lostyazilim

Tanıtım Yazıları ve Kategorilerin Önemi

11 Mesajlar 1.990 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

GuestLion GuestLion WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 852
  • Beğeniler 340 / 340
  • Ticaret 39, (%100)
Aslında böyle başlıklar açıp fazla sayıda seo tüyosu yaymak hoşuma gitmesede ticari olarak ödeme yapılan link ve yazı alım satımlarının insanlara faydalı olabilmesi adıyla bu seferlik açmayı uygun görüyorum.

Tanıtım yazısı alırken bazı sitelerde subdomain üzerinde çıkış yapılıyor. Bu durumda ana domainden beklediğiniz alakalılık durumunun size faydası olmayacaktır.

Benzer şekilde alakasız bir siteden bile tanıtım yazısı alırken kendi sektörünüze uygun bir kategori açtırarak veya sitede mevcut en yakın kategoriye kaliteli yazılar yazarak link almanız google gözünde daha fazla ve hızlı etki edecektir.

EnderGrafik isimli arkadaşımızın sitesinden tanıtım yazısı satın aldım. Çünkü benim sitemdeki konu ile doğrudan alakalı. Bunu ve karşımdaki site sahibininde yararını düşünerek faydası olacak bir yazı hazırladım ve gönderdim.

Fakat üzülerek gördümki 40 tl ödeyerek satın aldmış olduğum tanıtım yazısı "Site Tanıtımları" gibi tamamen alakasız Google'a bak ben buradan link satıyorum kategoriside budur kısmında yayınlanmış.

Etkisi olmaz mı? Elbette olur ama olumsuz mu olur yoksa çok az mı olur orası tartışılabilir.

Bence sitesinde tanıtım yazısı satan arkadaşların en azından bu yazıları yayınladıkları kategori adları 'Genel', 'Yaşam', 'Yazılar' gibi isimler ile adlandırılsa çok daha faydalı olur ve helal olur.

Site tanıtımları kategorisi demek açıkça google'a hedef olmaktır. Zaten bu haksızlıktır çünkü benim yazımın içeriğinde herhangi bir site tanıtımı yoktur bir konu adam gibi anlatılmış okuyucular bilgilendirilmiştir.

Bu durumda google bu site bu yazıyı satın almıştır diyecek ve bana fayda sağlasa bile -ki sağlamayacaktır- uzun vadede haneme kocaman bir eksi puan işlencek.

Bu durumu fark edip arkadaşımıza yazıyı iptal edelim talebimi iletttiğimde ücret iadesinin mümkün olmadığını yazının indexlendiği ve yazıyı silmesi halinde sitesinin zarar göreceğini belirtmiştir.

Bende yazıyı iptal etmesini ücretini çatır çatır yemesini önerdim.

Lütfen daha duyarlı olalım.

Saygılar
ebubekiragbaba scelebi HastalaVista

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

wonderkid wonderkid WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Seo Executive
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Z** Y**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 31 / 21
  • Ticaret 1, (%100)
Çok önemli bir konuya değinmişsiniz 'backlink ticareti' gibi çok önemli bir sektör oluşmuş durumda maalesef insanları süslü yazılarla kandırıp daha sonra çöp sitelerden link satan insanlar doluşmuş ortalıklarda, sektöre yeni başlamış kişiler maalesef bu tuzaklara düşmekte (ben dahil) tanıtım yazısı alınacak yeri en iyi kişinin kendisi tespit edip bizzat o sitenin editörüyle görüşülüp yayınlanması gerekir.

EnderGrafik EnderGrafik Profesyonel Grafik İşleri Kullanıcı
  • Üyelik 14.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 1340
  • Beğeniler 618 / 619
  • Ticaret 231, (%100)
O kadar önemliyse almadan önce sormayı deneyin birdaha ki sefere. Herkes için en sağlıklısı olur, zira satın alım gerçekleştiren diğer 20 arkadaşa yapmadığım bir kayırmayı sizede yapamam. Sorarsınız kategoriyi, olur yada olmaz eyvallah dersiniz. Zorla satmıyoruz kimseye birşey. Yazıyı kaldırmayacağım, etkisini hep birlikte göreceğiz umarım.

BigSEO BigSEO Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Engineering
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 1763
  • Beğeniler 52 / 621
  • Ticaret 54, (%94)
Site tanıtımları kategorisini Google'un kötü göreceğini düşünmüyorum. Google'un botları insan değil bu kadar detaylı düşünemez. Bir de şöyle düşünebiliriz;
Ben Site Tanıtımları kategorisi açtım şunun sitesini beğendim kendi blogumda yazı yazıp paylaşmayı düşündüm ve paylaştım. Böyle bir düşünce de olabilir.
Aranızdaki ticareti bilmem ama kategori Site Tanıtımları diye Google bunu kötü görmez rahat olabilirsin. :)

wmaraci
wmaraci

53456 53456 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2422
  • Beğeniler 1174 / 895
  • Ticaret 20, (%100)
aynen öyle adam diyor pr 6 backlink. sitenin içi yok ama sonuçta kutusunda pr6 yazıyor değilmi :)

EnderGrafik EnderGrafik Profesyonel Grafik İşleri Kullanıcı
  • Üyelik 14.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 1340
  • Beğeniler 618 / 619
  • Ticaret 231, (%100)

BigSEO adlı üyeden alıntı

Site tanıtımları kategorisini Google'un kötü göreceğini düşünmüyorum. Google'un botları insan değil bu kadar detaylı düşünemez. Bir de şöyle düşünebiliriz;
Ben Site Tanıtımları kategorisi açtım şunun sitesini beğendim kendi blogumda yazı yazıp paylaşmayı düşündüm ve paylaştım. Böyle bir düşünce de olabilir.
Aranızdaki ticareti bilmem ama kategori Site Tanıtımları diye Google bunu kötü görmez rahat olabilirsin. :)

Aynısını söyledim, 8 yıldır bir çok haber sitesinin SEO'sunu yapan arkadaşada sattım yazı. Kategoriyi bile sormadı arkadaş.

Ek Olarak:

NTBol adlı üyeden alıntı

aynen öyle adam diyor pr 6 backlink. sitenin içi yok ama sonuçta kutusunda pr6 yazıyor değilmi :)

Eğer sözünüz banaysa sitede 3000 "makale" mevcut. Ve bu makaleleri İstanbul Anadolu Yakası SGK Müfettişi yazıyor. Gönüllü olarak. Sektörde bu yüzden birinci sitedir.

• Üyelik 20.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 852
  • Beğeniler 340 / 340
  • Ticaret 39, (%100)

Google'un botları insan değil bu kadar detaylı düşünemez.

Emin misiniz? :D

Google'ın bunu anlaması için insan gibi düşünmesine ihtiyaç yok. Eğer içi link dolu 'site tanıtımları' adında bir kategori varsa Google bunu reklam olarak değerlendirir. Yani parayla alınmış link.

Google'ın her dilde belirlediği jenerik kelimeler vardır. Buraya TIKLA gibi ;)

Aynı şekilde kategoriler içinde geçerlidir. Site Tanıtımları çok kullanılan jenerik bir ifadedir ve Google bunu çok rahat bir şekilde fark edebilir.

Saygılar

Ek Olarak:

EnderGrafik adlı üyeden alıntı

Aynısını söyledim, 8 yıldır bir çok haber sitesinin SEO'sunu yapan arkadaşada sattım yazı.

Üzülerek belirtmek isterim malesef Türkiye'de gerçekten ezbere iş yapmadan SEO'dan analayan kişi sayısı çok çok azdır.

Kategori ve tag kullanımı ve doğru şekilde kullanılması SEO açısından elzem derecede önemlidir.

Sizin sitenizle benim anahtar kelimem alakalı. Ama site tanıtımlarında çıkınca etki diyelim ki % 50 olsun.

Sıradan bir haber sitesinde ise İş Güvenliği ile ilgili bir kategoride aynı yazım çıksın. Etki % 50 olacaktır.

Sizdeki yazı 40 tl

Diğer sitedeki 20 tl.

Halbuki siz böyle jenerik ifade yerine kendi normal kategorilerinizde aynı yazıyı ekleseydiniz etki en az % 70-80 olurdu. Bana göre %100...

Bende çoğu kimse gibi düşünmeden atladım. Bu bana ders oldu tabi bundan sonra bende atlamayacağım. Ama inanın o kategoriyi bile sormayan arkadaşta benim gibi atlamıştır.

Saygılar
Umeyr

kişi bu mesajı beğendi.

BigSEO BigSEO Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Engineering
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 1763
  • Beğeniler 52 / 621
  • Ticaret 54, (%94)

adlbelge adlı üyeden alıntı

Emin misiniz? :D

Google'ın bunu anlaması için insan gibi düşünmesine ihtiyaç yok. Eğer içi link dolu 'site tanıtımları' adında bir kategori varsa Google bunu reklam olarak değerlendirir. Yani parayla alınmış link.

Google'ın her dilde belirlediği jenerik kelimeler vardır. Buraya TIKLA gibi ;)

Aynı şekilde kategoriler içinde geçerlidir. Site Tanıtımları çok kullanılan jenerik bir ifadedir ve Google bunu çok rahat bir şekilde fark edebilir.

Saygılar

Ben onlarca siteyle,firmayla çalıştım ilk kez böyle bir ifade duydum.

İyi çalışmalar.

• Üyelik 20.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 852
  • Beğeniler 340 / 340
  • Ticaret 39, (%100)

wonderkid adlı üyeden alıntı

Çok önemli bir konuya değinmişsiniz 'backlink ticareti' gibi çok önemli bir sektör oluşmuş durumda maalesef insanları süslü yazılarla kandırıp daha sonra çöp sitelerden link satan insanlar doluşmuş ortalıklarda, sektöre yeni başlamış kişiler maalesef bu tuzaklara düşmekte (ben dahil) tanıtım yazısı alınacak yeri en iyi kişinin kendisi tespit edip bizzat o sitenin editörüyle görüşülüp yayınlanması gerekir.

Google zaten parayla alınan linklerin peşindeyken elbette bu şekilde güzel sitelere bile yazı eklendiğinde anlamı kalmıyor.

İşin daha çarpıcı kısmı ise bu siteden bu şekilde yazı satan sitelerin esas büyük zararı kendilerinin görüyor olmasıdır.

Bu işi gerçekten kaliteli yapan sitelere bloglara bakarsanız sizden yazı bile istemezler. Yazıyı biz hazırlıyoruz şartı koyarlar. Neden? Zaten sitenizden link çıkışı olacak. İster tanıtım ister başka şekilde, adam işi biliyor ve diyor ki bari yazıyı ben kaliteli yazayım hem özgün olur banada faydası olur diyor.

Sigorta müdürü yazı yazıyor olabilir. Ama bu sizin Google gözündeki değerinizi değiştirmeyecektir. Google ne siteleri yaktı bu nedenle biraz bakın derim.

Saygılar

Ben onlarca siteyle,firmayla çalıştım ilk kez böyle bir ifade duydum.

İyi çalışmalar.

Bu daha yeni sayılır ;) Aslında çok yeni de değil ama genele bakınca yeni diyebiliriz. Ayrıca yabancı SEO sitelerini biraz takip edin. Onlar bu konuda daha ilerideler diyebilirim. Bununla ilgili Türkiye'den sıfır ama yurtdışından sayısız üstelik sağlam kaynak verebilirim.

Mesela sizin muhtemelen duymadığınız başka bir bilgi daha vereyim. MOZ'da çalışan bazı arakdaşlar Google'dan ayrılmadır. Bu nedenle MOZ kriterleri etkilidir.

Bu konudaki tek bir şey daha yazıp uzatmak istemiyorum.

Google bugün yapay zeka konusunda insan davranışları ile robotlar -> yazılımlar arasındaki en büyük semantik arşive sahip. Daha neler neler...

Bu linkteki başlıkları okumalısınız çok şaşırtıcı ve gerçektir. Google arama motoru bu işin uygulama kaynak sahasıdır.

Ben şu anda Google'ın ispat edebileceğim bazı özel logaritma yapılarını biliyorum. Henüz düşünemese bile insan davranışlarını ülke ülke kültür kültür çok iyi biliyor Google. Hangi kelimenin nerede kullanıldığına kadar. Üstelik lokal olarakta bunu iyi kavramışlar.

Mesela Google şunu iyi biliyor. Birisi yazı satın almışsa yazıdaki ilk linke tıklayan genellikle backlinki alan kişi oluyor. IP den görebiliyor bunu. Aynı şekilde içinde link bulunan yazıların yapay olarak indexletilmesi. Ayrıca ilgili yazıdaki anahtar kelimenin sık sık aynı IP den aratılması gibi çok sayıda veriyi kıyaslayabiliyor.

Saygılar

53456 53456 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2422
  • Beğeniler 1174 / 895
  • Ticaret 20, (%100)

EnderGrafik adlı üyeden alıntı

Aynısını söyledim, 8 yıldır bir çok haber sitesinin SEO'sunu yapan arkadaşada sattım yazı. Kategoriyi bile sormadı arkadaş.

Ek Olarak:

Eğer sözünüz banaysa sitede 3000 "makale" mevcut. Ve bu makaleleri İstanbul Anadolu Yakası SGK Müfettişi yazıyor. Gönüllü olarak. Sektörde bu yüzden birinci sitedir.

yok hocam size demedim genel bir örnek. (backlink paketleri için)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al