Giriş Yap / Kayıt Ol

İnternet Ana Akım Medyayı Sarsabildi mi?

Tarih: 20 Mayıs 2021   Kategori: İnternet   Yazar: EranKucuk  |  836 kez okundu

Medya baronları, alıştığımız medya organlarında karşımıza çıkmayı sürdürüyor. Televizyonlarda, gazetelerde ve radyo kuruluşlarında varlıklarını hissetmemek imkânsız gibi bir şey. Peki, çağımızın en önemli teknolojisi olan internet bu duruma ne gibi bir etki yaptı?

Yeni medya türleri içerisinde internet siteleri, ana akım medya patronlarının ve oligarşisinin ilk ilgisini çeken alan oldu elbette. Video oyunları, sesli iletişim programları ve bugünümüzün mobil uygulamaları ile zirveye çıkmak için oldukça hantal yapılardan söz ediyoruz sonuçta. Ancak yeni medya araçlarının tamamı internet ile iç içe. Dolayısıyla medyanın sermaye sahipleri sarsılacaksa tüm kollarında başarıdan muaf kalmış olmasını beklemek garip olmazdı sanırım.

Sarsmadı Dersek Haksızlık Olur

Dijital çağın, birçok noktada olduğu gibi burada da etkilerini gözlemlemek oldukça kolay. İnternet, kurumsal medya platformlarının dinamiklerini yeniden gözden geçirmelerine neden oluyor. Buna ayak uyduramayanlar, geç kalanlar ve önem vermeyenler ya piyasadan komple siliniyorlar ya da market hacimleri çok küçülüyor. Geçmiş yıllarda organizasyonunda internet ve sosyal medyaya öncelik tanımayan ve hatta buralarda yer almayı reddeden çeşitli ulusal yayınların, bugün bütün operasyonlarını internete taşıdıklarını görebiliyoruz.

Diğer bir yandan internet sadece medya dinamiklerini değiştirmekle kalmadı, yeni oluşumlar için büyük şansların oluşmasına da vesile oldu. Bugün çok daha düşük maliyetlerle, hatta sadece doğru zamanda harekete geçirilen fikirlerin sayesinde kurulan sitelerin ana akım medya organlarıyla rekabet edebildiklerini görebiliyoruz. Bu internet sitelerinin yüksek trafiklere ulaşabiliyor olmaları, sosyal medyada ses getirebiliyor olmaları elbette en başta ana akıma bir tokat olarak çarpmaktadır.

Büyük kanallar da buna karşı olan savaşlarında büyük hezimetler elbette yaşayabiliyorlar ve ister kabul edelim, isterseniz etmeyelim pastadaki payları, oranları gün geçtikçe biraz daha azalıyor. Mücadelede sırf bu nedenden ötürü, bazı televizyon kanallarının sosyal medya fenomenleriyle iş yaptığını görebiliyoruz.

Yatırımların Doğru Yapıldığını İnkâr Edemeyiz

Medya baronlarıyla ilgili, kuruluşlarla ilgili hepimizin ilk söyleyebileceği şey çok açık… Çok ama çok fazla paraya sahipler. Bu para, ister istemez doğru yönlendirilebiliyor. Bu yatırımlar ve atılımların sonucunda, ana akım medya gruplarının, dijital medyada da güçlü bir şekilde boy göstermesi gibi bir sonuç ortaya çıkıyor. Yani belki üzücü ama yeni medyanın, internet siteleri koluna baktığımızda büyük markaları ana akım medyadan tanıyor oluyoruz. Yani daha önce yazılı basında gündem belirleyici olarak karşımıza çıkan Hürriyet’i, bugün dijital medyada da güçlü siteler arasında görebiliyoruz. Kanal D’nin ünlü dış yapım dizileri, YouTube’un da çok izlenen videolarını oluşturuyor. Bu nedenle konvansiyonel medya, dijital olanın içerisinde de yuva kurdu ve yuvasını gün geçtikçe güçlendirdi.

Kısaca özetlemek gerekirse İnternet sarsıcı bir etki yaratmış olsa da, geleneksel medyada maddi güç elde eden markalar yıkılmadan ayakta kalmayı başardılar. Bu ayakta kalış, peşinden büyük trafikli internet sitelerini de getirdiği için burada da güç elde ettiler.

Peki, sizce bu büyük medya gruplarının geleceğinde neler göreceğiz? İşler daha kötüye mi, yoksa daha iyiye mi gidecek? Yorumlarda görüşelim.

2 Yorum
ishana avatar
ishana • 3 ay önce
internet yayıncılığının ne kadar önemli olduğu ile ilgili en önemli örneklerden birisi de Komuşanlar isimli projesi ile Hasan Can KAYA'dır. youtube üzerinden hemen hemen herkesin ulaşabilmesi adına yayınladığı stand-up gösterilerinin popülerleşmesi sayesinde EXXEN isimli dijital platform ile oldukça iyi bir anlaşma imzaladı.
mesele çok kazanması değil. popülerliği youtube üzerinden elde etmesi. fazladan bir reklam çalışması yapmadan, doğru zamanda doğru yerde doğru proje ile bulunması Hasan Can KAYA'nın kazanmasına yardımcı oldu.
Peki internet üzerinden yayılan bu akım interneti olmayan insanları nasıl etkiler? Corona virüsü nasıl yayılıyorsa, haberler de o şekilde yayılıyor. hem de toplumları hareketlendirerek.
Belki de Sadece internet üzerinden kampanyalar düzenleyerek cumhurbaşkanı bile olunabilir. bu aslında yaşanması kaçınılmaz olan bir süreçtir. Belki de bir yada iki sonraki başkanımızı dijital üzerinden izleyerek, dijital üzerinden seçeceğiz.
EranKucuk avatar
EranKucukEDİTÖR • 3 ay önce
Haklı bir yaklaşım gerçekten. Yorumunuz için teşekkür ederim smile
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.