Giriş Yap / Kayıt Ol

@ İşaretinin Farklı Dillerdeki İlginç Anlamları

Tarih: 29 Ağustos 2017   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  1222 kez okundu

@ işaretiyle çoğumuz ilk mail hesabımızı açtığımızda tanıştık. Ne var ki, klavyede farklı tuş kombinasyonlarıyla meydana getirdiğimiz bu işaret hep aynı yerinde kalmadı. Bir süre sonra @ işareti önce yazılımlarda, sonra sosyal medyada kendine yer buldu. Artık birini etiketlemek için tıpkı mailde olduğu gibi @ işaretini kullanıyor, programlama yaparken ondan faydalanıyor hatta anımsatıcı listemizde bile kullanıyoruz. Bu arada, WM Aracı’nda bile @ işareti her gün yüzlerce defa kullanılıyor.

Buraya kadar tuhaf bir şey yok. Asıl tuhaflık buradan sonra ve tüm dünya kültürlerinin bir araya gelmesiyle başlıyor. Bizler, @ işaretini olduğu gibi dilimize geçirip orasını burasını bızıklamadan kullanırken, birçok ülke kendi dillerine uyarlayarak tanımlamış.

İngiltere’nin önde gelen ofis malzemeleri tedarikçisi Viking ekibi, farklı uyruklu çalışanları tarafından @ işaretinin kendi dillerinde farklı şekillerde isimlendirildiğini fark etmiş ve ekip bunu tüm dünyayla ilgi çekici şekilde paylaşmak istemiş. Kuru kuruya gitmeyeceğini düşünülen içerik için tasarımcı Andres Lozano da birbirinden güzel illüstrasyonlar hazırlamış. İşte muhtemelen sizi şaşırtacağını düşündüğümüz @ işaretinin farklı dillerdeki ilginç anlamları;

#1- Hollanda - Maymun Kuyruğu

@ işaretini sıkça kullanan Hollandalılar için bu işaretin tanımı maymun kuyruğu olarak belirtilmiş. Maymunların kuyruklarına verdiği ilginç kıvrım düşünüldüğünde aslında oldukça iyi bir benzetme ve tanımlama yöntemi gibi duruyor.

#2- Danimarka - Fil Hortumu A

Fil Hortumu A tanımlamasını bizim “Yumuşak G” veya “Şapkalı G” tanımlamamıza benzetebiliriz. Fillerin kıvrımlı hortumlarından esinlenen tanımlama, maymunlarla kıyaslandığında daha kreatif duruyor öyle değil mi?

#3- Yunanistan - Yavru Ördek (Duckling)

Yunanistan’ın tanımlaması listedeki en sevimli tanımlamalardan biri. Hazırlanan illüstrasyon sanırım Yunanların neden böyle bir tanımlama yaptıklarını anlamanız konusunda yardımcı olacaktır. Özellikle ördeklerin kanatları nedeniyle @ işaretinin bu şekilde tanımlandığı düşünülüyor.

#4- İsrail - Meyveli Turta

En iştah kabartıcı tanımlamanın İsrail’e ait olduğu kesin. Kek ve turtaların içindeki meyvelerin dağılımının @ işaretine benzetilmesi sonucu İsrail’in böyle bir tanımlama yaptığı düşünülüyor. Biraz zorlama gibi duruyor ama hiç yoktan iyidir.

#5- İsviçre - Tarçınlı Çörek

Eğer Google’dan “Cinnamon Bun” şeklinde görsel arama yaparsanız, İsviçre’de @ işareti için neden böyle bir tanımlama yapıldığını anlayacaksınızdır. Çokça tüketilen tarçınlı çöreklerin dış görüntüsü nedeniyle İsviçreliler @ işaretini tarçınlı çörek olarak tanımlamışlar.

#6- Japonya - Naruto (Burgaç)

Japonların her işte olan kreatif yanlarını @ işaretini tanımlama aşamasında da kullanmışlar. Japonlar, Naruto ve Awaji adası arasında suda meydana gelen burgaçı @ sembolünü tanımlamak için kullanmışlar. İlginç ama yerinde bir benzetme olmuş, helal size Japonlar!

#7- Çin - Kapalı A

Çinliler @ sembolünü betimleme konusunda daha nizami bir tutum sergilemişler. “Yuvarlak A” ve “Kapalı A” benzetmelerinin yanı sıra illüstrasyonda gördüğünüz “Lacy A” yani “Bağcık A” tanımlamasını da kullanıyorlar.

#8- Bulgaristan - Çirkin Yazılmış A

@ işareti @ işareti olalı böyle büyük zulmü görmemiştir. Bulgaristan’da @ işaretinin tanımlaması olarak “klyomba” yani “Çirkin Yazılmış A” tanımlaması kullanılıyor.

#9- Kazakistan - Ay kulağı

Kazaklar @ işaretini tanımlamak için ilhamlarını yıldızlardan almış. Ayın kulağına benzetilerek ortaya çıkartılan benzetmenin hayli yaratıcı bir düşüncenin ürünü olduğu kesin. Acaba bunu düşünürken yıldızlara mı baktılar dersiniz?

Viking ekibi sadece 9 farklı tanımlamasına ulaşmış ancak bundan çok daha fazlası olduğu kesin. Belki sizin de bu listeye eklemek isteyeceğiniz bir şey vardır?

14 Yorum
alperenyld avatar
alperenyld • 3 hafta önce
Türkiye'de ise "et" diye okunur :)
Kedi @i yedi :)
İçine @tin :)
Nusr@ :)
ismail avatar
ismail • 3 hafta önce
Cinnamon tarçın mıymış? Linux Mint Tarçın. Çok garip.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 hafta önce
Tarçın, tarçıni ve tarçın rengi gibi farklı anlamları da var. Bildiğim kadarıyla Cinnamon bir sürüm adı. Tıpkı Google Panda güncellemesi gibi. Her büyük güncellemede verilen isimler değişiyor. Cinnamon da onlardan biridir. Eskiden Linux dünyasına hakimdim ama kullanmaya kullanmaya unutuldu.
ismail avatar
ismail • 3 hafta önce
GNOME, KDE gibi Linux Mint ekibinin geliştirdiği bir masaüstü ortamı. Bir defa kullanmıştım, Windows'a aşina olanlar için çok kullanışlı.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 hafta önce
Haklı olabilirsiniz. Ben masaüstü ortamı olarak sürekli XFCE tercih eden tarafta olduğumdan Cinnamon'un masaüstü ortamı olduğunu bile bilmiyorum :D
Nimlot avatar
Nimlot • 3 hafta önce
Bulgaristanda Maymunka deniyor at işaretine (: yanlışınız var.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 hafta önce
O benim değil, İngiltere merkezli Viking ekibinin hatasıdır. Öyle olsa duramazdım :)
Crewx avatar
Crewx • 3 hafta önce
İsrail yine ironik davranışlar sergiliyor :)
cthax avatar
cthax • 3 hafta önce
Meyeli Turta düzenlenmesi lütfen :)
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 hafta önce
Geldi bile, çok teşekkürler.
İsim avatar
İsim • 3 hafta önce
Kuyruklu a
ReklamKap avatar
ReklamKap • 3 hafta önce
intern@ c@fe :D
OgulcanGulcemal avatar
OgulcanGulcemal • 2 hafta önce
Rusçada köpek anlamına geliyor ilk duyduğumda şaşırmıştım
ahmetp avatar
ahmetp • 2 hafta önce
evet sabaka diyorlar.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Online Mağaza

SEODAHİSİ

GOOGLE'DA İLK SAYFA

Hizmetlerimiz için TIKLAYIN!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2017
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.