wmaraci reklam
lidertakipci

Arama motorlarında neden üst sırada çıkamıyorum. Cevabı burada

10 Mesajlar 2.099 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

KARAHAN KARAHAN Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 45 / E
  • Meslek Teknisyen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 62
  • Beğeniler 50 / 21
  • Ticaret 0, (%0)
Az önce forumdan bir arkadaşın açtığı konuya yazdıktan sonra aklıma geldi.

belki bazılarına faydalı olur diyerek konuyu affınıza sığınarak açıyorum.

[B" contenteditable="false">

[B.html?git=1" target="_blank">mymurat1]1-) kaldıki bilim kurgu filmleri yazınca ilk sırada olmasada ilk sayfada cıkmayı planlıyordum site isminden dolayı

2-) sitemi Bing'e tanıtmadıgım halde bilim kurgu filmi izle yazınca ilk sayfadayım ve hatta bazı film isimlerini yazınca bile ilk sayfadayım.

3) bilim kurgu filmi izle yazınca arama sonuçlarında yokum ama bilim kurgu filmleri izle yazınca 241 inci sıradayım

4-) sitemde yüklü olan alakasız bir konuyu indexlemiş, bazı filmlerin isimlerini yazıp mesela just türçke dublaj izle yazınca 3.sayfadayım bu nasıl oluyor ?[/QUOTE]

1-) "Kelime domain" diye bahsedilen şey Google çıkmak istediğiniz kelime ve işiniz ile alakalı ise bu tarzda domain almanız size faydası var.
Örnek:
"Bayrampaşa arçelik servisi" = bayrampasaarcelikservisi.com
"Gaziosmanpaşa beko servisi" = gaziosmanpasabekoservisi.com

Bu tarzda domainler almanın + avantajı vardır. Fakat eğer sayfalarınızı ve sitenizi seo kriterlerine uygun yapmazsanız bırakın 1. sırada olmayı 1. sayfa da hatta 2. - 3. - 4. sayfalarda dahi olamayabilirsiniz. Kelime rekabeti yüksek ise işiniz dahada zorlaşır.

örnek verdiğim sitelerdeki sayfaları düzenlemiştim. Kelime domain avantajından da faydalanarak değişik kelime varyasyonlarında çıkmasını sağlamıştım.

2-) Bing başta olmak üzere
adlı üyeden alıntı

3-)[/B] Google ve diğer arama motorları bir insan değildir. İnsanların yazdığı özel yazılımdır.

Google arama motoru:
"sultangazi buzdolabı tamircisi" kelime anahtarında 11 gün önce yazdığım ve 9 gün önce yazdığım iki sayfayı 1. sayfada göstermektedir. (3 ay içerisinde 1. sırada olmamayı başarısızlık olarak görürüm :D)

Bunun nedeni de birçok kişinin düştüğü hataya düşmemem dir. Önceden kelime anahtarlarını ubersuggest.com, kwfinder.com gibi sitelerde ön araştırmalarla yetinmeyerek elle google yazarak çıkan sonuçları kaydettikten sonra sayfa içerisinde gerektiği gibi kullanmam neticesinde çıkmayı başarmış olmamdır.

[QUOTE]sultangazi buzdolabı tamircisi
sultangazi buzdolabı tamirci

klima servis sultangazi
klima servisi sultangazi
sultangazi klima servis
sultangazi klima servisi

Bunların hepsi ayrı kelime anahtarıdır. Sonuçta bu anahtarları sıralama sonuçlannı İnsanlar değil, Arama motorları yazılımları neticelendirmekte.

Yaklaşık 606.000 sonuç bulundu "klima teknik servisi" düzenlediğim siteler ve sonuçları.
1. sıra ustaklimaci.com
14. sıra cesurteknik.com

Yaklaşık 197.000 sonuç bulundu "hava perdesi tamir" düzenlediğim siteler ve sonuçları.
1. sıra ustaklimaci.com
2. sıra xn--ustaklimac-6ub.com (Türkçe alan adı)
ve
3. sıra xn--ustaklimac-6ub.com (Türkçe alan adı)

Yaklaşık 168.000 sonuç bulundu. "bayrampaşa klima servisi" düzenlediğim siteler ve sonuçları.
1. sıra cesurteknik.com
3. sıra bayrampasaarcelikservisi.com
7. sıra xn--ustaklimac-6ub.com (Türkçe alan adı)

Yaklaşık 377.000 sonuç bulundu. "bayrampaşa klima servis" düzenlediğim siteler ve sonuçları.
1. sıra bayrampasaarcelikservisi.com
3. sıra cesurteknik.com
6. sıra xn--ustaklimac-6ub.com (Türkçe alan adı)

Yaklaşık 27.300 sonuç bulundu. "bayrampaşa klima servisi tamirciler" düzenlediğim siteler ve sonuçları.
1. sıra bayrampasaarcelikservisi.com
2. sıra xn--ustaklimac-6ub.com (Türkçe alan adı)
4. sıra ustaklimaci.com
14. sıra cesurteknik.com (Bu kelimeyi eksik kullandığımdan dolayı alt sıralarda kaldı.)

sonuçları Wmaracı sıra bulucu ve Google arama motorundan kontrol edebilirsiniz.

Görüldüğü gibi sitelerimizi ve çıkmak istediğimiz kelimede düzenlediğimiz yazı/sayfalarımzı belli kriterlere dikkat ederek kelime anahtarlarını en iyi şekilde kullanarak oluşturduğumuz zaman.

Arama motorlarında üst sırada neden yokuz? diye hayıflanmanız mantık dışı olacaktır.

Üst sıralarda olamama nedeni genellikle, rekabetin yüksek olması, sitenizin yeni olması, rakiplerinizin sosyal medya ve paylaşımları iyi kullanması, Adwords reklamlarını kullanmaları, Kaliteli sitelerden Tanıtım ve backlink satın almaları v.b. gibi etkenler nedeniyle üst sıralarda olamazsınız.

Uzun lafın kısası:
Siz bir arkadaşınızı yolda gördüğünüz zaman sadece "Naber" demenle her şeyi çözer iken.

Arama motoru olarak düşünürsen her yazdığın aynı şey olmayacaktır.
Naber, Nasılsın, nasıl gidiyor v.s. hepsi farklı kelime anahtarıdır.

Klima servis ve Klima servisi arasında ki fark basit bir (i) harfi değildir.

4-) Satın almış olduğunuz domain daha önceden kayıt edilmiş veya yasaklanmış ta olabilir. Bu yüzden başka linkleri indexlemiş olabilir.

Google yasaklı sandbox düştüğünden dolayı önceki sahipleri bayrampasaarcelikservisi.com ve gaziosmanpasabekoservisi.com domainleri uzatmamışlardı. Şimdi bu siteler hem kelime anahtarına göre ve değişik varyasyonlarda üst sıralarda çıkmaktadır.

Sizin sitenizde bu durumdaysa zamanla düzelir.
Bipixel

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

armoniy armoniy Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mimarlık Adayı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 975
  • Beğeniler 227 / 270
  • Ticaret 2, (%50)
uzun domain önermemekteyim hem güven hemde çalışma açısından

bayrampasaarcelikservisi.com/

Kısa anlaşılır net olacak keyword diye uzun alınmaz bana göre
KARAHAN

kişi bu mesajı beğendi.

ziyakgul ziyakgul Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Z** A**
  • Mesajlar 260
  • Beğeniler 36 / 59
  • Ticaret 0, (%0)
Domain adının en fazla 2 anahtar kelimeden oluşması gerekmektedir. Ayrıca uzun domainler güven vermeyen bir görüntüde olduğunda çok fazla ilgi görmezler. Kısa akılda kalıcı bir domain ile içeriğinizi özgün tutun anahtar kelimelerinizi her sayfada farklı olacak şekilde düzenleyin. Başlangıç için idealdir.
melankolia armoniy KARAHAN

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 23.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 45 / E
  • Meslek Teknisyen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 62
  • Beğeniler 50 / 21
  • Ticaret 0, (%0)

armoniy adlı üyeden alıntı

uzun domain önermemekteyim hem güven hemde çalışma açısından

bayrampasaarcelikservisi.com/

Kısa anlaşılır net olacak keyword diye uzun alınmaz bana göre

Buda bir bakış açısı. Fakat Klima, Kombi, Beyaz eşya teknik servis firmaları açısından o kadar önemlidir ki artık internette olmayan bir teknik servis firması kapısına kilit vurmak zorunda kalıyor.

ziyakgul adlı üyeden alıntı

Domain adının en fazla 2 anahtar kelimeden oluşması gerekmektedir. Ayrıca uzun domainler güven vermeyen bir görüntüde olduğunda çok fazla ilgi görmezler. Kısa akılda kalıcı bir domain ile içeriğinizi özgün tutun anahtar kelimelerinizi her sayfada farklı olacak şekilde düzenleyin. Başlangıç için idealdir.

Maalesef ki iki kardeşimize de bu konuda katılamayacağım. Bunun nedeni de Piyasada neredeyse domain kalmamış. :D

klimaciservisi.net
klimaservisinet.com (Üstteki domainin çakması mı?)
klimaservis-klimaservisi.com (Kim böyle domain alır ki?)
klimaservis-tr.com (com.tr çakması. Başkası com.tr aldığından dolayı bunu almış.)
klima-servisiniz.biz (Ne jenerik, Nede akılda kalıcı. İş yapıyor mu? Önemli olan bu.)

servisiiz.com (Domain satın alır iken hatamı yapmış? Yok canım servisiyiz, servisiz, dolu olduğundan bunu almıştır.)
bursa-arcelik-servisi.com (3 anahtar kelime ve arada - işareti dezavantaj)
gebzeklimateknikservisi.com (4 anahtar kelime. Abartmış mı?)
arcelikservisgelsin.com (Gelsin gelsinnnnn :))
bekoservisservisi.com (Bu nasıl bir Türkçe'deki kullanım.)
acilkombi.servisal.com.tr (Hastanede miyiz?)
demirdokum-servisi.org (Bu önce almış)
demirdokum-servisleri.net (Bu sonra almış)

Elbette kısa, net, akılda kalıcı domainler önemlidir. Bu konuda haklısınız.
namazlar.com (Yıllardır dokunmadığım domainim.)
silahbilgi.com (Çok üşengecim. Böyle bir domain başkasında olsa)

Yalnız şunlarda gerçek.
Zamanında sırf Google ve diğer arama motorlarında çıkmak için o kadar işlere bulaştılar ki. Birçok "vip domain", "jenerik domain", "kelime domain" diye bahsedelim. Kısa, net ve akılda kalıcı alan adlarını Google ve diğer arama motorlarında kara listelere soktular.

Domain bitiş tarihlerini uzatmadılar. Uzatsalarda yasaklı listede olduklarından dolayı arama motorlarında çıkmıyorlardı.

Bu domainler ya 1-2 yıl boşta kaldıktan sonra domain satın almak için ararken tesadüfen bulduklarınızı satın alarak. Sandboxtan çıkmak için başvuru yaparak, içerikleri düzgün girerek zamanla üst sıralara çıkmak için uğraşmak zorundaydınız.

Oysa en kolayı 5-10 domain satın almak çıkmasını istenilen kelimelerde aşırı derecede spam olmasına rağmen üst sırada çıktıktan sonra ekmeğini yemekti. Bu domainlerinde ömrü 6 ay bilemediniz en fazla 12 aydır. Bakınız özellikle sinema, dizi, film siteleri domainleri.

İnternetten iş yapan "sıradan" bir teknik servis firmasının abartmıyorum ortalama 5 domaini vardır. Bildiğiniz mahalle aralarında ki klima, kombi, beyaz eşya teknik servisler v.s.

İnternetten iş yapan "kurumsal" bir teknik servis firmasının abartmıyorum ortalama 40-50 domaini vardır.

İnternetten iş yapan "sözde" teknik servis firmasının abartmıyorum ortalama 150-200 domaini vardır.

444 ve 0850 ile başlayan bir çok teknik servis firması aslında teknik servis firması değildir. Bu şekilde internet üzerinden çalışan firmalar en az 100 web sitesine sahiptirler. Kendilerine internet üzerinden ulaşan kişileri kendileri ile anlaşmalı çalıştıkları mahalle aralarında ki küçük servislere yönlendirirler.

Müşteriye yönlendirdiği bu küçük teknik servis esnafı bu firmaların faturasını, Teknik servis raporunu keserler. yaklaşık olarak ta işin %30 ücreti bu firmalara gider.

Bu tarz çalışan firma ve küçük esnaf beraberce mutlu mesut şekilde iş yapar.
Müşteri her zaman mağdur olur.

Bu firmanın gönderdiği servis, Bilmem neyin beyni yanmış, kartı arızalanmış diyerek 300-400 Lira fiyat biçerken.

Mahallenizden çağırdığınız tanıdığınız bir küçük esnaf servisiniz "kapı kilidi bozukmuş 40 lira versen yeterli abla der."

Arama motorlarında neden üst sırada çıkamıyorum. Cevabı burada Konumuz dağıldı ama gerçek budur. (Google bu konu başlığı ile üst sırada keşke kendi sitemde makale olarak yazsaymışım :) )

Kimilerinin "vip", "jenerik" veya "kelime domain" dedikleri işler TEKNİK SERVİS SİTELERİ açısından önemli değildir.

Önemli olan 1. sayfada 1. sırada çıkmaktır. Kliması bozulan, kombisini yaptırmak isteyen, beyaz eşyasını tamir etmek isteyenler internette konu ile alakalı arama yapar. Çıkan sonuçlarda %60 kadarı 1. sayfa 1. sıradaki siteye tıklar. Servis çağırır.

Ne bir yazı okur. Ne bir referansına bakar. Nede sitesinde dolaşır.

Yaklaşık 606.000 sonuç bulundu "klima teknik servisi" düzenlediğim siteler ve sonuçları.
1. sıra ustaklimaci.com
14. sıra cesurteknik.com

Bu kelime anahtarında çalışma yaptığım 2 sitede "kelime domaini" olmamasına rağmen üst sıradadır.

Arama motorlarında neden üst sırada çıkamıyorum. Cevabı burada konusu ile alakalı yazdığım ilk mesajımı desteklemektedir.

Merak ettiğiniz konularda bildiğim kadarıyla sorularınıza özelden cevap yazabilirim.

wmaraci
wmaraci

ziyakgul ziyakgul Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Z** A**
  • Mesajlar 260
  • Beğeniler 36 / 59
  • Ticaret 0, (%0)
KARAHAN haklısın domain kalmadı ama başarı olabilmek için de şartları biraz zorlamak gerekiyor :)
KARAHAN

kişi bu mesajı beğendi.

Alpazen Alpazen Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek SEO UZMANI
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad A** Z**
  • Mesajlar 489
  • Beğeniler 48 / 114
  • Ticaret 0, (%0)
Bana göre domain herhangi bir anlam ifade etmese bile siteiçi ve sitedışı SEO'yu düzenli bir şekilde yaparsanız başarılı olabilirsiniz. Buna örnek pek çok web sitesi var
KARAHAN

kişi bu mesajı beğendi.

Kingjames Kingjames WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Satış temsilcisi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad K** Ö**
  • Mesajlar 900
  • Beğeniler 235 / 265
  • Ticaret 9, (%100)
o arkadaşın yaptığı çokta hoş degil, sana karşıda çok iyi davranmış, yanlış anlama sen kötüsün demiyorum., ama bazı insanlar şunu diyebiliyor, ( defol). insan acayip sinir oluyor. ayrıca böyle uzun makaleler paylaştığın için teşekkür ederiz.
KARAHAN

kişi bu mesajı beğendi.

madalyon madalyon Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** Ç**
  • Mesajlar 618
  • Beğeniler 52 / 142
  • Ticaret 0, (%0)
eğer kaliteli ve yeterli olacağına inanıyorsanız marjinal ve kısa bir alan adı daha iyidir.
KARAHAN

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 23.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 45 / E
  • Meslek Teknisyen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 62
  • Beğeniler 50 / 21
  • Ticaret 0, (%0)

ziyakgul adlı üyeden alıntı

haklısın domain kalmadı ama başarı olabilmek için de şartları biraz zorlamak gerekiyor :)

Yukarıda bahsettiğim gibi kaliteyi geçtim, abuk sabuk alan adları piyasada sıkça karşımıza çıkıyor. Bu tarz sitelerde şartları maddi açıdan zorluyor :) Bir çok siteyi karşılaştırmak için analiz ettiğim zaman kendi yaptığım sayfalar kadar özenli olmadığını görüyorum. Ben şartları zorluyorum. Onlar maddiyatı :D

Alpazen adlı üyeden alıntı

Bana göre domain herhangi bir anlam ifade etmese bile siteiçi ve sitedışı SEO'yu düzenli bir şekilde yaparsanız başarılı olabilirsiniz. Buna örnek pek çok web sitesi var

Yinede güzel domainlerin her zaman avantajı vardır. Bunun yanında site içi özellikle güzel bir çalışma neticesini vermektedir. Site dışı olarak sadece sosyal paylaşımları destekliyorum.

Para ile alınan sahte beğenilerin ileride bir faydası olmadığı görülüyor. Facebok bu tarz hesapları otomatik olarak kapattığında 1000 paylaşım satın aldıysanız. Ya çeyreği yada elde sıfırı kalıyor. :)

Kingjames adlı üyeden alıntı

o arkadaşın yaptığı çokta hoş degil, sana karşıda çok iyi davranmış, yanlış anlama sen kötüsün demiyorum., ama bazı insanlar şunu diyebiliyor, ( defol). insan acayip sinir oluyor. ayrıca böyle uzun makaleler paylaştığın için teşekkür ederiz.

Değerli yorum ve desteğiniz için ben teşekkür ederim.

madalyon adlı üyeden alıntı

eğer kaliteli ve yeterli olacağına inanıyorsanız marjinal ve kısa bir alan adı daha iyidir.

Bu tarzda domainleri bulmak zor.
Zamanında satın alabildiklerim arasında namazlar.com, camiiler.com, silahbilgi.com ilk aklıma gelenler. İşime yarayacak 1-2 güzel domain daha var. Bakalım kısmet.

Maalesef ki vakitsizlik ve üşengeçlikten bu domainlere pek yönelemedim.

seomweb seomweb ceobilisim.com Kullanıcı
  • Üyelik 07.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Business Man
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** D**
  • Mesajlar 1142
  • Beğeniler 247 / 199
  • Ticaret 25, (%100)
güzel bir açıklama yapmışsınız ben doamainlerin marka ismi olmasından yanayım dediğiniz domainler paravan olarak kullanılabilir.
KARAHAN

kişi bu mesajı beğendi.

iqhaber.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al