum böyle. Önce hanginiz hala IE kullandığını itiraf etmek ister?

12 Yorum
BerkayYerbasan avatar
BerkayYerbasan • 2 yıl önce
Opera kullaniyorum, memnunum.
HeroTürk avatar
HeroTürk • 2 yıl önce
güzel tarayıcı sıkıntısız
thytonia avatar
thytonia • 2 yıl önce
Opera kullanıyorum tam bir canavar. Sol tarafta bulunan bar ile whatsapp, facebook messenger veya telegram da anlık sohbet penceresini açabiliyorsunuz. Kendi reklam engelleyicisi ve vpn özelliği var. Chrome eklentilerinin çoğunu opera için de yapıyorlar. Daha ne olsun.
vfstech avatar
vfstech • 2 yıl önce
Chrome'u uygulama mağazası ve sadeliği için kullanıyoruz. Mozilla'nın son çıkardığı Firefox'u bile gereksiz çerçevesi için denedikten sonra sildim. Ayrıca Torch kullanıyorum internetten video indirmek için. Zaten ikisi de chromium alt yapısına sahip. Biraz sadeleştirmeleri ve güzel yenilikler getirmeleri lazım diğer firmaların. Yoksa Chrome karşısında işleri çok zor.
steel avatar
steel • 2 yıl önce
bende opera kullanıyorum çok memnunum
Ce avatar
Ce • 2 yıl önce
Opera ne yapıyor? Daş mı yesin o? Mütiş tarayıcı bence .
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 2 yıl önce
Firefox bu sıralamayı hak etmiyor. İnsanlar daki marka ve isim takıntısı nedeniyle bir Chrome (Google) tutkusudur gidiyor. Google hangi pazara elini atıyorsa kurutuyor. Bence Mozilla, Chrome'dan daha başarılı..
saltuntas avatar
saltuntas • 2 yıl önce
Vivaldi ve Opera kullanıyorum. IDM bu tarayıcılarda bazen indirmem gereken dosyaları yakalayamadığı zaman ise Chrome kullanıyorum.
ulas2016 avatar
ulas2016 • 2 yıl önce
Bilgisayarı yormadığı için Vivaldi, bazı yerlerde Vivaldi desteklemediği için Chrome.
mceber avatar
mceber • 2 yıl önce
en iyi browser tor browser girilmeyen sitelere bile giriyon yok böyle rahatlık smile
Decimas avatar
Decimas • 2 yıl önce
ie yavaş değildi, windows işletim sistemi o zamanla sadece uyumlu cihazlarla en iyi performansıveriyordu, ki çift çekirdek pentium'da bile her türlü işlem sistemini en iyi veirmle alıştırdım, kasma donma 0. Demek ki fabrika çıkışı bile olsa bazı cihazlar iyi bazıları kötü olabiliyor. Zaten sisteme gömülü bir tarayıcıyı sadece taryıcı olarak görmek saçmalık, tamam microsoft üstüne çok düşmedi ama öyle kolay da bir iş değil. Zaten ie'yi yavaşlatıp rekabeti bozduğu için google defalarca microsofta milyarlarca dolar tazminat ödedi. Avantajlar dezavantajlar olabilir fakat analitik yorum yapmakta fayda var.
Shadow Man avatar
Shadow Man • 6 ay önce
Eski Opera'nın devamı olan Vivaldi kullanıyorum.Modern ve hızlı bir tarayıcı.En son teknolojiyi kullanıyorlar.
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.