Giriş Yap / Kayıt Ol

Başarılı bir Freelancer Olma Yolunda Cebe Atabileceğiniz 5 Harika Strateji

Tarih: 13 Aralık 2017   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  2136 kez okundu

Freelancer için ekmek artık aslanın midesinde değil, aslanın kendisi ekmek. Aslan ise para kazanmak ve başarılı olmak adına uğraşmanız gereken onlarca şeyin tek bir vücutta birleşen simgesel hali. Freelancer sektörü hiç olmadığı kadar dalgalı ve limanlara artık eskiden olduğu kadar çok müşteri uğramıyor. Limana uğruyan gemileri ağırlamak ve kazanç sağlamak istiyorsanız kendinizi rakiplerinizden farklılaştırmanız gerekiyor.

Satış teknikleri üzerine çok satan bir kitabın yazarı olan seri girişimci Daniel DiPazza’nın, Freelancer çalışanlara en büyük tavsiyesi kendilerini farklılaştırmaları. Başarılı bir Freelancer olma yolunda kendinizi rakiplerinizden nasıl farklılaştıracağınızı mı bilmek istiyorsunuz? O halde Daniel DiPiazza’nın bu 5 adımlı stratejisine bir göz atmak isteyebilirsiniz.

1- Düşük Fiyat Sunun

Yeni başlayan bir Freelancer olduğunuzda müşterileriniz size koşa koşa gelmeyecek. Önce onlara size gelmesi için iyi bir neden vermeniz gerekiyor. Elinizde henüz yetenekleriniz dışında bir şeyiniz olmadığı için sunabileceğiniz düşük fiyatlar şimdilik sahip olduğunuz tek kıymetli hazineniz.

Yeterli müşteri portföyü oluşturmak ve yaptığınız çalışmaları gösterebilmek adına ilk adımda referans edinme odaklı çalışmayı düşünmeniz gerekiyor. Yeteri kadar müşteri portföyünüzü oluşturduğunuzda fiyatlarınızı çalışmanızın sunduğu değeri göz önüne alarak yükseltin. (Dikkat, DiPiazza fiyatlarınızı arşa çekin demiyor.)

DiPiazza’nın Freelancer çalışanlara bu stratejiyi takip etmeleri için sunduğu gerekçe de oldukça makul görünüyor;

Ucuza iş yaptığınızda insanlar fiyatınız düşük olduğu için sizin düşük kaliteli çalışmalar beklerler. İşin anahtar noktası tam burası. Onlara öyle çalışmalar çıkarın ki, bu kadar değerli bir hizmeti nasıl bu fiyata aldıklarına şaşırsınlar. Bu etkiyi yaratmak çok önemlidir.

2- Erişilebilir ve Basit Olun

Müşterilerin ihtiyaçlarına onların ihtiyacı olduğu zaman yanıt vermek fırsatları değerlendirmek demektir. Müşteriler size hızlıca ve ihtiyaç duyduklarında ulaşabilirlerse tekrar tercih sebebi olabilirsiniz.

DiPiazza’ya göre birçok Freelancer harika yeteneklere sahip ancak sahip olduğu bu yeteneklerini doğru şekilde müşterilere sunamıyor. Hizmetlerinizi veya ürünlerinizi paket haline getirmek müşteriye ulaşmanın ve müşterilerin size ulaşmasının kolay yoludur. Unutmadan, oluşturduğunuz paketlere başlangıç aşamasında bolca ekstra ücretsiz servis eklemeyi ihmal etmeyin.

3- Kendinizi Bir Marka Olarak Düşünün

Kendinizi yaptığınız işte bir marka olarak düşünün. Bir marka olarak diğer Freelancer’ların önüne geçmeyi nasıl başarabilirsiniz? Önce diğer Freelancer’ların ne sunduğunu bilmeli ve onların sunduklarından bir boy ileri servisleri nasıl sunabileceğinize karar vermelisiniz.

DiPiazza: “Ürün ve servislerinize eklediğiniz bariz ve ayırt edilebilir kalite detayları müşterilerin satın alma kararını etkileyen en önemli faktörlerden biridir.” diyor. Müşterilerinizin sırf ürün ve hizmet sunuş biçimiz yetersiz olduğu için başka birini tercih etmesine neden olabilirsiniz, buna neden olmayın.

4- Çeşitlilik Sunun

Eğer bir alanda yetenekliyseniz başka bir alanda da yeteneğiniz olabilir. Ya da iş yapmak adına bu yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Örneğin bir grafik tasarımcısı olarak logo tasarlıyorsanız, müşterinize kartvizit seçeneği sunmayı düşünmelisiniz. Bir metin yazarıysanız, içeriğiniz için kullanılacak görselleri temin etmeyi iş anlaşmasına ekstra bir bedel karşılığında dahil edebilirsiniz.

Müşterilerin size başvurmasının nedeni kendilerinin iyi olmadıkları konularda daha iyi birilerinin yardımına ihtiyaç duymak istemeleridir. Siz de onlara bunu verin ama kaşıkla verdiğinizin yanında kepçeyle çeşitlilik sunmayı ihtimal etmeyin.

5- Garanti ve İade Hala Satıyor

DiPiazza’ya göre Freelancer olarak çalışanlar müşterilerine yeteri kadar güvenceyi vermekten geri duruyorlar. Oysa Freelancer olmak demek, her zaman kazanma ve kaybetme riskinin ortasında bir yerlerde olmak demek. Müşterilerin sizi tercih etme şansını yükseltmek için garanti ve iade seçenekleri sunun.

Yaptığınız çalışmanızın çöpe gitmesine takılmayın. Yeni bir müşteri sizi tanıdı ve denedi. Siz de yeterliliklerinizi görmüş oldunuz. Müşteriniz parasını geri aldığı için ihtiyacı olanı bulmaya giderken sizinle çalışmanın sorun olmayacağını öğrendi. En kötü ihtimalle müşteriniz artık parasını alıp karşılığını alamayan sinirli biri değil ve her platformda sizi kötülemekle uğraşmayacak. Bunun yerine yaşadığı pozitif deneyimi paylaşacak. Sizin açınızdan bu deneyim tek taraflı gibi görünüyor olsa bile yapılan bu alışveriş her iki tarafa da değer kazandırdı.

Daniel DiPiazza’nın önerileri ve 5 adımdan oluşan stratejisi sektörde gerçekten öne çıkmak isteyenlerin kulak asması gereken türden.

Bir Freelancer olarak sizin en önemli stratejiniz nedir?

15 Yorum
Shydox avatar
Shydox • 2 yıl önce
Şu being'e yardım edin. Adam harap oldu yazı yazmaktan.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Ha dalgıca yüzmesin şu adam artık demişsin, ha bana yazmasın demişsin benim için aynı şey. Benim dünyada en iyi yaptığıma inandığım işlerden biri bu smile Keşke herkes en iyi yapabildiği şeyleri yapabilse diyor ve halimden ne kadar memnun olduğumu belirtiyorum smile
Shydox avatar
Shydox • 2 yıl önce
smile Yanlış birşey anladın sanırım smile Kötü bir şey'den bahsetmedim. Tek başına güzel çalışıyorsun diyorum smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Hayır sen yanlış anladın ben de kötü bir şey söylemedim smile O kadar ":D" koyuyoruz ama emoji olmadığından tam duyguyu aktarma konusunda sıkıntı çıkıyor. Emoji için bloga bir modül hazırlıyoruz bakalım.
ayhankesicioglu avatar
ayhankesicioglu • 2 yıl önce
Tespitler gayet mantıklı. Güzel bir yazı olmuş teşekkürler.
darkknightt avatar
darkknightt • 2 yıl önce
düşük fiyat sunun diye yazıyı okuyan bazı "webmaster"lar 100tl ye web sitesi yapıyor, ne güzel değil mi?
ademkanidagli avatar
ademkanidagli • 2 yıl önce
100 TL site var 100.000 milyon dolarlık da site var. Önemli olan müşterinin istediğini istediği şekilde yapılması. Örnek veriyorum adam basit bişi istiyor gidip de 50 TL lik işlem için adamdan 1.000 TL istemeyek!
blizzard3 avatar
blizzard3 • 2 yıl önce
Sana gore basit kardes arka planda ne kodlar donuyo senin haberin varmi
blizzard3 avatar
blizzard3 • 2 yıl önce
Mesela basit ne istiyo sole burdan bilek
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Burada ayrım yapmak oldukça kolay. Müşteriler çoğu zaman mantıksız davranıyor. Referansı olmayan Freelancer'ların düşük fiyatlı iş yapmasından daha doğal bir şey yoktur. Referansı olan ve kalitesine güvenen arkadaşlar da kalitesine oranla fiyat belirlemelidir. Müşterilerin artık 2017 yılında bu ayrımı yapabilecek yeteneğe sahip olması gerekiyor smile
Dogachan avatar
Dogachan • 2 yıl önce
Valla Müşteriye bağlı eğer müşteri kendi ismiyle site istiyorsa ana sayfa indexi basit ama özel bir markaya çalışıp yok benim sitem antalya ev yemekleri yazınca ilk cıkıcak diyorlarsa ona göre fiyat 300 den başlayıp artıyor zaten domaini 3 yıllık yapıyorum benim kazancımda çok değil allahtan kendi eriştiğim yüzlerce tema tipi var. Webmasterlıkta çok mükemmelim demiyorum ama her zaman telefonlarına bakar problemlerini çözerim yinede yaranamam adam ev yemekleri site üstünden sipariş formu yapıp müşteri iş yerlerini kodlandırdım sadece küçük bir panelleri var oraya sabit menüyü seçip koyuyorlar onlarda ne yicekse tıklıyor bizimkilere direk mail gidiyor ve çok düzgün düzenli bir şekilde ama yine bu insanlara yaranmıyorsun demek istediğim ne kadar iyi olursanız olun yada kötü freelancer çalışanların değerini bilmiyorlar 1 gün telefona bakmıyayım hemen bırakıp giderler beni
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Bahsettiğiniz müşteriniz gerçekten biraz sıkıntılı gibi duruyor. Madem bu kadar sıkıntılı çalışmayın gitsin derim. Benzeri şekilde sıkıntı yaşadığım müşterilerim olduğunda direkt çalışmayı sonlandırıyordum. Çünkü yaptığınız iş bir yerden sonra psikolojik gerileme dönüşüyor.
Dogachan avatar
Dogachan • 2 yıl önce
imdb puanı da güzel oluyor. Ama ne yaparsın kıyamıyorsun diyorsun başkası gelse ordan girer burdan çıkar.
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 2 yıl önce
Ben o tür müşterilere (İş bittikten sonra ekstra şeyleri beleşe getirmeye çalışan şunuda bunuda yapsak vs diyen) eskiden çok yüz verirdim. Şimdi şunu yapalım mı diyor fiyatı bu kadar diyorum. "Yahu biz sana ödeme yapmıştık" gibi bir cümle kurarsa da yaptığınız ödemeyi şu liste için yapmıştınız bu istediğiniz şeyin listede olduğunu görmüyorum diyip işime bakıyorum. Mutlaka işe başlamadan önce müşterinin isteklerini kelimesi kelimesine bulundurduğu bir liste hazırlatın ve size gönderdiğinde bu liste dışı yapacağım tüm işlemleri ekstar ücret ile yapacağım diye belirtin. Yoksa çalışılmaz böyle insanlarla. İki yüz veriyorsun yüzlerine gülüyorsun amelesiymiş gibi istediği zaman arayıp istediğini yaptırabileceğini sanıyor.
Yavuz avatar
Yavuz • 2 yıl önce
Bu being aynı bana benziyor, bu yorum sana kendini sıradan hissettirecek smile
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

SerpTakip
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.