wmaraci reklam

Yapışkan Tuşlar Nedir? Yapışkan Tuşları Kullanmak ve Yapışkan Tuşları Kapatma

Yapışkan Tuşlar Nedir? Yapışkan Tuşları Kullanmak ve Yapışkan Tuşları Kapatma

Yapışkan Tuşlar, Microsoft Windows işletim sisteminde kullanılan bir erişebilirlik özelliğidir. Bu erişebilirlik özelliği sayesinde aynı anda iki veya daha fazla tuşa basmakta güçlük çeken kullanıcılar, tuşlara aynı anda basmak yerine sırasıyla basarak aynı fonksiyonun yerine getirilmesini sağlayabilirler. Yapışkan tuşlar sayesinde bilgisayar kullanmakta güçlük çeken insanlar, yaşlılar ve bilgisayar kullanmaya yeni başlayanlar kolay yoldan birkaç tuşa basabilir ve önemli Windows kısayollarını kullanabilirler.

Yapışkan Tuşları Kullanmak

Yapışkan tuşlar tüm bilgisayar kullanıcıları için tasarlanmış olsa da bu özellik daha çok engelli bilgisayar kullanıcılarının Windows ve yazılım kısayollarını kolayca kullanabilmeleri amacıyla geliştirilmiştir. Yapışkan tuşları kullanarak aynda anda birden tuşa basmakta güçlük çeken kişiler, tuşlara sırasıyla basarak aynı işlevi yerine getirebilirler.

Yapışkan tuşlar sistem özelliklerinden açıldıktan sonra CTRL, ALT, SHIFT veya Windows tuşu gibi herhangi bir tuşa basarak yapışkan tuş harekete geçirebilir ve bir sonraki tuşa basana kadar bu tuşa basmış kabul edilirsiniz. Yapışkan tuşları aktif hale getirmek için klavyenizden Shift tuşuna 5 defa arka arkaya basmanız yeterli olacaktır.

Örneğin, yapışkan tuşları açtıktan sonra CTRL + ALT + DEL üçlü tuş fonksiyonunu harekete geçirmek için önce ardı ardına beş defa Shift tuşuna basabilir, sonrasında sırayla CTRL, ALT ve DEL tuşlarına basarak üçlü fonksiyonun yerine gelmesini sağlayabilirsiniz.

Yapışkan Tuşları Kapatmak

Yapışkan tuşlar, deneyimsiz veya bilgisayar kullanmakta güçlük çeken insanlar için bir erişebilirlik özelliğiyken, ileri ve orta seviyeli kullanıcıların bilgisayarı doğru şekilde kullanması engelleyebilir. Shift tuşuna beş defa basılmasıyla devreye giren yapışkan tuşlar, Windows veya diğer yazılımlar içerisinde başka bir fonksiyonu harekete geçirmeye çalışırken karşınıza bir sorun olarak çıkabilir.

Yapışkan tuşları kapatmak için Windows bilgisayarlarda basit birkaç adımı takip etmeniz yeterlidir. Tüm yapmanız gereken;

 • Bilgisayarınızın Başlat veya Metro menüsünden Denetim Masası’na erişin.
 • Denetim Masası üzerinden Erişim Kolaylığı> Erişim Kolaylığı Merkezi > Klavye kullanımını kolaylaştır adımlarını takip edin.
 • Yapışkan Tuşları Etkinleştir” seçeneğinin kutucuğunda yer alan tik işaretini kaldırın.
 • Uygula ve daha sonra Tamam seçeneğine basarak değişikliği onaylayın.
Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Follower
  Ayşe cukur Kayit oldugum andan itibaren instagram hesabim kullanilmiyor nasil kaydimi silebilirim bulamiyorum l... Follower
 • 2 Alt Gr
  Irmak Caps Lock ne işe yarar?... Alt Gr
 • 3 Metin Yazarı
  irem Ben irem 18 yasindayim metin yazarlığı konusunda tecrübem yok ama herşeyin bir ilki olması gerekir b... Metin Yazarı
 • 4 AnyDesk
  nurhan arda Kanada'dan tesadufen bir finans kurulusu oldugunu soyleyen birisi bana amerikan borsasindan senet a... AnyDesk
 • 5 Hızlı Kart
  nazartubaozer Hızlı karta mobil bankacılık açamıyormuyuz... Hızlı Kart
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al