wmaraci reklam
lidertakipci

Yeni bir site kuruyorum, yapılacaklar listesi

14 Mesajlar 1.349 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

nigne2011 nigne2011 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 647
  • Beğeniler 112 / 197
  • Ticaret 1, (%100)
Yıl olmuş 2018-2019, teknoloji gelişti artık yeniden yapılması gerekenleri bir başlıkta toplama zamanı geldi. fikri olan varsa ekleyebilir ya da çıkartabilir.

New TLD domain: https://www.namecheap.com/domains/new-tlds/explore.aspx

abd hosting :https://www.namecheap.com/hosting/shared.aspx

tema lisansı :https://themeforest.net/category/wordpress

forum lisansı : https://xenforo.com/purchase

cookie: https://tr.wordpress.org/plugins/cookie-law-info

ssl

web view mobil uygulamaların yaptırılması

logo

Kararsız kaldıklarım

CDN hizmeti( yeni siteler için uygun hizmet veren firma yok, en ucuzu yıllık 250 dolar, o yüzden kararsızım)

Wp premium cache eklentisi ( bilgim fazla yok, o yüzden olabilir de olmayabilir de)

AMP kurulumu ( google bir netleştiremedi gitti, kimi kurun diyor kimi amp olayı bitti diyor, zaten bu sistem reklamların geç yüklenmesine hatta reklam olayının bitmesine sebep oluyor, adam siteye gelip reklamsız içeriği alıp gidecek ben de boşuna abd hostinglere para yediricem, o kadar zengin değiliz google amca kusura bakma ama yine de fikirlere açığım)

Premium seo eklentisi(gerek var mı bilmiyorum)

eksikleri yazarsanız güzel olur, namecheap tercih etme nedenim domain ucuz olmasıdır, godaddy'de domain, hosting ve ssl ile birlikte neredeyse 10 katı. site blog/forum olacak, bu şekilde akillitelefon.com

wmaraci
reklam

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Türkiye hedefli bir site açmayı düşünüyorsanız öncelikle Amerika lokasyonu unutun.
Türkiye lokasyon olmasa bile Avrupa lokasyon tercih etmelisiniz her zaman.

Cdn gerekli değildir, özelikle Türkiye lokasyon olacak ise zaten faydasını görmezsiniz.

Cache eklentisine gelince, Litespeed Cache sizi fazlası ile rahatlatır.

Amp eklentisinde ise Ahmet Kaludi ait olan eklentiyi kullanabilirsiniz. Bir çok sitede kullandım, hata ile karşılaşmadım.
nigne2011

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 15.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 647
  • Beğeniler 112 / 197
  • Ticaret 1, (%100)

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

Türkiye hedefli bir site açmayı düşünüyorsanız öncelikle Amerika lokasyonu unutun.
Türkiye lokasyon olmasa bile Avrupa lokasyon tercih etmelisiniz her zaman.

Cdn gerekli değildir, özelikle Türkiye lokasyon olacak ise zaten faydasını görmezsiniz.

Cache eklentisine gelince, Litespeed Cache sizi fazlası ile rahatlatır.

Amp eklentisinde ise Ahmet Kaludi ait olan eklentiyi kullanabilirsiniz. Bir çok sitede kullandım, hata ile karşılaşmadım.

türkçe site yapacak kadar zengin değilim maalesef hocam:) avrupa da hedefim değil direkt abd olacak. bu arada isteyene 15 yıllık sağlık domainim var bin liraya verebilirim megasaglik.com. iyimakale.com'dan 500 tane hazır makale alıp atın siteye 2 bin liraya, seneye 500-1000 lira geliriniz olur:) yaza ben yapıcam yoksa fırsatı kaçırmayın bence.

neyse, amp bu tarz bir sistemde gerekli mi, yani blog forum mobil uygulama olacak, geri dönüşü de zor bir şey amp, reklam yerleşimi de sıkıntı, google'un amp baskısı çokta yok yani ssl kadar baskı yapmadı sanki sosyal sorumluluk projesi gibi geldi geçti maksat yavaş interneti olan fakir ülkeleri de düşünüyoruz hesabı, zaten google'da zarar etti amp'den bence çünkü amp sayfalara giriyorum bazen reklam falan yok, reklam yüklenene kadar ya okuyup çıkıyorum ya da sayfayı kaydırmış oluyorum, baştan düzgün başlamak istiyorum işe.

• Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Amp internet hızı düşük olduğunda devreye girer biliyorsunuz.

Eğer site hızlı açılıyor ise, ardından mobil kullanımı rahat ise zaten amp kurulumuna gerek kalmıyor aslında. Ancak zamanla makaleler birikecek, bir çok ağırlık meydana gelecektir. İşte bu aşamada amp gerekli olacaktır diye düşünüyorum.

Esas önemli olan tema seçimidir. Tema seçimini iyi yaparsanız fazla problem yaşamazsınız bence. Dikkat ederseniz son zamanlarda tema yapımcıları mobil versiyona vurgu yapmaya başladılar.

Amp uygulamasını en sona bıraksanız daha iyi olacaktır bu aşamada.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 15.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 647
  • Beğeniler 112 / 197
  • Ticaret 1, (%100)

Amp internet hızı düşük olduğunda devreye girer biliyorsunuz.

Eğer site hızlı açılıyor ise, ardından mobil kullanımı rahat ise zaten amp kurulumuna gerek kalmıyor aslında. Ancak zamanla makaleler birikecek, bir çok ağırlık meydana gelecektir. İşte bu aşamada amp gerekli olacaktır diye düşünüyorum.

Esas önemli olan tema seçimidir. Tema seçimini iyi yaparsanız fazla problem yaşamazsınız bence. Dikkat ederseniz son zamanlarda tema yapımcıları mobil versiyona vurgu yapmaya başladılar.

Amp uygulamasını en sona bıraksanız daha iyi olacaktır bu aşamada.

anladım hocam, amp ve cdn olayını ilk aşamada rafa kaldırıyorum o zaman, başka eksik olan bir şey varsa eklerseniz sevinirim. atıyorum shared hosting yerine managed hosting al https://www.namecheap.com/hosting/wordpress-hosting. ya da new tld alıp riske girme .com al gibi.

• Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

nigne2011 adlı üyeden alıntı

anladım hocam, amp ve cdn olayını ilk aşamada rafa kaldırıyorum o zaman, başka eksik olan bir şey varsa eklerseniz sevinirim. atıyorum shared hosting yerine managed hosting al https://www.namecheap.com/hosting/wordpress-hosting. ya da new tld alıp riske girme .com al gibi.

Uzantının Google açısından pek önemi olmasa da kullanıcı açısından her zaman com alışkanlığı vardır. Ama com uzantısı dolu olan domain açısından en azından net uzantısı kullanmaya çalışmak daha mantıklı geliyor. Olmuyorsa başka uzantı almak zorunda kalabilirsiniz, biraz şans işi maalesef.

Açıkçası ben her zaman site barındırma konusunda Litespeed web server kullanmaktan yanayım. Bildiğim kadarı ile Namecheap Litespeed server kullanmıyor. Test amaçlı kullandığım dönemde bana paylaşımlı hosting hizmetlerinde yer almadığını beyan etmişlerdi ve hizmeti sonlandırmıştım. Şu an kullandıklarını da sanmıyorum ama siz bir sorun yine de.

Eğer yüklü içerikleriniz olacak ise öncelikle cache konusunu düşünmelisiniz derim.

Amerika lokasyonda hizmet veren hosting firmalarını araştırabilirsiniz Litespeed mevcut olan.

A2 hosting denk geleceksinizdir mutlaka, tavsiye etmiyorum. Sürekli ddos saldırısı alan bir yer ve son derece olağan karşılıyorlar siteler kesintiye uğradığında maalesef.

Şu an Amerika lokasyon kullandığım bir yer olmadığı için tavsiyede bulunmam doğru olmayacaktır.

• Üyelik 15.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 647
  • Beğeniler 112 / 197
  • Ticaret 1, (%100)

Uzantının Google açısından pek önemi olmasa da kullanıcı açısından her zaman com alışkanlığı vardır. Ama com uzantısı dolu olan domain açısından en azından net uzantısı kullanmaya çalışmak daha mantıklı geliyor. Olmuyorsa başka uzantı almak zorunda kalabilirsiniz, biraz şans işi maalesef.

Açıkçası ben her zaman site barındırma konusunda Litespeed web server kullanmaktan yanayım. Bildiğim kadarı ile Namecheap Litespeed server kullanmıyor. Test amaçlı kullandığım dönemde bana paylaşımlı hosting hizmetlerinde yer almadığını beyan etmişlerdi ve hizmeti sonlandırmıştım. Şu an kullandıklarını da sanmıyorum ama siz bir sorun yine de.

Eğer yüklü içerikleriniz olacak ise öncelikle cache konusunu düşünmelisiniz derim.

Amerika lokasyonda hizmet veren hosting firmalarını araştırabilirsiniz Litespeed mevcut olan.

A2 hosting denk geleceksinizdir mutlaka, tavsiye etmiyorum. Sürekli ddos saldırısı alan bir yer ve son derece olağan karşılıyorlar siteler kesintiye uğradığında maalesef.

Şu an Amerika lokasyon kullandığım bir yer olmadığı için tavsiyede bulunmam doğru olmayacaktır.

hocam alternatifleri tamamen dolu. bu domain ilk yıl ve yenileme fiyatı sadece namecheap'de uygun, bu yüzden hepsi bir yerde olsun istiyorum. bu tarz domainle ya batıcaz ya da çıkıcaz en kötü tutmazsa bir sene sonra .com'lu domain ile değiştiririm.

şimdi bu temaları falan ben hepsini yükler yaparım ama forum kurulumu, kullanıcı ayarları, mobil uygulama falan yapamam, bunların hepsini yaptırcamı söylesem fiyatta uçarlar zaten, domain, sll, hosting fiyatı 24 dolar, tema 50, forum 140, logo 5, uygulama 20 desek toplam 220 dolar maliyeti var artı 30 dolar da markete yükleme desek 250 dolar. ilk kurulumda ben kim yapar desem millet 10 bin lira fiyat çıkartır. ya parça parça yaptırıcam ya da yapacağı işin farkında olan birine yaptırıcam bana göre ben her şeyi aldıktan sonra yapılacak işler 500 tl yeterli. bi onlukta ne alırsan 10 tl:) orda parça parça yaptırsam belki 100 tl'yi bile geçmez. haksız mıyım?

• Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

nigne2011 adlı üyeden alıntı

hocam alternatifleri tamamen dolu, ben .coach alıcam, bu domain ilk yıl ve yenileme fiyatı sadece namecheap'de uygun, bu yüzden hepsi bir yerde olsun istiyorum. bu tarz domainle ya batıcaz ya da çıkıcaz en kötü tutmazsa bir sene sonra .com'lu domain ile değiştiririm.

şimdi bu temaları falan ben hepsini yükler yaparım ama forum kurulumu, kullanıcı ayarları, mobil uygulama falan yapamam, bunların hepsini yaptırcamı söylesem fiyatta uçarlar zaten, domain, sll, hosting fiyatı 24 dolar, tema 50, forum 140, logo 5, uygulama 20 desek toplam 220 dolar maliyeti var artı 30 dolar da markete yükleme desek 250 dolar. ilk kurulumda ben kim yapar desem millet 10 bin lira fiyat çıkartır. ya parça parça yaptırıcam ya da yapacağı işin farkında olan birine yaptırıcam bana göre ben her şeyi aldıktan sonra yapılacak işler 500 tl yeterli. bi onlukta ne alırsan 10 tl:) orda parça parça yaptırsam belki 100 tl'yi bile geçmez. haksız mıyım?

Son yazdıklarınızı okuyan biri/birileri elbet özelden size teklifte bulunacaktır bence.

Mobil uygulama aşamasını sonraya bırakabilirsiniz mesela?

Siz bilirsiniz yine de. Hayırlısı olsun diyelim.

İyi forumlar.

PadThai PadThai Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 31.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek C# Developer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 107
  • Beğeniler 30 / 63
  • Ticaret 8, (%100)
nigne2011 Her şeyi bildiğini sanan insanlardan uzak durun, tek tavsiyem budur. :)

Forum kurumunda ücretsiz bir şekilde ben yardımcı olabilirim, başarılar.

• Üyelik 15.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 647
  • Beğeniler 112 / 197
  • Ticaret 1, (%100)

Son yazdıklarınızı okuyan biri/birileri elbet özelden size teklifte bulunacaktır bence.

Mobil uygulama aşamasını sonraya bırakabilirsiniz mesela?

Siz bilirsiniz yine de. Hayırlısı olsun diyelim.

İyi forumlar.

mobil uygulama webview olacak zaten, ***'da 20 tl'ye yapıyorlar, 50-100 indirilir yürür belki, 20 lira için kaçırmaya değmez diye düşünmüştüm.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al