wmaraci reklam

Site Haritası Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Oluşturulur?

12 Mesajlar 2.096 Okunma
smmexpress

sefagedik sefagedik WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcısı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 522
  • Beğeniler 159 / 160
  • Ticaret 13, (%100)

Site Haritası Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Oluşturulur?; Site haritası sitenizde bulunan tüm sayfaların, yazıların vs… yolunun gösterildiği yani linkinin verildiği sayfadır. Site harıtası “.xml” dosya uzantısıyla oluşturulmalıdır. Harici olarak site içerisinde de site haritası “.html” ile gösterilebilir. Ancak arama motorlarına site haritasını göndermek için “.xml” uzantılı dosya oluşturmak gerekmektedir.

Örnek site haritası olarak SEO Dahi Site Haritasını inceleyebilirsiniz. Bu harita wordpress içerik yönetimi sisteminde bulunan eklentiler tarafından otomatik olarak oluşturulur. Site haritası arama motorlarının siteyi gezmek için kullandığı yol haritasıdır. Sitenize eklenen yeni bir içeriği aynı şekilde sitemap.xml dosyanıza da eklemelisiniz. Bu şekilde arama motorları tarafından daha çok izlenir ve sevilirsiniz.

Site haritasını oluşturmanız SEO’da size +1 kazandıracaktır. Arama motorları site haritasına çok önem verir. Arama motorları botları siteyi gezinirken site haritasına bakar ve içerikleri, sayfaları vs… öyle indexler. Sizlerin içeriklerini hızlı indexler. Site haritası sayesinde eklenilen sayfa veya içeriklerin hangi tarihte eklendiğini ve önem sırasını arama motorlarına gönderebilirsiniz.

Site haritası oluşturmak için dreamweaver veya başka bir program kullanabilirsiniz. Yada wordpress gibi hazır sistemler kullanıyorsanız eklentiler sayesinde site haritasını oluşturabilirsiniz. Xml bilmiyor ve uğraşmak da istemiyorsanız. xml-sitemaps.com’dan site haritasını oluşturabilirsiniz ancak her yapılan sayfa ve içerik için tekrar tekrar buradan oluşturup dizininize yüklemeniz gerekmektedir.

Kaynak: Site Haritası Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Oluşturulur?

wmaraci
reklam

kendoka kendoka Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geleneksel Tedavi Usulleri Uzmanı
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)
Site haritasına backlink almak veya imlema yapmak sizce nasıl olur. Sonucta botlar geldiği zaman bizim en son içeriklerimizi görmüş olacaklar.
sefagedik

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 25.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 522
  • Beğeniler 159 / 160
  • Ticaret 13, (%100)

kendoka adlı üyeden alıntı

Site haritasına backlink almak veya imlema yapmak sizce nasıl olur. Sonucta botlar geldiği zaman bizim en son içeriklerimizi görmüş olacaklar.

Kesinlikle hocam iyi olur

terzi312 terzi312 Wordpress PERFORMANS Kullanıcı
  • Üyelik 08.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 7 / 212
  • Ticaret 2, (%100)

seocutasarim adlı üyeden alıntı

Kesinlikle hocam iyi olur

Hayır, kesinlikle önermiyorum zararı olur.
Sonuçta site haritası içerik değildir.Linklerden ibarettir bu da spam algısı uyandırır.

İşi gücü imleme yapmak olan "seocutasarim" 'da zaten size anca bu kadar yardım edebilirdi.
sefagedik

kişi bu mesajı beğendi.

uzayperformans.com
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)

terzi312 adlı üyeden alıntı

Sonuçta site haritası içerik değildir.Linklerden ibarettir bu da spam algısı uyandırır.

İşi gücü imleme yapmak olan "seocutasarim" 'da zaten size anca bu kadar yardım edebilirdi.

Spam algısı uyandırmak ?

Google mı böyle algılayacak.

• Üyelik 25.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 522
  • Beğeniler 159 / 160
  • Ticaret 13, (%100)

Kaç kere denedin de böyle bir sonuca vardın, sonuçta sürekli indexlenen bir sitede yazını paylaşmak sana kazandırdığı gibi site haritanı da paylaşabilirsin yani şöyle düşün sen sitende footer'da site haritasının linkini paylaşmıyor musun. Sitene giren botların site haritana ulaşmasını bakmasını sağlıyosun. nie başka bir siteden benim site haritama girilmesin. Tabi ki bu düşüncedir. ve kaç kere duydun site haritamı paylaştım spam algılandı diye ben duymadın. Eleştirin için teşekkür ederim.
kendoka

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 08.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 7 / 212
  • Ticaret 2, (%100)

Spam algısı uyandırmak ?

Google mı böyle algılayacak.

seocutasarim adlı üyeden alıntı

Kaç kere denedin de böyle bir sonuca vardın, sonuçta sürekli indexlenen bir sitede yazını paylaşmak sana kazandırdığı gibi site haritanı da paylaşabilirsin yani şöyle düşün sen sitende footer'da site haritasının linkini paylaşmıyor musun. Sitene giren botların site haritana ulaşmasını bakmasını sağlıyosun. nie başka bir siteden benim site haritama girilmesin. Tabi ki bu düşüncedir. ve kaç kere duydun site haritamı paylaştım spam algılandı diye ben duymadın. Eleştirin için teşekkür ederim.

Arkadaşlar şaşırmayalım lütfen.

Linklerden oluşan bir sayfaya backlink kasmak öyle mi? :)
Denemeye gerek yok. Mantıklı mı diye bir düşünün ilk önce.

Şöyle düşünün: Kim sizin site haritanıza referans olur ki?

"Bu sitenin site haritasında ziyaretçilerin ilgisini çekecek bir şeyler var" diye backlink veren gördünüz mü?

Böyle bir şey olabilir mi? Doğal olur mu sizce? İşte bu spam algısı uyandırır.

Ayrıca spam nedir ne değildir biraz araştırın isterseniz.

uzayperformans.com

• Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)

Linklerden oluşan bir sayfaya backlink kasmak öyle mi? :)
Denemeye gerek yok. Mantıklı mı diye bir düşünün ilk önce.
Ayrıca spam nedir ne değildir biraz araştırın isterseniz.

Backlink yada normal sayfa içi bir link. Eğer link dolu bir sayfa spam sayılsaydı site içinde footera da koymak sıkıntı olurdu. Spam faydasız içerikle google ı kandırma çalışmasıdır. Spam bu sekilde algılanır. Site haritası spam olsaydı linkini site içi de vermek yanlış olurdu.

O sayfaya backlink alınca google neden spam desin ki. Ezberi bırakın. Bir sayfada armut hakkında bilgi vereceksen botları da bu başlık için çağırdıysan ama bu konuda bilgi vermiyorsan bu spam olur.

Google tarafından yapılan bir açıklama var mı bu konuda. Yani fazla link olan bir sayfa faydasız sayfa dendiğini gördün mü hiç.

Eğer başka bir siteden gelen örümcekler benim site haritası sayfamı spam olarak görecekse sayfa sonlarına eklenen site içi sayfalardaki site haritası linkleri de böyle algılanmalı. Zaten backlink kasıp sayfa değerini arttırmak olayından bahseden yok.
Backlink alacaksam gider kaliteli sayfalarıma alırım ki google bunu sever. Ama site haritasına veya rss'e alınan backlink hızlı indexlenmek için faydalıdır. Mesela bazen bakıyorum. Örümcekler siteyi dolaşıyor ama yeni yazdığım sayfaya uğramayabiliyor.

2.si diyelim ki site haritasına backlink verdik. Örümcek geldi. Orada son yazılan yazılara geçti. Faydalı bir yazıya ulaştı. Şimdi hangi sayfa spam sayılcak. site haritası mı yoksa son yazı mı.

Bir şeylerin zararlı olduğu iddiası için kısa ve gülücüklü konuşmalar yeterli değil. Belki gerçekten hoş karşılanmayan bişey de olabilir. Fakat bunu böyle dalga geçer bir tarzda konuşarak anlatamazsın.

Zararlı olduğu bildirilmeyen bir şey ya faydalıdır yada etkisizdir. Bir şeye faydalı diyen yada etkisiz diyen insan için delil getirmek mecbur değildir. Fakat zararlı diyorsan senin delil vermen gerek. Bir kişi yaptığı bir çalışmanın etkisini az veya çok görür belki yanlış gözlemler başka bir şeyin faydasını yaptığı işe bağlar. Ama zararlı demek spam demek için bizzat google tarafından verilen bir bilgi gerekir.

Spam faydasız ve aldatıcı bir çalışmadır. Ben örümceğe diyorum ki. Bak burada benim son yazdıklarım var. Bak sitem güncel. Bunun neresi spam olsun.

• Üyelik 08.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 7 / 212
  • Ticaret 2, (%100)
Madem kaynak istediniz, Matt Cuts neler diyormuş bir bakalım:

https://www.youtube.com/watch?v=QHG6BkmzDEM

Türkçesi ise özetle şu şekilde;

Zengin medyalar, daha fazla kaynaklar ve buna bağlı olarak çok daha fazla link çıkışları olması normal.

Eğer sayfanızda 100 adet link çıkışı bulunuyorsa, sayfanın bu konudaki performansını değerlendirmek için 100 üzerinden bir değerlendirme yapıyoruz. 1000 adet ise, bu 1000 linkin de gerçekten yararlı ya da spammy olduğunu değerlendirip, 1000 üzerinden bir değerleme yapıyoruz. Fakat, web sayfasında gerçekten tonlarca link çıkışı varsa, ve bunlar kullanıcının yararından ziyade, spammy bir yapıda bulunuyorsa, ancak o zaman aksiyon almaya karar verebiliyoruz ve web sitesini spam olarak değerlendiriyoruz.

Konuya dönecek olursak, eski rehberimizdeki 100 sınırını ve günümüzdeki web’in gelişimini birlikte göz önünde bulundurursak, artık 200, 300, 400 ya da daha fazla linki bir sayfa dahilinde görmemiz oldukça doğal, tabii ki bu linkler sayfa dahilinde kullanıcılara katma değer sağladığı sürece.

Özetleyecek olursak; 100 link sınırını artık çok da önemsemenize gerek kalmadı. Kendinizi sınırlandırmanıza gerek yok. Fakat tabii ki bu sayfaları oluştururken kullanıcı deneyimini ön planda tutmakta fayda var. Eğer bu konuda ihtiyaçları karşılayıp, yararlı bir izlenim veriyorsanız, hiç bir endişeye sahip olmanıza gerek yok.”

Umuyorum ki, bu açıklamanın ardından bir çok kişi rahat bir nefes alıp, link sayısı vb. ölçütleri geri planda bırakarak, kullanıcı memnuniyetini ve içerik kalitesini ön planda tutan çalışmalarda bulunur. Çünkü yeni nesil web‘in temelleri artık makinaları değil, reel kullanıcıları memnun eden çalışmalar üzerine kurulu.

Footer sorunsalınız da böylece çözülmüş oldu.

Zaten içeriğin bulunduğu bir sayfanın footer bölümünden link çıkmak; yani ziyaretçilere bir şeyler kazandırmış sayfada link olması spam algısı yaratmaz.

Ziyaretçilerin önceliği içerikten faydalanmaktır.

Fakat sadece linklerden oluşan, katma değeri zayıf,(içeriksiz yada içeriği zayıf) ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamayacak ve onları memnun etmeyecek sayfalar spam sayfalardır.

Site haritasını ziyaretçilere sunmak başlı başına bir hatadır.Bu bölüm botlara özeldir.

Dolayısıyla ziyaretçiye katma değer kazandırmayan sayfalar spam olarak algılanır. Buraya backlink kasmak ise cabası.

Şimdi umarım site haritasının kullanıcı deneyimine sunulduğunda ve backlink kasıldığında spam olarak algılanabileceğini anlamışsınızdır.

Hatalarımız olmuşsa affola.Saygılarımla.

Backlink yada normal sayfa içi bir link. Eğer link dolu bir sayfa spam sayılsaydı site içinde footera da koymak sıkıntı olurdu. Spam faydasız içerikle google ı kandırma çalışmasıdır. Spam bu sekilde algılanır. Site haritası spam olsaydı linkini site içi de vermek yanlış olurdu.

O sayfaya backlink alınca google neden spam desin ki. Ezberi bırakın. Bir sayfada armut hakkında bilgi vereceksen botları da bu başlık için çağırdıysan ama bu konuda bilgi vermiyorsan bu spam olur.

Google tarafından yapılan bir açıklama var mı bu konuda. Yani fazla link olan bir sayfa faydasız sayfa dendiğini gördün mü hiç.

Eğer başka bir siteden gelen örümcekler benim site haritası sayfamı spam olarak görecekse sayfa sonlarına eklenen site içi sayfalardaki site haritası linkleri de böyle algılanmalı. Zaten backlink kasıp sayfa değerini arttırmak olayından bahseden yok.
Backlink alacaksam gider kaliteli sayfalarıma alırım ki google bunu sever. Ama site haritasına veya rss'e alınan backlink hızlı indexlenmek için faydalıdır. Mesela bazen bakıyorum. Örümcekler siteyi dolaşıyor ama yeni yazdığım sayfaya uğramayabiliyor.

2.si diyelim ki site haritasına backlink verdik. Örümcek geldi. Orada son yazılan yazılara geçti. Faydalı bir yazıya ulaştı. Şimdi hangi sayfa spam sayılcak. site haritası mı yoksa son yazı mı.

Bir şeylerin zararlı olduğu iddiası için kısa ve gülücüklü konuşmalar yeterli değil. Belki gerçekten hoş karşılanmayan bişey de olabilir. Fakat bunu böyle dalga geçer bir tarzda konuşarak anlatamazsın.

Zararlı olduğu bildirilmeyen bir şey ya faydalıdır yada etkisizdir. Bir şeye faydalı diyen yada etkisiz diyen insan için delil getirmek mecbur değildir. Fakat zararlı diyorsan senin delil vermen gerek. Bir kişi yaptığı bir çalışmanın etkisini az veya çok görür belki yanlış gözlemler başka bir şeyin faydasını yaptığı işe bağlar. Ama zararlı demek spam demek için bizzat google tarafından verilen bir bilgi gerekir.

Spam faydasız ve aldatıcı bir çalışmadır. Ben örümceğe diyorum ki. Bak burada benim son yazdıklarım var. Bak sitem güncel. Bunun neresi spam olsun.

uzayperformans.com

• Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)

Madem kaynak istediniz, Matt Cuts neler diyormuş bir bakalım:

https://www.youtube.com/watch?v=QHG6BkmzDEM

Footer sorunsalınız da böylece çözülmüş oldu.

Zaten içeriğin bulunduğu bir sayfanın footer bölümünden link çıkmak; yani ziyaretçilere bir şeyler kazandırmış sayfa spam algısı yaratmaz.

Ziyaretçilerin önceliği içerikten faydalanmaktır.

Fakat sadece linklerden oluşan, katma değeri zayıf,(içeriksiz yada içeriği zayıf) ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamayacak ve onları memnun etmeyecek sayfalar spam sayfalardır.

Site haritasını ziyaretçilere sunmak başlı başına bir hatadır.Bu bölüm botlara özeldir.

Dolayısıyla ziyaretçiye katma değer kazandırmayan sayfalar spam olarak algılanır. Buraya backlink kasmak ise cabası.

Şimdi umarım site haritasının kullanıcı deneyimine sunulduğunda ve backlin kasıldığında spam olarak algılanabileceğini anlamışsınızdır.

Hatalarımız olmuşsa affola.Saygılarımla.

Bu konuyu daha öncede dinledim.

"""Eğer sayfanızda 100 adet link çıkışı bulunuyorsa, sayfanın bu konudaki performansını değerlendirmek için 100 üzerinden bir değerlendirme yapıyoruz. 1000 adet ise, bu 1000 linkin de gerçekten yararlı ya da spammy olduğunu değerlendirip, 1000 üzerinden bir değerleme yapıyoruz. Fakat, web sayfasında gerçekten tonlarca link çıkışı varsa, ve bunlar kullanıcının yararından ziyade, spammy bir yapıda bulunuyorsa, ancak o zaman aksiyon almaya karar verebiliyoruz ve web sitesini spam olarak değerlendiriyoruz."""

Şimdi senin baştan söylediğin şey link dolu bir sayfanın spam olacağı iddiası. Delil olarak da bunu sunuyorsun.

Ama verdiğin delil asla şunu söylemiyor.
"Full link olan sayfa zararlıdır. spamdır"

Senin bastaki iddian buydu ve böyle bişey yok. Verdiğin yazıda da bu gecmiyor zaten.

Sonra bu yazı ile iddianı kullanıcının faydasına olmayan link çıkışları diye çevirdin.
Öcelikle şu kesin. Bir sayfada 1000 tane link çıkması o sayfayı spam yapmaz. Link çıkışı ile spam oluşu farklı. Burada altın kural kullanıcının faydasına mı zararına mı?

Site haritası kullanıcın faydasınadır. Kullanıcı oradan bir sitenin tüm içeriğini menü gibi görür. İstediği yazıya tıklar. Zaten site haritasının temel amacı kullanıcı odaklı olması açısından budur. Bak şimdi. Şu sayfa sitemin haritası.
http://hacamat-tr.com/site/

Ne kadar kullanışlı haberin var mı.

Bu arada adı üstünde "site haritası"

Neden bulunur bir sitede. Harita nedir ?

Yön ve yer bulmaya yarar değil mi. Sitemize neden bir harita yaparız. Kullanıcı aradığını daha rahat bulsun diye. Site haritası site içindeki en faydalı sayfalardan biridir. Çünkü rehberdir. Benim site haritam sence şuan bir örümcek açısıdan ya da kullanıcı acısından zararlı mı. Kullanışlı değil mi. Backlink aldığımda botlata sitemin haritasını sunuyorum. Alın size site. Sayfalar burada yorumlar burada. Size bir de menü çıkardım.

Eğer sayfanızda 100 adet link çıkışı bulunuyorsa, sayfanın bu konudaki performansını değerlendirmek için 100 üzerinden bir değerlendirme yapıyoruz. 1000 adet ise, bu 1000 linkin de gerçekten yararlı ya da spammy olduğunu değerlendirip, 1000 üzerinden bir değerleme yapıyoruz.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al