Giriş Yap / Kayıt Ol

Yoast SEO Eklentisindeki Bug, Sıralama Kaybetmenize Neden Olabilir!

Tarih: 08 Haziran 2018   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  2451 kez okundu

Yoast SEO eklentisini kullanıyorsunuz ve son birkaç ayda sıralamalarınızla ilgili anormallikler mi var? O halde siz de Yoast SEO eklentisinin kurbanlarından biri olabilirsiniz. Yoast’ın resmi basın açıklamasına göre Mart 2018’de yayınlanan Yoast 7.0 sürümünde, sitenizin SEO performansını etkileyebilecek bir bug’ın olduğu doğrulandı.

WordPress kullanıcıları için SEO eklentisi dendiğinde ilk akla gelen 3 eklentiden biri Yoast SEO eklentisi oluyor. Başarılı özellikleri ve kolay kullanım gibi artılarıyla öne çıkan eklenti, bu kez site sahiplerinin yüzünü güldürmedi. Yoast’ın 7.0 sürümünde ortaya çıktığı saptanan bir bug nedeniyle birçok webmaster farkında olmadan açıktan olumsuz etkilendi. Yoast’a göre bug tüm webmasterları etkilemedi. Peki Yoast 7.0’daki sorun neydi ve siz de etkilenmiş olabilir misiniz?

Yoast duruma ilişkin olarak tüm müşterilerine: “Hata basit ve aynı zamanda gülünçtü: Yoast’ın eski sürümlerinden birini kullanırken, Yoast SEO 7.0 veya 7.0.2 (özellikle bu sürümlerden birine) güncelleme yaptığınızda eski ayarlarınız yeni sürüme olduğu gibi aktarılamayabiliyor. Bu nedenle yeni ayarların bazıları “hayır” olarak atanabiliyordu, bu hatanın sonraki sürümlerde giderilmesini sağladık.” açıklamasında bulundu.

Yoast’ın kurucusu kullanıcılarından özür diledi!

Yoast’ın yayınladığı basın bildirisine göre; Yoast SEO 7.0 eklentisindeki bug hemen bertaraf edildi ancak bu değişim, 6 Mart 2018’den günümüze bazı internet sitelerinin sıralama kaybı yaşamasına neden oldu. Şirketin kurucularından Joost De Walk: “Bu bildiri bir uyarı olduğu kadar bir özür mesajıdır. Çok üzgünüz ve kişisel olarak özür dilerim. Zira, bu değişikliğin kodlanmasında benim de payım büyüktü.” sözleriyle Yoast ekibi ve kendisi adına özür diledi.

Yoast’ın SEO hatasından kimler etkilendi?

Yoast’ın açıklamasına göre tüm Yoast kullanıcıları hatadan etkilenmedi. Yine de 6 Mart tarihinden bu yana index sayınızda ve sitenizin genel otoritesinde farklılık sezdiyseniz, gerekli kontrolleri yapmak ve son sürümü kullandığınızdan emin olmak isteyebilirsiniz.

Öncelikle, Yoast SEO eklentisinin son sürümünü kullandığınızdan emin olun. Hemen ardından:

  • WordPress panelinizden SEO > Search Appearance bölümüne geçin.
  • Açılan sayfadan “Media” sekmesine geçin.
  • Eğer buradaki seçenek “No” olarak işaretliyse Yoast’ın SEO bug’ından etkilenmiş olabilirsiniz.

SEO Bug’ından etkilenmiş görünüyorsanız, eklentiyi son sürüme güncelleyip, bu bölümdeki seçeneği “Yes” olarak değiştirip, ayarları güncelleyerek SEO dezavantajından kurtulabilirsiniz.

Bu hata Yoast’ın zirveden düşüşü olabilir

Yoast hatasını açıklayıp özür diledi fakat bazı kullanıcılar haklı olarak Yoast’a tepki gösterdi. Kimi webmasterlar ise kaybettikleri sıralama ve uğradıkları maddi kayıplar nedeniyle bir daha asla Yoast’ı kullanmaya düşünmediklerini belirtti.

Örneğin; aşağıdaki kullanıcının internet sitesi birçok arama teriminde 2 ve 3. sırada yer alırken, bir anda sıralamalardan tümüyle yok olmuş. Arkadaş da haklı olarak, özür dileyebileceklerini fakat diledikleri özrün, kendisinin aylar ve yıllarını kurtarmaya nasıl yardımcı olacağını da açıklamaları gerektiğini dile getirmiş.

Bir başka Yoast SEO kullanıcısıysa bug yüzünden binlerce dolar kaybettiğini iddia etmiş. Aynı şekilde Yoast’ın önerilerini uyguladıktan sonra, sıralamalar ve trafiğin tekrar eski performansına döndüğünü bildirmiş.

Yoast için bundan sonra işlerin eskisi kadar iyi olmayacağı söyleyebiliriz. Siz açıktan etkilendiniz mi? Ya da bu açıktan sonra tası tarağı toplayıp başka bir SEO eklentisine geçmeyi düşünür müsünüz?

12 Yorum
furkanozden avatar
furkanozden • 7 ay önce
All in One seo Yoasta göre basit kalıyor bence. Yaklaşık 4 yıl all in one kullandım ama yeterince ayrıntılı ayarlara sahip olmadığı için Yoast'a geçtim. 7.0 geldiği sıralarda çeşitli düzenlemeler yaparken güncelleme sonrası ayarı evet olarak ayarlamış olabilirim
TheAnalyzer avatar
TheAnalyzer • 7 ay önce
Fakat şuan 7.6.1 sürümü kurulu ama hala "no" işaretli bende fark etmemişim. Hangi sürümde farkedip düzelttiler yanda düzelttiler mı smile
Engin07 avatar
Engin07 • 7 ay önce
All in One candır Yoast heyecandır. Yıllardır kurar kurar kaldırırım Yoast'ı hiç alışamadım, alışamayacağım.
NettaCompany avatar
NettaCompany • 7 ay önce
All in One Seo aşkına smile
Tuna avatar
Tuna • 7 ay önce
4 sitemden 3'ü etkilenmiş. Ama sıralamada bir sıkıntı yaşadığımı düşünmüyorum.
portal avatar
portal • 7 ay önce
Bunun nedeni o olabilir mi? Hemen kaldırıp All in One kurdum

https://i.hizliresim.com/WDVZEq.png
WpÖmerFaruk avatar
WpÖmerFaruk • 7 ay önce
Ani değişiklikler daha fazlasına sebep olabilir. Yazıda anlatıldığı gibi ayarlarınızı kontrol edip -bahsedildiği gibi bir sorun varsa- düzeltmeniz daha sağlıklı olur sizin için.
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 7 ay önce
Valla bravo. Şuan hangi firma böyle bir yazı yayımlar bilemiyorum smile
worldww avatar
worldww • 7 ay önce
Yoast'a hiçbir şey olmayacak. İddia ediyorum.!
Muhammed avatar
Muhammed • 7 ay önce
4 yıldır All in One Seo kullanıyorum. Hiçbir zaman beni üzmedi. Devam ediyoruz aynı şekilde.
TheAnalyzer avatar
TheAnalyzer • 7 ay önce
Bende etkilendim galiba çünkü no işaretli.
farego avatar
farego • 7 ay önce
Yoast kullanıyorum daha kapsamlı. Bazen wp den kaynaklı optimazsyon sorunları yaşıyorum. Mesala anahtar kelimeyi giriyorum. Hala onay vermiyor (uyarı olarak kırmızı yeşil turuncu) bunları geç algılıyor.
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.