reklam
reklam

WebGL Nedir? WebGL Hatası ve WebGL Nasıl Açılır?

WebGL Nedir? WebGL Hatası ve WebGL Nasıl Açılır?

WebGL (Web Graphics Library), web tarayıcılarında üç boyutlu görseller çizdirebilmek için kullanılan bir (API) programlama arayüzüdür. WebGL, birçok popüler şirketin de üyesi olduğu kar amacı gütmeyen teknoloji şirketleri birliği Khronos Group tarafından yönetilmektedir. 

Bir web standardı kabul edilen WebGL, OpenGL ES 2.0 sürümünün üzerinden temellendirilmiş ve otomatik hafıza yönetimli JavaScript benzeri dillere uyum sağlaması için küçük değişikliklerle modifiye edilmiştir. OpenGL ES ile karşılaştırıldığında yapı olarak büyük farklılıklara sahip olmayan WebGL, HTML5’in Canvas elementiyle çalışmakta ve 3 boyutlu grafik çizimlerini mümkün hale getirmektedir.

WebGL, internet siteleri üzerinden üç boyutlu resim ve animasyonlar oluşturulması açısından oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar ve testler sonucunda da WebGL’nin birçok açıdan üstün güvenlik özelliklerine sahip olduğu doğrulanmıştır. WebGL sıklıkla JavaScript (JS) ile birlikte kullanılmakta ancak Visual Basic ve Visual Basic Script ile de kullanılabilmektedir.

WebGL’i Internet Explorer 11, Mozilla Firefox 4, Google Chrome 9, Apple Safari 5.1 ve Opera 11 sürümlerinden sonra çıkış yapmış olan tüm grafik işlemcisine sahip olan bilgisayarlar ekstradan bir yükleme yapılmasına gerek kalmaksızın çalıştırabilme yeteneğine sahiptir.

WebGL Hatası

Günümüz modern internet sitelerinin birçoğunda WebGL aktif olarak kullanılıyor bazı durumlardaysa Google Chrome internet tarayıcısı kullanıcıları “Hay aksi! WebGL hata verdi” şeklinde bir hatayla karşılaşabiliyor. Bu hatayla karşılaştığınız anda ekranın sağ üst köşesinde bir sarı bildirim alanı belirecek ve bu alan “Yeniden Yükleyin” ve “Yoksay” seçeneklerini göreceksiniz.

Eğer sayfanın güvenilir olduğuna inanmıyorsanız bu durumda “Yoksay” seçeneğine tıklayarak sayfa içerisinde kullanılmaya çalışan WebGL’i pasif hale getirebilirsiniz ancak sayfaya güveniyorsanız “Yeniden Yükleyin” seçeneğiyle sayfanın tekrardan yüklenmesini sağlayabilirsiniz. 

Sayfanın yeniden yüklenmesi muhtemelen sorununuzu çözüme kavuşturacaktır ancak yenilemenize rağmen hala aynı hatayla karşılaşıyorsanız;

 • Chrome’un adres çubuğuna chrome://flags yazdıktan sonra Enter’a basın.
 • Açılan sayfadan alt kısımda WebGL seçeneğini bulun ve WebGL’i aktif hale getirin.
 • Sorun yaşadığınız sayfaya tekrardan geri dönün ve sayfayı yenileyin.

WebGL Nasıl Açılır?

WebGL’i açmak için öncelikle bilgisayarının ekran kartına sahip olması ve ekran kartının doğru yada en azından yeterli sürücülerinin yüklü olması gerekir. Şayet bu iki maddede bir sorun yoksa o halde ihtiyacınız olan tek şey WebGL’i destekleyen bir internet tarayıcısına sahip olmak. 

WebGL’i Khronos Group’un üyeleri olan Microsoft (Internet Explorer), Mozilla (Firefox), Apple (Safari), Google (Chrome) ve Opera (Opera) şirketlerinin internet tarayıcılarının güncel sürümlerinden herhangi biriyle çalıştırabilirsiniz. Eğer Google Chrome’da WebGL hatası yaşıyorsanız bir üst başlıkta anlatılanları deneyerek WebGL’in açılmama sorununu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  Ziyaretçi Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  Ziyaretçi Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Ziyaretçi İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Ziyaretçi İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Ziyaretçi Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al