wmaraci reklam

Ölümden Sonra Yaşam

52 Mesajlar 6.923 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

reload58 reload58 Çaylak Mühendis E-Mail Onaysız
  • Üyelik 10.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1176
  • Beğeniler 530 / 286
  • Ticaret 0, (%0)
brown ,

Kur'anı Kerimi okumalısın. Her bir sayfasını önce Arapça şekliyle sonra da Türkçe şekliyle oku ki hangi sayfada hangi ayet neyi ifade ediyor aklında bulunsun. Son zamanlarda sahur programlarından Ömer Döngeloğlu'nun sunumu beni çok etkiledi. İslam üzerine daha fazla düşmeye başladım ve elbette ki hayallerde başladı. Eğer dünya hayatımız burada kalıp bitecekse neden yaşıyoruz o vakit? Bu soruyu iyi düşün ve net bir cevap ara. Geçmişimizde görmediğimiz şahit olmadığımız şeyden bahsediliyor, senin için inanmak güç olabilir haklısın. Fakat bende her geçen İslam hakkında daha fazla bilgiye sahip oluyorum. Şu da aklında bulunsun, şimdiki dönem Müslümanlarının yaptığı ibadetler ve Müslümanlık dereceleri, Peygamber Efendimiz (s.a) 'nin döneminde yaşayan Müslümanlarınkinden daha değerli ve kıymetli. Neden böyle diye sorarsan, görmeden inandığımız için. Şimdiye kadar gelmiş geçmiş tüm kavimler dahil, tüm Peygamberler dahil olmak üzre Allah'ın en çok hoşnut olduğu ve ömrümüzün kısa olması sebebiyle Müslümanların Kadir Gecesinde yaptığı duaların 1000 yıllık dualara bedel olduğunu da biliyorsundur. Seni can alıcı noktadan yakalayan ben sen çok daha sıkı bir şekilde bağlayan şeyi kendin araştırıp bulmalısın ki Allah'a doğru yol kat edesin. Bunu bir imtihanın olarak düşün. Güzelce araştır ve kesinlikle çok vakit kaybetmeden Kur'anı meali ile birlikte okumaya başla. Allah yardımcın olsun, inşAllah yolun sonunda zafere ulaşırsın.
brown

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

suskun009 suskun009 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Şuan işsiz...
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 699
  • Beğeniler 127 / 85
  • Ticaret 17, (%88)
Ateistler, ölümden öncesini hatırlamıyoruz yani hiçtik ölünce de hiç olacağız diyorlar. Ben de diyorum ki 3 yaşından öncesini de hatırlamıyoruz o zaman da mı hiçtik? Ben de müslümanın yalnız kafama takılan bir soru var? Sanırım bebekken ölenler yani buluğ çağına girmeden ölenler cennete gidiyormuş öyle duymuştum, eğer öyleyse sınavsız cennete geçiş oluyor bu, yani dünyanın sıkıntılarına dertlerine katlanmadan, ben burdaki adaletsizliği anlayamadım tam olarak?

Ya hiç olursak diye düşünmüştüm bi ara; çevremde sıkıntı görenlerin rahat bir yaşam yaşamadan hiç olma düşüncesi, sıkıntı verenlerin ceza almayacak yaptıkları yanına kar kalacak düşüncesi çıldırtıyordu beni...

@brown "Hani Tanrı Ölmüştü" adlı kitabı tavsiye edebilirim. Tasarım ve Şuur gerçeğini anlatıyor.
brown

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 10.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1176
  • Beğeniler 530 / 286
  • Ticaret 0, (%0)

suskun009 adlı üyeden alıntı

Ateistler, ölümden öncesini hatırlamıyoruz yani hiçtik ölünce de hiç olacağız diyorlar. Ben de diyorum ki 3 yaşından öncesini de hatırlamıyoruz o zaman da mı hiçtik? Ben de müslümanın yalnız kafama takılan bir soru var? Sanırım bebekken ölenler yani buluğ çağına girmeden ölenler cennete gidiyormuş öyle duymuştum, eğer öyleyse sınavsız cennete geçiş oluyor bu, yani dünyanın sıkıntılarına dertlerine katlanmadan, ben burdaki adaletsizliği anlayamadım tam olarak?

Ya hiç olursak diye düşünmüştüm bi ara; çevremde sıkıntı görenlerin rahat bir yaşam yaşamadan hiç olma düşüncesi, sıkıntı verenlerin ceza almayacak yaptıkları yanına kar kalacak düşüncesi çıldırtıyordu beni...

15-16 yaşınızda ki veya 12 yaşınızdan sonra herhangi bir yılda ki anınızı veya olayı hatırlıyorsunuz değil mi? 3 yaşından öncesini hatırlıyorum diye çıkar mı bilemem fakat bende hatırlıyor sayılmam. En azla ana sınıfı günleri gelir aklıma. Misal benim iki kaşımın ortasında 3 dikiş var. 3 yaşındayken süpürgenin hortumuna takılıp mermere vurmuşum. Fakat hatırlamıyorum. Çünkü bilinç yok. Süpürgenin hortumuna takılacağımı ve sonucun böyle olacağını o yaşta nasıl tahmin edebilirim? Küçük çocuklara bakarsanız korkusuzlardır. Önünde bir yılan olsun veyahut başka bir tehlikeli hayvan olsun, sizden rahat ve sakin bir şekilde dokunur, ısırır bişeyler yapar. O hayvan mıdır onu bile bilmez çünkü. Şekli ve sesi dikkatini çektiği için ona dokunmak ister. Zaman ilerledikçe öğrenir, tecrübe edinir. Soba'da elini yakan bir çocuk veya çay demliğine elini dokundurunca acı hisseden bir çocuk. Bunu tekrarlar mı ? Elinden zorla tutup yaklaştırsanız dahi ağlar, geri çeker elini o yaşta. Öğrenmek en temel şeydir insan hayatında. Öğrendikçe bilinçlenir. Aile de çok büyük rol oynar bu konuda. Bir çocuk nasıl yetişir ise geleceği de ona göre şekillenir. Yaşınız kaç bilmiyorum fakat eminim sizde şöyle bir şey demişsinizdir. Geçmiş bir videonuzu veya fotoğrafınızı gördüğünüzde " Len bunu nasıl yapmışım, tipe bak, harekete bak, şekle bak " gibi sözler ile kendinize gülmüşsünüzdür. Bunu neden söylediniz sizce? O yaptığınız ne ise onun mantıklı olmadığını görmüşsünüzdür. En azından ben kendimde böyle düşünüyorum. Velhasıl kelam idrak sahibi olan insanlar farzı yerine getirmek zorundadır. Zihinsel engelli bir Müslüman'da cennetliktir. Dünya üzerinde bir yükümlülüğü yoktur. Neden geldi o zaman diyeceksiniz? Bu vatandaş cennete gittiğinde Allah'a bir kul elbette soracaktır. Neden bu insan hiçbir şeyden yükümlü değil, sorgulanmadan cennete girdi? Haşa, buna benim cevabım şu olurdu. Dünya üzerinde senin benim gibi hür iradesi olmadan yaşadı ve bu tarzda bazı müslümanlar küçük yaşta ki çocuklar gibi bazı şeyleri tecrübe edemedi. Bir şeyden canı yansa yine aynı şeyi yapabilecek derece de hastalık var ne yazık ki. Anlatılması kolay ve idarek etmek isteyene çok basit bir konu. Üzerinde çok güzel hasbihal yapılabilir. Fakat aklınızda ki sorulara cevap ararken istemeden dinden de çıkmayın, dikkat edin.
brown

kişi bu mesajı beğendi.

Inchredible Inchredible WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek front-end developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1130
  • Beğeniler 318 / 359
  • Ticaret 15, (%100)
Ölümden sonra yaşamın var olup olmayacağı belirsiz.Biraz geniş düşünürseniz 13,7 Milyarlık evrende 4,5 milyarlık dünyada 1500 sene önce çıkmış dindeki cennet cehennem saçma gelecektir.

"En çok inandığımız şeyler, en az bildiklerimizdir."
- M.D. Montaigne.
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 10.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1176
  • Beğeniler 530 / 286
  • Ticaret 0, (%0)
Inchredible ,

Hz. Nuh, Hz. Adem, Hz. İdris, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. Harun, Hz. Davud gibi. İsmini de yazmadığım bir çok peygambere çok az kişi iman etmiştir. Bir çok kavim de helak olmuştur. Hz. Nuh'un kavmi, Lut Kavmi örnek verilebilir. Allah bizlere varlığından haberdar olmamız için peygamber gönderir. Dünyanın her yerine peygamber gönderilmiş. Peygamberlerin sayısını bilemiyoruz. Yalnız hadis kitaplarında, bir rivâyette 124 bin, diğer bir rivâyette de 224 bin peygamber gönderildiği bildirilmekte. Hadis usulü açısından bu rivâyetlerin hepsi tenkid edilebilir. Ancak, ister 124 bin, ister 224 bin olsun, sayı mühim değil. Mühim olan husus: Allah, hiç bir devri boş bırakmamış hemen her devirde peygamber göndermiştir. 1500 sene önce ortaya çıkan dinde cennet cehennem saçma gelecektir şeklinde söz söyledin. Dünya'da henüz yaşam yokken cennet ve cehennem vardı zaten. Bilimsel verileri söyleyip milyarlar yazarak din konusunda kendini ispatlamak yerine, Kur'anı Kerimin mealini oku. Okusan böyle şeyler asla yazmazdın düşüncesindeyim. Müslüman olmayan bir çok insan İslamiyet hakkında soru sormaktalar. Neden Müslüman olayım? Allah'ın varlığını ispatla gibisinden sözler çok gelmekte. Üzerinize düşen görevleri, ibadetlerinizi yerine getirmeden, duanızı yapmadan Allah size yardım etmez. Müslüman olarak dünyaya geldiğimize şükretmek yerine, Müslüman iken ateizmi veya farklı bir dine geçmeyi düşünmek gerçekten kendiniz ve bizler için çok üzücü bir durum. Bir çok ateist -Haşa, Allah'a inanmıyorum diyenler- eminim ne bir Kur'anı okumuştur, ne İslamiyeti araştırmıştır nede bunu öğrenmeye çaba sarf etmiştir. İnsanın aklına elbette bir çok soru geliyor. Neden 1996'da doğdum, Neden zengin aile çocuğu değilim, Ne kadar çalışırsam çalışayım başaramıyorum bu yetenek başkalarında varken bende neden yok, Hangi devirde yaşayacağımız neden sorulmadı, Allah kendisine inanmayanları Cehenneme atacağını söylüyor, neden bizi yaratıp acı çektiriyor? gibisinden onlarca, yüzlerce soru gelebilir aklınıza. Buna cevapları siz, kendiniz bulun. Kendiniz bulun sözünden kastım akli iradeniz ile değil. Önce bir araştırma yapın. Öğrenin. Bilgi olmadan düşünemez, benzer bir konu üzerinde mantıklı yorum yapamazsınız. Öğrenmeye çaba sarf ettikten sonra yine inanmazsanız bu sizin kaderiniz. Her insan kaderini kendi belirler. Melekler günah işleyemezler. Sadece Allah'a ibadet edebilirler. Ama insanoğlu hür bir iradeye sahip, kendi imkanları ile istediğini yapabilir. Kendini öldürür, başkasının canına kıyar, büyük işler yapar vs vs. Bu kadar büyük bir sorumluluğu taşımak size zor gelebilir kendi gözünüzle görmediğiniz için. Ama lütfen idrak içerisinde sorularınızın yanıtlarını arayın. Bu forumda ne vakit dini bir konuda bir söz yazılsa yine bir hoca geldi vaaz veriyor tarzında yazılar yazılmakta. Bu tarz konulara yorum yapan ateist arkadaşlarımız, eminim bir çok Müslümanında aklını çelmektedir. İstemeden de olsa sözleri ile İslamiyeti yalanlayıp bir çok Müslüman kardeşimizin aklını çeliyorlar. Siz kendi hayatınızı kendiniz belirleyeceksiniz. Ben dahi geniş çaplı bilgilere sahip değil iken öğrenme şevkimi hiç kaybetmedim. Allah hayırlı ömürler versin, ölene kadar da öğrenecek çok şeyim olduğunu biliyorum. Her bir bilgi size yeni kapı açacaktır. Hee, bu mevzu şundan dolayı böyleymiş. O zaman geçen günkü söylediğim şeyde şundan dolayı gibisinden sözler söylemeye başladığınız da siz doğru yolu bulmuşsunuz demektir.

kuantumm kuantumm Asla Vazgeçmeyin ! Kullanıcı
  • Üyelik 10.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ERP / CRM Consultant
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 497
  • Beğeniler 102 / 139
  • Ticaret 11, (%100)
Arkadaşlar bu konular yıllardır tartışılıyor ve eminim yine de devam edecektir,sizlere nacizane önerim bir kavramı araştırırken Örneğin Din nedir ?.Kuran'a bakın(Orjinal arapçası ile beraber) nerelerde geçer nasıl geçer ve neler anlatmak istenir.Dünyaya tek bir sefer geleceğiz ve tek bir şansımız var iyi ve saglam bilglilerle kendimizi donatmalıyız ve samimi olmalıyız ki gerçek ilim bize verilsin ve Cennet Cehennemi daha iyi anlaya bilelim.Şunu unutmayalım bütün nebiler sorgulayarak bu işi çözdüler bu işin temeli sistemi kendimizi herşeyi sorgulamaktan geçiyor.Son olarak Bollywood yapımı Amir Khanın oynadığı PK diye bir film var izlemenizi öneririm.Eğer konuşmak isterseniz özelden yaza bilirsiniz,sorgulama ve sorularınızla bu kardeşinize de faydanız dokunmuş olur

Siz Hala PDF Katalog mu Kullanıyorsunuz? KatalogTR.com- Yeni Nesil Dijital Katalog Çözümleri

theharunuysal theharunuysal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)
Evrenle ilgili belgesel izle o zaman anlıyorsun.

TDWeb TDWeb SEO Danışmanı - Webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 04.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek SEO Danışmanı - Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** D**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 112 / 210
  • Ticaret 143, (%99)

brown adlı üyeden alıntı

Öncelikle herkese merhabalar,

Ben Müslüman bir birey olarak yetiştirildim. Hala da İslam'a inanıyorum. Ancak 2-3 gündür çok kafama takılan şeyler var ve bunlar yüzünden kalbim sıkışıyor, zor uyuyorum. Sorunum şu, geçmişe baktığımızda (günümüzde de) insanlarda, mitolojilerde bir ölüm korkusundan kaynaklı ölümden sonra yaşam (cennet, cehennem) algısı var.

Şu anda neyi araştırsam, hrıstiyanlık olsun ateizm olsun deizm olsun bana mantıklı, yakın geliyor. Bununla birlikte en büyük sorunum (ve korkum) ölüm olmaya başladı. Ölümden sonra yok olma fikri yukarıda bahsettiğimi şekilde uykularımı kaçırmaya başladı. Bununla ilgili her ne kadar videolar izlesem, araştırsam, çevreme danışsam da beni tatmin edecek rahatlatacak bir şeye ulaşamadım. Bana neler önerirsiniz, siz imanınızı nasıl diri tutuyorsunuz, ölümden sonra yaşamın, cennet cehennemin insanların korkularından türemediğine nasıl eminsiniz?

Ya da işin sonsuzluk kısmı, bu kavramı da algılayamıyoruz, böyle bir şey nasıl olabilir?

Mail adresini yollarmisin. Sana bu konularla ilgili detaylı bilgi yollattirayim.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Webvideom Webvideom WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Videographer / Motion Designer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 45
  • Beğeniler 18 / 29
  • Ticaret 5, (%100)
Dünyada yaklaşık olarak belirlenmiş 4.300 din varmış, sen sadece 5-6 tanesini genel geçer araştırmışsın. Kendini böyle telkin edebilirsin. Kim haklı, kim haksız, kimse bilmez.

legolasanti legolasanti WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek web developer
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad I** C**
  • Mesajlar 119
  • Beğeniler 8 / 13
  • Ticaret 2, (%100)
Sana istersen bunu rahatlıkla ispatlayabilirim. Sayfalarca yazı yazabilirim. Aklımdaki tüm soruları sorabilirsin. Sadece şu 1 dakikalık yabancılara ait videoyu izle. Aklına takılan ne varsa cevaplarım. https://youtu.be/9zK3j51_EEs

Sent from my iPhone using Tapatalk
brown

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al