reklam1bosluksmm panel

VGA Nedir? VGA Girişi ve VGA Kablosu

VGA Nedir? VGA Girişi ve VGA Kablosu

VGA (Video Graphics Array) Türkçesiyle Video Grafik Dizini, IBM tarafından 1987 yılında geliştirilen görüntü teknolojisidir. VGA girişini ve kablosunu kullanarak bilgisayarın grafik kartındaki görüntüyü bir görüntü ekranına yansıtabiliriz. VGA 640x480 ekran çözünürlüğünü 60Hz yenilenme hızı ve 16 bit renk ile birlikte sunabilmektedir. Şayet görüntünün çözünürlüğü 320x200 oranından düşükse görüntü 256 renk şeklinde yansıtılmaktadır.

VGA Girişi

Masaüstü veya laptop bilgisayarlar fark etmeksizin VGA girişleri genel olarak maviyle renklendirilir. Yani bilgisayarınızın üzerinde mavi bir çıkış görüyorsanız bu giriş muhtemelen bir VGA girişidir. Esasen artık kullandığımız teknoloji VGA değil, SVGA teknolojisidir. Yine de alışkanlık olarak hala SVGA veya VGA girişlerini VGA olarak adlandırıyoruz. Bugün artık VGA teknolojisini de gerimizde bıraktık denebilir. VGA girişi yerine yeni üretilen monitörler, TV’lar ve diğer ekran türlerinde yaygın olarak DVI ve HDMI girişleri kullanılmaktadır.

VGA Kablosu

VGA kablosu üzerinde 15 pin’i içeren iki taraflı bir bağlantı kablosudur. Her pin kendince farklı fonksiyona sahiptir ve sağlıklı görüntü alabilmek için tümünün sorunsuz olması gerekir. Kablonun ucu fark etmeksizin bir ucu bilgisayarımızın grafik çıkışına bir diğer ucuysa görüntü monitörüne takılır. VGA kablolarının yanında sabitlemeye yardımcı olan vidalar yer almaktadır. Bu vidalar yardımıyla kablonun oynamasının ve pinlerin arızalanmasının önüne geçilebilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al