Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Domain Davalarını Takip Edebileceğiniz Yerli Servis: DNDisputes

Tarih: 07 Mart 2018   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  3721 kez okundu

Alan adı işleri karışık işler. Önce bir alan adının davalık olduğunu duyuyoruz. Sonra, kendimizce akıl yürütüp, şirketlerin domain’i alıp alamayacağını yorumluyoruz. Tüm vakaların tek ortak yönü var: Karar ne olursa olsun, hiçbirinin sonunda ne olduğunu bilmiyoruz. Alan adı, hak iddia eden şirkete geri verildi mi? Yoksa domain işinde her zaman erken yol alan mı kazandı? DNSDisputes kafamızdaki tüm fırıldak soru işaretlerine cevap getiren yerli bir girişim.

Her yıl ülkemizde ve dünyada on binlerce domain / alan adı davası açılıyor. Alan adları “ilk gelen alır” mantığıyla satılsa bile bu daima başka birine ait alan adını satın alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Alan adına ilişkin olarak açılan davalarda ise genelde WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) öne çıkarak kararın alınmasında rol oynuyor. Ne var ki, bunların hepsini internet haberlerinden takip etmek her zaman mümkün olmuyor. DNSDisputes bize bu servisi sunarak, yerel ve ulusal alanda görülen tüm domain davalarını sunuyor, üstelik karar ve karar içeriği dosyalarıyla birlikte.

DNDisputes servisinde an itibariyle 39 bin 754 alan adı davası kaydı yer alıyor. Ana sayfa üzerinden son açılan alan adı davalarına ulaşabildiğimiz gibi, sisteme güncel eklenen ve karara bağlanmış alan adları için de karar takibi yapabiliyoruz. Servisin şimdilik tamamen ücretsiz olduğunu ve herhangi bir gelir modelini benimsemediğini de belirtelim.

Servise ilişkin beğenebileceğiniz bir başka faydalı özellik ise “Estimate” olarak adlandırılan dava karar tahmini aracı. Örneğin bir alan adı dava edildi ve henüz dava sonucu çıkmadı. Kararın ne yönde çıkacağını öğrenmek için DNDisputes’un sunduğu tahmin robotundan faydalanabilirsiniz.

Alan Adı Davaları Ne Durumda?

DNDisputes, alan adı davaları hakkında 1999’dan bu yana tutulan arşiv için kapsamlı istatistik verilerine sahip. Şimdilik istatistik verileri için filtreleme sunmuyor ancak en çok alan adı davasının açıldığı ülke gibi spesifik birçok soru işaretine ışık tutuyor. DNDisputes’in istatistik verilerine göre en çok alan adı davalarıyla gündeme gelen ülkeler ise şöyle:

  1. Amerika Birleşik Devletleri (14.894)
  2. Fransa (4,046)
  3. Çin (3,421)
  4. İngiltere (3,380)
  5. Almanya (2.365)
  6. İsviçre (1,852)
  7. Avustralya (1.654)
  8. İspanya (1,534)
  9. İtalya (1,335)
  10. Hollanda (1,284)

Webmaster arkadaşların emsal kararlar ve merak ettikleri alan adı davalarının nasıl çözümlendiği başta olmak üzere, birçok şekilde DNDisputes’den faydalanacağını düşünüyorum. Girişimin ardında yer alan İstanbul merkezli DOFO Teknoloji’yi, Macit Tuna ve Sacit Tuna’yı da ayrıca faydalı girişimlerinden dolayı tebrik etmek gerekiyor.

❱❱ DNDisputes’e ulaşmak için tıklayınız.

DNDisputes bilişim hukuku ve webmasterlar için oldukça faydalı bir girişim gibi duruyor. Servis hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

9 Yorum
contentwriter avatar
contentwriter • 2 yıl önce
Kanald.com vardı zamanında, ilk sahibi ne yaptı etti vermedi smile Arkadaşlık sitesi kurdum benimdir dedi, davayı da kazandı.
Plain avatar
Plain • 2 yıl önce
Birinin parasını verdiği alan adının başkasına aktarılabilmesi adil değil.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Birinin benim markamın gidip diğer uzantılarını satın alması da öyle smile
Plain avatar
Plain • 2 yıl önce
faceb00k.com gibi alan adları anlaşılır ancak listede 4 karakterli alan adları veya mysoda gibi jenerik isimler bile onaylanmış.
leventkara avatar
leventkara • 2 yıl önce
Genel olarak sonuçlar alan adının davacıya devri ile sonuçlanmış. Alan adı sahibine ödeme yapıyorlar mı? Bu konuda bir bilgi göremedim.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Bildiğim kadarıyla yapılmıyor.
adm34 avatar
adm34 • 2 yıl önce
Çok başarılı bir site tebrik ediyorum. Davaların ingilizce açıklamalarını tercüme etmem uzun zaman olduğu için türkçe olan bir kaç davaya baktım, Marka olan, yani ismini markalaştırmış firmaların alan adlarını almada başarılı olduğu, özellikle ziraat bankası içerisinde ziraat geçen bütün alanadlarını başarılı bir şekilde almış fakat iş bankkart gibi jenerik bir alan adına gelince pek başarılı olamamış, bunun nedeni tahminimce alan adının jenerik olması tam tercüme edemedim anlamakta zorlandım açıkcası. Bir kaç dava sonuçlarından alıntı yaparak dikkat çektiğim hususlara değinmek istiyorum. Misal; Teksan.com ile ilgili reddedilen bir dava var iki firmada 96 yılında kuruluyor Değerlendirmeler kısmında şöyle bir madde içeriyor "Politika'nın 4(c) maddesi uyarınca Şikayet Edilen, diğer şartlarla beraber, aşağıdaki hususlardan herhangi birini ileri sürerek, alan adı üzerindeki hak ve meşru menfaatini ortaya koyabilir:" (ii) Şikayet Edilen'in (birey, teşebbüs ya da diğer kuruluşlar), hiç marka ya da hizmet markası hakkı edinmemiş olmasına rağmen, söz konusu alan adıyla tanınıyor hale gelmiş olması veya..." mesela bu bazı alan adlarında örnek teşkil edebilir. Yine bazen şöyle şeyler sorulabiliyor" ya ben alan adımı aldım birisi sonra geldi benim alanadımı kötü biyetle tescilledi" Destekforex.com davasında altlara doğru Değerlendirmeler kısmında şöyle bir açıklama görebilirsiniz;
"Dosyadaki bilgilere göre, Şikayet Eden’in tüm marka başvuruları, ihtilaflı alan adının tescilinden sonra yapılmıştır.

Şikayet Eden, henüz marka başvurusu yapılmadığı bir dönemde, Şikayet Edilen’in ihtilaflı alan adını kötü niyetle tescil ettiğini ve kullandığını ne yeterince ispatlamıştır ne de İdari Hakem’i bu konu hakkında ikna edebilecek bir açıklamada bulunmuştur."
bu arada en çok ilgimi çeken davalardan birisi de Kariyer.com (red sonucu çıkmış)
Ama kendi içinde çelişen durumlar var WIPO da da mesela hepsiburadamoda ya transfer kararı çıkartan kurul sahibindenilan'a ret vermiş smile
netice de ne olursa olsun elinizde imkan varsa marka tescilinizi alın derim bu tür şeylerle uğraşmaktansa.. gezmekten zevk aldığım bir site olmuş smile
GencYetetenek avatar
GencYetetenek • 2 yıl önce
yani neymiş? çok güzel markaların siteleri yok diye domain alarak zengin olabileceğini zannetmeyecekmişsin. dava ile 1 kuruş kazanamadan domainini elinden alırlar smile
telatabi avatar
telatabi • 2 yıl önce
Bunun neresi yerli oluyor anlayamadım? Kurucusu mu Türk.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

adsterra
Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.