Giriş Yap / Kayıt Ol

Olmasa da Olur; Sidebar’a Veda Etmek için 6 Haklı Neden

Tarih: 17 Şubat 2017   Kategori: Tasarım   Yazar: Being  |  4496 kez okundu

Henüz dünyanın toz mu toz pembe olduğu zamanlardı. ilkokulda birçok defa şiir yarışmasına katılmış ama insanları yazdığım şiirlerle etkilemeyi bir türlü başaramamıştım. Yıllar geçti gitti ve dünyanın rengi pembeden maviye döndü. Ben eşek kadar adam oldum ama şiir yazmayı bırakmadım. Neden mi bırakmadım? Sırf siz Sidebar’ı bırakın diye;

Klasikler sadece müzikte mi olur?

Blog’a Sidebar neden konur?

Sidebar reklamsız olsa ne olur?

Boşver, olmasa da olur.

İnternet siteleri ve blog konseptinin kullanıcı deneyimi açısından bazı klasikleşen ögeleri var. Türkçesi “kenar çubuğu” olmasına rağmen çubuğu mubuğu kendimize yediremeyip ısrarla “Sidebar” demeye devam ettiğimiz bu tasarım ögesi de en önemli blog kullanıcı deneyimi klasiklerinden biri. Yalnız ne var biliyor musunuz, internet ziyaretçileri için artık Sidebar’ı sandığımız kadar şahşahalı ve klasik kabul etmiyor.

Sidebar dediğimiz öge internet sayfamızın sağ bölümünü kaplıyor. Bir Webmaster için Tarabya’da boş arsa kadar değerli olan bu alanın içine reklamlar, özel teklifler ve ekstradan para kazanmamıza yardımcı olan bir çok şey yerleştiriliyor. Yani bu alan bizler için tam bir para sayma makinesi diyebiliriz. 

Tabii bizi mutlu eden ve ekstradan gelir elde etmemize yardımcı olan Sidebar’ı internet ziyaretçileri aynı oranda çekici bulmuyor. İnternet ziyaretçileri bir siteyi ziyaret ettiği anda ne kadar reklam, gereksiz alet edavat varsa bunların büyük kısmının nerede olacağını çok iyi biliyor ve reklam duyarsızlığına kapılıyor. Sonuç olarak kazancımızı arttıralım derken Sidebar kazancımızı düşürüyor.

Ziyaretçilerin Odak Noktası ve Sidebar’sız CTA

Sidebar tasarımı tamamlayan önemli bir klasik gibi görünüyor olsa da aslında okurların dikkatini dağıtma payı en yüksek bölümlerden de biri. Tamam bunları zaten biz de biliyoruz ama eğer Sidebar olmazsa CTA (Calls to Action) kısmına ziyaretçileri nasıl çekeceğiz? Nasıl bu insanlara bir şey yaptıracak ve gelir elde etmeye devam edeceğiz? İşte bizim asıl konumuz da tam olarak burada başlıyor.

Blogların büyük bir bölümünde sidebar bölümünde şunlar yer alıyor;

  • Yazar hakkında
  • Sosyal medya butonları
  • Arama kutusu
  • Popüler içerikler
  • Kayıt formları
  • Kategori bulutları
  • Reklamlar
  • Reklamlar
  • Reklamlar
  • Yine reklamlar

Peki, blogumuzun tasarımında bir Sidebar olmasaydı bu ihtiyaçlarımızı nasıl karşılardık veya karşılayabilir miydik?

#1- Yazar Hakkında Bölümünün Sidebar’da Ne İşi Var?

Bunlar hep bir takım ecnebilerin oynadığı akıl oyunları. Normalde Türkiye’nin ilk popüler bloglarında sidebar’da yazar hakkında bölümü yer almıyordu. Bunun yerine yazar hakkında bölümü içeriğin Başlık (Title) bölümünün üzerine veya altına bir yerlere sokuşturuluyordu.

Baktık ki, buralar olmuyor o halde biz de gidip sayfanın en altına sokuyorduk. Orası da mı olmadı? O zaman hiç koymuyorduk. Mantıksal olarak içeriğinizi okuyan bir ziyaretçinin yazarın kim olduğunu merak etmesi doğaldır. İçeriğinizi okumayan adam sizi Sidebar’da görse ne olur, görmese ne olur. Dolayısıyla bu ecnebi oyununu bırakalım ve bence Sidebar’ı artık kaldıralım.

#2- Popüler İçerikler Olmadan Olur mu?

Bir blogda popüler içerikleri göstermenin, evlenmeden önce askerlik yapmak kadar önemli olduğunu biliyoruz. İyi de neden gidip de popüler içerikleri laps diye Sidebar’a iliştiriyoruz? Popüler içeriklerle ziyaretçilerin ilgilenebileceği veya ilgilenmek isteyeceği iki yer vardır; Header’ın altı ve Footer’ın üstü yani içerik sonu.

Bu kısımlara popüler içerikleri koymak Sidebar’a koymaktan çok daha pratik olacaktır. Zaten içeriği okurken kullanıcının faresi mutlaka dikkat çeken bu bölüme takılacak “Aaa bakayım burada ne varmış?” derken tık atılacaktır. Gördünüz mü, Sidebar şimdi daha da bi gereksiz görünmeye başladı.

#3- Üvey Evlat Arama Çubuğu

Blog tasarımlarında mutlaka yer verdiğimiz arama butonu var ya hani, bence o bir internet sitesinin üvey evladıdır. Vardır, oradadır bilirsin ama onu kimsenin sevmediğini ona ilgi göstermediğinden de haberdarsındır. İnsanlar site içi arama yerine muhtemelen Google aramasını tercih ediyor. Zaten arama yapılması gereken yerlerde de okur yorulmasın diye biz link çıkartıyoruz.

Bu kadar aktif kullanılmayacak üvey evladımıza farkında olmasak da en çok değeri biz veriyoruz. Tamam en nihayetinde evlattır çöpe atmayalım ama ne bileyim bunu tıpkı WM Aracı’nda olduğu gibi Header’a iliştirsek veya en tepeye atıp başımızın üstünde tutsak fena mı olurdu?

#4- Aramazsan Arama Yar!

En son hangi internet sitesini ziyaret edip, bu internet sitesinin sırf sidebar’da sosyal medya profil bağlantısı var diye takip ettiğinizi hatırlıyor musunuz? Yok mu… Düşünün artık ne kadar zaman geçmiş bu modanın üzerinden.

Gerçekçi olalım, insanlar gerçekten hoşuna giden ilgili içerikleri güzel olan sayfaların sosyal medya hesaplarını takip ederler. Böyle bir şey olduğunda da sayfanın neresine sosyal bağlantılarınızı koyarsanız koyun, o adam zaten onu bulup beğenecek veya takip etmeye başlayacaktır. Hiç aramaya bile tenezzül etmiyorlarsa aramazsan arama yar deyip Sidebar fikrini kafamızda tümüyle tüketebiliriz.

#5- Sidebar Olmazsa Duvarları mı Kemireceğiz?

Hepimiz AdSense’in dahi reklam birimlerini içeriklerimizin yakınına yerleştirmemizi istediğini biliyoruz. Buna rağmen hala neden Sidebar’a ihtiyaç duyalım ki? İnsanlar zaten bu bölüme bakmıyor.

Hadi diyelim ki sponsor reklam ekleyeceksiniz, bunu alan arkadaşlar reklam değeri için mi yoksa link değeri için mi alıyor? E o halde bu reklam bannerlarını aynı şekilde Footer’a kare bir widget olarak yerleştirsek ne artar ne eksilir? Hem ne güzel ziyaretçilerinden gözünün önünden de kaldırmış oluruz.

AdSense ve benzeri reklamları da yer olmadığı için (bak bak bak artık bahanemiz de var) doğrudan içeriğin içerisine alternatif olarak; header ve footer yani zaten en çok tık alan bölümlere yerleştirebiliriz.

#6- Mobil Diye Bir Gerçek Var

Biliyorsunuz artık internet sitelerimiz masaüstünden çok mobil trafik alıyor. Peki, mobilde sidebar nerede görünüyor? Sayfanın en altında hatta içeriğin bitiş noktasının bile altında. Bana sorarsanız birini öldürdüğünüzde cesedi Google’ın 2. sayfasına gömmeyi bırakın, responsive tasarımdaki Sidebar’a ekleyin garanti olur.

Bu büyük beyin fırtınasından sonra yavaş yavaş tüm bloglarımda yavaştan Sidebar’a elveda demeyi düşünüyorum. Saygı değer Sidebar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

25 Yorum
Live avatar
Live • 2 yıl önce
Sağ tarafa bakıyorum da ironi gibi geliyor smile
ismail avatar
ismail • 2 yıl önce
Aksine side...kenar çubuklu sitelerde okumayı daha çok seviyorum. Yazı tam sayfa olunca dar sayfaya göre sanki uzun ve sıkıcı gibi geliyor. Ama diğer yönlerden haklısınız.
bilsez avatar
bilsez • 2 yıl önce
İlk blog açtıgımda sidebar bana çok gereksiz gelmişti ve halen de pek önemli olmadıgını düşünüyorum, ancak yazılar soldan sağa bir hayli uzun olunca mecbur kaldım, çünkü yazı alanı ne kadar dar olursa okuma akıcılıgı daha çok artar, hatta bunu gazetede de denemiştim, dar alan daha çok okunuyor. Anlayacağınız sidebarı hiç sevmedigim halde bu yüzden mecbur kalıyorum...
TEHET avatar
TEHET • 2 yıl önce
Siteden siteye değişiklik gösteren bir hadise bence. Pinterest gibi içerikleriniz genişlemesine yayılıyorsa sidebar gereksiz görülebilir. Ama facebook gibi içeriklerinin alt alta sıralanıyorsa sidebar sitenin tasarımını güçlendiren bir unsur olabilir.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Elbette istisnalar olacaktır. Bu değişim portal tarzı sitelerden ziyade daha çok içerik ve blog siteleri için düşünülmeli.
samdilli avatar
samdilli • 2 yıl önce
Sidebarı olmayan sitenin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Voltaren avatar
Voltaren • 2 yıl önce
bence bi akım yapalım herkes sidebarı sola alsın
WWT avatar
WWT • 2 yıl önce
yada üçü sidebar'a geçelim, içeriği kaldıralım. hadi wmaracı hep beraber smile
BostanVA avatar
BostanVA • 2 yıl önce
Tümü grid sistemiyle alakalı. Okuma kolaylığı açısından sayfanın geniş olması yerine sağda ya da solda boşluğu dolduracak, ama dikkat de dağıtmayacak bir bölümün olması iyi. Sorun sidebar değil bence, içine ne yerleştirdiğiniz.
basymgroup avatar
basymgroup • 2 yıl önce
Siteden sidebar kaldıracam sanırım yazı etkiledi beni
Machine avatar
Machine • 2 yıl önce
Sidebar bir blog sitesinin parçasıdır. Temel bileşenler bir tanesidir, header,footer,content ve sidebar bölümünden oluşur. Sidebar kısmını ne amaçla kullanacağınız tamamen size kalıyor, kullanıcının dikkatini çekecek şeyler de ekleyebilirsiniz tamamen dikkatini dağıtacak hatta sinir edecek şeyler de ekleyebilirsiniz.

Mesala header'da kullanıcının hiç sevmeyeceği birşey eklediniz diyelim, yine aynı sonuç olmayacak mı ? yine şunu mu diyeceğiz olmasa da olur smile Doğru ve amacına yönelik kullanıldığında sidebar verilmiş bir nimettir bana göre.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Diyelim ki; doğru şekilde kullandık, Sidebar yine de büyük ölçüde işlevsizdir çünkü kullanıcılar tarafından sitenin en çok es geçilen ve en çok dikkat dağıtmayı başaran noktası da burası. Oysa Sidebar kaldırıldığında ziyaretçinin tüm odak noktasını tek sütunda toplamayı başarıyoruz. Kullanıcı bir şeyi sevmiyorsa header veya sidebar'a onu ekleme konusunda ne kadar bu kadar inatçıyız ki?

Doğru ve amacına yönelik kullanılsa bile algı körlüğü nedeniyle yeni web tasarım trendlerinde yavaş yavaş sidebar terk ediliyor. Medium.com gibi birçok içerik sitesi de bunun en önemli örneği gibi görünüyor.
cihaneken avatar
cihaneken • 2 yıl önce
Güzel bir yazı olmuş. İstisnalar haricince çok haklı anlatılanlar. Artık bir çok kullanıcı sidebar alanına bakmıyor bile, hele ki sağ taraftaysa dikkat bile çekmiyor. Mobili ele alırsak zaten sidebarı gömmemiz gerekli. Gelecek mobile eğilim gösterdiğine göre ve dikkatin odaklanması ve bu odağın kontrol edile bilmesi içinde sidebar kaldırıla bilir, mantıklıdır. Fakat baştada söylediğim gibi istisna durumlarda ters tepki verecektir
Cnkrt avatar
Cnkrt • 2 yıl önce
Yazı gaza getirdi. smile
Sidebarda kullandığım çoğu özelliği footer'a çekeceğim. smile
Yinede sidebara hemen veda edemem gibi ben.
UyuzWeb avatar
UyuzWeb • 2 yıl önce
Şimdi durduk yere nerden çıktı bu sidebar meselesi. Akıl çelmekten başka bir şey değil smile
burakeo avatar
burakeo • 2 yıl önce
Sidebar kullanım kolaylığı katar ve beraberinde webmaster için reklam bölümüdür. Bence iki taraf içinde yararlı "kenar çubuğu"
abdakgl avatar
abdakgl • 2 yıl önce
Allah rahmet eylesin, güzel zamanlarımız olmuştu.
wpuzman avatar
wpuzman • 2 yıl önce
Sidebarı kaldırdım ve geri ekleme kararını almam 1 saniye sürdü.
Sidebar kaldırmak pişmanlıktır !
ecarpar avatar
ecarpar • 2 yıl önce
İşi bilen sadece topbar le götürüyor zaten lef,right, bottom.. iş bilmeyen adamın işi bunlar..
ishana avatar
ishana • 2 yıl önce
http://keyifle.net sidebarsız site örneği...
burakeo avatar
burakeo • 2 yıl önce
@being responsive konusunda ozaman footer'da kötü bir hal alıyor mobilde onuda mı kaldıralım ?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Bir şirketin bu konuda analizini incelemiştim, mobil siteyi ziyaret eden kullanıcıların Footer'ı görme oranı bildiğiniz yerlerdeydi. İnsanlar zaten içeriğin bittiğini anladığı anda sayfayı kapatıyor veya diğer sayfalara sıçrıyor.
burakeo avatar
burakeo • 2 yıl önce
Doğru olabilir ama google'in çalışma mantığına göre footer ve sidebar faydalı sıralamada footer ve sidebarsız bir site yükseklerde çıkıyor mu ki ?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Arama motorları sitenin kod kaynağıyla ilgilenir. İçerikler de zaten kod kaynağı olarak taranmıyor mu? Görsel kısım kullanıcıyı ilgilendiren taraftır.
looktr avatar
looktr • 2 yıl önce
Siteler ikiye ayrılır. 1. sidebarsız daha iyi olur. 2. sidebar çok faydalı.
Her site sahibi sitesinin gereğini yapsın. Sidebar ırkçılığına karşıyım.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

TakipDeposu
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.