reklam
reklam

Alfanümerik Nedir? Alfanümerik Örnek ve Alfanümerik Karakter Hatası

Alfanümerik Nedir? Alfanümerik Örnek ve  Alfanümerik Karakter Hatası

Alfanümerik, A ile Z arasındaki harfler ile 0 – 9 arasındaki rakamları kapsayan karakter topluluğudur. Alfanümerik karakter kümeleri ayrıca bazı noktalama işaretlerini de bu karakter topluluğunun içerisinde kabul edebilmektedir. Alfanümerik karakter kümeleriyle oluşturulan veriler metinleri ve web sitelerini depolama açısından oldukça kullanışlıdır.Daha yüksek ve arttırılmış güvenlik önlemleri için birçok bilgisayar sistemi, web sitesi ve giriş sistemi seçilecek parolanın içerisinde sadece harfler veya sadece rakamlar yerine alfanümerik karakterler kullanmayı daha doğru bulur.

Tamamı harflerden oluşan veya tamamı rakamlardan oluşan şifreleri kırmak sanıldığı kadar zor değildir. Örneğin bir bilgisayar sistemi 15 basamaklı tüm rakamları kısa bir süre içerisinde tarayarak bir hesabın şifresini kırabilir. Bu şifrenin içerisine rakamların yanı sıra harfler de eklenirse, bilgisayar şifreyi kırabilmek için rakamların yanı sıra harf kombinasyonlarını da denemek zorunda kalacaktır. Rakamların yanına harflerde eklendiğinde şifrenin elde edilmesi daha güç bir hal alacağı için bu durumda şifrenin kırılması hem çok daha güç olacak hem de çok daha fazla zamana mal olacaktır.

Alfanümerik Örnek

“123456” veya “qwertyu” kelimeleri alfanümerik değildir. Çünkü alfanümerik yapının sağlanabilmesi için rakamların arasında harfler yer alması veya harflerin arasında rakamlar yer alması gerekir. Bu iki kelimeyi Alfanümeriğe çevirmek için her karakterden sonra bir tane rakam koyalım, sonuç olarak Alfanümerik örneğimiz şu şekilde görünecektir; “1q2w3e4r5t6y”.

Alfanümerik bir karakter kümesi oluşturmak için yalnızca tek başına harfler veya yalnızca tek başına rakamlardan meydana gelmeyen her türlü kombinasyonu üretebiliriz. Örneğin “1234q5w6” da sıralı olarak rakamların arasında harf bulunmuyor olmasına rağmen Alfanümerik bir örnektir.

Alfanümerik Karakter Hatası

İnternet sitelerine kayıt olurken şifrenizi girdiğinizde bazen karşınıza “Şifreniz Alfanümerik karakterlerden oluşmalıdır.” şeklinde bir hata mesajı belirir. Bu mesaj karşınıza çıktığınızda oluşturduğunuz şifrenin alfanümerik olmadığı ve şifrenizin geçerli kabul edilebilmesi için harfler ve rakamlardan oluşması gerektiği söylenir. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse; bir siteye üye olurken “wmaraci” şifresini girdiğimizde yukarıdaki gibi benzer bir alfanümerik hatasıyla karşılaşmamız son derece doğaldır. Bu ve buna benzer hatalarla karşılaşmamamız için şifremizin içerisinde hem harf hem de rakamların olduğundan emin olmalıyız.

“wmaraci” şifresi alfanümerik olmadığı gerekçesiyle kabul edilmiyorken, “wmaraci1” şifresi alfanümerik olduğu için kabul edilecektir. Yani, şifreniz yalnızca rakamlar veya harflerden oluşmuyor olmalı içerisinde her ikisini de barındırmalıdır.

Alfanümerik karakter hatasıyla karşılaşmanızın bir diğer nedeni de muhtemelen sistemin şifrelerin içerisinde kabul etmediği “~/^” vb. karakterler girmiş olmanızdır. Bazı sistemler bu tür karakterleri şifre içerisinde kullanmaya izin verirken bazı sistemlerse kullanıcıların buna benzer karakterleri barındıran şifreler seçmesine izin vermemektedir. 

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al