Giriş Yap / Kayıt Ol

Google, Hindistan için Mobil Site Hazırlama Aracı Yayınlayacak

Tarih: 06 Ocak 2017   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  2101 kez okundu

The Wall Sreet Journal’ın haberine göre Google, Hindistan’ı mobil uyumlu yapmak için ücretsiz olarak kullanılabilecek bir web sitesi tasarlama aracını bu sene içerisinde Hindistan’da kullanıma sokacak. 

Google’ın elindeki internet verilerine göre Hindistan’da küçük işletmeler için tam anlamıyla aktif ve kullanılabilir web yapısı bulunmuyor. Web yapısı bile bulunmuyorken artık mobil cihazlar için kullanılabilir internet dünyasının ne kadar kısıtlı ve çorak olduğunu sanırım tahmin edebilirsiniz. Google da, kullanıcıların kolayca kendi mobil sitelerini oluşturabileceği bir aracı bu sene içerisinde Hindistan’da kullanıma sunarak Hindistan’ın mobil siteleri kullanım oranını arttırmaya çalışacak.

İlk Hedef Neden Hindistan?

Hindistan’da Google verilerine göre 460 milyon aktif internet kullanıcısı bulunuyor ve bu rakam Hindistan’ın toplam nüfusu göz önüne alındığında nüfusun yalnızca %40’lık dilimini kapsıyor. Aynı zamanda Hindistan, Google için oldukça büyük bir pazar payı ve Çin ile olan mücadelesinde en büyük desteklerinden biri olabileceği anlamına da geliyor. 

Google’ın Hindistan’daki kullanıcıları mobile yönlendirerek, internet kullanımının arttırması Google’ın fazlasıyla işine gelecek. Zaten sunulan servisin de en temel amacı Hindistan’ın kurak internet dünyasını hem yayıncılar hem de reklam verenler için verimli topraklar haline getirebilmek. Bunu yapan Google olacağı için, başarılı olması durumunda vazgeçilmeyen kaynak da yine Google olacak. Tıpkı Türkiye’deki reklam ağı gibi…

Bir Sonraki Durak Türkiye Olabilir mi?

Yer alan açıklamaya göre Google, bu ücretsiz aracı Hindistan’da kullandıktan sonra diğer ülkeler için de yayına sunacak. Tabii bu “diğer ülkeler” tanımının içinde Türkiye’nin de yer alıp almayacağına veya hangi ülkelerin bu diğer ülkeler kapsamında olacağı henüz bilinmiyor. 

Google daha önce buna benzer programları ABD ve gelişmiş birçok ülke için sunmuştu ancak Hindistan için sunulacak araç hem biraz daha kapsamlı hem de yeni jenerasyon bir araç olacak.  Google hatırlarsanız bundan altı yıl kadar önce kendi ücretsiz internet sitenizi tasarlayabileceğiniz HowToGoMo isimli bir araç yayınlayarak ilk mobil sitelerin kullanıma başlamasını sağlamıştı. Bu hamleyle Google’ın ne kadar karlı çıkacağınıysa zaman gösterecek.

Hindistan’ın kendi içinde pişmeye başlayıp küresel pazardan çekilmesi internet dünyasını kesinlikle etkileyecektir. Zira İngilizce içeriklerin büyük oranda oluşturucularının arasında Hindistan kullanıcıları yer alıyor. Sizce bu aracın bir sonraki durağı Türkiye olabilir mi?

Etiketler:
7 Yorum
nihatturan avatar
nihatturan • 1 yıl önce
Onlar site yapmayı bilmiyorlar beyler onun için onlardan başlamışlar.
ismail03 avatar
ismail03 • 1 yıl önce
En iyi programcılar hindistandan çıkıyor ama
nihatturan avatar
nihatturan • 1 yıl önce
şaka yaptım kardeş
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
Programcıları iyi ama zaten sorunları yazılımlık değil, kullanım eğilim sorunu yaşıyorlar.
ismail03 avatar
ismail03 • 1 yıl önce
yok hocam size cevap olarak yazmadım sadece merak ettim @nihatturan
mceber avatar
mceber • 1 yıl önce
wmaracının niye mobili yok @being bey smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
Valla yolda geliyor smile Sadece mobil değil, çok güzel böyle janjanlı kımıl kımış şeyler hazırladık smile Biraz daha sabır smile
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.