Giriş Yap / Kayıt Ol

Artık Tüm İnternet Sitelerinin %30’u WordPress Kullanıyor!

Tarih: 05 Mart 2018   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  1683 kez okundu

WordPress’e güç veren San Francisco merkezli Automattic’in bu haftaya pazartesi sendromuyla başlamadığı kesin. Zira, ortaya çıkan yeni analiz verilerine göre, internet dünyasının en popüler internet sitelerinin artık %30’u gücünü WordPress’den alıyor. Kürsel çapta CMS piyasasında ise WordPress’in pazar payı yüzde 60’a ulaşmış durumda.

Büyük bir Webmaster güruhu olarak, her ne kadar WordPress’e zaman zaman hantallığından dolayı giydirsek de, işlevsel olduğunu birçoğumuz kabul ediyoruz. 2003 yılından bu yana büyük yol kateden, açık kaynaklı ve ücretsiz CMS sistemi, artık internet dünyasının yüzde 30’u tarafından kullanılıyor. Bu analiz verileriyle birlikte “WordPress mi? Blogger mı?” sorunsalındaki payını da açıkça yükseltmiş oluyor.

İstatistik verilerinin kaynağı, Avusturyalı Q-Success firmasının bir servisi olan W3Techs’e ait. Alexa’nın global sıralamasındaki 10 milyon internet sitesini araştırmasına dahil eden girişim, günlük olarak sıralamaları takip ediyor. Bugün sayaçta görünen verilere göreyse WordPress yüzde 30 sınırını aşmış durumda. WordPress’in tüm CMS’ler arasındaki pazar payı ise yüzde 60.02’yi gösteriyor.

Yalnızca en iyi CMS sistemleri kategorisini baz alan araştırma servisine göre WordPress’den sonra en iyi CMS sistemi olarak yüzde 3.1’lik genel kullanım oranıyla Joomla öne çıkıyor. WordPress’in ezeli rakibi olarak görülen Blogger ise kaynağın istatistik verilerine göre yüzde 1.8 kullanım oranıyla 6. sıradan kendine yer buluyor.

Peki, ya özel yazılımı tercih edenler ne durumda dersiniz? Aynı servisin verilerine göre Alexa’da ilk 10 milyonda yer alan sitelerin %50’si kendi özel yazılımlarını kullanıyor veya bir CMS sistemi kullanmayı tercih etmiyor. Anlayacağınız, hala büyük bir topluluk WordPress yerine kendi özel yazılımlarını kullanmayı daha makul buluyor.

Webmaster’lar için haberin en sevindirici yanı hiç kuşkusuz WordPress alanından ekmeğini çıkaran geliştiriciler ve servis sağlayıcıların pazar paylarının günbegün artacak olması. Eğer WordPress alanında projeleriniz varsa hala pastadan pay alabileceğiniz ve her geçen gün artan büyük bir kullanıcı kitlesi sizleri bekliyor demektir.

❱❱Analiz verilerinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz

Siz ne diyorsunuz? Sizce WordPress yeterli bir servis mi yoksa özel yazılımdan şaşmamak mı lazım?

10 Yorum
altasmust avatar
altasmust • 9 ay önce
Tercihim wordpress den yana hem maliyet hemde zaman açısından google nin kankası olması da ayrıcalık sağlıyor
GencYetetenek avatar
GencYetetenek • 9 ay önce
wordpress candır gerisi heyecan
bilimokur avatar
bilimokur • 9 ay önce
Wordpress kullanan meşhur siteler diye bir yazı yazarsanız tutar bence smile aklınızda bulunsun.
webisyo avatar
webisyo • 9 ay önce
Wordpress kullanan büyük siteler ile ilgili de bir yazı yazarsanız seviniriz.
Mango avatar
Mango • 9 ay önce
Özel yazılımdan şaşmamak gerek. Her zaman mentalitem bu. Ancak bir çok web sitesi ve kişi için kesinlikle Wordpress bir nimet. Kendini sürekli geliştirmesi ile de bir çok CMS'e örnek oluyor. smile
nihatturan avatar
nihatturan • 9 ay önce
30% çok düşük değil mi ya?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 9 ay önce
Tam aksine fazlasıyla büyük bir oran, internet bloglardan ibaret değil Nihat'ım, her alandan ihtiyaca cevap sunan yüzlerce CMS sistemi var. WordPress'in bu oranla en iyilerinin arasından sıyrılması büyük bir başarı.
nihatturan avatar
nihatturan • 9 ay önce
Eyvallah hocam
ntka avatar
ntka • 9 ay önce
hiç elektrik alamadım kendisinden doğduğundan beri smile
utf8 avatar
utf8 • 9 ay önce
Yakında wordpress den kaçış başlar merak etmeyin.
Ben çıktım kurtuldum, hackerlar sağolsun wordpress o kadar iyi biliyorlar ki ruhunuz bile duymadan bitcoin madenciliği yaptırıyorlar, içeriklerinizi reklamlarınızı her şeyinizi ele geçiriyorlar. Wordpress güvenlik sorunu var. Bende güven kalmadı
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.