Giriş Yap / Kayıt Ol

WebGL (Web Graphics Library), web tarayıcılarında üç boyutlu görseller çizdirebilmek için kullanılan bir (API) programlama arayüzüdür. WebGL, birçok popüler şirketin de üyesi olduğu kar amacı gütmeyen teknoloji şirketleri birliği Khronos Group tarafından yönetilmektedir. 

WebGL

Bir web standardı kabul edilen WebGL, OpenGL ES 2.0 sürümünün üzerinden temellendirilmiş ve otomatik hafıza yönetimli JavaScript benzeri dillere uyum sağlaması için küçük değişikliklerle modifiye edilmiştir. OpenGL ES ile karşılaştırıldığında yapı olarak büyük farklılıklara sahip olmayan WebGL, HTML5’in Canvas elementiyle çalışmakta ve 3 boyutlu grafik çizimlerini mümkün hale getirmektedir.

WebGL, internet siteleri üzerinden üç boyutlu resim ve animasyonlar oluşturulması açısından oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar ve testler sonucunda da WebGL’nin birçok açıdan üstün güvenlik özelliklerine sahip olduğu doğrulanmıştır. WebGL sıklıkla JavaScript (JS) ile birlikte kullanılmakta ancak Visual Basic ve Visual Basic Script ile de kullanılabilmektedir.

WebGL’i Internet Explorer 11, Mozilla Firefox 4, Google Chrome 9, Apple Safari 5.1 ve Opera 11 sürümlerinden sonra çıkış yapmış olan tüm grafik işlemcisine sahip olan bilgisayarlar ekstradan bir yükleme yapılmasına gerek kalmaksızın çalıştırabilme yeteneğine sahiptir.

WebGL Hatası

Günümüz modern internet sitelerinin birçoğunda WebGL aktif olarak kullanılıyor bazı durumlardaysa Google Chrome internet tarayıcısı kullanıcıları “Hay aksi! WebGL hata verdi” şeklinde bir hatayla karşılaşabiliyor. Bu hatayla karşılaştığınız anda ekranın sağ üst köşesinde bir sarı bildirim alanı belirecek ve bu alan “Yeniden Yükleyin” ve “Yoksay” seçeneklerini göreceksiniz.

Eğer sayfanın güvenilir olduğuna inanmıyorsanız bu durumda “Yoksay” seçeneğine tıklayarak sayfa içerisinde kullanılmaya çalışan WebGL’i pasif hale getirebilirsiniz ancak sayfaya güveniyorsanız “Yeniden Yükleyin” seçeneğiyle sayfanın tekrardan yüklenmesini sağlayabilirsiniz. 

Sayfanın yeniden yüklenmesi muhtemelen sorununuzu çözüme kavuşturacaktır ancak yenilemenize rağmen hala aynı hatayla karşılaşıyorsanız;

  • Chrome’un adres çubuğuna chrome://flags yazdıktan sonra Enter’a basın.
  • Açılan sayfadan alt kısımda WebGL seçeneğini bulun ve WebGL’i aktif hale getirin.
  • Sorun yaşadığınız sayfaya tekrardan geri dönün ve sayfayı yenileyin.

WebGL Nasıl Açılır?

WebGL’i açmak için öncelikle bilgisayarının ekran kartına sahip olması ve ekran kartının doğru yada en azından yeterli sürücülerinin yüklü olması gerekir. Şayet bu iki maddede bir sorun yoksa o halde ihtiyacınız olan tek şey WebGL’i destekleyen bir internet tarayıcısına sahip olmak. 

WebGL’i Khronos Group’un üyeleri olan Microsoft (Internet Explorer), Mozilla (Firefox), Apple (Safari), Google (Chrome) ve Opera (Opera) şirketlerinin internet tarayıcılarının güncel sürümlerinden herhangi biriyle çalıştırabilirsiniz. Eğer Google Chrome’da WebGL hatası yaşıyorsanız bir üst başlıkta anlatılanları deneyerek WebGL’in açılmama sorununu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.