wmaraci reklam
lidertakipci

Telif Hakkı Davası (Güncelleme- 05.11.2020)

46 Mesajlar 5.020 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

1ncimirac 1ncimirac Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2020
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 57
  • Beğeniler 22 / 14
  • Ticaret 1, (%100)
Hocam bence hiçbir şekilde sitenizin bünyesinde telif hakkı içerebilecek müzik ya da video bulundurmayın. Zira ben de sitemde YouTube'un vermiş olduğu embed kodu paylaştığım için hakkımda dava açılmış. Yani sitenin bünyesinde bulunmadığı halde bana da dava açmışlar. Bu yüzden bence plakları vb. şeyleri kaldırın sitenizden.
Umarım hayırlısıyla atlatırsınız bu süreci. İyi akşamlar.

wmaraci
reklam

serdar01 serdar01 Akıl+Bilim+Eğitim Kullanıcı
  • Üyelik 27.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 839
  • Beğeniler 323 / 116
  • Ticaret 0, (%0)
Plakları kaldırdım birkaç ay önce. Evet, bulundurmamak doğru olan. Kaldıracağım telif içerenleri.

mehmet01 mehmet01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 329 / 328
  • Ticaret 1, (%100)

serdar01 adlı üyeden alıntı

Şu konuda kararsızım. Plak videolarımı 3 ay önce kaldırmıştım. Paylaştığım kitap özetlerini de bu akşam kaldırdım. Silmedim, ancak taslak olarak kaydedince sitede gözükmediler. Sadece bunlar dışındaki paylaşımlarım var.

1- Siteyi, google üzerinden gelen aramalara kapatabilir miyim? Robot.txt dosyasında nasıl ayar yapabilirim?

2- Siteyi, hosting şirketime 6 aylığına erişime kapattırabilir miyim?

İçerik şikayetinin, yayın tarihinden itibaren yapılası gereken süre budur. Bunların sebebi ise her ne kadar içerikler kaldırılmış olsa da herhangi bir yayın şirketinin rastgele aramalardan bir şeyler çıkarmaya çalışması çekincesi.

3- Sitedeki 7-8 aydan eski içerikleri yayınlamaya devam mı edeyim?

Bu konuda tavsiyeniz ne olur?

1) Evet google'ın indexlemesini engelleyebilirsiniz ama sitenize ziyaretçi gelmez hiç. Sadece linki paylaştiğiniz yerlerden linke tıklayarak gelirler. Ya da diğer arama motorlarından. Onlardan da engellerseniz o ayrı tabi.

2) Hosting firmanızla görüşmeniz gerek. Hizmetleri varsa yaparlar.

3) Bana gelen şikayette 1 yıldan daha eski olan bir sayfa şikayet edilmişti. Paylaşımı yapan üye bile 11 aydır siteye girmiyordu. 7-8 aydan eski olanları takmayacaklar diye bir şey yok. İlk paylaşımınızı bile şikayet edebilirler. Araştırmalarına kalmış.

Tavsiyem, eğer elinizde hala telif hakkına giren sayfalar varsa kaldırmanız veya telif yemeyecek şekilde değiştirip düzenlemeniz. Başka firmalar da yarın bir gün para almaya çalişabilir sizden. Şarkı, film, şarkı sözü, klip resimleri, film afişleri, kitap kapak resimleri, kitap içerikleri vs. varsa hepsini kaldırın. Onların yararına olacak tanıtımları da kaldırın, izinleri olmadan tanıtımlarını yapmanız da suçmuş.

• Üyelik 27.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 839
  • Beğeniler 323 / 116
  • Ticaret 0, (%0)
mehmet01 google indexlemesini nasıl engelleyebilirim?
Ayrıca yazıların paylaşımını Yayımla kısmından- düzenle- "taslak" olarak olarak değiştirince siteden kalktılar. Yani siteye girenler görmeyecekler. Bu yeterli olur mu yoksa tamamen sileyim?

wmaraci
wmaraci

AzveNet AzveNet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 367
  • Beğeniler 69 / 147
  • Ticaret 0, (%0)

serdar01 adlı üyeden alıntı

Merhaba. İlk mesajımı güncellemek istiyorum. (05.11.2020)

Dün (4 Kasım 2020) tarihinde Uzlaşmacı tarafından arandım, karşı tarafın avukatı da katıldı ve telekonferans yoluyla görüştük. Karşı taraf şikayetini geri çekmek için 8 bin Tl istedi. Pazarlığa kapalıydı. Bilirkişi raporu benim aleyhime rapor yazmış. Bunu neye göre yapmış bilmiyorum. Avukatımla durumu konuştuk. Kararı bana bıraktı. Ya 8 bin Tl'yi ödeyeceğim kapanacak. Ya da mahkemeye gideceğiz, süreç uzayacak ve sonucu kestirmek çok zor. Eğer mahkemeyi kaybedersem karşı tarafın yasal giderlerini de ben karşılayacağım. Ceza alma durumu da vardı, adli sicil kaydında gözükecekti.

Açıkçası bu durum beni üzdü. Maddi kazancım olmadığı ve kendi maddi imkanlarımla yürütüyordum kişisel blog sitemi.
Sitemde plaklarım dışında, satın aldığım ve okuduğum kitaplardan bir iki paragraflık olsa da paylaşımlar vardı. Az önce onları da kaldırdım. Avukata göre şu anda kaldırsam bile 6 ay öncesine kadar yapılan şikayetler inceleniyor. Yani dün paylaşım yapılıp, bugün kaldırılan bir içerik şikayet konusu olmuşsa yapacak bir şey kalmıyor.
Ayrıca Savcı Bey karşı tarafın şikayet dilekçesini inceleyip, takipsizlik kararı da verebiliyormuş. Ben de bu durum yaşanmadı. Daha önce, polise verdiğim ifademde, eğitimci olduğumu, memur olduğumu, reklam almadığımı, para kazanmadığımı, banka hesapların kontrol edilebileceğini, blog sitemin adımı ve soyadımı taşıdığını, plaklarımı satın aldığımı ..vs dile getirmemin faydası olmamış.

Sonuç olarak durum bundan ibaret. Telif Hakkı adı altında paralar isteniyor ve son aylarda bu tür şikayetler artmış.
Başıma gelmez demeyin diye uzun uzun yazdım yaşadıklarımı.

üstad savcılar artık böyle saçma sapan şeylere takipsizlik veriyor. ülkede hukukun cılkını vatandaş olarakta çıkardığımız için. sonra gerçek mağdurlar hakkını alamayınca apayrı birşey oluyor. evet savcılar artık kadın şiddetinide önemsemiyor çünkü kadınlarımız sağolsun selam vereni bile şikayet edince artık yürü yürü diyorlar. ama işte olan gerçekten mağdur olana oluyor.

ilaveten ceza alsanız kaç yıl verecekti? 16 yıl mı?
şuan hapiste olmanız için (açıkcezaevi veizinleri dahil) 16 yıl yemeniz lazım. 6 yıla kadarda hiç cezaevine girmezsiniz. girsenizde zaten açıkcezaevi olurdu ki ondada şuan evde olurdunuz.

İmkansız olduğunu düşünürsen hiç birşey başaramazsın.

mehmet01 mehmet01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 329 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
Taslak haline getirdiğinizde sadece siz yönetim panelinden görebilirsiniz. Sizin dışınızda kimse göremez. Yeterli olur bu.

İndexe kapatmak için de wordpress'in kendi ayarlarında "arama motoru görünürlüğü" ayarı var. Ordan tüm siteyi arama motoruna gizleyebilirsiniz. Artık arama motorlarından sitenize ziyaretçi gelmeyecektir. Fakat hali hazırsa indexlenmiş olan sayfalarınız arama motorunda görünmeye devam eder bir süre. Bu süre ne kadar olur bilmiyorum, belki 1 hafta belki 1 ay belki 3 ay. Bilgim yok o konuda. Bir de sitenizi bilenler siteye girmek istese yine girebilir. Siteyi kapatmaz, sadece yeni indexe kapatır.
serdar01

kişi bu mesajı beğendi.

bbking bbking WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 1065
  • Beğeniler 228 / 227
  • Ticaret 0, (%0)
Uzlaşmacı uzlaşma yok diyorsa bu haraç almaktır uzlaşma değil. Mahkemeye gidin ama önce o mal avukatı değiştirin.

www.Hizliisler.com

• Üyelik 27.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 839
  • Beğeniler 323 / 116
  • Ticaret 0, (%0)
bbking
Uzlaştırmacı ve benim avukatım ayrı ayrı görüştüler karşı taraf ile. Ben de bir konuşmaya dahil oldum. Kesinlikle geri atmıyorlar.
Şöyle bir tahmin yürüttük. Benim memur olmam, bilir kişinin aleyhime karar vermesi (ki neye dayanarak bu kararı verdi bilemiyorum), mahkeme sürecinin uzayacak olması, mahkemenin İstanbul'da görülecek olması, mahkemenin aleyhime karar vermesi ihtimalinde, karşı tarafın mahkeme masraflarının karşılanması, benim ayrıca o zamana kadar olan giderlerim ve yine bir ihtimal adli ceza alma durumu. Bu da sicilime zarar verecektir. Adli ceza paraya çevrilse bile 5 yıl boyunca adli kontrol olacak.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı ödemeyi kabul ettim. Aksi halde kişilik olarak bunu kabul etmezdi de mecbur kaldım diyebilirim. Sicilimde böyle bir kaydın olması doktoraya hazırlanan biri olarak da göze alabileceğim bir şey değil maalesef. Biliyorsunuz insanlar sonuca bakar, sebepleri ile ilgilenmezler.

Az önce içerikleri kaldırdığım halde, hosting sağlayıcıma hesabımı silmesi için mesaj bıraktım. 5 yıldır siteye harcadığım emeğe ve içeriklere yazık oldu. Ayda 200-250 ziyaretçim oluyordu; ama onlara faydalı olduğunu biliyordum.

Birkaç cümle yazacaktım. Yine uzadı gitti.

bbking bbking WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 1065
  • Beğeniler 228 / 227
  • Ticaret 0, (%0)
Geçmiş olsun :(

Bundan sonraki yaşayacaklar için yazayım :

1-Avukatın Cahil ve tembel işle ilgilenememiş bile.
2-Anlaşma yapmadan sadece içeriği silsen bile dava düşerdi.
3-Ceza alsan bile Karşı tarafın zararı söz konusu bunu ispatlamak çok zor hatta imkansıza yakın. Kaldı ki ortada bir çıkar yok.
4-İstanbulda değil Marsta bile olsa sadece avukatın yol masrafı fark eder zaten davalın gitmesi gerekmiyor.

Sonuç :CAHİL VE TEMBEL AVUKATLARLA ÇALIŞMAYIN

www.Hizliisler.com

• Üyelik 27.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 839
  • Beğeniler 323 / 116
  • Ticaret 0, (%0)
bbking Teşekkür ederim.
bbking

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al