wmaraci reklam
lidertakipci

Haber Siteleri Nasıl Duplicate Content Olmuyor. Panda Penguen nerede :)

29 Mesajlar 3.743 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Archer Archer WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Dijital Pazarlama
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** T**
  • Mesajlar 196
  • Beğeniler 43 / 53
  • Ticaret 1, (%100)
Kimse kusura bakmasın ( Google dahil :) ) bundan sonra böyle.
Oturum günlerce yazılar yazdık haber siteleri bizden kopyaladı yazıları ne oldu ne geçti elimize? Para kazansak neyse ama farkında değiliz büyük saçma sitelerle uğraşırken sağlımızı yitiriyoruz. Sonunda ne oldu birkaç backlink ve kopya yazılar ile millet 3-4 sıfırlı rakamları kazanırken siz kuruşlara talip oldunuz.

En büyük hata Türkiye'de özgün içerik üretip para kazanmayı düşünmek.

Botsuz en azından özgün resim ekleyin.
Sürekli giriş yapılması da önemli tabii.
Farklı yurtdışı hostlar kullanın. (Özellikle tavsiye edeceğim şirketler var.)

Sosyal medya destekli ve backlink alın.
Zaten 4-5 site yapıp bir biri arasında linkleyin iş tamamdır.

Ayrıca önümüzdeki ay bir botlu özel bir script satın alıcam sonuçlarını yazarı kısmetse.

Ben aylık 15 bin lira para kaldıran adamım. Eğer özgün içerik laflarına kanmasaydım emin olun 30 binleri görürdüm.
kendoka

kişi bu mesajı beğendi.

digibakers.com - the power of thinking small...
wmaraci
reklam

GuestLion GuestLion WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 852
  • Beğeniler 340 / 340
  • Ticaret 39, (%100)
Haberler noktasında iki ayrı konu var. Bazı haberler gel-geç türünden oluyor. Bunlarda özgünlük çokta lazım olmayabilir. Sonuçta bir yerde bir olay olmuş ve o konu haber yapılmıştır. Ancak bunun dışında kalıcı haberler de vardır. Sağlık hakkınd yazılmış bir haber, bilimsel konularda yazılmış haberler gibi. İşte burada bahsettiğim ikinci kısımda ki haber türü öenm arz ediyor. Kalıcı haberlerde tamamen özgün olunmalı.
Tabi burada sayısal oranlar ön planda. Günlük haberleri önce giren kazanır diye bir şey yok. İsterseniz geç girin. Burada etki eden haberi yayınlayan sitenin SEO puanlaması başta olmak üzere (yani domain gücü) konu ile ilgili haberin detay ve uzunluğu + özgünlüğü sıralamaya direk etki ediyor.
Kalıcı haber türlerinde ise özgünlük oranı %50'nin üstünde olmalı. Google haberleri değerlendirirken bunları farklı sınıflandırıyor. Siz duplicate yapsanızda bazı haberlerde böyle değerlendirme yapılmıyor. Copyscape zaten size göre yüzde 100 olan kopya oranını dikkat edin %40 tan fazla görmüyor. Haber ne kadar özgünde olsa binlerce haber sitesinin aynı basit geçici haberden farklı özgün haber yapması çok zor. Bunlarda özgünlük %20 ise büyük kardasınız demektir. Haberi birazda ekleme yaparak (bilgi amaçlı) genişetebilirseniz daha fazla şansınız olacak demektir. Bu elbette rebaketin ve arama yoğunluğunun az olduğu kelimelerde böyle.
Kalıcı bilgi içeren haberlerin ise dediğim gibi özgünlük oranı en az %50 olmalı...
Ama hemen belirteyim bir haberi ilkte girseniz yüzde100 özgünde olsa gidipte o haberde birinci sırada çıkarsınız diye bir şey yok. Aynı haberin uzun kuyruklu aramalarında çıkabilmek mümkün ama onlardanda az gelecektir.
Mesela bugün çıkan habere bakalım.
http://www.gazetekurtkoy.com/yesim-ceren-bozuglu-o-hayat-benim-dizisinden-ayrildi/ haberine bakalım. Burada genellikle bu haberi merak edenler doğrudan Yeşim Ceren Bozoğlu yazdıklarında zaten ilk sırada diziden ayrıldığı haberi geliyor. Ama eğer başlığımız neden ayrıldı gibi olsaydı o arama az olacağı için ilk sayfada bile gelebilirdi.
Bir diğer örnekte 20 mart 2015 tam güneş tutulması araması.
http://www.gazetekurtkoy.com/tam-gunes-tutulmasi-20-mart-2015/ Bu haberi yaptığımda ikinci sayfanın üstlerine yakın çıkıyordu ve hit aldı ama o tarihte arama sayısı azdı. Bugün http://www.gazetekurtkoy.com/20-mart-2015-gunes-tutulmasi/ yeni bir güneş tutulması haberi daha yaptım. Direk 5-6.cı sayfadan index alabildi.
Üstelik urlde belirtmedim (unutarak) ve indexlendi. Şimdi diğer haberle ortak içerik görünüyor ve halen eski haberi veriyor. (İlk haberi girerken eski habere link verdim öyle indexlenmişti. Sonra ne yaptıysam olmadı!)...

Özetle budur...
Adalanya

kişi bu mesajı beğendi.

Donjuan Donjuan https://bit.ly/3sCNDLA Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek web Tasarım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 70
  • Beğeniler 16 / 7
  • Ticaret 0, (%0)
güzel paylaşımlar ve deneyim yazıları geliyor merakla takip ediyorum sizleri ...

https://bit.ly/3sCNDLA

GuestLion GuestLion WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 852
  • Beğeniler 340 / 340
  • Ticaret 39, (%100)
Seoda gelişim sağlayan sektörler haber oyun sitelerdir. Bunlard seo yu daha çabuk kavrarsınız. Tabi birde uygun olmayan siteler var. Sürekli rekabet kişiyi geliştiriyor. Google bana çok samimi gelmiyor. Tamamen özgün içerikte olmalı bu yarış aslında. Yoksa backlink vs hikaye. Tabi seoda işler böyle yürüyor itiraz etmiyorum. Özgünlük falan belli bir yüzdeye kadar tamam ama sonrasında masal oluyor. İş döner dolaşır backlinke gelir.

wmaraci
wmaraci

kendoka kendoka Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geleneksel Tedavi Usulleri Uzmanı
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)

adlbelge adlı üyeden alıntı

Seoda gelişim sağlayan sektörler haber oyun sitelerdir. Bunlard seo yu daha çabuk kavrarsınız. Tabi birde uygun olmayan siteler var. Sürekli rekabet kişiyi geliştiriyor. Google bana çok samimi gelmiyor. Tamamen özgün içerikte olmalı bu yarış aslında. Yoksa backlink vs hikaye. Tabi seoda işler böyle yürüyor itiraz etmiyorum. Özgünlük falan belli bir yüzdeye kadar tamam ama sonrasında masal oluyor. İş döner dolaşır backlinke gelir.

Evet bende her zaman söylerim. Aslında yarış site içi olmalı. Ama işte işler böyle yürüyor. Google milleti bir kandırıyor. Herkes "abi özgun ol yeter" moduna geçiyor. Aslında bu olay seo ya yeni baslayanlarda çok var. 2010 ve öncesinde seo yapanlar biraz daha tecrübeli. Mesela nereye baksanız derler ki. "Paravan blogten doğrudan sitene link verme" Neden ? Her yerde öyle geçiyor.

Bir çok paravan blog ağı resmi aslında panda penguen öncesi siteler için gecerli. O zaman sitelerin hepsi spamdı. Hele paravanlar %100 spam. Wp bile böyle eklentiler cıkarırdı. E şimdi spam siteden direk ana siteye link verilmez. Google anlar diye biraz karısık link verilirdi. O zaman doğru buydu.

Bugun ?
Bugün arkadaş açmış tamamen özgün blog. Paravan bile diyemezsin resmen güzel bi site açmış ve google da begenmiş. Ama gidip ana sitesine link vermiyor. Korkuyor.

Bunda korkacak hiç bir şey yok. "Google sahiplerinin aynı oldugunu anlar ama" Anlasın. Google kimseye yasak demiyor ki site açıp linkini diğer siteye vermeyi. Bunu doğal karşılıyor. Hatta bunu satış ortaklığı ile desteklediğini bile açıkladı.

Bu sadece bir örnek. İnsanlar sırf çok fazla insan öyle olduğunu söylediği için inanıyor ona ya da buna. Forumda ne zaman biri birine "özgün ol yeter" dese, sorduğum ilk şey şu "sen bana bir tane örnek getirir misin sadece özgün olarak yükselen" Daha getiren olmadı.

Mesela kopya içerik durumu da aynı. Google kopya içeriğe ceza da vermez hit de vermez. Amaa senn siten hızlı ve daha kullanışlı ise. Kendine has bir değeri varsa kopyalama yaptığın sitenin bile önüne gecersin. Aynı zamanda şöyle bir durum daha var. Google nerede diyor %100 özgün makale yazın diye. Evet google özgün ve faydalı bir site ister. Bunun sektöre göre değişmesi bir yana google üzerine basa basa faydalı site ister %100 özgün site demez.
birsevda GuestLion

kişi bu mesajı beğendi.

eusanmaz eusanmaz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ticaret Rehberi İşletmeni
  • Konum Bilecik
  • Ad Soyad E** U**
  • Mesajlar 220
  • Beğeniler 132 / 36
  • Ticaret 2, (%100)
Çok güzel bilgi paylaşımları olmuş. Konuyu sonuna kadar inceledim. Benim de yerel bir haber sitem var. 2 aylık bir site. Değiişik bir tasarım denedik. şu ana kadar ki halinden memnunum. Bu işin içinde olan sizin gibi arkadaşların da yorumlarını merak ediyorum. Sitem: www.onbirlife.com

abdulkerimbakir abdulkerimbakir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Eğitimci
  • Konum Rize
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 251
  • Beğeniler 69 / 46
  • Ticaret 5, (%100)
Sitedeki bir çok yorumu okuyunca içimden yaw he he der geçerdim.şu konudaki yorumları okuyunca ne kadar güzel ve doğru düşünen arkadaşlar da varmış dedim.
2011 den beri haber sektörü içerisinde çok fazla bulundum. Edindiğim en net bilgi google haber sitelerinde sitenizin bilinirliği ne çok fazla önem veriyor. Türkiyenin en büyük haber sitelerini en büyük yapan editör kadroları ve günlük girilen haber sayısı asla değil. Öyle olsaydı en büyük site sondakika.com olurdu. Ama milliyet ve hürriyet. Çünkü bu iki siteye giren insanlar ya direk giriyor ya da arama yaparken yavuz Bingöl diye değil de milliyet diye arama yapıyor. Bu da bunları marka yapıyor. Yerelde de böyle marka siteler oluşuyor. Google bunları görüyor ve o siteleri de o şekilde değerlendiriyor.

İçerik konusunda ise haber sitesinde elbette ne kadar çok içerik o kadar iyi. Ama kesinlikle fark yaratmak için yeterli değil. Hit almak için yeterli bir şey olabilir haber sayısı.

Kısacası bu sektörde tutunmak için özgün haber gireceğim demek yerine insanlar tarafından bilinirliği yüksek bir haber sitesi kuracağım demek lazım. Böyle hareket edilirse odatv gibi fark yarata bilirsiniz.

Yok ben para kazanacağım diyorsanız haber sektöründe para kazanmanın en kolay biraz masraflı yolu google News. Google News e girecek bir site kurar sonra hotmail haberi yapar para kazanırsınız.
Yani ne elde etmek istediğinize bağlı.

Konuyu açan arkadaşın sorusuna gelirsem

Hem marka bilinirliği derdi olmayan hem de kopya haber ile sitesini dolduran adamlar evet google da yer alıyor. Engellenmek bir kenara para da kazanıyor. Ama kazandıkları para okyanusta bir damla su. Anlık 100 K ziyaretçisi olan bir sitenin olduğu yerde günlük 1 K ile kendini başarılı olarak görüp google engellemiyor diyerek ayda kazandığı üç yüz liraya sevinen insanlar var. Ve düşünce dünyalarının küçüklüğü ile ilgili bir durum bu

Neden google bunları engellemiyor sorusu ise google siteleri neden engellesin. Onları engellemek için var olan bir sistem değil ki onları sıralamak için var..

• Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)

eusanmaz adlı üyeden alıntı

Çok güzel bilgi paylaşımları olmuş. Konuyu sonuna kadar inceledim. Benim de yerel bir haber sitem var. 2 aylık bir site. Değiişik bir tasarım denedik. şu ana kadar ki halinden memnunum. Bu işin içinde olan sizin gibi arkadaşların da yorumlarını merak ediyorum. Sitem: www.onbirlife.com

Tasarım olarak site güzel. Seo için yapacağım en iyi tavsiyem. Usul öğrenmeniz. Usul bilen kişi kendisine söylenen sözün yanlış veya doğru olduğunu kendisi çözer. Başkalarına (rakiplerine :) ) bağlı kalmaz.

Seo usulu öğrenirseniz bir çok şeyi çok çabuk aşarsınız. Bugun okuduğum ve araştırdığım o kadar çok konu var ki. O kadar çok şey duydum ki. Bakın biliyorum diyemiyorum. Bazen bir konu açarım herkes aynı kalemden çıkma cevaplar verir. Ben de satılan seo kitaplarının içerdiği bilgiler kadar seo duydum. Bir başka deyişle tecrübe etmeden öğrendim. Ama hiç seocuyum yada seo biliyorum demiyorum. Bazen öğrenmek için çok para harcıyorum. Mesela foruma bakarsanız backlink paketleri hakkında bir konu açıldı. Konuşanların yarısı paket yapmış yarısı ise sadece kulaktan dolma şekilde konuştu. Bu paket alan arkadaslar da net bir deney ortaya koyamadı.

Ben ne yaptım spam olur dedikleri paketlerin içinden mega paketi alıp sitemede denedim. 200 liralık paket dikkat.

Ve sitemin her gün gidişatını anahtar kelimedeki dalgalanmayı kontrol ediyorum.

Net bir deney için sitemi kaybetmeyi göze aldım. İşte bu deney bitince kimse bana bu konuda bişey iddia edemez.

Bakın buradan bi usul çıktı. Fikirlerin kendisine çarplıp doğrulunun test edilceği bir usul.

"Seo ne google ne de baskasının sözleridir. Seo önce senin yaşadıklarındır"
eusanmaz

kişi bu mesajı beğendi.

eusanmaz eusanmaz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ticaret Rehberi İşletmeni
  • Konum Bilecik
  • Ad Soyad E** U**
  • Mesajlar 220
  • Beğeniler 132 / 36
  • Ticaret 2, (%100)

kendoka adlı üyeden alıntı

Tasarım olarak site güzel. Seo için yapacağım en iyi tavsiyem. Usul öğrenmeniz. Usul bilen kişi kendisine söylenen sözün yanlış veya doğru olduğunu kendisi çözer. Başkalarına (rakiplerine :) ) bağlı kalmaz.

Seo usulu öğrenirseniz bir çok şeyi çok çabuk aşarsınız. Bugun okuduğum ve araştırdığım o kadar çok konu var ki. O kadar çok şey duydum ki. Bakın biliyorum diyemiyorum. Bazen bir konu açarım herkes aynı kalemden çıkma cevaplar verir. Ben de satılan seo kitaplarının içerdiği bilgiler kadar seo duydum. Bir başka deyişle tecrübe etmeden öğrendim. Ama hiç seocuyum yada seo biliyorum demiyorum. Bazen öğrenmek için çok para harcıyorum. Mesela foruma bakarsanız backlink paketleri hakkında bir konu açıldı. Konuşanların yarısı paket yapmış yarısı ise sadece kulaktan dolma şekilde konuştu. Bu paket alan arkadaslar da net bir deney ortaya koyamadı.

Ben ne yaptım spam olur dedikleri paketlerin içinden mega paketi alıp sitemede denedim. 200 liralık paket dikkat.

Ve sitemin her gün gidişatını anahtar kelimedeki dalgalanmayı kontrol ediyorum.

Net bir deney için sitemi kaybetmeyi göze aldım. İşte bu deney bitince kimse bana bu konuda bişey iddia edemez.

Bakın buradan bi usul çıktı. Fikirlerin kendisine çarplıp doğrulunun test edilceği bir usul.

"Seo ne google ne de baskasının sözleridir. Seo önce senin yaşadıklarındır"

yorumlarınız için teşekkür ederim. her gün yeni bir şeyler deneyerek kendimi geliştirmeye çalışıyorum. keza denemeden bir sonuca varılmıyor.

• Üyelik 02.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1393
  • Beğeniler 257 / 275
  • Ticaret 25, (%100)

eusanmaz adlı üyeden alıntı

yorumlarınız için teşekkür ederim. her gün yeni bir şeyler deneyerek kendimi geliştirmeye çalışıyorum. keza denemeden bir sonuca varılmıyor.

Bir de şuna dikkat edin. Seo hakkında yazılan çizilen şeylerin büyük çoğunluğu belki 2010 ve öncesi için gecerli. Bazıları abarttın diyecekler ama malesef böyle. O yıllarda spam kraldı. Konu çalarlardı. Çaldıkları siteden önce cıkarlardı. Ve bugünkü gibi değil. Deli para vardı o zamanlar. Yani spam yaparak yorum kasarak konu çalarak mükemmel paralar vardı. Haliyle o zamanlar bir çok şey yazıldı. Bu işten tatlı para yiyen ve hasetçi insanlar ortalığa asılsız fikirler attı. E seoda da önde oldukları için insanlar o sözlere itibar ettiler. 2010da yazılanları bazen acıp okurum. Bakıyorum ki o günlerde de insanlar özgün içerik diyordu. :) Bence komik. Çünkü hala özgün içerik olayı oturmadı.

Ne desem ki ?

İnternet oldukça kirli bir ortam. İnsanlar içten pazarlıklı. Doğru yapan ve faydalı olmaya çalışan insanlar ise oldukça az.

Geçen birisine sordum.
"Ustam. Ben sitemin tanıtımı için faydalı ve kullanıcının hoşuna gidecek özgün makaleler girdiğim siteler açıyorum. İşte blogspot falan filan. Neden doğrudan siteme link vermem sakıncalı olsun ki ?"

"Spam algılanır"

"Abi neden spam olsun. Tertemiz ve faydalı bir site. Spam yapmak bu kadar basitse açayım 10 blog kafama esen siteyi düşüreyim"

":) iyi dene de gör :) "

Bana güldü. Tabi eskiden elindeki 10 yazıyla 100 tane blog açıp ana siteye link verenlerin döneminde yazılan ana sitenize doğrudan link vermeyin yazılarını okuyup ezberlemiş. O günlerde bunlar konuşulurdu. Adam bi yazıyı alır 50 tane blog açıp kullanırdı. Hızlı bir yükseliş yaşar (hani günlük 3se 5 olacak kadar yani) sonra sitesi belki banlanırdı. Sonra da çıkıp gayet dostane şekilde:

"Arkadaşlar böle böle yaptım. Sitem banlandı. aman siz de benim hatama düşmeyin. Ben bi daha tövbeler olsun yapmam bunu"

Der.
:)
Sen sanarsın ki. Adam harbiden yaşamış tecrübe etmiş. Bizim için de üşenmemiş gelip yazmış. Sağolsun. Adamın dibiymiş. :)

İşin aslı böle spam yaptığı 100 site varsa belki 3 tanesi böle kapanmıştır bu adamın.

Umarım konu anlaşılmıştır.
eusanmaz

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al