wmaraci reklam
lidertakipci

Gönüllü yazar bulmanın yolları nelerdir?

39 Mesajlar 4.730 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Being Being İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Metin Yazarı/Editörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
mrtrclb galiba yanlış anlamışsın, aslında galiba değil baya baya yanlış anlamışsın. Ya da yanlış anlamak istemiş de olabilirsin, hangisini yaptığına karar veremedim.

Peki, neden birinin ticari faaliyetinde karşılık almadan "sırf paylaşımcı" olduğum için emeğimi vereyim?

Bu sorunun cevabını bulduğunuzda aradığınız sorunu cevabını da bulmuş olacaksınızdır.

Yukarıdaki iki cümleyle ben zaten sana fikir verdim. "Yahu kardeşim bırakın bu işleri, gidin parasıyla yazdırın." diye çıkışmadım. Geri kalan cümleler benim şahsi ve profesyonel fikirlerimden ibaret. (Mesajımda kaç tane "bence" gibi iyelik olduğunu sayarsan anlayacaksındır.)

Bahsettiğin "Konuk yazarlık, Takipçilerin gönderdiği yazıların paylaşılması ve Misafir blogculuk" kavramlarını duydum. Ama o zamanlar henüz 21. yüzyılda yaşamıyorduk. Ayrı konu yine yukarıdaki iki cümleyle bu cevaplara ulaşabilirsin.

Basit bir örnek; misafir blogculuk birinin babasının hayrına yazdığı içerik değildir. Bir nevi içerik karşılığında elde edilen ücretsiz tanıtım yazısıdır. Ayrıca Google da bu konudaki tepkisini vaktiyle ortaya koymuştu. Örnek hadise için bkz: https://searchengineland.com/guest-post-google-penalty-187707

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.
wmaraci
reklam

Myscherzo Myscherzo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 19
  • Beğeniler 2 / 1
  • Ticaret 0, (%0)

Being adlı üyeden alıntı

Panda sorduğun soruların tamamının cevabı değişkenlere bağlı. Fiyatlandırmanın iş başına yapılması, maaşlı bir çalışanınız olmadığı sürece en makul olanıdır. Ben WM Aracı çalışanı olduğum için (maaşlı) bu soruyu direkt es geçiyorum. Ayrıca WM Aracı'nda blog dışında daha birçok metin işiyle alakadar oluyorum. Yani 5-6 farklı kalemde yaptığım işler için maaş almış oluyorum.

Benim gibi ve benden daha iyi onlarca yüzlerce editör var. Ama bu arkadaşların hepsinin işi editörlüktür. Tüm geçimini bu işten sağlayan arkadaşların fiyat beklentisi haliyle biraz daha yüksek oluyor.

Şöyle bir örnekleme yapayım, bu işi tam zamanlı yapan arkadaşların bir projede sarfettiği çabaya oranla bekledikleri aşağıdaki gibi olacaktır (ortalama olarak);

Minimum çaba = 500 TL
Ortalama çaba = 1000 - 1200 TL
Ortalamanın üstü çaba - 2000 TL
Yoğun çaba - 3000+

Bu rakamlar size uzak olduğu sürece 100 kelime 1 TL ile yapacağınız metinler sıradan metinler olacaktır diye düşünüyorum.

Web sitem 2.5-3 ayda 200-220 TL falan kazanç sağlıyor bana. Aylık ortalama gideri ise 30 TL. Yani 3 ayda 90 TL gideri var. 200-90= 110 TL. Elimde zaten 110 TL kalıyor :) Dediğiniz paraları benim gibi siteleri olanların vermesi çok zor.

TechnoVadi - Teknoloji Haber, Dizi Film Öneri, Rehber yazılar vb. makale okunmak için sizi bekliyor

birsevda birsevda Maraba Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Amele
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 2211
  • Beğeniler 753 / 753
  • Ticaret 18, (%100)
Hocam gönüllü yazar bulursunuz ama şu şekilde gene onun içinde para harcamanız gerekmekte. Çeşitli çekilişler yaparsınız. Dersinizki bu ay bu kadar konu açan kişiler arasında çekilişle İphone verecem gibi... Bunu zamanında 1 sitem için yaptım yaklasık 1 sene kadar yaptık bellı aralıklarla sonradan insanlar kendileri yazmaya başladılar. Bu şekilde belki gönüllü yazar buabilirsiniz.

Siteni Ekle WeBDiZiN.Com

tamerh tamerh WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum Karaman
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 359
  • Beğeniler 198 / 178
  • Ticaret 10, (%100)
Aslında bunun cevabı çok basit: Para vermeyecekseniz başka bir şey sunmanız gerekir.
Kimse bir başkası için uzun süre ücretsiz çalışmaz. Kardeşiniz, arkadaşınız için bile bu böyledir.
Yazan insan da bi yerden sonra bunun para cinsinden karşılığını almak ister. Ancak belli bir yere gelene kadar, kendini geliştirene kadar bunu erteleyebilir.

Peki başka bir şey nedir?
1) Unvan
Kimi insanlar için misal "editör" gibi bir unvan bile yeterli olabilir. Bu, onu motive etmek için yeterlidir.

2) Çok okunma, bilinme
Sitenizin ziyaretçi sayısı ve yazarın alacağı etkileşim onu motive edebilir. Bir yazarın yakıtı okunmadır diyebiliriz. Gel kardeşim benim sitemde yaz, yazıların onbinlere ulaşsın şeklindeki bir teklif cazip gelebilir kimilerine.

3) Hediye
Çok pahalı olmasa bile küçük hediyeler de yazarına göre teşvik edici olabilir. Bilgisayar, telefon aksesuarları, sd kart, kitap, dergi gibi.

4) Eğitim
Yazmaya hevesli yeni bir yazara böyle bir alan açarak, gerektiğinde yol göstererek onu eğitecekseniz bu da bir yazar için teşvik edici olabilir.

5) Özgürlük
Eğer bir köleniz varsa yazı başına ona çarşı izni vs. vererek de yazmaya motive edebilirsiniz. Gerçi ilk çarşı izninde kaçacaktır ki bu madde şakaydı zaten. Aklıma başka bi şey gelmedi.

Sizin aklınıza gelen bir madde var mı diye sorarak Being taklidini son haddine vardırmak istiyorum. Kendisi benim idolümdür yazar yönüyle.

wmaraci
wmaraci

Voltaren Voltaren www.ZomPir.com Kullanıcı
  • Üyelik 12.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** U**
  • Mesajlar 2093
  • Beğeniler 527 / 643
  • Ticaret 0, (%0)
para olmasada karşılığı olmalı mesela bana notebook vs yolla yazayım aynı zamanda kendi işlerim içinde kullanmış olurum 2 ay anlaştık mesela sonra geri yollarım gibi.

Finans Haber Portalı : https://www.zompir.com/

Being Being İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Metin Yazarı/Editörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
tamerh benim zaten hemen yukarıda yorumum vardı, muhtemelen gözden kaçırdın :D
tamerh

kişi bu mesajı beğendi.

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.

jarni jarni WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek elektrik teknikeri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad I** E**
  • Mesajlar 264
  • Beğeniler 8 / 102
  • Ticaret 1, (%100)
Valla ben 300 kelime 1 tl 500 kelime 1.5 tl makale yaz para kazan diye site de tanıtım actım ama giren cıkan olmayınca siteye gorende yok :D

tamerh tamerh WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum Karaman
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 359
  • Beğeniler 198 / 178
  • Ticaret 10, (%100)

Being adlı üyeden alıntı

tamerh benim zaten hemen yukarıda yorumum vardı, muhtemelen gözden kaçırdın :D

Sadece 31 nolu mesajı görmüştüm. Diğerlerini yeni okudum. :)

mFrkan mFrkan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Anestezi
  • Konum Adıyaman
  • Ad Soyad F** Y**
  • Mesajlar 113
  • Beğeniler 21 / 52
  • Ticaret 1, (%100)
Kendi kendinize objektif bir şekilde "Ben başka bir sitede neden misafirlik yazarlık yapayım?" sorusunu sormanız cevapları verecektir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al