wmaraci reklam

Önümüzdeki 10 Yıl İçerisinde Hangi Sektör Büyüyecek? Hangisinde Girişim Yapılmalı?

37 Mesajlar 5.839 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

EranKucuk EranKucuk Oyun Medyası Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 923
  • Beğeniler 356 / 355
  • Ticaret 35, (%100)
Selamlar, güzel bir beyin fırtınası yapalım. Belki forumumuzun cevher girişimcilerinin yollarına aydınlık olabilecek fikirler de çıkar ne dersiniz?

Soru gayet basit, 10 yılın yıldız sektörlerini arayalım birlikte. Sonuçta 2010'dan önce akıllı telefonların ve sosyal medyanın hayatlarımızı bu kadar ele geçireceği, Spotify, Netflix gibi sistemlerin tutacağını düşünmek çok zordu. Biz de bu başlıkta 2020-2030'un patlamalarını düşünelim.

Benim de 2 tane tahminim var, onları söyleyerek başlığı başlatıyorum.

1. Tahmin: VR (Virtual Reality - Sanal Gerçeklik) sektörünün çok büyük atılımlar gerçekleştireceğini düşünüyorum. Son olarak Valve firmasının ana oyun serisi Half-Life'ın hikayesini burada gerçekleştirmesi, alanın popülerleşmesi bence bu 10 yıla ışık tutar cinstendi. Bu 10 yıl içerisinde çok daha iyi sanal gerçeklik oyunları görmemizle birlikte, sanal gerçekliğin içerisinde izleyebileceğimiz filmler görmek de beni şaşırtmaz.

2. Tahmin: Üç boyutlu yazıcılar hali hazırda sağlık alanında ve gıda alanında deneysel kullanımlar yaşıyor. Örneğin zarar görmüş bir dokunun ya da organın yerine 3d modelleme ile organların üretilmesi daha çok gündeme gelecek ve bence bu on yılın sonunda aktif olarak kullanılan bir yöntem olacak. Fakat ondan daha önce beklediğim şey ise gıda alanında daha ucuz besin üretebiliyor olması, tadında benzerlik sağlayabiliyor olması ve hayvanların zarar görmemesinden dolayı yazıcılar daha aktif bir şekilde kullanılacak olması.
kaptann AhmeTahAydin stroncow

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Meliksahh Meliksahh Reklam Satışı Yapılmakta Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 29.09.2020
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İngiltere
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 67
  • Beğeniler 13 / 29
  • Ticaret 1, (%100)
erenkucuk Hocam size bir kaç sorum var;
WM Aracı ne zaman gelişmeye yenliğe ayak uydurmaya başlayacak efendim. Lütfen sorularımı maruz görün. WM aracı Eskiden Forum sitelerinin yargıcı idi sonrasında webmaster araçları 2012 modasında kaldı *** olarak bildiğimiz forum sitesi modern dizayna geçti. bizimde geçme zamanımız gelmedi mi sizce?

Efendim Mesajlarım Tamamiyle Forum Sitesi ile ilgili kemik kitlemiz kaldı sadece.

Ne zaman güncelleme gelecek forum sitesi olarak bu sektörde ne zaman 1. sıralara geçecez
ByPowerfuL thesefiks FDRM

kişi bu mesajı beğendi.

kaptann kaptann WM Aracı Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Tekniker
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 229
  • Beğeniler 76 / 75
  • Ticaret 1, (%100)
Gelecek için gerekli olan en temel şey depolamadır. Herşeyin dijitalleşmesine bakarsak Bulut Bilişim sektörü geleceği en parlak sektördür.

Ayrıca geçmişte enerji ihtiyacı vardı ve gelecekte geçmişten daha fazla ihtiyaç olacaktır. Enerjinin her zaman müşterisi olacaktır.

Haberleşme sektörünün de geleceği parlaktır. Şu an sermayem olsa GSM işine balıklama dalarım. Çünkü haberleşme gelecekte en çok kullanılacak alan olacaktır. Ne kadar büyük bir kapsama alanı ve hız sağlarsan, o kadar önde olacaksın.

Benim tahminlerim bunlar. Konuyu merakla takip ediyorum.
thesefiks EranKucuk

kişi bu mesajı beğendi.

ocalburakdurmus ocalburakdurmus E-Ticaret Yöneticisi Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek E-Ticaret Yöneticisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 0 / 243
  • Ticaret 1, (%100)
Cevap: E-Ticaret. E-Ticaret yapacağına karar vermiş biri ne satacak? Onbinlerce çeşit ürün var. Onlarca altyapı ve mecra. E-Ticaret yapmak için yüzlerce önemli kural var. Bu kuralların her biri bir iş kolu. Ürün fotoğrafçılığı, yer sağlayıcılığı, panel yönetimi, ürün yönetimi, stok ve fiyat yönetimi, sosyal medya yönetimi (E-Ticaret odaklı), kampanya yönetimi, analizi ve uygulaması, kargo, ar-ge, danışmanlık vb.

Tüm bunlar zaten bir sektör ve her biri için yatırım yapılabilir. Ürün fotoğrafçılığı yapan bir ajansınız olduğunda onlarca siteye sürekli olarak iş yapabilirsiniz. Hali hazırda bulunan işletmelere sosyal medya yönetim ve grafik tasarım desteği de verebilirsiniz. Tabii "web site yapılır 399,00 TL" olaylarına girmemek kaydı ile (!).

E-ticarette veri analizi olmazsa olmazlardan. Bu alanda hizmet veren bir ajans da kurabilirsiniz. Müşterilerinize tam anlamı ile E-Ticaret hakkında danışmanlık yapan bir ajans da olabilir bu. Artık insanlar içerik de olsa satışını yapıyor. Bu da bir elektronik ticarettir. Bunun tüm süreçleri ayrı bir iş koludur.

Bunlar gibi pek çok "gerçekçi" fikir doğabilir tartıştıkça. Fakat bazı fikirlerin zayıf kaldığını düşünüyorum. Aşırı fütürist yaklaşımlardan kaçınmak gerekebilir. Örneğin bir oyun yapımcılığına milyonlarca dolarınız yok ise girmemeniz gerektiğini işe girmeden bilmeniz gerekir. ( Eğer milyonlar kazanmak istemiyorsanız orası ayrı) Kaldı ki hali hazırda 3-4 dev GSM operatörü var iken GSM işine girme fikirleri de geliyor. Bir şehirde milyonlarca elektrik abonesi olan elektrik dağıtım şirketi varken o şehirde x firmasının bayiliğini alıp %10 daha uygun elektrik satma fikri de hep hüsran ile sonuçlanıyor. Gerçekçi olmak ile fütürist olmak arasında bir tercih yapılmalı. Tüm bu tercihler de belirli oranda tecrübeye dayandırılmalı.

Bugün ne satılıyorsa internetten satılabilen modeli var. Bu yapının herhangi bir kolunda işini en iyi yapanlardan olarak var olunabilir. Reklam ajansı ise iyi bir reklam ajansı. Danışmanlık şirketi ise iyi bir danışmanlık şirketi. Veri analisti, sosyal medya uzmanı, dijital pazarlama uzmanı ve diğer uzmanlar içeren gerçek bir oluşum sahibi iseniz geleceğe en mantıklı yatırımı yapmış olursunuz. Eskiden diploması olan işe giriyordu. Şimdi para kazandıran işte kalıyor. Eğer iş kuracak iseniz elemanlarınızı da buna göre alacaksınız. Doğru sektör ile doğru personel en doğru yatırımdır.

İyi forumlar.
SrcnAkty AhmeTahAydin EranKucuk

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

ilkanbalkan ilkanbalkan Genel Yayın Yönetmeni Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek BT Eğitmeni - Webmaster
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad i** B**
  • Mesajlar 1680
  • Beğeniler 435 / 562
  • Ticaret 30, (%100)
VR teknolojisi zaten 10 yıldır var şu anda yeni özellikler sunan, üst düzey bir durum söz konusu değil. Sektörün içinde zaten varlığını kabul ettirmiş. VR kullanımında adult içerikler sektörün %60'ından fazlasına sahip.

Bunun dışında demiş olduğunuz 3d yazıcılar ise yine aynı şekilde önümüzdeki 10 yılın en bomba olayı falan olmaz. Biz üç boyutlu tasarımı okulda 11 yaşında çocuklara anlatıyoruz, kendi çıktılarını alıp oyuncaklarını, eşyalarını üretip sorunlara da çözüm buluyorlar. O derece yaygın.

büyüyecek dediğiniz sektörler 10 yıldır ülkemizde eğitimi ilkokulda dahi verilen konular. Bunlar zaten çok kazandıran sektör halindeler. Talihsiz bir tahmin olmuş.

Şu anda robotik teknolojiler oldukça revaçta ve genele yayılıyor. 3 yıl önce arduino ve raspberry dışında programlanabilir ve öğretilebilir çipler yokken şimdi micro:bit ve benzerleri ortaya çıktı, genele yayıldı. Ayrıca insansız hava araçları üretimi, verimli kodlanması gibi konular da oldukça revaçta.

Ayrıca pandemi sonrası eğitim sistemi değişti. Online öğrenmeye ayrılan bütçeler 22 kat arttı, ilgi ise son seviyede. Bu konuda da büyük gelişmeler olacaktır.
EranKucuk

kişi bu mesajı beğendi.

EranKucuk EranKucuk Oyun Medyası Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 923
  • Beğeniler 356 / 355
  • Ticaret 35, (%100)
ocalburakdurmus daha geniş gözlerle baktığımızda görüşünüz fazlasıyla doğru. Bu on yıl en gelişen alan hem ülkemizde, hem de dünyada e-ticaret oldu diyebiliriz. Özellikle sosyolojik olarak geldiği nokta da gözler önünde. 2010'dan önce internet üzerinden yapılan alışverişlerle, bugünün farkının yanı sıra Aliexpress ve Amazon'un amansız yükselişi de söz konusu. Muhtemelen burada bahsettiğimiz çoğu alan kendisine bir şeyler katsa da, en çok ilerleyen yine e-ticaret başlıklı siteler olacaktır. Güzel yorumunuz ve görüşleriniz için de teşekkür ederim. Bazen en basit düşünce, en doğrusu oluyor.

ilkanbalkan Yaptığınız önerilere katılıyorum. Bahsettiğiniz alanların ekonomik hacmini geliştireceği ve yepyeni girişimleri çok başka yerlere taşıyacağı konusunda hemfikiriz.

Fakat maalesef görüşüme aşırı yüzeysel gözlerle bakmışsınız. VR teknolojileri ilk çıktığı andan itibaren yetişkin filmlerine uygunluğu söz konusuydu. Benim bahsim biraz daha derin, örneğin bir Denis Villeneuve ya da Christopher Nolan filminin VR bir alanda, izleyicinin istediğinde durdurup sahnede gezebilmesiyle alakalı. VR bu noktalarda atılımlar yapılabilmesine olanak sağlıyor ve 10 yıllık teknoloji oyun konusunda ilk ciddi boyuttaki meyvesini de henüz bu sene verdi.

Aslında 3D'ye de girecektim fakat beni anlayabilmenizi sağlamanın daha güzel bir yolunu buldum. Bazı teknolojilerin emekleme dönemlerini görmüş olmamız onların tükendiği anlamını taşımıyor. Örneğin Cem Yılmaz aşağıdaki 1999 yılındaki gösterisinde dönemin furyası 'akıllı' fırınlardan bahsediyor. Fakat akıllı fırınların 2000'li yıllarda ilkel de olsa var olmuş olması, 2010'daki akıllı cihaz patlamasının önünde bir barikat değildi. Var olmalarından ya da ilkel olmalarından değil, nereye varabileceklerinden bahsettim.

[M]https://www.youtube.com/watch?v=yPPM1sRa1W8[/M]
sterk

kişi bu mesajı beğendi.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
Medikal sektörü ölmez...
sterk EranKucuk EYA

kişi bu mesajı beğendi.

kaptann kaptann WM Aracı Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Tekniker
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 229
  • Beğeniler 76 / 75
  • Ticaret 1, (%100)
Olaya bu kadar dar bakmamak lazım. Elektrik dağıtma işi petrol istasyonu açmak gibi birşey, ancak elektrik üretme işi petrol kuyusu açmak gibi bir şey, ikisini karıştırmamak lazım.
Şu an Türkiye'nin en büyük şirketlerinin hepsinin en az 2-3 tane elektrik santrali var.
Sizce bu büyük şirketler hesap kitap yapmadan mı enerji sektörüne yatırım yapıyorlar.
Haberleşme sektöründe ise zaten 4 büyük firma var ben açsam ne kazanacağım diye düşünmek, zaten bir sürü araba firması var, ben neden araba üreteyim demekle aynı şey.
Hala enerji, haberleşme ve bulut geleceği en parlak 3 alan olduğunu düşünüyorum.
EranKucuk

kişi bu mesajı beğendi.

Remus Remus NUMLOCK.COM.TR Kullanıcı
  • Üyelik 23.05.2019
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ögrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 768
  • Beğeniler 165 / 230
  • Ticaret 3, (%100)
Akıllı cihazlar sektörü telefon değil hayatı kolaylastiracak cihazlar

dividibygear dividibygear WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2019
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek reklamcılık hizmetleri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 148
  • Beğeniler 49 / 56
  • Ticaret 1, (%100)
Bu ülkede değil 10 yılı, yarını göremiyoruz. Bence ülke çökecek en büyük yatırım gelişmiş ülkeye gitmektir.
Ama konu dışına çıkmamak için e-ticarete dahil olan kargo ve üretim zinciri büyüyeyecek.
Yemek sektörünün en önemli yükü olan Moto kurye sektörü büyüyecek.
jrcan Supercalifirigida

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al