Giriş Yap / Kayıt Ol
cmamedya

Windows’da Olmayan, Linux’da Vazgeçilmeyen 10 İşlevsel Yazılım

Tarih: 10 Ocak 2018   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  5201 kez okundu

Windows ve Mac’de kullandığımız yazılımların hepsine ayılıp bayılabiliriz. Ama sıra madalyonun diğer yüzüne bakmaya geldiğinde, kullandığımız yazılımların çoğunun ticari yazılım olduğu gerçeğini inkar edemeyiz. Kimse bu yazılımları oturup bizlerin kara kaşı kara gözü için tasarlayıp kodlamadı. Ticari yazılımlar güzeller ve işlevseller. Çünkü bizler yazılımları kullandığımız sürece yazılım geliştiricilerinin servetlerine servet katıyorlar. Bilgisayar dünyasının saklı oyun bahçesi Linux için işler Windows ve Mac’den biraz farklı yürüyor.

Linux dağıtımlarından birini kullandığınızda ya ticari amaçlarla üretilmiş yazılımların port edilmiş sürümlerini kullanmak zorunda kalıyorsunuz, ya da ücretsiz alternatiflere yumuluyorsunuz. Linux’da her şey gönüllük esasıyla yürüdüğünden elbette bazı ticari yazılım üreticileri (Photoshop ve MS Office gibi) port olayına yaklaşmıyor. İşte bu yokluk, geliştiricileri klavyenin başına geçip kendi sanat eserlerini üretmeye itiyor. Bu listemizde bulacağınız Linux için 10 eşsiz yazılım ticari amaçların dışında üretilen yazılımların da eli yüzü düzgün olabileceğinin kanıtı niteliğinde.

1- GNOME Web (Epiphany)

GNOME Web veya nam-ı diğer Epiphany, Linux dünyasının Safari internet tarayıcısı. Tamamen hızlı bir internet deneyimi için geliştirilen Epiphany gerçekten süratli ve sistem kaynaklarına minimum düzeyde tüketen bir internet tarayıcısı. Epiphany, Elementary OS’in varsayılan tarayıcısı olarak sunuluyor ancak tüm Linux dağıtımlarında kullanılabiliyor.

Epiphany’nin tek keleği eklenti desteğinin olmaması. Fakat bu kelek Epiphany’nin hamurunu yoğuruyor. Sadece temel bir internet tarayıcısı olmayı başarması Epiphany’i süratli ve hafif bir internet tarayıcısına dönüştürüyor. Epiphany’nin sadece tasarımıyla kırmızı halıda yürümeyi hak eden internet tarayıcılarından biri olduğu kesin.

2- Geary / Pantheon Mail

Microsoft Outlook ve Thunderbird gibi Windows ortamında kullanabileceğiniz yüzlerce e-posta istemcisi var fakat hiç biri size internet tarayıcısında sunduğunu deneyimi yaşatmaya yetmiyor. Geary ve Pantheon Mail ise bu hissi Linux masaüstüne kazandırmak için tasarlanmış.

Sade ve minimalist tasarımıyla öne çıkan Geary / Pantheon Mail, sizi karmaşadan uzaklaştırıp temel bir e-posta istemcisi görevini görüyor. Maillerinizi sürekli gözünüzün önünde tutmak için internet tarayıcınızda fazladan bir sekme açmak istemiyorsanız bundan iyisi düşünülemez.

Gölgelerin gücü ve isim karmaşasını gidermek adına!: Geary ve Pantheon Mail esasında aynı yazılımlar. Geary’nin geliştirilmesi sona erdirildiğinde Elementary OS ekibi Pantheon Mail adı altında Geary’i revize etti ve tekrar geliştirmeye başladı. Sonra bir takım geliştirici klavyelerini çekip “Olmaz efendi, biz Geary’i geliştireceğiz!” dediler ve Geary’i GNOME Projesi altında tekrardan geliştirmeye başladı. Şu an iki yazılımın arasında deniz aşrı farklılıklar yok ama gelecekte ne olur bilinmez…

3- Vocal

Vocal, bizim ülkeyi teğet geçen Podcast’leri dinlemek için geliştirilen bir yazılım. Yabancı dili olan ve Podcast’leri takip eden arkadaşlar bilirler. Windows ve Mac’de bile alternatifler sınırlıyken Linux ortamında Podcast’leri dinlemek hepten eziyet. Vocal bu aşamada öne çıkarak Linux kullanıcılarının Podcast derdine derman oluyor.

Kaymak gibi tasarımı ve hoş renk kontrastı üzerine temellendirilen Vocal, minimalist programları seven arkadaşlara hitap ediyor. RSS beslemesi desteği, iTunes’daki popüler Podcast’lere ulaşabilme ve Vocal’in dahili veritabanındaki Podcast’ler gibi şık özellikler Vocal’de Linux kullanıcılarını bekliyor.

4- GNOME Boxes

GNOME Boxes, Linux kullanıcılarının sanallaştırma olayına takla attırmak için kullandıkları bir çoklu sanal bilgisayar programı. Windows ve Mac’in aksine GNOME Boxes’ı kullanırken sanallaştırma için para ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Mac için eli yüzü düzgün sanallaştırma yazılımlarının cüzdanı geçtim pantolonu tutuşturduğunu itiraf etmem gerekiyor.

GNOME Boxes ile aynı anda birçok sanal işletim sistemi kurabilir ve bunları etkin olarak kontrol edebilirsiniz. GNOME Boxes yerel sanallaştırmaların yanı sıra uzaktaki sunucu ve bilgisayarları kontrol etme şansı da sunuyor. E daha ne olsun?

5- Rapid Photo Downloader

Rapid Photo Downloader, kendisi küçük ama faydası büyük bir program. Rapid Photo Downloader’ı kullanarak bir SD kart, yerel disk veya USB flash belleğin içindeki fotoğrafları farklı bir hedefe taşıyabilir ve taşıma sırasında topluca yeniden adlandırabilirsiniz.

Fotoğraflarınızın tümünü bulutta saklama olayına hala ısınamadıysanız ve bilgisayarınızda sürekli yedekleyip, yönetmeniz gereken yüzlerce fotoğrafınız varsa Rapid Photo Downloader işleri inanılmaz kolaylaştırıyor.

6- Simple Scan

Yazıcı / tarayıcı işinin nasıl yürüdüğünü bilirsiniz. Yazıcınıza uygun yazılımı üreticinin sitesinden indirirsiniz. Sonra o yazılım sürücülerin yanı sıra tüm akraba yazılımlarını da yanında getirerek sisteminize bir güzel yerleşir. Linux dağıtımlarının birçoğunda varsayılan olarak yüklü gelen Simple Scan sizi bu dertten kurtarıyor.

Simple Scan tarayıcınızı bilgisayarınıza bağladığınız anda tarayıcınızı tanıyor ve tarama işlemi için sizden sinyalinizi bekliyor. Çok istisnai modellerde başarısız olduğu oluyor ama bunun gerçekten istisna olduğunun altını çizeyim. Sizce dosya tarama işini daha kolay halledebileceğiniz farklı bir platform ve yazılım olabilir mi?

7- Okular

Okular, tüm Linux sistemlerinde kullanabileceğiniz gelişmiş bir PDF görüntüleme yazılımı. Altı üstü bir PDF görüntüleme yazılımı deyip geçmeyin. Okular diğer platformdaki ücretsiz PDF okuyucularının yapamayacağı şeyleri yapıyor.

Uzun uzun PDF’leri incelemek işinizin bir parçasıysa Okular ile PDF dosyalarını incelerek işaretleme yapabilir, yorum notları alabilir, altını çizebilir, önemli yerli ayırabilir ve yer imi eklemesi yapabilirsiniz. Okular, Linux ortamında PDF işinin gerçek anlamda Everest Dağı diyebilirim.

8- Shotwell

Shotwell, Geary’nin geliştiricisi tarafından geliştirilen bir fotoğraf yöneticisi yazılımı. Linux sisteminizi tümüyle tarayan program, bulduğu fotoğrafları tarih ve etiketler ile ayrıştırarak merkezi bir fotoğraf kütüphanesine sahip olmanızı sağlıyor. Shotwell ile bilgisayarınızın ve harddiskinizin istediğiniz tüm bölümlerini tarayabiliyorsunuz.

Fotoğraflar konusunda başarılı bir iş çıkaran Shotwell, videolarınızı da organize ederek bilgisayarınızdaki tüm fotoğraf ve videolara tek bir yazılım üzerinden ulaşmanızı sağlıyor. Elementary OS’da varsayılan fotoğraf yöneticisi olarak kullanılan Shotwell, tüm Linux dağıtımlarında yüksek performansla kullanılabiliyor.

9- GParted

GParted açılımıyla GNOME Partition Editor, işlevsel bir disk bölümleme aracı. Sıklıkla Dual Boot yapmaya kalkarken işi eline yüzüne bulaştıran kullanıcıların kurtarıcısı GParted ile hemen her bölümleme işlemini yapabilirsiniz. Sabit disklerin yanı sıra diğer bellek türleriyle de GParted’i kullanabilir ve bu araç üzerinden Linux Live CD’ler oluşturabilirsiniz.

10- Shutter

Linux dağıtımlarının birçoğu klavyenizden Print Screen tuşuna bastığınız ekran görüntüsünü alıyor ama ekran görüntüsünü işleme işini size bırakıyor. Shutter ise ekran görüntüsü alma ve düzenleme işini çocuk oyuncağı haline getiriyor. Shutter’ı kurduktan sonra Print Screen tuşuna bastığınızda, Shutter sizin için ekran görüntüsünü alıp yeni sekmede açıyor.

Shutter ile aldığınız ekran görüntüsünün boyutunu ayarlayabilir, kesme, kırpma, sansürleme ve işaretleme işlemlerini yapabilirsiniz. Ekran görüntüsü üzerindeki işiniz bittikten sonra ister sabit diskinize kaydeder, ister doğrudan upload ederek ekran görüntüsünün linkini paylaşabilirsiniz.

Listemizdeki yazılımların Linux kullanıcıları veya Linux’a doğru göç hareketi başlatmak isteyenlerin işine yarayacağını düşünüyoruz.

Listeye sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

25 Yorum
Mrtcn avatar
Mrtcn • 3 yıl önce
Uygulamaların Sıralı Tam Listesi yukardakiler hava civa https://github.com/LewisVo/Awesome-Linux-Software
(abi linuxe geçmek istiyorum diyenler önce linux öğrenin...)
Yeninesil44 avatar
Yeninesil44 • 3 yıl önce
1-2-4 faydalı oldu shutter suanda kullanıorum resmi görmemle atmam bir oluor ama resmi düzenleme işlemi yeni eklenmiş galiba önceden çalışmıordu düzgün farkettirttiğinz icin tşkler smile
YORÇI avatar
YORÇI • 3 yıl önce
bir linux kullanıcısı olarak diyorum; bu seferki makale sırf makale yazılmak için yazılmış smile Being kusura bakma hocam.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Size böyle düşündüren ne oldu peki?
Korkmaz avatar
Korkmaz • 3 yıl önce
Bunun aynısı windows için de yapılabilir. Belki onu demek sitedi arkadaş.
YORÇI avatar
YORÇI • 3 yıl önce
Gparted hariç yazdığınız tüm programların onlarca klonu var zaten windows ortamında, daha iyi araştırıp ona göre bir şeyler yazabilirdiniz, mesela konu açsaydınız forumda ben de dahil birçok kullanıcı size bildiği ve nadir bilinen programları sıralayabilirdi ya da her şeyi boşverip başlığı biraz daha iddiasız yazabilirdiniz smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
İyi de yazının başlığı size bulunmaz hint kumaşı yazılımlar demiyor ki, siz de söylüyorsunuz "klonları" var. Ona bakarsanız bunların ücretsiz veya ücretli Windows ve Mac alternatifleri de var. Ama yazıda alternatifsiz de demedim. Başlık gayet net. Sizin için bir düzenleme yapayım başlıkta o zaman; "Windows'da olmayan, klonu falan değil Windows'da olmayan, Egzotik lezzetler sunmayan ama işlevselliği tüm camia tarafından kabul olmuş 10 işlevsel Linux yazılımı"
YORÇI avatar
YORÇI • 3 yıl önce
Lafı çarpıtmanın anlamı yok, ben yapıcı bir eleştiri yaptım, bu kafayla devam etmek istiyorsanız edin, onedio gibi bir oluşumun milyonlarca takipçisi varken sizin neden olmasın.
bilsez avatar
bilsez • 3 yıl önce
Gayet yerinde güzel bir çalışma olmuş, bunun neyini eleştiriyorsunuz anlamadım.
On tane programın özelliklerini tek tek incelemek ve yazıya dökmek kolay zan ediyorsunuz herhalde.
Emeğine ve akıcı anlatımına teşekkürler Being...
rafet55 avatar
rafet55 • 3 yıl önce
Being millete bakma dostum sen genelde yorum yazmaktan öteye gidemeyen tipler. Makaleye emek vermişsin eline sağlık. Bizim milletin linux ihtiyacı yok. Windows bize yetiyor. Ha yazılımcısındır. CPanel para vermek istemezsin kendi hostunu reseler kendin kurmak istersin ha o zaman linux güzel olur bedavadır ama windows daha iyisi varken bedavayken neden linux kullanayım ki.

Ben yıllarca linux kullandım ama windows gibisi yok kulağı normal değil başka yerden göstermeye benziyor zaten linux bu iddada bulunmuyor ki linux genellikle alt yapı sistemi o kadar
Mango avatar
Mango • 3 yıl önce
Linux'a geçmek istiyorum fakat nereden başlamalı bilmiyorum, çok soru var kafamda. Örneğin hala kodlamaya devam edebilecek miyim? Nasıl olacak, nereden ilk adımı atmalı biri bilgilendirse fena olmaz.
greencheapnet avatar
greencheapnet • 3 yıl önce
Hocam asıl kodlamaya devam edebiliyormuyum sorusunu, windowsdayken sorman gerekiyor. Linux kullananların %95 kodlayan tayfadır.

Eğer kişisel masaüstünüzün görünümüne önem veriyorsanız Ubuntu Gnome yada KDE Plasma öneririm ben kde kullanıyorum gayet hoşuma gidiyor ve kararlı çalışıyor.
XnCN avatar
XnCN • 3 yıl önce
hocam deepin veya linux mint ile başlayın deepin hem görsel yönden hem de market olarak daha başarılı bir dağıtım pişman olmazsınız.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Mango, öncelikle mutlaka https://wmaraci.com/blog/linux-hakkinda-en-cok-sorulan-10-soru-363 bu içeriğimize göz atmanı öneririm. En çok sorulan 10 soruyu yanıtlamıştık. Ayrıca bir dağıtıma karar verdiğinde (https://www.wmaraci.com/nedir) üzerinden dağıtım hakkında ve kurulumu hakkında bilgi alabilirsin. Daha da yetersiz olduğunda WM Aracı Forum bunun için en uygun yer olacaktır smile
Mango avatar
Mango • 3 yıl önce
Hepinize teşekkürlerimi sunuyor ve hemen araştırmaya başlıyorum. smile
Korkmaz avatar
Korkmaz • 3 yıl önce
Linux da kulladım windows da. Bana mac aldırttın şimdi pc açmıyorum smile Ay Lovyu Mac (İphone canın cehenneme)
Mac aldıktan sonra programalama öğrenedim. İnsanı motive ediyor.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
İmkanların el vermemesi durumunda Linux en iyi alternatiftir. Şahsen bugün Mac ortamını bıraksam tekrardan Linux'a dönüş yapardım smile
Korkmaz avatar
Korkmaz • 3 yıl önce
Linux'da ben çok problem yaşıyorum bir türlü kurduğum şeyler düzgün çalışmıyor smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Kurcamalama dönemini atlatınca o sorun ortadan kalkıyor fakat yine de bazen sürekli bir şeyleri kurcalamanız gerekebiliyor. Eskiden o kadar bol vaktim vardı ancak şimdi vaktim olmadığı için Mac ile mutlu mesut geçinip gidiyoruz.
Ali Osman Şen avatar
Ali Osman Şen • 3 yıl önce
Gparted mükemmel bir olay
Eray Aydın avatar
Eray Aydın • 3 yıl önce
Hepsi highweight ortamlar için alınmış bir liste. Lightweight ortamda bir çok alternatifi olan yazılımlar var. Blogta bazılarının isimleri bulunuyor: https://erayaydin.github.io/linux/arch-linux/linux-gelistirme-ortamim/ Belki birkaçı alınabilir. Makalede tümünü GNU/Linux ortamı için listelemek biraz hata olmuş. Yine de teşekkürler Being smile
ademkanidagli avatar
ademkanidagli • 3 yıl önce
Ne kadar giderseniz gidin yinede windowsa döneceksiniz smile
2 ay linux 1 ay mac 15 gün kadarda pardus kullandım.
Yinede her seferinde windowsun verdiği rahatlık yok.
Macda @ işareti yapıcam diye 10 sekme açmışım tak diye tüm sayfalar kapanıyordu. Elim alışmış windowsa göre @ işareti yapmaya ama MAC de kapatma komutuymus smile

Linuxde de şu garibime gitti. Orjinal programlar dururkan dandik alternatifleri aradım durdum. Office alternatif. Neroya alternatif photoshopa alternatif damen tools vs.

baktımda ki windowsa orjinallerini ve tek tuşla kullanıyorken neden zaman kaybı yaşayım dedim.
ve yine windows'un büyülü dünyasına döndüm.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Mac'in bu CMD + Q için büyük bir kolaylığı var. Yanlışlıkla Safari'yi CMD + Q ile (veya başka bir şekilde) kapatırsanız pencereleriniz kaybolmuyor. Safari'yi yeniden açtıktan sonra Tarihçe sekmesinin altından "Son Oturumdaki Tüm Pencereleri Yeniden Aç" seçeneğine tıkladığınızda her şey olduğu gibi geri geliyor. Bunun kısayol tuşu da vardı ama pek kullandığım bir şey olmadığı için kombinasyonu aklımda değil.
ademkanidagli avatar
ademkanidagli • 3 yıl önce
Windowsda var o özellik ben ayarlamadım. Chrome-Continue where you left off- seceneğiyle aynı anlattığın şeyler mevcuttur.
Illuminati avatar
Illuminati • 3 yıl önce
Windows'ta aynı işi gören yazılımlar dahili olarak var zaten. GNOME Boxes hariç.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.