Giriş Yap / Kayıt Ol

WhatsApp Eski Mobil İşletim Sistemlerini Desteklemeyecek

Tarih: 03 Ocak 2017   Kategori: Mobil   Yazar: Being  |  2257 kez okundu

Ülkemizde çevrimiçi anlık mesajlaşma uygulaması denildiğinde istisnasız akla gelen ilk seçenek olan WhatsApp, köklü bir karar değişikliğine vararak eski mobil işletim sistemi sürümlerini artık desteklemeyeceğini duyurdu. 

Yani, Android OS cihaz sahibi olan kullanıcılar Android 2.2 veya daha eski sürümlerinde, iOS işletim sistemini kullanan kullanıcılar ise iOS 6 ve daha eski sürümlerinde artık WhatsApp’ı kullanamayacak. Tercihini Windows Phone’dan yana kullanan mobil cihaz sahipleriyse Windows Phone 7 veya daha eski sürümlere sahip akıllı cihazlarda artık WhatsApp’ı kullanamayacak.

Bahsi geçen işletim sistemlerinin bir çoğunun ilk sürümü bundan neredeyse 5-6 sene kadar önce yayınlandı ancak Türkiye’de bu oran çok düşük olsa bile hala global anlamda birçok kullanıcı eski işletim sistemine sahip olan cihazlarını kullanmayı tercih ediyor.  

WhatsApp yaptığı bu hamleyle eski işletim sistemi sürümleri için destek sunma ve güncelleme yayınlama zorunluluğundan kurtulmuş olacak ancak hala milyarlarca eski işletim sistemini kullanan cihazın aktif olarak kullandığı gerçeğini göz önüne alacak olursa sanki biraz WhatsApp bu hamlesiyle kendi ayağına sıkmış oldu diyebiliriz. 

Zira WhatsApp’ın rakibi olmak için piyasada dört gözle fırsatı kollayan onlarca anlık mesajlaşma uygulaması var. Global dünyadaki WhatsApp kulanım oranının Türkiye’deki kadar yüksek olmadığı gerçeğini de göz önünde tutarsak, WhatsApp bu hamleyle rakiplerinin ekmeğine güzelce yağ sürmüş olabilir.

WhatsApp’ın aldığı bu katı karar hakkında siz ne düşünüyorunuz ve sizce bu ayağa sıkma hamlesi diğer anlık mesajlaşma uygulamalarının önünü açabilir mi?

3 Yorum
ntka avatar
ntka • 1 yıl önce
Rakiplerinin ekmeğine yağ sürsede anlaşmış olduğu telefon firmaları ile bu açığı kapatması sağlanıyor kullanıcıyı yeni telefon almaya teşfik ediyor böylece hem kendi kazanıyor hemde telefon üreticileri iyi bir strateji uyguluyorlar.
digiturkey avatar
digiturkey • 1 yıl önce
Eski model işletim sistemli telefonları olanlar için kötü haber
BostanVA avatar
BostanVA • 1 yıl önce
aslında bunu google playde de görüyorduk, hep öyleydi. misal sürümü 4.2 olan bir telefona 4.4 sürümlü uygulamayı yükleyemiyorsunuz, nedeni uyumsuzluk değil tamamen politika, teşvik.. basit bir root işlemiyle 4.2 gözüken android sürümünü 4.4 yaptığınızda uygulama yüklenebiliyor. çok istisna sayıda uygulamalarda sorun çıkabiliyor. wp kullanmak isteyen insan önce bu yola başvuracaktır, bunu tercih etmeyen legal kullanıcılar ise telefona yönelecek. sözün kısası ben turkiyedeki warezci kitlenin genişliğinden ötürü telefon alışverişinde sanıldığı kadar bir artış olacağını sanmıyorum.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.