Giriş Yap / Kayıt Ol

Kriptogram, kullanıcının bir tür mesajı ortaya çıkarmak için şifresini çözdüğü şifrelenmiş metin içeren bir kelime bulmacadır. Mesaj güvenliği için kullanıldığında, kriptogramlar artık sadece gazete ve dergilerde eğlence amaçlı kullanılmaktadır. Cryptoquotes ve cryptoquips, alıntılar sunan yaygın varyasyonlardır.

Gazetelerdeki ve dergilerdeki kriptogramlar genellikle basit bir ikame şifresine dayanır, genellikle alfabedeki her harfi farklı bir harfle değiştirir. Örneğin, A harfi, K harfi ile temsil edilirken, K harfi, R harfi ile temsil edilir. Bulmaca çözücüleri, mesajların şifrelerinin çözülmesine yardımcı olmak için bir takım yöntemler kullanır.

Frekans analizi, kelimelerin veya harflerin özel kombinasyonlarının ne sıklıkta ortaya çıktığını not etmek için uygulanabilir. Ortak kısa kelimeler bilgisi ile birleştiğinde, bu bilgiler yararlı ipuçları verebilir. Tek bir harf genellikle "A" veya "I" kelimelerini temsil eder, ortak iki harfli kelimeler "if," "as" ve "at" kelimelerini içerir ve üç harfli bir kelime ise genellikle "" veya "ve" dir. Eğer üç harfli bir kelimenin başlangıcı olarak tek bir harf de belirirse, o kelime "T" ("ilk" harfinde ") bir kelime olmamasından dolayı, ortalamadan daha iyi" ve "olma şansına sahiptir. .

Harf ve kelimelerin kalıpları kriptanaliz için daha fazla ipucu sağlar. Örneğin, aynı harfle başlayan ve biten dört harfli bir kelimenin ortalama değeri, "o" olmanın daha iyi bir olasılığına sahiptir. Daha sonra, iki harfle başlayan üç harfli bir kelimeyi fark edebilirsiniz; bu, "bu" doğruysa "bu" olması muhtemeldir. Tahmin edilebilecek harflerin her oluşumunda kalem, çözücüyü diğer harf ve kelimeler hakkında ipuçları sağlayacaktır.

Kriptogramların uzun bir geçmişi vardır. En iyi bilinenlerden biri, Roma İmparatoru tarafından kullanılan daha az karmaşık olanlardan olduğu söylenen Sezar'ın şifresidir. 121 A.D'de Julius Caesar'ın biyografilerini yazan Suetonius'a göre:

“Eğer söyleyecek gizli bir şey varsa, bunu sifre içinde yazdı, yani, alfabenin harflerinin sırasını değiştirerek, bu bir kelimeyi değil, bunları çözmek isteyebilir. Anlamı, alfabenin dördüncü harfini, yani D, D için, ve diğerleri ile değiştirmelidir. "

Sezar'ın gününden (en azından), askeri ve kişisel mesajların içeriğini korumak için kriptogramlar kullanıldı. Sadece eğlence amaçlı tasarlanan kriptogramlar, Orta Ç'da keşişlerin entelektüel bir eğlencesi olarak ortaya çıkmasını sağlamıştır. Daha yakın bir zamanda, 1929'da Amerikan Kriptogram Derneği, kriptogramın, ACA'nın sözleriyle, “insanlığın mutluluğuna katkıda bulunarak” satrançla hobileri tarafından değerli hale getirilmesi amacıyla kuruldu.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:


WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.